Strona 14 z 31 PierwszyPierwszy ... 456789101112131415161718192021222324 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 131 do 140 z 306

Temat: Szarpanie przy przyśpieszaniu w okolicach 2000 rpm. Wariuje wskazówka doładowania

  1. #131
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    05 2019
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 120KM
    Postów
    20

    Domyślnie

    U mnie (159, 1.9, 8V) występowało opisywane przez większość poszarpywanie w okolicy 1800-2000 obrotów. W zależności od biegu (raczej dwójka) czasami na wyższych. Charakterystyczny dźwięk "szurania", 3-4 szarpnięcia. W momencie szarpania wskazówka turbo wydawała się zatrzymywać w miejscu bądź nieco opadać.
    Po przekroczeniu magicznych obrotów wszystko w porządku. Dynamicznie przyspieszając również wszystko w porządku.
    Wprowadzić w stan szarpania (dla celów diagnostycznych) udawało mi się praktycznie niezależnie od biegu (no może poza jedynką ;-)) - w trasie nawet na 5 czy 6 biegu.
    Za wskazówkami na początku tego tematu (bądź innego, nie pamiętam) wypiąłem wtyczkę przepływomierza. Szuranie ustało. Podejrzenia padły na sam przepływomierz (chociaż co do jego awarii nie byłem przekonany; opisywana na forum długowieczność tego elementu) jak i EGR. Również to gdzieś na forum wyczytałem, że odpinając przepływomierz dezaktywuje się sam przepływomierz, co jasne, jak i EGR.
    Samochód oddałem do osoby grzebiącej w mapach silników. Z poziomu ECU EGR został wyłączony. Fizycznie nie zaślepiałem go (jeszcze?) blaszką. Może jeszcze trochę za szybko na otwieranie szampana, ale wygląda na to, że problem ustał.
    Tutaj może leciutki offtop - czy ktoś mógłby się wypowiedzieć co właściwie przez tego magika zostało zrobione? Na czym polega, z poziomu ECU, wyłączenie EGR? Polega to po prostu na pozostawieniu EGR w pozycji zamkniętej czy wręcz nie doprowadzania części spalin z powrotem do EGR?

  2. #132
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    08 2017
    Mieszka w
    Kleosin
    Auto
    159 2.0 JTDM 170KM
    Postów
    149

    Domyślnie

    Czy ktoś z Was może sprawdzić czy będzie występowało szarpanie podczas procedury wypalania DPF?
    U mnie taka okazja będzie dopiero za jakieś 500km.
    Ponoć EGR jest wówczas ustawiony w pozycji zamkniętej więc jeżeli to on jest winowajcą - objawy powinny zaniknąć...

  3. #133
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    08 2017
    Mieszka w
    Kleosin
    Auto
    159 2.0 JTDM 170KM
    Postów
    149

    Domyślnie

    Rozmawiałem wczoraj z mechanikiem, który dobrze zna charakterystykę tych silników. Mówił, że wina tak naprawdę leży po stronie syfu w kolektorze ssącym i kanałach głowicy. W wyniku tego charakterystyka pracy przepływomierza i EGRu są zaburzone i stąd takie komedie potem. Żaden klient nie decyduje się jednak na czyszczenie ze względów ekonomicznych dlatego zaproponował mi rozwiązanie pośrednie czyli pełne ...zaślepienie EGR + jego programowe wyłączenie. Według niego to powinno doraźnie rozwiązać problem szarpania.

  4. #134
    Użytkownik Świeżak Avatar skuler
    Dołączył
    01 2017
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    159 SW 2,0jtdm 170KM. Była: 156 SW FL 1,9 jtd 16V
    Postów
    188

    Domyślnie

    Cytat Napisał Roggi Zobacz post
    Rozmawiałem wczoraj z mechanikiem, który dobrze zna charakterystykę tych silników. Mówił, że wina tak naprawdę leży po stronie syfu w kolektorze ssącym i kanałach głowicy. W wyniku tego charakterystyka pracy przepływomierza i EGRu są zaburzone i stąd takie komedie potem. Żaden klient nie decyduje się jednak na czyszczenie ze względów ekonomicznych dlatego zaproponował mi rozwiązanie pośrednie czyli pełne ...zaślepienie EGR + jego programowe wyłączenie. Według niego to powinno doraźnie rozwiązać problem szarpania.
    odłącz przepływomierz. łatwo dostepna wtyczka. wtedy EGR też nie pracuje. jak będzie szarpać nadal to EGR to zły trop.

  5. #135
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    08 2017
    Mieszka w
    Kleosin
    Auto
    159 2.0 JTDM 170KM
    Postów
    149

    Domyślnie

    Dzisiaj w końcu udało mi się nie tylko porozmawiać, ale również podłączyć auto, zrobić logi dynamiczne i diagnoza jest nastepująca...

    Winny szuraniu/szarpaniu jest faktycznie EGR, ale niestety tylko pośrednio. Główną bolączką jest niedomagający filtr FAP. Ciśnienie spalin w układzie jest za duże i dlatego podnosi zawór EGR wywołując takie objawy. Zimą, chłodne powietrze jest trochę jak opatrunek na ranę i dlatego wydaje się, że jest lepiej. Co gorsze po dupie dostaje też turbosprężarka, a uszkodzenie gruszki to łagodny wymiar kary jak to nazwał. Dlatego u kolegi cybermyszek po wymianie było OK przez jakiś czas, a później znów diabli ją wzięli (leczył objaw choroby, a nie przyczynę).
    Jak zgaduję, wszyscy z Was macie w 2.0 JTDM FAP dalej w oryginale?

    W poniedziałek będę się do niego umawiał na robotę choć najszybciej za kilka tygodni dopiero może mnie zapisać. Zaproponował "kulturalne" (bez śladów zewnętrznej ingerencji) usunięcię całej ekologii (FAP + EGR) za +/- 1000zł lub wysłanie FAPu do regeneracji choć nie daje gwarancji, że za jakiś czas problem nie powróci.
    Dosadnie przestrzegł tylko przed wyłączaniem EGR przy działającym FAPie, bo to rosyjska ruletka. Zawór zawiaduje temperaturą spalin w układzie. Jeżeli niewiadomo w jakim stanie jest FAP to przy nieszczęśliwym zbiegu okoliczności można posadzić turbosprężarkę.

    Mam teraz cholerny zgryz co robić (cholerna ekologia). Podejrzewam, że u Was winowajca jest ten sam choć objawy i skutki mogą się nieco różnić.

    skular odłączenie wtyczki faktycznie pomaga. Niestety potwierdza to tylko to co napisałem powyżej...

    P.S. Według gościa te zawory same się nie psują. Co potwierdzałoby to, że podmiana na nowy/czyszczenie gówno dają.
    Ostatnio edytowane przez Roggi ; 07-08-2019 o 14:17

  6. #136
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2017
    Mieszka w
    Małopolska
    Auto
    Alfa 159 2.0 jtdm TI
    Postów
    131

    Domyślnie

    Cytat Napisał Roggi Zobacz post
    Dzisiaj w końcu udało mi się nie tylko porozmawiać, ale również podłączyć auto, zrobić logi dynamiczne i diagnoza jest nastepująca...

    Winny szuraniu/szarpaniu jest faktycznie EGR, ale niestety tylko pośrednio. Główną bolączką jest niedomagający filtr FAP. Ciśnienie spalin w układzie jest za duże i dlatego podnosi zawór EGR wywołując takie objawy....
    Tylko że zawór egr w silniku 2.0 otwiera się w kierunku odwrotnym do napływu spalin więc moim zdaniem one co najwyżej mogą go domykać.. Zwłaszcza że grzybek zamykający dopływ spalin od ich strony ma większą powierzchnię co prawda nie wiele ale zawsze..
    Ostatnio edytowane przez grysiek ; 07-08-2019 o 22:23

  7. #137
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Ja myślę że ów mechanik ma sporo racji. DPF ani EGR nie wychodzą na zdrowe silnikowi, ale niestety ekologia dyktuje obecność tego typu wynalazków.
    Moim zdaniem jedyne kulturalne wyjście to mechaniczne oczyszczenie dolotu z syfu oraz chemiczna regeneracja DPFu. Powiedzmy, że Wasze diesle przez 8-10 lat pracowały poprawnie, jest szansa że po tych zabiegach znów kilka ładnych lat posłużą (w zależności od stanu wtryskiwaczy oraz turbosprężarki, ponieważ to wpływa na skład mieszanki paliwowo-powietrznej). Tak w skrócie, dlatego już sporo lat nie jeżdżę dieslem

  8. #138
    Użytkownik Znawca Avatar Intruz
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    147 2.0 TS, 159 2.0 Jtdm SW
    Postów
    1,189

    Domyślnie

    a mnie przyszło do głowy, czy przypadkiem winnym nie jest pedał gazu? może scieżka na potencjometrze sie wytarła i daje błędny sygnał? Czy ktos z was czyscił kolektor? duzo roboty z tym jest? może to dobry trop?

  9. #139
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    08 2017
    Mieszka w
    Kleosin
    Auto
    159 2.0 JTDM 170KM
    Postów
    149

    Domyślnie

    Intruz, masz oryginalny FAP jeszcze? Ile kilometrów dziennie robisz w trasie?

    Myślę, że u siebie usunę ekologię, ale zgram pierwotne oprogramowanie, zachowam filtr tak żeby w razie zmiany przepisów lub problemów na stacji mieć drogę odwrotu.
    Żeby inwestować w nowy lub jego regenerację musiałbym mieć pewność, że wszystko pozostałe jest w 100% porządku, a przy 170.000km przebiegu to marzenie ściętej głowy.

    Czy u Was też przy ruszaniu z miejsca bez gazu przydusza silnik? W poprzednim aucie też tak miałem przed zaślepieniem EGR, ale jestem ciekaw czy to normalne zjawisko? Potem normalnie przyśpiesza i nie brakuje mocy w żadnym przedziale obrotów.

  10. #140
    Użytkownik Znawca Avatar Intruz
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    147 2.0 TS, 159 2.0 Jtdm SW
    Postów
    1,189

    Domyślnie

    ja mam pełną ekologie i nie zamierzam wycinac bo zdarza mi sie za granice jezdzic...Sporo tzn ok połowe przebiegu robie po mieście...wtedy szarpanie daje sie we znaki. Reszta to trasy 20-30 km...na trasie jest ok, a dpf wypala sie co 400 km. Nie zwykłem ruszać z miejsca bez gazu...
    Ostatnio edytowane przez Intruz ; 09-08-2019 o 16:00

Podobne wątki

  1. Delikatne szarpanie i "utrata"mocy przy przyśpieszaniu
    Utworzone przez Danek w dziale 156
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 02-01-2016, 12:05
  2. [Brera] szarpanie przy przy przyśpieszaniu, kontrolka silnika
    Utworzone przez dandel84 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 06-07-2014, 09:50
  3. skacząca wskazówka obrotomierza przy przyśpieszaniu
    Utworzone przez Lethal w dziale 156
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 29-04-2014, 11:53
  4. [159] wskazówka ciśnienia doładowania
    Utworzone przez 89ozzy w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 31-05-2013, 19:36
  5. Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 06-12-2010, 16:43

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory