Strona 1 z 4 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 31

Temat: Alfa Romeo 159 1.8 TBi oraz błąd P0011

  1. #1
    Użytkownik Świeżak Avatar Fr4cTiv0
    Dołączył
    11 2013
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    159 TBi
    Postów
    104

    Unhappy Alfa Romeo 159 1.8 TBi oraz błędy P0011/P0016

    Witam serdecznie. Przychodzę z problemem który dolega od jakiegoś czasu mojej TBi.

    No więc tak, zacznijmy od tego co się dzieje:

    Po pierwsze, jadąc normalnie gdy puszczę gaz mając powyżej 3k obrotów, auto wpada w wibracje/drgania do momentu aż obroty nie spadną poniżej 2k. Dzieje się tak raczej na wszystkich biegach, z naciskiem na 3 i 4 bo w sumie najczęściej ich używam w mieście. Po dodaniu gazu w dowolnym momencie wibracje znikają i auto jedzie normalnie.

    Po drugie gdy już stanę po dłuższej lub ostrzejszej jeździe auto stojąc na luzie również wpada w drgania, ostatnio doszły do tego falujące obroty. Po naciśnięciu i puszczeniu gazu obroty potrafią spaść nawet poniżej 500 i wywala chwilowy błąd ciśnienia oleju, który za moment gaśnie jak obroty wrócą na miejsce. Nie dzieje się tak za każdym razem, ostatnio wciskałem gaz kilka razy i czekałem aż obroty podczas spadku zejdą za nisko i wywali błąd, żeby uchwycić go aplikacją. Te objawy postojowe nie występują po krótkich odcinkach lub po takich gdzie jadę autostradą 120 na tempomacie.

    Po trzecie jak już uchwyciłem błąd okazał się nim P0011. Pomimo kilkukrotnego mignięcia błędu od oleju oraz tych drgań i falowań ani AlfaOBD ani Car Scanner nie wykrywały błędów. Kliknąłem skan w momencie gdy obroty spadły i pojawił się komunikat ciśnienia oleju.

    Po czwarte bardzo rzadko przy odpalaniu pojawia się 2-3 sekundowy klekot jakbym uruchamiał diesla, dzieje się tak raz na kilkanaście lub więcej odpaleń.

    Auto jedzie normalnie, ma moc, jest żywa. Po wciśnięciu gazu reaguje normalnie, silnik wydaje się pracować równo, nie słyszę żadnych niepokojących dźwięków oprócz tego chwilowego klekota co jakiś czas.

    Wszystkie te bolączki występują po rozgrzaniu auta, jak już się zatrzyma. Przy wciśnięciu gazu na postoju nic nie drga, pracuje równo. Wystarczy puścić i już obroty falują a auto ma delikatne wibracje.

    Bardzo proszę o pomoc bo niedługo chyba zwariuję.

    Dziękuję za poświęcony czas na przeczytanie tekstu. Nie znam się na autach więc opisałem swoje odczucia. Odpowiem na wszystkie pytania które mogą nakierować na znalezienie usterki, postaram się też uchwycić coś na filmach i wrzucę na YouTube.

    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez Fr4cTiv0 ; 26-03-2023 o 00:52

  2. #2
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    08 2013
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR159SW 1.75TBi, AR147 1.6ECO, BMW E21 M42B18
    Postów
    297

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fr4cTiv0 Zobacz post
    Po pierwsze, jadąc normalnie gdy puszczę gaz mając powyżej 3k obrotów, auto wpada w wibracje/drgania do momentu aż obroty nie spadną poniżej 2k. Dzieje się tak raczej na wszystkich biegach, z naciskiem na 3 i 4 bo w sumie najczęściej ich używam w mieście. Po dodaniu gazu w dowolnym momencie wibracje znikają i auto jedzie normalnie.
    Rozumiem, że w tym czasie odpuszczenia gazu hamujesz silnikiem?

    Cytat Napisał Fr4cTiv0 Zobacz post
    Po drugie gdy już stanę po dłuższej lub ostrzejszej jeździe auto stojąc na luzie również wpada w drgania, ostatnio doszły do tego falujące obroty. Po naciśnięciu i puszczeniu gazu obroty potrafią spaść nawet poniżej 500 i wywala chwilowy błąd ciśnienia oleju, który za moment gaśnie jak obroty wrócą na miejsce. Nie dzieje się tak za każdym razem, ostatnio wciskałem gaz kilka razy i czekałem aż obroty podczas spadku zejdą za nisko i wywali błąd, żeby uchwycić go aplikacją. Te objawy postojowe nie występują po krótkich odcinkach lub po takich gdzie jadę autostradą 120 na tempomacie.
    Czy te krótkie odcinki oznaczają że samochód jest zimny?

    Cytat Napisał Fr4cTiv0 Zobacz post
    Po trzecie jak już uchwyciłem błąd okazał się nim P0011. Pomimo kilkukrotnego mignięcia błędu od oleju oraz tych drgań i falowań ani AlfaOBD ani Car Scanner nie wykrywały błędów. Kliknąłem skan w momencie gdy obroty spadły i pojawił się komunikat ciśnienia oleju.

    Po czwarte bardzo rzadko przy odpalaniu pojawia się 2-3 sekundowy klekot jakbym uruchamiał diesla, dzieje się tak raz na kilkanaście lub więcej odpaleń.
    Nastawnik faz... to samo jeśli chodzi o klekot przy odpalaniu

    Dużo rzeczy do sprawdzenia. Nastawnik albo zużyty albo nieprawidłowe ciśnienie oleju albo sam elektrozawór. Można zamienić na początek i zobaczyć, czy błąd będzie się pojawiał na wałku ssącym.
    Do sprawdzenia na początek z tych rzeczy łatwych i przyjemnych - czy wymagana przez ECU pozycja zgadza się z rzeczywistą / aktualną.

    Olej też ma znaczenie. Na czym jeździsz? Co ile zmieniasz? Ile aktualnie ma nalotu olej? Jaki przebieg samochodu?

    Dodatkowo po swoich doświadczeniach z dziwnymi wolnymi obrotami to ja bym sprawdził wtryskiwacze i pewnie odmę.

  3. #3
    Użytkownik Świeżak Avatar Fr4cTiv0
    Dołączył
    11 2013
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    159 TBi
    Postów
    104

    Domyślnie

    Cytat Napisał master_tychy Zobacz post
    Rozumiem, że w tym czasie odpuszczenia gazu hamujesz silnikiem?



    Czy te krótkie odcinki oznaczają że samochód jest zimny?



    Nastawnik faz... to samo jeśli chodzi o klekot przy odpalaniu

    Dużo rzeczy do sprawdzenia. Nastawnik albo zużyty albo nieprawidłowe ciśnienie oleju albo sam elektrozawór. Można zamienić na początek i zobaczyć, czy błąd będzie się pojawiał na wałku ssącym.
    Do sprawdzenia na początek z tych rzeczy łatwych i przyjemnych - czy wymagana przez ECU pozycja zgadza się z rzeczywistą / aktualną.

    Olej też ma znaczenie. Na czym jeździsz? Co ile zmieniasz? Ile aktualnie ma nalotu olej? Jaki przebieg samochodu?

    Dodatkowo po swoich doświadczeniach z dziwnymi wolnymi obrotami to ja bym sprawdził wtryskiwacze i pewnie odmę.
    1. Tak, zgadza się

    2. Tak, do pracy mam 3.5km przez miasto, przy takiej jeździe nic się nie dzieje gdy już dojadę na miejsce. Przy bardzo spokojniej jeździe 15km w cyklu mieszanym również jest raczej spokój. Wszystko nasila się przy solidnym rozgrzaniu.

    3. Jeden zawór sterujący już wymieniony bo jakiś czas temu też pokazał się P0011. Były też zamieniane miejscami. Wymienię chyba drugi dla spokoju.

    Olej Millers, zmieniony w lutym przy przebiegu 210k. Auto zakupione na początku stycznia więc nie wiem jak ktoś wcześniej zmieniał.

  4. #4
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    08 2013
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR159SW 1.75TBi, AR147 1.6ECO, BMW E21 M42B18
    Postów
    297

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fr4cTiv0 Zobacz post
    1. Tak, zgadza się
    Do weryfikacji dwumasa... a przynajmniej ja bym zaczął od tego. Chyba nie wiązał bym tego z ogólną pracą silnika bo przy tych obrotach i hamowaniu silnikiem paliwo nie jest wtryskiwane.
    W tej kwestii warto poczytać trochę tematów dotyczących diesli bo tam problem jest zwykle przy dużo mniejszych przebiegach i znacznie częściej.
    Może ktoś jeszcze sie wypowie w tej kwestii.

    Cytat Napisał Fr4cTiv0 Zobacz post
    2. Tak, do pracy mam 3.5km przez miasto, przy takiej jeździe nic się nie dzieje gdy już dojadę na miejsce. Przy bardzo spokojniej jeździe 15km w cyklu mieszanym również jest raczej spokój. Wszystko nasila się przy solidnym rozgrzaniu.
    Cytat Napisał Fr4cTiv0 Zobacz post
    Olej Millers, zmieniony w lutym przy przebiegu 210k. Auto zakupione na początku stycznia więc nie wiem jak ktoś wcześniej zmieniał.
    Jaki to dokładnie jest Millers. Sprawdź w sterowniku ilość zmian oleju i interwał jaki jest nastawiony. Może to będzie jakaś wskazówka odnośnie wcześniejszej eksploatacji. Można też zapytać poprzedniego właściciela i liczyć na szczerość .

    Cytat Napisał Fr4cTiv0 Zobacz post
    3. Jeden zawór sterujący już wymieniony bo jakiś czas temu też pokazał się P0011. Były też zamieniane miejscami. Wymienię chyba drugi dla spokoju.
    Tyle, że na tym etapie to wcale już nie musi być zawór. Jeden plus taki, że można by już uznać ze to nie on powoduje problemy .

    P.S.
    To hamowanie silnikiem to jeszcze mogły by być poduszki ewentualnie.
    Ostatnio edytowane przez master_tychy ; 13-03-2023 o 21:49

  5. #5
    Użytkownik Świeżak Avatar Fr4cTiv0
    Dołączył
    11 2013
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    159 TBi
    Postów
    104

    Domyślnie

    Cytat Napisał master_tychy Zobacz post
    Do weryfikacji dwumasa... a przynajmniej ja bym zaczął od tego. Chyba nie wiązał bym tego z ogólną pracą silnika bo przy tych obrotach i hamowaniu silnikiem paliwo nie jest wtryskiwane.
    W tej kwestii warto poczytać trochę tematów dotyczących diesli bo tam problem jest zwykle przy dużo mniejszych przebiegach i znacznie częściej.
    Może ktoś jeszcze sie wypowie w tej kwestii.




    Jaki to dokładnie jest Millers. Sprawdź w sterowniku ilość zmian oleju i interwał jaki jest nastawiony. Może to będzie jakaś wskazówka odnośnie wcześniejszej eksploatacji. Można też zapytać poprzedniego właściciela i liczyć na szczerość .



    Tyle, że na tym etapie to wcale już nie musi być zawór. Jeden plus taki, że można by już uznać ze to nie on powoduje problemy .

    P.S.
    To hamowanie silnikiem to jeszcze mogły by być poduszki ewentualnie.
    Udało mi się trafić na temat z dokładnie tym samym problemem, i również widzę, że tak jak wspomniałeś, wskazują na dwumasę. Wspomnę mechanikowi, żeby zweryfikował te rejony.

    https://www.forum.alfaholicy.org/159..._obrotow_.html

    Co do oleju, to na długiej liście rzeczy zrobionych w aucie mam tylko napisane "Millers Olis" bez żadnych konkretów. Nie sądziłem, że będę potrzebował to wiedzieć ale zapytam jak już auto pojedzie na rozwiązywanie problemu.

    Sprawdzenie ilości zmian oleju da się ogarnąć z poziomu aplikacji takich jak alfaobd czy car scanner?

  6. #6
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2022
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Fiat Stilo 1.9 JTD 8v 115KM
    Postów
    94

    Domyślnie

    Też stawiałbym na poduszki, zwłaszcza te "reakcyjne" (montowane zwykle na dole do podłogi lub belki). Przy czym jeżeli przy hamowaniu silnikiem byłyby wibracje z ich powodu, to jeszcze większe byłyby w trakcie cofania. Jeśli gdy na wstecznym zaczniesz popuszczać sprzęgło auto zacznie wibrować jakby silnik miał wyskoczyć spod maski, to przyjrzałbym się tym poduszkom.

  7. #7
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    08 2013
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR159SW 1.75TBi, AR147 1.6ECO, BMW E21 M42B18
    Postów
    297

    Domyślnie

    Sprawdź też dolną poduszkę / mocowanie. Tam przy każdej zmianie oleju (wymianie filtra) można zalać to olejem. Ta guma chyba nie bardzo olej lubi .
    Gościowi, który w takim miejscu zaprojektował filtr szczerze uścisnął bym dłoń i podziękował...

    edit:
    Jest piękne zdjęcie w tym wątku
    https://www.forum.alfaholicy.org/159...iennik-10.html
    Ostatnio edytowane przez master_tychy ; 14-03-2023 o 18:04

  8. #8
    Użytkownik Świeżak Avatar Fr4cTiv0
    Dołączył
    11 2013
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    159 TBi
    Postów
    104

    Domyślnie

    Dzisiaj podczas jazdy zatrzymałem się na światłach i mam błąd P0016. Poprzedni czyli P0011 znikł. Ten nowy pojawił się w momencie jak stanąłem w miejscu i wcisnąłem sprzęgło, obroty chyba spadły jakoś nisko ale nie poniżej 500, mignął komunikat o ciśnieniu oleju który szybko zgasł a po nim zaświecił się check. Czasami gdy się zatrzymam auto jakby delikatnie i nieregularnie drga i obroty minimalnie falują, a innym razem są stabilne i nic się nie telepie co to za zagadka? Jedzie nadal normalnie...

  9. #9
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Warto zrzucić miskę i sprawdzić, czy ssak pompy oleju się nie poluzował.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  10. #10
    Użytkownik Świeżak Avatar Fr4cTiv0
    Dołączył
    11 2013
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    159 TBi
    Postów
    104

    Domyślnie

    Cytat Napisał magil Zobacz post
    Warto zrzucić miskę i sprawdzić, czy ssak pompy oleju się nie poluzował.
    Może to mieć związek z wymianą uszczelki smoka? Była robiona miesiąc temu.

Podobne wątki

  1. [159] Błąd p0011 wymiana Zaworów zmiennych faz rozrzadu 1.8 mpi
    Utworzone przez siejson w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 10-04-2021, 15:13
  2. [159] Błąd wariatora (P0010 i P0011)
    Utworzone przez Mitaszek w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 04-12-2017, 05:52
  3. [159] Błąd P0011 wałek wydechowy w 1,9JTS
    Utworzone przez kac1per w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 78
    Ostatni post / autor: 25-01-2017, 14:37

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory