Strona 2 z 6 PierwszyPierwszy 123456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 53

Temat: Brak przernich świateł przeciwmgłowych, lewej pozycji i lewego kierunku

  1. #11
    Użytkownik Świeżak Avatar maurize
    Dołączył
    10 2021
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR Brera 2.4 JTDm
    Postów
    162

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaniq Zobacz post
    Czyli Alfa pozwoliła sobie zastosować rozwiązanie pozwalające łamać przepisy - pamiętam, dawnymi czasy, jak dołożyłem sobie "halogeny" do Zastawy i przy przeglądzie technicznym diagnosta sprawdzał, czy aby na pewno, gasną one po wyłączeniu świateł mijania.
    Jesteś pewien że chodzi o "halogeny" przeciwmgłowe, a nie światła do jazdy dziennej DRL? Często światła DRL są wstawiane w miejsce przeciwmgłowych, albo używane są duolighty (osobno DRL + przeciwmgłowe)
    Światła DRL powinny się automatycznie zaświecać po włożeniu kluczyka do stacyjki i wyłączać po włączeniu świateł pozycyjnych.
    Tym bardziej jak sam sobie je wstawiałeś to mogłeś coś pomieszać.

    Tak sobie myślę, że jeszcze jest znana patologia, na szczęście już coraz rzadziej spotykana, że kierowcy używali świateł przeciwmgłowych jako świateł DRL. Czyli w każdym samochodzie jest taki system, że przeciwmgłowe można włączyć bez świateł mijania.

  2. #12
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar yaniq
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo 159 1,9 JTS
    Postów
    683

    Domyślnie

    W czasach, o których piszę, nie było czegoś takiego jak "światła do jazdy dziennej", poza samochodami skandynawskimi

    Nie ma takiego wymogu prawnego, żeby światła do jazdy dziennej uruchamiały się automatycznie, jest to jedynie ułatwienie dla kierowcy, natomiast jest taki wymóg prawny, żeby światła przeciwmgłowe, świeciły/były używane wyłącznie ze światłami mijania - gdybyś jechał na włączonych światłach pozycyjnych + przeciwmgłowe, to popełniłbyś wykroczenie, albo inaczej - gdybyś miał włączone światła przecimgłowe, oczywiście spełniając warunki ich używania, pod względem warunków widoczności, nie mając jednocześnie włącznych świateł mijania, to popełniałbyś wykroczenie.

    P. S.
    Podaję jako "ciekawostkę przyrodniczą" - w tej samej Zastawie 1100, zamontowałem sobie trzecie światło "stop", taki prosty patent ze światłem montowanym wewnątrz samochodu, pod uszczelkę tylnej szyby, i zatrzymał mnie jakiś tępy wioskowy milicjant i kazał mi je zdjąć, bo przepisy nie przewidywały dodatkowego, na ówczesne czasy, światła "stop" - takie to były czasy
    Ostatnio edytowane przez yaniq ; 12-05-2023 o 19:16

  3. #13
    Użytkownik Świeżak Avatar maurize
    Dołączył
    10 2021
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR Brera 2.4 JTDm
    Postów
    162

    Domyślnie

    Trochę zboczyliśmy z głównego tematu, ale OK nie kłócę się, bo może jest taki wymóg prawny co do używania przeciwmgłowych razem ze światłami mijania.

    Sprawdziłem i u mnie jest tak, że wystarczy włączyć światła pozycyjne żeby móc włączyć przeciwmgłowe. Ktoś inny pisał, że ma tak samo, więc zakładam że jest to raczej powszechne w obsłudze tych samochodów (Alfa 159 i Brera).

    Skoro kolega z problemem pisze, że u niego nie świeci się na pulpicie kontrolka o działaniu przeciwmgłowych, więc znaczy to, że system nie daje zezwolenia na pracę tych lamp. Empirycznie wiem, że da się to zrobić dopiero przy włączonych światłach pozycyjnych. Tutaj należy szukać problemu - dlaczego światła pozycyjne nie świecą, albo system nie wie, że świecą, nie wywala błędów o spalonej żarówce itp.

    Jeszcze jedna mała wskazówka kolegi, że na światłach zwykłych (W5W) nie świeci, a na LED tak. Żarówki LED wymagają mniej prądu do działania. Może być tak, że gdzieś jest uszkodzony (przegrzany, z za dużą rezystancją) przewód zasilający, albo wtyczka i daje niskie napięcie, które wystarczy do pracy LED, ale dla halogena już nie. Może kabel od zasilania pozycyjnej jest cały czas zwarty gdzieś z masą i prąd "ucieka". Trzeba szukać. Wygląda na problem z instalacją.
    Ostatnio edytowane przez maurize ; 12-05-2023 o 20:46

  4. #14
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar yaniq
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo 159 1,9 JTS
    Postów
    683

    Domyślnie

    Powtarzam - u mnie nie da się włączyć świateł przeciwmgłowych, bez włączenia świateł mijania, tak jak nie dało się ich włączyć w AR 146, gdzie pozycyjne włącza się cofnięciem kluczyka w stacyjce.

    Jeśli u Was taka opcja istnieje, to jest ona pozbawiona jakichkolwiek zasad logiki, a wręcz szkodliwa, bo prze pomyłkę, włączając światła pozycyjne, można włączyć światła przeciwmgłowe, czyli dodatkowe dwie żarówki o mocy 55 W każda - co to oznacza dla akumulatora, chyba nie trzeba tłumaczyć

    Mam pytanie do kolegi sygnalizującego problem - czy to lewe światło pozycyjne nie działa Ci tylko w opcji pozycyjnych włączanych klawiszem, czy również w opcji włączenia świateł mijania?
    Ostatnio edytowane przez yaniq ; 13-05-2023 o 09:53

  5. #15
    Użytkownik Fachowiec Avatar Cubus00
    Dołączył
    02 2009
    Mieszka w
    Międzychód
    Auto
    byla Alfa Romeo 156 2.0 TS 1999 jest 159 2,4
    Postów
    2,573

    Domyślnie

    jak przez pomyyłka mozna właczyc swiatła przeciwmgłowe ,przeciez to zupełnie inny włacznik ,
    umnie tez włacza sie halogeny z postojówkami

  6. #16
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar yaniq
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo 159 1,9 JTS
    Postów
    683

    Domyślnie

    Nie neguję, że u Was tak jest, może to kwestia wersji, liftu albo rynku, na którym był sprzedawany konkretny egzemplarz - mój jest z rynku niemieckiego, przed liftem w wersji "high".

    Zastanawiam się cały czas, jaki jest sens takiej funkcji, może Wy mi podpowiecie - przyciski są obok siebie, w miejscu bardzo słabo oświetlonym, a więc wieczorem/w nocy, bo chyba tylko w takich przypadkach używa się świateł pozycyjnych, jest to możliwe.

    P. S.
    "Pozycyjnymi", nie "postojówkami", bo to zupełnie inny rodzaj oświetlenia, które miała np. Wołga oraz mają VW
    Ostatnio edytowane przez yaniq ; 13-05-2023 o 12:55

  7. #17
    Użytkownik Świeżak Avatar maurize
    Dołączył
    10 2021
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR Brera 2.4 JTDm
    Postów
    162

    Domyślnie

    Światła pozycyjne są włączene z manetki (pierwsza pozycja cyngla do góry), a nie z konsoli nad bezpiecznikami tam gdzie jest przycisk przeciwmgłowych.

  8. #18
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    04 2023
    Auto
    Alfa Romeo 159 1,9 JTDm 150 KM
    Postów
    15

    Domyślnie

    Różnica jest taka, że światła pozycyjne z manetki włączają się jedynie przy włożonym kluczyku do stacyjki i mogą być używane np. podczas gdy samochód jest holowany. Natomiast przycisk znajdujący się obok przycisku świateł przeciwmgielnych można włączyć bez używania kluczyka - np. do postoju samochodu na poboczu drogi nocą.

  9. #19
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar yaniq
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo 159 1,9 JTS
    Postów
    683

    Domyślnie

    I to jest różnica zasadnicza, bowiem funkcją świateł pozycyjnych, jest możliwość pozostawienia ich świecenia, mając kluczyk w kieszeni, a nie w stacyjce, oczekujący na przypadkowego złodzieja, który nie ma czym wrócić do domu

    Jak zostawiasz samochód na postoju, to kluczyk pozostawiasz w stacyjce?

    Właśnie w 146 było takie rozwiązanie, że trzeba było cofnąć o jeden ząbek stacyjkę, żeby zaświecić pozycyjne i móc wyjąć kluczyk

  10. #20
    Użytkownik Świeżak Avatar maurize
    Dołączył
    10 2021
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR Brera 2.4 JTDm
    Postów
    162

    Domyślnie

    Światła pozycyjne muszą być włączone podczas jazdy razem ze światłami mijania. To są te w środkowych tubach reflektorów, żarówka W5W na samej górze nad żarówką kierunkowskazu. Chyba że są założone homologowane świata do jazdy dziennej to wtedy wystarczą tylko takie właśnie światła dzienne DRL.
    Alfa Romeo 159 i Brera nie miały fabrycznych świateł dziennych.

    Światła postojowe to jest coś jeszcze innego. Sam u siebie nigdy nie używałem, nawet nie wiem czy są, choć jest guzik P obok świateł przeciwngłowych, a nie chce mi się teraz szukać w instrukcji.

Podobne wątki

  1. brak lewej tylnej pozycji pomocy!
    Utworzone przez Witboy w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 18-01-2018, 00:23
  2. Awaria świateł przeciwmgłowych i szyb przednich
    Utworzone przez Morv w dziale 156
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 20-07-2016, 20:46
  3. Kontrolka lewego kierunku cały czas świeci
    Utworzone przez Revol84 w dziale 166
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 23-03-2015, 10:12

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory