Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Temat: czy to powolny koniec turbiny?

  1. #1
    Użytkownik Świeżak Avatar nkaroluky
    Dołączył
    08 2021
    Mieszka w
    Okonek
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 150KM
    Postów
    210

    Question czy to powolny koniec turbiny?

    witam, mam taki mały problem (no, może niedogodność) z moją 159.

    silnik jak w opisie: 1.9jtdm, 150KM. EGR wyprogramowany, dpf jest. Problem dzieje sie gdzies od miesiaca, może dwoch.

    do sedna: jak jade na biegach nizszych (1,2,3) wszystko przy depnięciu gazu w podłogę jest OK. Załączam na szybko filmik jak pokazuje wskaznik doładowania turbiny na 3. biegu:

    https://www.youtube.com/shorts/LjYoK3sHf0A

    a przy 5 i (głownie) 6 biegu jest tak: gaz w podłogę, od 2 tys, obrotów sekunda zawachania, przyspiesza, po chwili znowu nie przyspiesza, potem znowu itp. najłatwiej mi było zrobić znowu jak sie zachowuje doładowanie turbiny (cały czas gaz w podłodze):

    https://www.youtube.com/shorts/dh_5HWpoLqs

    na szybko co probowałem zrobić: wymiana zaworu overboost (na uzywkę, ale objawy dokładnie są takie same), wymiana przewodów podcisnienia. multiecuscan nie pokazuje zadnych błędów, probowałem zrobić logi juz z tydzien temu, ale niestety nie mam u siebie takiej ładnej długiej prostej, jedynie głowna droga. musiałbym je chyba wykonywać w nocy. dodatkowo, auto nie kopci, nie dymi, nie bierze oleju, przy powolbym przyspieszaniu jest ok. ja obstawiam turbine - zapieczone łopatki czy cos? auto wedlug licznika ma 331k km. czy turbo jest oryginalne to nie mam zielonego pojęcia.

  2. #2
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2022
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Fiat Stilo 1.9 JTD 8v 115KM
    Postów
    94

    Domyślnie

    Może być zapieczone turbo, na co najlepiej działa runda 100km autostradą tak żeby cały czas było około 3 tysiące obrotów. Jak podejrzewasz zapieczenie to zdejmuj wężyk z gruszki, podłącz strzykawkę (dużą) i zaciągnij powoli. Ma chodzić płynnie sztanga i się nie zacinać. Aczkolwiek objawy pasują do overboosta, którego najlepiej jest wyczyścić. U mnie był zabity rdzą i syfem, co powodowało właśnie takie skokowe działanie turbo i czasami wywalało błąd przeładowania. Może być też wina EGR, ale przy gazie w podłodze ma się on zamknąć i nie otwierać wcale, więc jakby był zacięty to pewnie by w ogóle nie jechało.

  3. #3
    Użytkownik Świeżak Avatar nkaroluky
    Dołączył
    08 2021
    Mieszka w
    Okonek
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 150KM
    Postów
    210

    Domyślnie

    Robie duzo tras, ostatnio byłem nawet Pila - Katowice i potem powrot (kazda po 450km, z czego 100km autostrada i ze 200km eska).

    Egr zaślepiony wyprogramowany.

    Overboost jak pisalem byl wymieniany (na uzywke). Czy może chodzi Ci o ten jakis czujnik z tyłu silnika? Kiedys tam go wyjmowalem i czyscilem - ostatnio mi się przypomniało ze taki czujnik jest.

    A bledow zadnych nie mam. Ze strzykawka zobacze w sobote bo jestem 450km od auta

  4. #4
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    01 2023
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Automat
    Postów
    24

    Domyślnie

    Ten z tyłu też sprawdź tzw. mapsensor - czujnik ciśnienia doładowania. Imbusem odkręcisz, najlepiej dobrze przeczyścić lub wymienić na nowy - około 2 stówy. Wskazówka turbo na postoju jest na równym zero czy lekko wyżej?
    Ostatnio edytowane przez bxdoka ; 30-03-2023 o 18:18

  5. #5
    Użytkownik Świeżak Avatar nkaroluky
    Dołączył
    08 2021
    Mieszka w
    Okonek
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 150KM
    Postów
    210

    Domyślnie

    Czyscilem go w tamtym roku, profilaktycznie. Mogę to zrobić jeszcze raz - nie zaszkodzi. Czym najlepiej?

    Wskazówka od turbo zachowuje sie jak powinna na postoju. Jest dokładnie na zero, przy wypalaniu dpf sie wychyla.

  6. #6
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2022
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Fiat Stilo 1.9 JTD 8v 115KM
    Postów
    94

    Domyślnie

    Używki overboosty są nie powiem czego warte. Każdy może mieć w środku szambo. Wrzuciłem pod postem poradnik ze zdjęciami w PDF jak to otworzyć i wyczyścić (niestety nie wiem kto jest autorem, ściągnąłem to już dość dawno temu chyba z chomika). U mnie ten metalowy gruby "bolec" z czerwoną membraną na końcu był cały rudy od rdzy. Żeby go wydobyć z obudowy musiałem się namęczyć, a powinien wchodzić jak w masło. Po wyczyszczeniu papierem ściernym i nasmarowaniu tawotem działa jak nówka. Jak masz jeszcze ten stary to sobie go na spokojnie ogarnij, bez ryzyka że zepsujesz i uziemisz auto
    Attached Files Attached Files

  7. #7
    Użytkownik Świeżak Avatar nkaroluky
    Dołączył
    08 2021
    Mieszka w
    Okonek
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 150KM
    Postów
    210

    Domyślnie

    Tak tylko ze na obu jest dokładnie takie same zachowanie.

    Ja mam jakis inny niż ten co jest w tych poradnikach - bo też zanim kupilem to czytalem ten poradnik.

    Ja mam jakis taki https://allegro.pl/oferta/era-555170...ka-13340889892 i nie chcialem go już rozbierac. Ale w sumie mogę sprobowac na starym, bo go nie wyrzucilem

  8. #8
    Użytkownik Świeżak Avatar nkaroluky
    Dołączył
    08 2021
    Mieszka w
    Okonek
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 150KM
    Postów
    210

    Domyślnie

    Nie mogę tego czarnego rozłupać. Probuje brzeszczotem ale patrzę, ze w tych rozbieralnych sa takie jakby schodki, to nie ma sensu sie dalej bawic

    Wiec:
    Zamowilem nowy map sensor z koncowka 076 (100zl)
    Nowe przewody jeszcze raz, w oplocie i nie takie grube (4mm i 6mm)
    Zawor podciśnienia ten rozbieralny (za 50zl) - od razu jak przyjdzie to rozbieram i czyszcze. Dam znac potem czy pomoglo, może komuś sid kiedyś przyda jak będzie mial taki sam problem

  9. #9
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2022
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Fiat Stilo 1.9 JTD 8v 115KM
    Postów
    94

    Domyślnie

    No i git bardzo słusznie. Ten poradnik co wrzuciłem to akurat dotyczył zaworu od Stilo. Tam montowali jeszcze te rozbieralne. Tzn on w sumie też nie da się po prostu rozkręcić, trzeba przeciąć ten metalowy pierścień. Po wyczysczeniu łapiesz go opaską zaciskową skręcaną taka jak do węży. Na upartego trytytka też da radę, ale może się zsunąć. Ja map sensor kupiłem nówkę od NTY i jeżdżę już rok na nim, przepływkę też mam od nich i pół roku już jeździ bez problemów. Przy czym stary oryginalny map sensor Boscha nie był zepsuty, auto zachowuje się na nim identycznie.
    Aha! Pamiętam jak wykręciłem map sensor z kolektora to był on niby czysty, ale tknęło mnie żeby zobaczyć czy dziurka w kolektorze jest drożna. No i okazało się że była totalnie zaklejona sądzą pomieszną z olejem (poprzednik jeździł z zaciętym w pozycji otwartej egr). Przebiłem to i wyciągnąłem ile się dało, poprawa była znaczna. Parę miesięcy później wymieniłem cały kolektor na czysty (pozdrawiam tych co robili to w JTD 115KM bądź 120KM, mi zajęło cztery dni )

  10. #10
    Użytkownik Świeżak Avatar nkaroluky
    Dołączył
    08 2021
    Mieszka w
    Okonek
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 150KM
    Postów
    210

    Domyślnie

    W sensie jak przebiles i co wyciągnąłeś? Ciezko znalezc jakies fotki tego kolektora i nie wiem o co kaman.

    Poza tym dzisiaj sprawdzone 2 razy... Przy nie do konca nagrzanym silniku (tak 65-70st) tego zamulania co chwile brak. Przy pedale w podloge caly czas ladnie trzyma cisnienie. We wtorek poprzychodza części to będę wymieniac

Podobne wątki

  1. [Giulietta] Czy to koniec turbiny? 2.0 JTDM 140km
    Utworzone przez kreizol w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 30-10-2019, 21:36
  2. 156 Koniec turbiny?
    Utworzone przez alfownik w dziale 156
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 06-02-2017, 20:28
  3. koniec turbiny sie zbliża??
    Utworzone przez schopen w dziale 147
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 30-11-2015, 18:11
  4. Koniec Turbiny ?
    Utworzone przez Gregorz w dziale GT
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 25-08-2014, 13:10
  5. [156] JTD Koniec turbiny ? Pomozcie :(( Doradzcie :((
    Utworzone przez alanwroc w dziale 156
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 26-04-2008, 09:32

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory