Strona 5 z 6 PierwszyPierwszy 123456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 41 do 50 z 53

Temat: Brak przernich świateł przeciwmgłowych, lewej pozycji i lewego kierunku

  1. #41
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar yaniq
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo 159 1,9 JTS
    Postów
    683

    Domyślnie

    Cytat Napisał FXX Zobacz post
    Światła przeciwmgłowe przednie muszą się włączać po włączeniu świateł pozycyjnych (o ile nie realizują też innych funkcji).

    Par. 13 pkt 2 ust. 1 i załącznik nr 6:
    Który dział rozporządzenia?

    Załącznik nr 6, nie wspomina ani jednym słowem o światłach przeciwmgłowych.

    Jeśli faktycznie tak jest to AR159 i AR146, nie spełniają tych warunków, bowiem włączenie świateł pozycyjnych nie umożliwia włączenia świateł przeciwgłowych.

    Ale podaj proszę, ten dział rozporządzenia.

    Cytat Napisał FXX Zobacz post
    a) włączyć światła mijania LUB przeciwmgłowe przednie albo oba te światła
    jednocześnie.
    Ta fakultatywność wynika z dwóch przyczyn, po pierwsze, nie ma przepisu zobowiązującego kierowcę do używania świateł przeciwmgłowych, a po drugie, światła przeciwmgłowe nie są obowiązkowym wyposażeniem samochodu, a nie z tego, że można sobie ich używać, bez świateł mijania, których obowiązek używania w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, jest wyraźnie określony - gdybyś doczytał komentarz, to byś to wiedział.

    Cytat Napisał FXX Zobacz post
    Światła do jazdy dziennej:

    1)powinny się automatycznie włączać...
    Znowu niezrozumienie, powinny się włączać, jeśli przełącznik zostanie ustawiony w odpowiedniej pozycji, a o tym, jak jest ustawiony, decyduje wyłącznie kierowca, dlatego na przełączniku masz pozycję "0" kiedy żadne światła nie świecą, bo np. wyjeżdżając poza granice Polski, np. do Niemiec, możesz sobie je wyłączyć, to po pierwsze, po drugie, skontaktuj się z tym swoim diagnostą i zapytaj, czy może nie przepuścić samochodu, który albo ma uszkodzoną tę funkcję, albo jej po prostu nie ma, bo ktoś sobie dołożył światła do jazdy dziennej i takiej opcji nie zrobił - zapytaj czy w ogóle ma taki check point, jak sprawdzenia czy taka opcja jest w samochodzie.

    Cytat Napisał andy159 Zobacz post
    Światła postojowe mogą być z obu stron jednocześnie i tak jest w Alfie 159 po naciśnięciu przycisku.
    Cytat Napisał andy159 Zobacz post
    Art. 52. [Używanie świateł pozycyjnych i szperacza]
    O "parkingowych", nie ma ani słowa - dotrze to wreszcie do Ciebie, że czym innym są światła pozycyjne, a czym innym postojowe, czy Twoje procesy myślowe do tego nie dopuszczają?

    Cytat Napisał FXX Zobacz post
    a nie o moje zdanie
    Pytając o to, czy światła pozycyjne służą do określania pozycji samochodu znajdującego się w ruchu i o światła parkingowe, pytałem o Twoją opinię

    Cytat Napisał Cubus00 Zobacz post
    a po wybraniu kierunkiem strony i tu Cie zaskocze pali sie równiez wybrana strona
    Czyli masz opcję świateł postojowych, których posiadanie nie jest obowiązkowe, natomiast obowiązkowe jest posiadanie świateł pozycyjnych, a zatem policjant na drodze, nie może od Ciebie wymagać tego, żebyś włączył światła postojowe - rozumiesz różnicę, bo ja pisałem o znajomości funkcji wymaganych przez prawo, a nie każdej funkcji samochodu, bo ja np. mając AR159 od 2012 roku, dopiero niedawno, na tym forum przeczytałem, że ten otwór przy stacyjce, jest po to, żeby można było odpalić samochód z grotu, gdy np. padnie bateria w kluczyku - gdybyś porozmawiał z kierowcami BMW z I-drive, to oni, przeważnie znają 1/100 funkcji, bowiem instrukcja obsługi, to jest wiekopomne, wielostronicowe dzieło, które już samą tylko wielkością zniechęca do jego przeczytania
    Ostatnio edytowane przez yaniq ; 15-05-2023 o 10:59

  2. #42
    Użytkownik Fachowiec Avatar Cubus00
    Dołączył
    02 2009
    Mieszka w
    Międzychód
    Auto
    byla Alfa Romeo 156 2.0 TS 1999 jest 159 2,4
    Postów
    2,573

    Domyślnie

    widze ze nie masz pojecia , ta dziureczka jest po to ,zeby wyjac zablokowany kluczyk a nie by odpalic auto

  3. #43
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    04 2023
    Auto
    Alfa Romeo 159 1,9 JTDm 150 KM
    Postów
    15

    Domyślnie

    A czy ja gdziekolwiek twierdziłem, że pozycyjne i postojowe to to samo? Widzę, że nadajesz się do polityki, bo cytujesz to co dla ciebie wygodne, a pomijasz to co nie współgra z twoimi teoriami, a w treści przytoczonego przeze mnie ustępu jest wyraźnie napisane i o pozycyjnych i o postojowych.
    Ostatnio edytowane przez andy159 ; 15-05-2023 o 13:33

  4. #44
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,553

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaniq Zobacz post
    Który dział rozporządzenia?

    Załącznik nr 6, nie wspomina ani jednym słowem o światłach przeciwmgłowych.
    Dział III.

    Oczywiście, że załącznik nr 6 wspomina o światłach przeciwmgłowych zarówno tylnych jak i przednich, i to nie jednym, a wieloma słowami Nawet podawałem Ci miejsce, w którym te zapisy się znajdują.
    Nie wiem co przeglądałeś, ale na pewno nie był to załącznik nr 6 do tego rozporządzenia skoro twierdzisz, że nie wspomina.

    Cytat Napisał yaniq Zobacz post
    Jeśli faktycznie tak jest to AR159 i AR146, nie spełniają tych warunków, bowiem włączenie świateł pozycyjnych nie umożliwia włączenia świateł przeciwgłowych.

    Ale podaj proszę, ten dział rozporządzenia.
    Oczywiście, że 159 spełnia te warunki, ponieważ po włączeniu świateł pozycyjnych, można włączyć światła przeciwmgłowe przednie.
    Po raz kolejny Twoja 159 to jakaś wyjątkowa wersja, bo zarówno w mojej byłej 159 jak i Brerze brata można było włączyć światła przeciwmgłowe przednie po włączeniu jedynie pozycyjnych.

    Cytat Napisał yaniq Zobacz post
    Ta fakultatywność wynika z dwóch przyczyn, po pierwsze, nie ma przepisu zobowiązującego kierowcę do używania świateł przeciwmgłowych, a po drugie, światła przeciwmgłowe nie są obowiązkowym wyposażeniem samochodu, a nie z tego, że można sobie ich używać, bez świateł mijania, których obowiązek używania w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, jest wyraźnie określony - gdybyś doczytał komentarz, to byś to wiedział.
    Bzdura. Gdyby było jak mówisz, czyli obowiązkowo światła mijania i ewentualnie przeciwmgielne, przepis brzmiałby np. "włączyć światła mijania albo światła mijania i przeciwmgielne jednocześnie"

    Natomiast art. 30 Ustawy PoRD stanowi jasno:
    Art. 30. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto:
    1) kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany:
    a) włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie,
    Nie wiem, czego w tym artykule nie rozumiesz, ale jest on dość jasny - kierujący ma włączyć światła mijania LUB światła przeciwmgielne (jeśli je oczywiście posiada) ALBO oba te rodzaje świateł. W związku z tym, jadąc w takich warunkach tylko na przeciwmgielnych przednich nie popełniasz wykroczenia.

    Cytat Napisał yaniq Zobacz post
    Znowu niezrozumienie, powinny się włączać, jeśli przełącznik zostanie ustawiony w odpowiedniej pozycji, a o tym, jak jest ustawiony, decyduje wyłącznie kierowca, dlatego na przełączniku masz pozycję "0" kiedy żadne światła nie świecą, bo np. wyjeżdżając poza granice Polski, np. do Niemiec, możesz sobie je wyłączyć, to po pierwsze, po drugie, skontaktuj się z tym swoim diagnostą i zapytaj, czy może nie przepuścić samochodu, który albo ma uszkodzoną tę funkcję, albo jej po prostu nie ma, bo ktoś sobie dołożył światła do jazdy dziennej i takiej opcji nie zrobił - zapytaj czy w ogóle ma taki check point, jak sprawdzenia czy taka opcja jest w samochodzie.
    Znów bzdura, na dodatek wymyślasz coś czego nie ma w przepisach.
    Światła do jazdy dziennej "powinny się automatycznie włączać, kiedy urządzenie włączające lub wyłączające silnik znajduje się w położeniu umożliwiającym pracę silnika,"

    Dla przykładu w MiTo i Giuliettcie, wyposażonych w światła do jazdy dziennej, światła te włączone są właśnie wtedy, gdy przełącznik jest na pozycji 0 - nie da się ich wyłączyć nie włączając innych świateł, co jest zgodne z załącznikiem 6 do wspomnianego już rozporządzenia.

    Proszę wskaż zapis, który stanowi, że światła DRL powinny się włączać jeśli przełącznik zostanie ustawiony w odpowiedniej pozycji.

    Powtórzę się raz jeszcze cytując rozporządzenie:

    Światła do jazdy dziennej:
    1) powinny się automatycznie włączać, kiedy urządzenie włączające lub wyłączające silnik znajduje się w położeniu umożliwiającym pracę silnika,
    2) mogą być włączone gdy - automatyczna skrzynia biegów jest w pozycji P - hamulec postojowy jest uruchomiony - przed ruszeniem pojazdu po raz pierwszy po każdym ręcznym uruchomieniu urządzenia zapłonowego,
    3) mogą być wyłączone ręcznie, gdy prędkość pojazdu nie przekracza 10 km/h pod warunkiem automatycznego włączenia po przekroczeniu prędkości 10 km/h lub gdy pojazd przejechał odległość większą niż 100 m i światła pozostają włączone do czasu ich ponownego rozmyślnego wyłączenia,
    4) powinny wyłączać się automatycznie, gdy urządzenie włączające lub wyłączające silnik znajduje się w położeniu uniemożliwiającym pracę silnika po włączeniu przednich świateł mijania, drogowych lub przeciwmgłowych, z wyjątkiem sytuacji, gdy światła te wykorzystywane są do wysyłania przerywanych sygnałów świetlnych w krótkich odstępach czasu,
    5) jeżeli odległość od światła przedniego kierunku jazdy jest równa lub mniejsza od 40 mm, połączenie elektryczne na odpowiedniej stronie pojazdu powinno zapewniać albo wyłączenie światła do jazdy dziennej albo obniżenie światłości przez cały okres działania światła kierunku jazdy,
    6) jeżeli światło do jazdy dziennej jest wzajemnie połączone ze światłem kierunku jazdy, światło do jazdy dziennej powinno być wyłączone przez cały okres włączenia światła kierunku jazdy,
    7) dopuszcza się, aby wraz z światłami do jazdy dziennej włączały się - przednie i tylnie światła pozycyjne, górne światła obrysowe - jeżeli występują, boczne światła obrysowe - jeżeli występują oraz oświetlenie tylnej tablicy rejestracyjnej, - lub tylko światła pozycyjne tylne.
    Dodatkowo wskaż proszę, w którym samochodzie oryginalne światła do jazdy dziennej wyłączają się na pozycji 0 przełącznika świateł.

    A do żadnego diagnosty nie będę dzwonił, bo zakres badań technicznych jest również określony rozporządzeniem i znajdują się tam również podpunkty dotyczące sprawdzenia świateł do jazdy dziennej. Co więcej niespełnienie któregokolwiek z wymogów sprawdzanych w trakcie badania stanowi usterkę istotną (UI) co jest równoznaczne z negatywnym wynikiem przeglądu.

    Cytat Napisał yaniq Zobacz post
    Pytając o to, czy światła pozycyjne służą do określania pozycji samochodu znajdującego się w ruchu i o światła parkingowe, pytałem o Twoją opinię
    Ale po co moja opinia do czegoś, co jest jasno i zrozumiale określone w przepisach, co z resztą Ci napisałem ze wskazaniem punktów ust

    Cytat Napisał yaniq Zobacz post
    Czyli masz opcję świateł postojowych, których posiadanie nie jest obowiązkowe, natomiast obowiązkowe jest posiadanie świateł pozycyjnych, a zatem policjant na drodze, nie może od Ciebie wymagać tego, żebyś włączył światła postojowe - rozumiesz różnicę, bo ja pisałem o znajomości funkcji wymaganych przez prawo, a nie każdej funkcji samochodu, bo ja np. mając AR159 od 2012 roku, dopiero niedawno, na tym forum przeczytałem, że ten otwór przy stacyjce, jest po to, żeby można było odpalić samochód z grotu, gdy np. padnie bateria w kluczyku - gdybyś porozmawiał z kierowcami BMW z I-drive, to oni, przeważnie znają 1/100 funkcji, bowiem instrukcja obsługi, to jest wiekopomne, wielostronicowe dzieło, które już samą tylko wielkością zniechęca do jego przeczytania
    W takim razie nadal nie wiesz do czego jest ten otwór przy slocie kluczyka, bo ktoś Ci naopowiadał bzdur
    1. bateria w kluczyku zasila tylko pilota centralnego zamka, możesz ją całkowicie wyciągnąć z kluczyka i bez problemu odpalisz samochód,
    2. grotem nie odpalisz samochodu w żaden sposób.

    Ten otwór służy po to, że w razie gdyby stacyjka nie zwolniła kluczyka, to wciskając grot w tym miejscu mechanicznie odblokujesz kluczyk.
    Ostatnio edytowane przez FXX ; 15-05-2023 o 14:53

  5. #45
    Użytkownik Świeżak Avatar maurize
    Dołączył
    10 2021
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR Brera 2.4 JTDm
    Postów
    165

    Domyślnie

    [MENTION=89137]yaniq[/MENTION]

    Jak to tak? Nie przeczytałeś instrukcji i jeszcze się tym chwalisz? Na każdym kroku popisujesz się swoją niewiedzą na temat obsługi Alfy 159. Jakiś kumaty policjant zabierze Ci dowód rejestracyjny...

  6. #46
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2021
    Auto
    Alfa 159 sportwagon 1.9jtdm 8v
    Postów
    228

    Domyślnie

    Panowie…. Czytam i chyba za mocno się w dyskusji zanurzyliście.
    Światła pozycyjne czy postojowe (parkingowe) i tak są fizycznie obsługiwane przez ten sam reflektor/ żarówki.
    Sprawdziłem w przedlifcie.
    Bez kluczyka działają włączane z panelu obok kierownicy. Nie włączają się przeciwmgielne.

  7. #47
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,553

    Domyślnie

    Cytat Napisał Darrr Zobacz post
    Panowie…. Czytam i chyba za mocno się w dyskusji zanurzyliście.
    Światła pozycyjne czy postojowe (parkingowe) i tak są fizycznie obsługiwane przez ten sam reflektor/ żarówki.
    Sprawdziłem w przedlifcie.
    Bez kluczyka działają włączane z panelu obok kierownicy. Nie włączają się przeciwmgielne.
    A teraz włącz zapłon, włącz pozycyjne na manetce i włącz przeciwmgielne

    Wysłane z mojego M2007J3SY przy użyciu Tapatalka

  8. #48
    Użytkownik Świeżak Avatar maurize
    Dołączył
    10 2021
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR Brera 2.4 JTDm
    Postów
    165

    Domyślnie

    Cytat Napisał Darrr Zobacz post
    Światła pozycyjne czy postojowe (parkingowe) i tak są fizycznie obsługiwane przez ten sam reflektor/ żarówki.
    Zgadza się. Różnica jest taka, że w trybie świateł parkowania nie załącza się oświetlenie tylnej tablicy rejestracyjnej.
    Manetką kierunkowskazów można wybrać stronę świecenia świateł parkowania. Światła parkowania świecą przy wyłączonym zapłonie.

    Cytat Napisał FXX Zobacz post
    A teraz włącz zapłon, włącz pozycyjne na manetce i włącz przeciwmgielne
    100% prawdy.

  9. #49
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2021
    Auto
    Alfa 159 sportwagon 1.9jtdm 8v
    Postów
    228

    Domyślnie

    Cytat Napisał FXX Zobacz post
    A teraz włącz zapłon, włącz pozycyjne na manetce i włącz przeciwmgielne

    Wysłane z mojego M2007J3SY przy użyciu Tapatalka
    Przeciwmgielne działają w tym trybie

  10. #50
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2021
    Auto
    Alfa 159 sportwagon 1.9jtdm 8v
    Postów
    228

    Domyślnie

    Cytat Napisał maurize Zobacz post
    Zgadza się. Różnica jest taka, że w trybie świateł parkowania nie załącza się oświetlenie tylnej tablicy rejestracyjnej.
    Manetką kierunkowskazów można wybrać stronę świecenia świateł parkowania.
    U mnie podświetlenie tablicy działa

Podobne wątki

  1. brak lewej tylnej pozycji pomocy!
    Utworzone przez Witboy w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 18-01-2018, 00:23
  2. Awaria świateł przeciwmgłowych i szyb przednich
    Utworzone przez Morv w dziale 156
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 20-07-2016, 20:46
  3. Kontrolka lewego kierunku cały czas świeci
    Utworzone przez Revol84 w dziale 166
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 23-03-2015, 10:12

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory