Strona 15 z 31 PierwszyPierwszy ... 5678910111213141516171819202122232425 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 141 do 150 z 306

Temat: Szarpanie przy przyśpieszaniu w okolicach 2000 rpm. Wariuje wskazówka doładowania

  1. #141
    Użytkownik Świeżak Avatar skuler
    Dołączył
    01 2017
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    159 SW 2,0jtdm 170KM. Była: 156 SW FL 1,9 jtd 16V
    Postów
    188

    Domyślnie

    Kto usuwa DPF na ochotnika?

  2. #142
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    08 2017
    Mieszka w
    Kleosin
    Auto
    159 2.0 JTDM 170KM
    Postów
    149

    Domyślnie

    Za radą mechanika zrobiłem bardzo długą trasę, podczas której było jak pocisnąć więć 5-6 bieg nie schodził w zasadzie. Od tego czasu szarpie znacznie mniej i delikatniej w porównaniu do tego co było więc nie mam już raczej wątpliwości co powoduje problem. Pytanie co z tym dalej robić... Parę razy w roku jeżdżę na Litwę i nie chciałbym żeby mnie drapnęli przypadkiem.

  3. #143
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2018
    Auto
    Alfa Romeo 159 Sportwagon 2.4 Q-TRONIC FWD
    Postów
    244

    Domyślnie

    Czołem,

    Korzystając z urlopu zrobiłem logi w poszukiwaniu źródeł szurania oraz wariowania ciśnienia doładowania. TLDR - obstawiam siłownik klap wirowych (same klapy mam niby usunięte, siłownik został)

    Poniżej pomierzone scenariusze.

    Najpierw, co by udowodnić, że istotnie występuje przeładowanie. Poniżej logi dla przyspieszania powolnego, gdzie przeładownie i szuranie występuje oraz ostrego, gdzie ciśnienie zachowuje się prawidłowo:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	powolne_przysp.jpg
Wyświetleń:	1
Rozmiar:	58.7 KB
ID:	261251
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ostre_przysp_automat.jpg
Wyświetleń:	1
Rozmiar:	47.7 KB
ID:	261252

    Następnie mierzyłem po 3 wartości - Ciśnienie doładowania (rzeczywiste), wychylenie pedała gazu oraz jeden z kilku "podejrzanych" zaworków/siłowniczków/silniczków sterujących w jakiś sposób dolotem.

    Mierzyłem następująco - na 1 i 2 biegu spokojne, miarowe przyspieszanie a na 3 biegu gdy ciśnienie doładowania wzrastało ponad normę i szuranie robiło się głośne strzał z gazu i gwałtowny wzrost prędkości (można to prześledzić obserwując krzywą wychylenia pedała gazu)

    Na początek gruszka zmiennej geometrii (a konkretnie zaworek elektroniczny nią sterujący)
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	przyspieszanie_gaz_3_boost_control.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	59.8 KB
ID:	261253

    Później przepusnica gasząca
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	przysp_gaz_3_przepustnica.jpg
Wyświetleń:	1
Rozmiar:	53.1 KB
ID:	261254

    Następnie siłownik klap wirowych:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	przysp_gaz_3_klapywirowe.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	56.7 KB
ID:	261255

    Ciśnienie paliwa (chociaż to chyba niezbyt miarodajne, lepiej byłoby każdy wtrysk z osobna pomierzyć)
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	przysp_gaz3_cisnienie_paliwa.jpg
Wyświetleń:	1
Rozmiar:	53.9 KB
ID:	261256

    I jeszcze ostre przyspieszanie (gaz w podłogę od samego początku) dla klap wirowych:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	gaz_podloga_automat_klapy_wirowe.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	53.2 KB
ID:	261257

    oraz dla zaworka zmiennej geometrii:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	gaz_podloga_automat_boost_control.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	56.1 KB
ID:	261258

    - - - Updated - - -

    Jak się laptop podładuje to zmierzę jeszcze powyższe wartości w nieco innej konfiguracji, mianowicie Ciśnienie rzeczywiste, ciśnienie pożądane + boost control LUB Klapy wirowe.

    Chcę zobaczyć jak koreluje zanik szurania z poprawnością ciśnienia i zaobserwować jak w takiej chwili zachowuje się każdy z tych dwóch zaworków.

  4. #144
    Użytkownik Znawca Avatar Intruz
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    147 2.0 TS, 159 2.0 Jtdm SW
    Postów
    1,189

    Domyślnie

    [
    przyszlo mi do glowy ze szarpanie może zalezec od stylu jazdy. Alfa dobrze się zbiera i w sumie zadko przekraczam 3000 obrotów. Wczoraj przegoniłem ja po autostradzie z obrotami 4000 na dystansie kilkunastu km i co ciekawe szarpanie zanikło...Dzis robie trase 800 km i planuje jeszcze trochę ja pokatowac obrotami...może cos się polepszy...

  5. #145
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2018
    Auto
    Alfa Romeo 159 Sportwagon 2.4 Q-TRONIC FWD
    Postów
    244

    Domyślnie

    Wiesz, styl stylem ale takie coś nie powinno występować i kropka. Mnie na autostradzie rowniez to nie dokucza bo auto ciągle pracuje na wysokich biegach i z jedzie z dużą prędkością. Silnik ma stałe, srednie-wysokie obciążenie. Problem się robi przy niskich obciążeniach a jak ktoś jeździ po mieście to wrażenia z jazdy są dość negatywne przez to.

    Udało mi zrobić drugą serię pomiarów ale wrzucę je dopiero jutro, po powrocie z urlopu. Z tego co obserwuje elektrozawór overboost jest bardzo niestabilny i wpada w czeste, niekiedy b. gwałtowne wibracje. Czy tak powinno być?

  6. #146
    Użytkownik Znawca Avatar Intruz
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    147 2.0 TS, 159 2.0 Jtdm SW
    Postów
    1,189

    Domyślnie

    może szarpanie to efekt zamulenia auta? Dzis w jeździe miejskiej nic nie szarpało..Moze ostre przegonienie alfy od czasu do czasu to remedium na nasze problemy? Co do overboosta to zakupiłem nowy i zero poprawy...

  7. #147
    Użytkownik Świeżak Avatar cybermyszak
    Dołączył
    11 2014
    Mieszka w
    Tarnów/Niepołomice
    Auto
    2 x AR 159 2.0 JTDM
    Postów
    113

    Domyślnie

    Hej! Widzę, że jest duch w narodzie! Bardzo mnie to cieszy. Nie było mnie chwilę, bo miałem problem z modułem wentylatora i cały czas wchodziła mi w tryb awaryjny. Ale już po sprawie i przez weekend dokonałem całkiem istotnego znaleziska.

    Mianowicie turbo-rura, która biegnie od przepływomierza do turbiny w miejscu, w którym wchodzi do turbiny ma taką szeroką uszczelkę niewidoczną z zewnątrz. Dopiero po zdemontowaniu rury zauważyłem ją. Okazało się, że owa uszczelka w zasadzie nie uszczelnia, bo ma dziurę na 4 palce i w zasadzie jest zmiażdżona. Do tego obejma w tym miejscu nie była zbyt mocno założona. Jestem zawiedziony postawą mechanika, który wstawiał mi turbinę. Nie mniej, jeżdżę od 2 dni i na razie cisza i nie szarpie. Muszę podkreślić, że były to przeloty autostradowe, a szarpanie bardziej objawia się przy jeździe miejskiej, dlatego będę jeszcze obserwował. Dorzucam zdjęcie uszczelki.

    Dzięki za teorie o EGR/FAP i siłowniku klap wirowych. Szczególnie ta druga brzmi dla mnie ciekawie ze względu na to, że szarpanie zacząłem zauważać po wycięciu klap (wiem, że ponoć nie ma to znaczenia, ale jednak jest jakaś ingerencja w układ klap).

    Wysłane z mojego POCOPHONE F1 przy użyciu Tapatalka

  8. #148
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2018
    Auto
    Alfa Romeo 159 Sportwagon 2.4 Q-TRONIC FWD
    Postów
    244

    Domyślnie

    No lewe powietrze w dolocie na pewno nie pomagało a ta rurę da radę wyjąć samemu bez demontażu połowy auta?

    A szuranie powinno dać się wyłapać bez względu na warunki uzytkowania - w końcu z miejsca ruszyć trzeba a to wtedy się ono ujawnia najbardziej.
    Ostatnio edytowane przez Wloczykij ; 18-08-2019 o 20:26

  9. #149
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2017
    Mieszka w
    Małopolska
    Auto
    Alfa 159 2.0 jtdm TI
    Postów
    131

    Domyślnie

    Ja mam wrażenie że to szarpanie jest efektem zabrudzonego dolotu.
    Czy czasami nie jest tak że samochód przy lekkim obciążeniu jedzie na "przepływce" i dąży do zadanej masy powietrza?
    Przez zabrudzony dolot (zmniejszone światło) ciężko jest dostarczyć taką ilość czego efektem jest przeładowanie.
    Po osiągnięciu zbyt dużego przeładowania sterownik nagle chce zbić to ciśnienie czego efektem jest szarpniecie.
    Przy mocnym przyspieszaniu priorytetem jest cisnienie doladowania które utrzymuje się w okolicach maksymalnych i z kolei można zaobserwować braki w mierzonej masie powietrza.
    U mnie przy bucie w podłogę docelowa to 1500 a mierzona 1300.
    Przy spokojnej jeździe docelowa z mierzona się pokrywają.

    Nie wiem czy dobrze myślę ale najlepiej jakby się wypowiedział jakiś tuner ktory zna zasadę sterowania masą powietrza i ciśnieniem doladowania..

  10. #150
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    08 2017
    Mieszka w
    Kleosin
    Auto
    159 2.0 JTDM 170KM
    Postów
    149

    Domyślnie

    Winny jest FAP bez dwóch zdań . Niestety rozwiązanie w postaci jego wycięcia, zaślepienia EGR i wyłączenia wszystkiego programowo niezbyt mi się podoba szczerze mówiąc.

Podobne wątki

  1. Delikatne szarpanie i "utrata"mocy przy przyśpieszaniu
    Utworzone przez Danek w dziale 156
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 02-01-2016, 12:05
  2. [Brera] szarpanie przy przy przyśpieszaniu, kontrolka silnika
    Utworzone przez dandel84 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 06-07-2014, 09:50
  3. skacząca wskazówka obrotomierza przy przyśpieszaniu
    Utworzone przez Lethal w dziale 156
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 29-04-2014, 11:53
  4. [159] wskazówka ciśnienia doładowania
    Utworzone przez 89ozzy w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 31-05-2013, 19:36
  5. Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 06-12-2010, 16:43

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory