Temat: Jaki olej wlać do JTDm, filtr oleju ?

  1. #3331
    Użytkownik Znawca Avatar bobby
    Dołączył
    10 2014
    Auto
    Franny 159 2.4 JTDm 06'
    Postów
    1,216

    Domyślnie

    [MENTION=25095]magil[/MENTION] rzeczywiście, niesamowity 'progres' (ale dziękuję za sprostowanie)
    Aha, w ciągu ostatnich dwóch lat wstrzymano większość programów finansujących prace nad odnawialnymi źródłami energii, więc jeśli ktoś nie wpadnie na pomysł zmniejszenia ogólnej produkcji energii przez np wyłączenie kilku elektrowni to raczej wspomnianych 15% Polska nie spełni.

    zapomniałem dopisać, że na popularność pozbywania się DPF wpływają też mniej lub bardziej potwierdzone przypadki szybszego zużycia, czy uszkodzenia silników wyposażonych w ten filtr.
    Nie tak wcale dawno, DPF był jednym z najbardziej podejrzanych sprawców pękania głowic w silnikach JTDm.
    Ostatnio edytowane przez bobby ; 02-03-2019 o 22:36
    ... large brakes, turbos, alu rims, aero…everything large as if there was something small to compensate for.

  2. #3332
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    02 2014
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR 156sw TI, Aprilia SL1000R, AR159 TI Q4
    Postów
    765

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobby Zobacz post
    [MENTION=25095]magil[/MENTION] rzeczywiście, niesamowity 'progres' (ale dziękuję za sprostowanie)
    Aha, w ciągu ostatnich dwóch lat wstrzymano większość programów finansujących prace nad odnawialnymi źródłami energii.

    zapomniałem dopisać, że na popularność pozbywania się DPF wpływają też mniej lub bardziej potwierdzone przypadki szybszego zużycia, czy uszkodzenia silników wyposażonych w ten filtr.
    Nie tak wcale dawno, DPF był jednym z najbardziej podejrzanych sprawców pękania głowic w silnikach JTDm.
    To chyba jedyny sprawca, skoro ci etg leci na 1200st to co ma nie pęknąć. W fordach DPF ma bezpośredni wtrysk ropy w filtr więc to jest dobre rozwiązanie.

    Wysłane z mojego P2 przy użyciu Tapatalka

  3. #3333
    Użytkownik Znawca Avatar bobby
    Dołączył
    10 2014
    Auto
    Franny 159 2.4 JTDm 06'
    Postów
    1,216

    Domyślnie

    W ogóle cała ta ekologia w przypadku 1.9 i 2.4 jtdm wygląda jakby ktoś sobie przypomniał w ostatniej chwili, że tam miała być.

    klapy wirowe - kolektor taki sam jak w wersji bez (z modelu 156) - tylko wywiercono dziury, wpieprzono klapki, zmniejszono przepływ kanałów dodano listwę i silniczek
    egr wygląda podobnie - "aha miała być rurka która wprowadza spaliny do kolektora dolotowego - ok to robimy 2 otwory, jeden tu, drugi tam, zawór z cewką elektryczną i działa"
    sposób podnoszenia temperatury DPF, o którym wspomniałeś wieńczy to dzieło inżynierii.

    Ci co to projektowali znaleźli chyba dziś robotę w Williamsie w F1 xD
    ... large brakes, turbos, alu rims, aero…everything large as if there was something small to compensate for.

  4. #3334
    Użytkownik Pasjonat Avatar Pablo.
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    pablogarage.pl
    Auto
    Kilka włoskich szrotów ;)
    Postów
    3,392

    Domyślnie

    Odnośnie węgla poczytajcie sobie jak to wygląda na świecie, np. w Japonii.
    Ogólnie Ameryka i Azja ma raczej wyebane na ten temat, a wystarczy popatrzeć na globus jak wygląda procentowo EU w skali globalnej
    www.pablogarage.pl - Serwis, części, holowanie

    > > >SKLEP < < < - nie znalazłeś produktu, którym jesteś zainteresowany ? Napisz do Nas, a na pewno dobierzemy odpowiednią ofertę.

  5. #3335
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Państwa bogate w węgiel poza UE dają na bogato, ale to nie jest tak, że jadą tylko na weglu. Japonia bazuje na atomie, bo ma mało własnych surowców. Chiny też już nie polegają tak bardzo na węglu.

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał bobby Zobacz post
    Aha, w ciągu ostatnich dwóch lat wstrzymano większość programów finansujących prace nad odnawialnymi źródłami energii,
    Nie chcę się czepiać, ale zastój w branży OZE trwa od 2016. Dopiero w tym roku po, w sumie pierwszej udanej aukcji, znów się coś ruszy i nowe instalacje powstaną.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  6. #3336
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar squadracorse
    Dołączył
    12 2013
    Mieszka w
    Nowy Tomyśl / Poznań
    Auto
    JEST: MiTO1.4 95KM, 156GTA, JEEP COMMANDER. BYŁA: 156 1.9jtd, 159 2.4JTDM , 159 2.4Ti. 159 1.9jts
    Postów
    613

    Domyślnie

    Taka ekologia z tym dpf, że jak diesel miesza się z olejem to mamy przyspieszoną wymianę oleju. Za tym idzie utylizacja. Znajomy jezdzi astrą IV 1.7 w dieslu i wymienia olej co 5-6tys km!!! Procedura wypalania przebiega prawidłowo auto użytkowane 70% w miescie.Wskaźnik procentowy nie ubłaganie rośnie. Przy wspomnianych 5-6tys km powstaje ,,ropo-olej" zupa, która nie ma już 100% właściwości smarnych. Co za tym idzie słabsza ochrona elementów silnika, szybsze zużycie+widmo napraw. Dla mnie to tylko darcie kasy przez koncerny a kto zapłaci za to pseudo eko? Przeciętny Kowalski. Albo nie zapłaci i naprawi dpf raz a dobrze
    ,,w życiu pokochalem kobietę i alfe, ujmują za serce i potrafią zrujnować domowy budżet"[/COLOR]



  7. #3337
    Użytkownik Pasjonat Avatar Pablo.
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    pablogarage.pl
    Auto
    Kilka włoskich szrotów ;)
    Postów
    3,392

    Domyślnie

    Cytat Napisał squadracorse Zobacz post
    Taka ekologia z tym dpf, że jak diesel miesza się z olejem to mamy przyspieszoną wymianę oleju. Za tym idzie utylizacja. Znajomy jezdzi astrą IV 1.7 w dieslu i wymienia olej co 5-6tys km!!! Procedura wypalania przebiega prawidłowo auto użytkowane 70% w miescie.Wskaźnik procentowy nie ubłaganie rośnie. Przy wspomnianych 5-6tys km powstaje ,,ropo-olej" zupa, która nie ma już 100% właściwości smarnych. Co za tym idzie słabsza ochrona elementów silnika, szybsze zużycie+widmo napraw. Dla mnie to tylko darcie kasy przez koncerny a kto zapłaci za to pseudo eko? Przeciętny Kowalski. Albo nie zapłaci i naprawi dpf raz a dobrze
    Mam aktualnie auto ze sprawnym DPFem, użytkowane przez żonę w trybie "wkoło komina", i szczerze mówiąc nie wiem również jaki to ma sens, skoro wypala się co 250-300 km, i powoduje taki bałagan przy tym, że aż żal.
    www.pablogarage.pl - Serwis, części, holowanie

    > > >SKLEP < < < - nie znalazłeś produktu, którym jesteś zainteresowany ? Napisz do Nas, a na pewno dobierzemy odpowiednią ofertę.

  8. #3338
    Użytkownik Pasjonat Avatar Pablo.
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    pablogarage.pl
    Auto
    Kilka włoskich szrotów ;)
    Postów
    3,392

    Domyślnie

    Cytat Napisał squadracorse Zobacz post
    Taka ekologia z tym dpf, że jak diesel miesza się z olejem to mamy przyspieszoną wymianę oleju. Za tym idzie utylizacja. Znajomy jezdzi astrą IV 1.7 w dieslu i wymienia olej co 5-6tys km!!! Procedura wypalania przebiega prawidłowo auto użytkowane 70% w miescie.Wskaźnik procentowy nie ubłaganie rośnie. Przy wspomnianych 5-6tys km powstaje ,,ropo-olej" zupa, która nie ma już 100% właściwości smarnych. Co za tym idzie słabsza ochrona elementów silnika, szybsze zużycie+widmo napraw. Dla mnie to tylko darcie kasy przez koncerny a kto zapłaci za to pseudo eko? Przeciętny Kowalski. Albo nie zapłaci i naprawi dpf raz a dobrze
    Mam aktualnie auto ze sprawnym DPFem, użytkowane przez żonę w trybie "wkoło komina", i szczerze mówiąc nie wiem również jaki to ma sens, skoro wypala się co 250-300 km, i powoduje taki bałagan przy tym, że aż żal.
    www.pablogarage.pl - Serwis, części, holowanie

    > > >SKLEP < < < - nie znalazłeś produktu, którym jesteś zainteresowany ? Napisz do Nas, a na pewno dobierzemy odpowiednią ofertę.

  9. #3339
    Użytkownik Świeżak Avatar Serafiel
    Dołączył
    06 2017
    Mieszka w
    Andrychów
    Auto
    159 1,9 JTDM 16v 2007r. przedlift
    Postów
    136

    Domyślnie

    Mam kilka pytań. Pierwsze zadałem w innym temacie o olejach, ale ten w sumie bardziej pasuje, a wcześniej go nie widziałem.

    Czy są jakieś sensowne źródła, które mówią, że zalecany przez producenta olej Selenia WR P.E, jest kiepski?

    Wymieniam olej wkrótce i mam dylemat, bo nie wiem jaki kupić. Myślałem o:
    -VALVOLINE MaxLife C3 5W30
    -VALVOLINE SynPower ENV C2 5W30
    -Selenia WR P.E 5w30

    Obecnie mam wlanego Motul 8100 X-Clean C3 5w30. Auto po wymianie pierścieni i uszczelki pod głowicą rok temu.

    Pierwszy wymieniony olej nie spełnia normy FIAT S1, tylko G1 - nie wiem czy się nadaje w takim razie. No i żadne "MaxLife,", czy "LongLife" mnie nie interesuje, bo i tak wymienię go za 12 miesięcy.
    I dlaczego producent przewidział wymianę oleju co 35kkm, lub co 24 lata skoro wszyscy twierdzą, że to głupota? Czy oni nie testowali tego? Czy ktoś próbował tak wymieniać olej jak instrukcja podaje i miał jakieś problemy z tego wynikające?
    Selenia cenę ma wysoką, jak na coś czego, z tego co tutaj zauważyłem, nikt nie chce kupować, co mnie dziwi.

    Czy norma C3 jest lepsza od C2, czy po prostu to inny olej? Czytałem, że C2 jest paliwooszczędny, a C3 lepiej chroni silnik. Zakładam, że i ochrona i oszczędność paliwa, to jakieś procenowe, lub nawet promilowe różnice, prawda?
    Ostatnio edytowane przez Serafiel ; 09-03-2019 o 21:10

  10. #3340
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Dlaczego akurat takie oleje bierzesz pod uwagę? Nie ma konieczności stosowania się do napisu na etykiecie oleju zawierającego aprobatę określonego producenta - to jest pewnego rodzaju ułatwienie, ale też i marketing. Jest wiele olejów wyższej jakości nie posiadających oficjalnej aprobaty Fiata.

    Z tymi 24 miesiącami czy 35 tys km to marketingowy bełkot producenta. Jazda z takimi interwałami grozi przyspieszonym zużyciem silnika oraz masą nagaru/szlamu w środku, co jest bardzo szkodliwe dla samego silnika jak i osprzętu, np. turbosprężarki.
    Wszelkie long lify czy innego rodzaju wydłużone okresy między wymianami oleju to zagrywka pseudo ekologiczna. Zwróć uwagę, że w Europie nie zaleca się docierania silników, ale za to wymiany oleju w długich interwałach, a okazuje się, że te same silniki w USA trzeba docierać (wymiana oleju po pierwszych kilku tys km oraz nastepne co roku).

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał Serafiel Zobacz post
    Czy norma C3 jest lepsza od C2, czy po prostu to inny olej? Czytałem, że C2 jest paliwooszczędny, a C3 lepiej chroni silnik. Zakładam, że i ochrona i oszczędność paliwa, to jakieś procenowe, lub nawet promilowe różnice, prawda?
    Teoretycznie tak.
    Ostatnio edytowane przez magil ; 09-03-2019 o 21:57
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

Podobne wątki

  1. Jaki olej , filtr oleju, filtr powietrza alfa 156 2.5 v6
    Utworzone przez Xemik11 w dziale 156
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 14-02-2016, 13:14
  2. Alfa 156. Jaki filtr oleju i olej??
    Utworzone przez maxxx222 w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 13-12-2011, 23:15
  3. [156] JAKI WLAĆ OLEJ
    Utworzone przez xxx258 w dziale 156
    Odpowiedzi: 130
    Ostatni post / autor: 15-05-2011, 10:16
  4. [159] Jaki wlać olej gdy poprzedni właściciel lał castrol 10w40???
    Utworzone przez cyborgpl w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 18-03-2011, 09:39
  5. jaki olej najlepiej wlać do TS'a?
    Utworzone przez kapalek w dziale 156
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 08-06-2009, 11:38

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory