Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 22

Temat: Tajemnicze skrzypiące zawieszenie

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    12 2021
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    Alfa Romeo Brera 2.4 jtdm
    Postów
    28

    Domyślnie Tajemnicze skrzypiące zawieszenie

    Cześć,

    mam taki problem, że rok temu podczas upałów zaczęło mi skrzypieć co w zawieszeniu, dosłownie brzmi to jak stary tapczan. Co ciekawe nie słychać tego na dziurach itp., tylko np. nawet na prostej drodze jadąc bardzo wolno, albo na lekkich nierównościach, takich jak kostka brukowa. Pojechałem wtedy do diagnosty, który niczego nie wykrył, zawieszenie bez luzów, a i podczas badania technicznego dźwięku nie udało się odtworzyć. Nastała zima, dziwne dźwięki w zawieszeniu ustały = problem naprawił się sam... No nie do końca, ponieważ gdy tylko temperatura się się podniosła efekt starego tapczanu wrócił. Co ciekawe nie pojawia się to codziennie, jednego dnia słychać tak, że nie jestem w stanie jechać po ekspresówce, bo mam wrażenie, że guma (bo tak mi się wydaję, że to któraś guma skrzypi) zaraz się zerwie i koło odleci, a później 3 dni jest cisza i mogę jeździć po wybojach. Pojechałem znowu do diagnosty, ten twierdzi, że zawieszenie jest w porządku, musiałby się ze mną przejechać, żeby mógł to stwierdzić, a na to czasu nie ma. Przez chwilę zastanawiałem się nawet czy takiego dźwięku nie może wydawać poduszka silnika. Zacząłem to diagnozować sam na własną rękę i wydaje mi się, że skrzypienie dobiega jakby zza koła (co wykluczałoby górny wahacz). Udało mi się wywołać ten dźwięk poprzez naciskanie na błotnik. Ktoś się może spotkał z czymś podobnym? Przeszukałem forum i grupy, głownie głosy padają na górny wahacz, lecz tak, jak mówię, według mnie skrzypi gdzieś na wysokości tarczy.

    Pozdrawiam.

  2. #2
    Użytkownik Rowerzysta Avatar majkelmu
    Dołączył
    04 2013
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    była alfa romeo 145 1,6 TS '00, jest Alfa Romeo 159 SW 2.0JTDm
    Postów
    487

    Domyślnie

    Tuleje górnego wahacza potrafią tak skrzypiec. Szczególnie jak jest sucho. Jak będzie skrzypieć to podjedź na myjnie i przepłukaj sobie wnęki kół przednich, powinno ustąpić na chwile

    Wysłane z mojego Mi Note 10 Lite przy użyciu Tapatalka
    Ostatnio edytowane przez majkelmu ; 21-03-2023 o 20:05

  3. #3
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    08 2013
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR159SW 1.75TBi, AR147 1.6ECO, BMW E21 M42B18
    Postów
    297

    Domyślnie

    Cukierek w dolnym wahaczu niestety też może tak brzmieć. Zwłaszcza jak się kupi podróbkę TRW .
    Nie wiem czy da się go wymienić bo prasą się tam chyba nie dojdzie, a i sama budowa jest ciekawa - mam taki jeden nowy i nie mam pojęcia jak się to wymienia. Może mnie ktoś przy okazji oświeci .

    Co go górnych wahaczy - z tym da się powalczyć.

  4. #4
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2012
    Mieszka w
    Wolsztyn
    Auto
    159 SW 2.4 JTD Q-Tronic
    Postów
    1,622

    Domyślnie

    Cytat Napisał master_tychy Zobacz post
    Cukierek w dolnym wahaczu niestety też może tak brzmieć. Zwłaszcza jak się kupi podróbkę TRW .
    Nie wiem czy da się go wymienić bo prasą się tam chyba nie dojdzie, a i sama budowa jest ciekawa - mam taki jeden nowy i nie mam pojęcia jak się to wymienia. Może mnie ktoś przy okazji oświeci .

    Co go górnych wahaczy - z tym da się powalczyć.
    Cukierek w podróbie TRW nie skrzypi bo jest metalowo gumowa, skrzypi w SRL bo tam tuleja jest gumowo-plastikowa i jak bolce trzymające gume w wahaczu pękną skrzypi jak tapczan.
    Prasą go sam nie wymienisz bo jest zaprasowany z jednej strony, musiałbyś odciąć kołnierz kątówką a potem dać do zaprasowania. jak ktoś mi wyśle jakąś podróbe to wrzuce zdjęcia

  5. #5
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    08 2013
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR159SW 1.75TBi, AR147 1.6ECO, BMW E21 M42B18
    Postów
    297

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasio79 Zobacz post
    Cukierek w podróbie TRW nie skrzypi bo jest metalowo gumowa, skrzypi w SRL bo tam tuleja jest gumowo-plastikowa i jak bolce trzymające gume w wahaczu pękną skrzypi jak tapczan.
    Prasą go sam nie wymienisz bo jest zaprasowany z jednej strony, musiałbyś odciąć kołnierz kątówką a potem dać do zaprasowania. jak ktoś mi wyśle jakąś podróbe to wrzuce zdjęcia
    Gdzieś tam chyba jeszcze mam podróbkę TRW, w której cukiereczek jednak skrzypi jak tapczan . Nie wiem, może sobie ktoś SRL zapakował w worek TRW i bardzo brzydko nabił "TRW" na płaskim kawałku aluminium pod sworzniem... Nawiasem mówiąc podróbka wytrzymała 10 miesięcy (ok.12kkm) i cukierek wyzionął ducha.

    Czyli cukierka sam łatwo, prosto i przyjemnie nie wymienię... szkoda.

  6. #6
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    12 2021
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    Alfa Romeo Brera 2.4 jtdm
    Postów
    28

    Domyślnie

    Dzięki Panowie za wszystkie rady. Umówiłem się ze znajomym, że pozwoli mi wjechać na kanał w weekend. Będziemy ruszać i szukać. Ciekawe jest to, że słychać to tylko, gdy temperatura wchodzi powyżej 10 stopni. Pewnie guma pod wpływem temperatury zaczyna inaczej pracować. Rozumiem w takim razie, że regeneracja raczej odpada, zostaje wymiana na TRW. Czy może jakaś inna firma również godna polecenia? Podsyłam filmik, jak to dokładnie brzmi. Dzisiaj i tak wyjątkowo cicho. Na 100% nie jest to górny wahacz. https://www.youtube.com/watch?v=joyqSSqDK9k

  7. #7
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    08 2013
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR159SW 1.75TBi, AR147 1.6ECO, BMW E21 M42B18
    Postów
    297

    Domyślnie

    Górne da się łatwo sprawdzić. Nawet bez kanału... oczkowym kluczem da się poluźnić śruby bez podnoszenia samochodu i ściągania koła (jak ma się małe rączki, jak ja). Poluźnij i sprawdź czy dalej jest problem.

    Górne wymieniłem na (drogie) Lemfordery i... wróciłem do oryginałów (wymieniłem tulejki). Niestety nie mogę polecić wahaczy tej firmy.
    Dół prawy (bo tylko z nim miałem problem) trafił mi się podrobiony TRW ale odpuściłem (znany portal na "a" i firma opisywana w kilku innych wątkach - niestety zacząłem czytać "po szkodzie").
    Wróciłem do oryginału (wymieniłem tą dużą "tulejkę" na końcu wahacza bo to było uszkodzone).
    Co zabawne i góra i dół po wyczyszczeniu roczniki '11 (tak jak rok produkcji samochodu). Nalot 268kkm...

  8. #8
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2012
    Mieszka w
    Wolsztyn
    Auto
    159 SW 2.4 JTD Q-Tronic
    Postów
    1,622

    Domyślnie

    Cytat Napisał master_tychy Zobacz post
    Gdzieś tam chyba jeszcze mam podróbkę TRW, w której cukiereczek jednak skrzypi jak tapczan . Nie wiem, może sobie ktoś SRL zapakował w worek TRW i bardzo brzydko nabił "TRW" na płaskim kawałku aluminium pod sworzniem... Nawiasem mówiąc podróbka wytrzymała 10 miesięcy (ok.12kkm) i cukierek wyzionął ducha.

    Czyli cukierka sam łatwo, prosto i przyjemnie nie wymienię... szkoda.
    Niech zgadnę, firma m.......ja ?
    Widziałem już od nich wahacze, odlew ten sam a w zależnosci od opakowania nabite albo TRW albo logo lemfordera

  9. #9
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    01 2014
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm
    Postów
    344

    Domyślnie

    Tak jak pisze Master tychy, sprawdż górne mocowania wahaczy. Ja miałem dokładnie tak samo. Zależnie od temp. skrzypiało. Poluzowałem, przedmuchałem powietrzem, popryskałem smarem miedzianym i skręciłem ciut lżej. Ale dałem znak białym markerem na śrubie czy to trzyma. No i jest dużo lepiej.
    A tak swoją drogą, przejechałem się kilka razy Renault Megane III Coupe. Twarde to jak wóz drabiniasty ALE nic nie skrzypi i nie puka. Czuć każdą nierówność, ale jest cisza. A Alfa dalej podtrzymuje tradycję skrzypienia. Smuteczek.

  10. #10
    Użytkownik Znawca Avatar bobby
    Dołączył
    10 2014
    Auto
    Franny 159 2.4 JTDm 06'
    Postów
    1,216

    Domyślnie

    Sprawdź sprężyny. Lubią pękać.
    ... large brakes, turbos, alu rims, aero…everything large as if there was something small to compensate for.

Podobne wątki

  1. [159] Skrzypiące zawieszenie
    Utworzone przez Maciej69 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 17-09-2015, 15:01
  2. Skrzypiące zawieszenie
    Utworzone przez kapselek w dziale 166
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 31-05-2012, 21:19
  3. skrzypiące zawieszenie?
    Utworzone przez moristkkf w dziale 147
    Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 09-12-2011, 10:04
  4. Skrzypiące zawieszenie
    Utworzone przez michal87tg w dziale 156
    Odpowiedzi: 100
    Ostatni post / autor: 02-06-2011, 07:21
  5. Skrzypiące zawieszenie.
    Utworzone przez koyak w dziale 147
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 18-12-2009, 01:14

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory