Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: 159 1.8 MPI wymiana sprzęgła / inne bolączki

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2023
    Auto
    AR 159 1.8 MPI 2008
    Postów
    25

    Domyślnie 159 1.8 MPI wymiana sprzęgła / inne bolączki

    Powitać grupo, niedawno stałem się waszą częścią (zakup Alfy 159 1.8 MPI 2008, przebieg 226k) i chciałem uzyskać od was kilka informacji (porad/wskazówek)
    Jeśli administratorzy chcą by do każdego problemu założyć osobne tematy to prosiłbym o usunięcie tego postu.

    Auto od pani która spędziła z tym egzemplarzem 10 lat (alfa wyposażeniowo jak na mpi bardzo fajna), a skoro od pani to i sprzęgło na start do roboty (ślizgawica momentami, dosyć wysoko bierze pedał sprzęgła), pytałem serwis APARO w Rzeszowie ile taka kompletna wymiana i powiedzieli że 1300 bez materiałów razem z ustawieniem geometrii po demontażu i montażu sanek. Nie wiem czy łapać się za głowę bo nie orientowałem się jeszcze jak wychodzi sprawa u innych mechaników w okolicy Stalowej Woli / Rzeszowa. Jeśli macie namiary na kogoś kto zrobiłby to dobrze i przystępnie cenowo to prosiłbym o dane.

    Po za tym, wycie dobiegające z okolic pompki wspomagania - na postoju da się słyszeć lekkie wycie, kiedy kręcę kierownicą wycie staje się wyraźniejsze. Jak jadę nie słyszę nic, chyba że po prostu zagłuszam to pracą silnika. Dodam że sama pompa wygląda na nową. Kierownica nie stawia jakoś większego oporu, natomiast słyszę przy delikatnym obracaniu nią takie chrobotanie, nie na całym obwodzie skrętu tylko w niektórych momentach, najwięcej zdaje mi się na początku. Z faktur które dostałem to jest jedna z połowy 2015 roku gdzie była naprawa zbiornika płynu wspomagania + płukanie.
    Sprawdzałem płyn w zbiorniczku, nic się nie pieni, miernik pokazuje że płyn zalany prawie do maxa, sam płyn natomiast wygląda mulasto i przybiera ciemniejszą barwę (lany był prawdopodobnie ATF220 DEXTRON II D zgodnie z fakturą, o ile nie był wymieniany gdzieś później). Zamierzam kupić ten płyn, opróżnić ze starego zbiorniczek i zalać nowy, lub kupić nowy zbiorniczek (cenowo teraz widzę 300zł do silnika mpi?), opróżnić układ i zapełnić nowym.
    Najlepiej to w ogóle zlecić to mechanikowi ale pierw musiałbym takiego gościa znaleźć w okolicach.

    Ostatnia rzecz - lekkie falowanie obrotów na jałowym. Nie wiem czy to może mieć jakikolwiek związek z pompą wspomagania ale kiedy ruszam kierą na postoju to synchronicznie na moment zmienia się wartość na obrotomierzu. Możecie mnie wyśmiać, nie mam dużego pojęcia na temat aut (to mój pierwszy samochód btw), może po prostu wyczułem moment i zgrały się oba instrumenty.

    Jak wróci sfagier to podłączymy komputer i sprawdzimy czy pojawiają się jakieś błędy. Póki co przejechałem po zakupie auta 260km w trasie, jeździłem do pracy przez 3 dni krótkie dystanse, żadnych checków na panelu.

    Dzięki za wyrozumiałość.
    Ostatnio edytowane przez superbb ; 16-02-2023 o 22:12

  2. #2
    Użytkownik Fachowiec Avatar Cubus00
    Dołączył
    02 2009
    Mieszka w
    Międzychód
    Auto
    byla Alfa Romeo 156 2.0 TS 1999 jest 159 2,4
    Postów
    2,573

    Domyślnie

    mnie wykasowali za samą robocizne m dwumas i sprzegło 7setek , pól roku temu

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2023
    Auto
    AR 159 1.8 MPI 2008
    Postów
    25

    Domyślnie

    To mogłem kupować 2.4, wyszło by taniej na to wychodzi

  4. #4
    Użytkownik Fachowiec Avatar Cubus00
    Dołączył
    02 2009
    Mieszka w
    Międzychód
    Auto
    byla Alfa Romeo 156 2.0 TS 1999 jest 159 2,4
    Postów
    2,573

    Domyślnie

    no nie koniecznie cała zabawa z materialem prawi 5 tys,

  5. #5
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2021
    Auto
    Była 159-ka jest Formentor VZ
    Postów
    1,222

    Domyślnie

    Cytat Napisał superbb Zobacz post
    pytałem serwis APARO w Rzeszowie ile taka kompletna wymiana i powiedzieli że 1300 bez materiałów razem z ustawieniem geometrii po demontażu i montażu sanek
    Biorąc pod uwagę zakres prac na dzień dzisiejszy to normalna cena. Niestety, ale robocizna mocno podrożała. Po ostatniej wizycie w warsztacie, za parę bzdur też zapłaciłem tyle, że mało z butów nie wyrwało.

  6. #6
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2023
    Auto
    AR 159 1.8 MPI 2008
    Postów
    25

    Domyślnie

    W moich rejonach w Stalowej Woli cenią sobie 500-600zł za robociznę + materiał do doliczenia, także to już tragicznie nie wygląda natomiast nie wiadomo czy będzie to zrobione dobrze. Jeśli chodzi o pompę wspomagania to jutro zamierzam odlać płyn ze zbiorniczka lub nawet całego układu (da się to w ogóle odessać pompką do oleju?) i zalać nówkę, zaleję MOBIL ATF220 DEXRON II, taki widnieje z resztą na fakturze sprzed kilku lat jak babka odsyłała auto. Jeśli się okaże że ktoś zalał tam coś innego później i ja nic o tym nie wiem to będzie kaszana. Jak się nie uda to zamawiam nowy zbiorniczek. A jak wymiana się nie powiedzie to chyba wiadomo co.

    Jak chodzi o falowanie obrotów to jest bardzo subtelne i według odczytu na delphi mieści się w granicach 680-630 rpm, chwilowo ustaje i później znowu lekkie falowanie.

  7. #7
    Użytkownik Fachowiec Avatar Cubus00
    Dołączył
    02 2009
    Mieszka w
    Międzychód
    Auto
    byla Alfa Romeo 156 2.0 TS 1999 jest 159 2,4
    Postów
    2,573

    Domyślnie

    a co sie dzieje w zbiorniczku , płyn sie nie pieni?

  8. #8
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2023
    Auto
    AR 159 1.8 MPI 2008
    Postów
    25

    Domyślnie

    Nie pieni się, w trakcie ruszania kierownicą widać jak się przelewa w środku ale za to jest troszkę tłusto przy korku do zbiornika z jakiegoś niewiadomego mi powodu. Przypominam że zbiornik był "naprawiany" ala "regenerowany" gdzieś tam w okolicach krakowa w 2015 roku, płukanka była robiona. Jak się regeneruje taki zbiornik to nie mam pojęcia.

    I ten panowie ekhem.. próg od strony pasażera mi w jednym miejscu zeżarło, w miejscu na podnoszenie lewarkiem. Panie Boże daj siły
    Ostatnio edytowane przez superbb ; 17-02-2023 o 22:46

  9. #9
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2023
    Auto
    AR 159 1.8 MPI 2008
    Postów
    25

    Domyślnie

    Alfa zapisana do lekarza Alfa Garage w Racławówce, mam nadzieje że 90km trasy do tego pana się opłaci

Podobne wątki

  1. Alfa Romeo GT Bolączki
    Utworzone przez Robertos w dziale GT
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 21-11-2018, 09:49
  2. Stuki przy zmianie biegów puszczeniu sprzęgła oraz inne
    Utworzone przez daffy94 w dziale 147
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 10-08-2016, 20:37
  3. [159] Alfa Romeo 19 1. Diesel 2007 150KM Sportwaon - pierwsze bolączki i kroki po kupnie
    Utworzone przez adamiakadam w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 24-06-2016, 19:35
  4. wymiana radia orginalnego na inne
    Utworzone przez majmir w dziale 147
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 31-05-2013, 19:31
  5. Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 28-10-2012, 17:35

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory