Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 27

Temat: Wypluł olej przez bagnet i nie chciał zgasnąć na max obrotach

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar Bojar
    Dołączył
    03 2023
    Auto
    Alfa romeo 159 2009
    Postów
    17

    Domyślnie Wypluł olej przez bagnet i nie chciał zgasnąć na max obrotach

    Witam
    Wczoraj jadąc na autostradzie jechałem 180/h przez około 20 km aż do zjazdu. Na zjeździe poczułem że auto traci moc i zaczyna szarpać gdy dodaję gazu. Nie wiedząc co się dzieje próbowałem go tak jakby obudzić. Wyłączyłem bieg i dodawalem gwałtownie gazu aż silnik się zaciol i nie chciał zgasnąć na Max obrotach. Wszędzie było pełno dymu, z pod maski chmura jakby się palił i z tyłu z tłumika tak samo.. Aż po krótkiej chwili sam zgasł jak zatrzymałem się na poboczu i wyciągnąłem kluczyk. Otworzyłem maskę i zobaczyłem że bagnet się wyjebał i wyleciało trochę oleju. W za autem było sucho, że nie było widać śladu oleju. Woda była na czerwonym. Odkręciłem powoli korek żeby ciśnienie zeszło i woda sama opadła bo było dość zimno. Włożyłem spowrotem kluczyk i komputer nic nie pokazal, wszystko było ok, to tak jak wcześniej. Oleju też w ogóle nie ubyło bo komputer pokazal wszystkie kreski. Poczekałem około 30 min i spróbowałem go odpalić, ale Ciężko kręcił ale tak jakby łapał że chce zapalić. Bałem się że stanie się coś gorszego więc zostawiłem go na parkingu. Pytanie czy mogę spróbować go odpalić? Co mogło się stać? Dodam że pierwszy raz mi się takie coś stało i moja Alfa nigdy mi nie stanela. Pozdrawiam

  2. #2
    Użytkownik Rowerzysta Avatar mc007
    Dołączył
    07 2010
    Mieszka w
    Chorzów
    Auto
    159 1.9 q-tronic
    Postów
    353

    Domyślnie

    To co mówisz wskazuje na rozbieganie silnika, czyli jak spalił olej silnikowy to zgasł.
    Nie wiem czemu sugerujesz się tym wyświetlaczem, poziom sprawdź na bagnecie.

    Wysłane z mojego Mi 9 Lite przy użyciu Tapatalka
    147 1.9 jtd 2011-2018
    159 1.9 jtdm q-tronic 2018-??


  3. #3
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar yaniq
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo 159 1,9 JTS
    Postów
    683

    Domyślnie

    Ciśnienie poszlo do skrzyni korbowej - na początek sprawdziłbym drożność odmy.

    Tak, jak kolega napisał, nie sugeruj się wskaźnikiem na desce, tylko sprawdź bagnetem, czy np. nie masz "dwóch stanów", czyli czy płyn chłodzący nie poszedł do oleju i sprawdź korek wlewu oleju, czy nie masz na nim, oczywiście od środka, charakterystycznej mazi, każdy z tych objawów świadczyłby o wywaleniu uszczelki pod głowicą - bez szczegółowej diagnozy, odradzałbym próby odpalenia silnika.
    Ostatnio edytowane przez yaniq ; 05-03-2023 o 18:04

  4. #4
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar Bojar
    Dołączył
    03 2023
    Auto
    Alfa romeo 159 2009
    Postów
    17

    Domyślnie

    Problem w tym że stoję na parkingu w Holandii i wolałbym uniknąć dodatkowych wydatków. Dlatego moje zapytanie czy mogę spróbować odpalić. Dodam że nie widać nigdzie oleju poza tym koło bagnetu.

  5. #5
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar yaniq
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo 159 1,9 JTS
    Postów
    683

    Domyślnie

    Jeśli poszła uszczelka po głowicą i płyn do oleju, to ryzykujesz, w najbardziej pesymistycznej wersji, że korbowód wyjdzie bokiem - na początku sprawdź to o czym napisałem + poziom płynu chłodniczego i jego stan pod kątem tego, czy nie ma w nim oleju - inną przyczyną może być turbina, ale to pozostaje w sferze gdybania.

  6. #6
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar Bojar
    Dołączył
    03 2023
    Auto
    Alfa romeo 159 2009
    Postów
    17

    Domyślnie

    Ok rozumiem. A co jest gorsze uszczelka pod głowicą czy odma a może ta turbina? . Bo właśnie ciekawi mnie wątek turbiny, bo tak jak wspomniałem na zjeździe straciła moc i przy dodawaniu gazu strasznie szarpała

  7. #7
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar yaniq
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo 159 1,9 JTS
    Postów
    683

    Domyślnie

    Uszczelka, to demontaż głowicy, turbo, jeśli padło to wymiana albo regenaracja, odma to drobiazg - to jest system przewietrzania skrzyni korbowej, który mógł po prostu stracić drożność i wystarczyłoby go udrożnić - objawy mogłyby być takie same, dla każdej z tych awarii.

    Nie chcę Cię dodatkowo dołować, ale 180 na holenderskiej autostradzie? - lubisz wyzwania
    Ostatnio edytowane przez yaniq ; 05-03-2023 o 18:46

  8. #8
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar Bojar
    Dołączył
    03 2023
    Auto
    Alfa romeo 159 2009
    Postów
    17

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG20230305001546.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	125.6 KB
ID:	286275

    Silnik po otworzeniu maski

  9. #9
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar yaniq
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo 159 1,9 JTS
    Postów
    683

    Domyślnie

    Sorry kolego, ale prosiłem Cię o sprawdzenie kilku prostych rzeczy, a Ty wrzucasz fotkę, fragmentu zarzyganego olejem silnika - rozumiem, że stres, ale pozwól sobie pomóc, chociaż bez lawety albo jakiegoś mobilnego serwisu, raczej się nie obędzie, ale może ktoś inny podejmie się diagnozy na podstawie tego zdjęcia.

  10. #10
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2022
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Fiat Stilo 1.9 JTD 8v 115KM
    Postów
    94

    Domyślnie

    Wygląda to na klasyczny przypadek rozbiegnięcia silnika. Turbina wyzionęła ducha od tej jazdy 180 km/h, puściła olej w dolot i jak gazowałeś to olej został zassany do silnika, co doprowadziło do rozbiegania (maksymalne obroty i kłęby szarego dymu z tyłu). JTD mają klapy gaszące, więc jak wyłączyłeś kluczykiem to zgasł, gdyby nie miały to silnik piłowałby na max obrotach nawet po odpięciu akumulatora, aż by się zatarł / strzeliłaby korba / spaliłby cały olej.

    Jeśli po całej akcji ciężko kręcił i nie chciał załapać, to niestety ale rokowania nie są najlepsze. Dodatkowo ten olej wyrzucony bagnetem, wypisz wymaluj sytuacja dwóch kolegów z forum, którym pękł tłok. Obawiam się, że mogło pójść tyle oleju na tłoki, że ugięło korbowody (stąd spadek kompresji i nie chce zapalić). Teoretycznie tłok też mógł pęknąć gdy silnik zachłysnął się olejem i wszedł na pełne obroty, co spowodowało przedostanie się ogromnej ilości gazów do skrzyni korbowej, które wypchnęły bagnet i silnik został zarzygany olejem.

    Pytanie czy turbo dawało jakieś oznaki zużycia wcześniej, takie jak głośna praca albo błędy przeładowania / niedoładowania. Jeśli tak było, to powyższe jest bardzo prawdopodobne.

Podobne wątki

  1. Wysłany olej przez bagnet
    Utworzone przez czursson w dziale 166
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 05-12-2020, 13:41
  2. [159] Wywalilo olej przez bagnet..
    Utworzone przez 919rafal w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 100
    Ostatni post / autor: 11-12-2018, 20:48
  3. [MiTo] Wymiana oleju przez bagnet
    Utworzone przez bogas w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 05-02-2017, 20:01
  4. wyciek oleju przez bagnet
    Utworzone przez demonobiker w dziale 156
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 14-11-2014, 14:27
  5. [159] Wyrzuciło olej przez bagnet
    Utworzone przez radzik2908 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 04-02-2012, 09:55

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory