Strona 27 z 31 PierwszyPierwszy ... 171819202122232425262728293031 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 261 do 270 z 306

Temat: Szarpanie przy przyśpieszaniu w okolicach 2000 rpm. Wariuje wskazówka doładowania

  1. #261
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2016
    Mieszka w
    Pabianice
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW 2.0 JTDM 170KM
    Postów
    35

    Domyślnie

    Podepnę się pod temat bo u mnie występuje ten sam problem - czyli szarpnięcie przy ok. 2000 rpm połączone ze zbijaniem ciśnienia doładowania.
    Winę kolektora dolotowego możemy chyba wykluczyć - jestem świeżo (jakiś miesiąc) po jego wymianie i problem z szarpnięciem jak był przed wymianą kolektora tak jest nadal po jego wymianie :/ Kolektor wymieniałem bo niestety się rozciekł. Stary był do końca z klapkami i nowy też jest z klapkami.
    Natomiast co do szarpnięć obstawiałbym chyba jednak problem po stronie turbiny. Trochę ponad rok temu miałem wymieniane uszczelnienia silnika i z tego co pamiętam to mechanik pytał mnie czy mi nie wywala błędów od przeładowania. Na moją odpowiedź że nie, powiedział że jak testował samochód to mu się to zdarzyło (ale przyznał że jazda rajdowa była) i że po przyjrzeniu się turbinie stwierdził że turbina jest generalnie ok, nie ma luzów itd., ale z tego co go zrozumiałem to gdzieś tam jak jest połączenie sztangi od gruszki ze zmienną geometrią to jest jakaś tulejka i ona się wyrabia i może właśnie powodować problemy. Niestety nie znam się na turbosprężarkach i nigdy nie rozbierałem ani też nie widziałem rozebranej turbiny z 2.0 jtdm, więc nie jestem pewien czy to może być to, czy też może ja coś źle zrozumiałem.
    Nauczyłem się z tym żyć i póki turbiny całkiem szlag nie trafi (a to jeszcze potrwa, bo pomimo nalatanych prawie 260 tys. km luzów nie ma i żadnych błędów mi nie wywala) to chyba nie będę tego ruszał. Na szarpnięcia pomaga u mnie mocniejsze/gwałtowniejsze wciskanie gazu - wtedy szybciej i łagodniej zbija ciśnienie Porządna regeneracja trochę kosztuje, a znalezienie warsztatu który to zrobi naprawdę dobrze to też nie jest łatwe. Poza tym póki co nie mam 100% pewności że to tu leży problem, chociaż z tego co czytałem w tym temacie, koledze któremu porządnie zregenerowano turbinę (wymieniając w zasadzie cały jej środek) - pomogło.
    Mam nadzieję że to co napisałem komuś sie przyda. A jeśli ktoś ma możliwość zweryfikowania powyższej teorii niech da znać czy to możliwe.
    I jeszcze jedno - auto jest z pełną ekologią - klapy są i działają (nowy kolektor), EGR nie jest zaślepiony ani wyłączony, a DPF nie jest wycięty.

  2. #262
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    08 2017
    Mieszka w
    Kleosin
    Auto
    159 2.0 JTDM 170KM
    Postów
    149

    Domyślnie

    Czy ktoś sprawdzał bądź wymieniał zawór wastegate, gdyż już nie pamiętam. Tam też siedzi bodaj jakaś tulejka i jeżeli ten zawór nie trzyma ciśnienia i popuszcza to takie poszarpywania bardzo by do tego pasowały...

    Jak się do tego w ogóle tutaj dobrać?Czy on tylko występuje w sprężarkach bez zmiennej geometrii?
    Ostatnio edytowane przez Roggi ; 30-01-2020 o 00:46

  3. #263
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2018
    Auto
    Alfa Romeo 159 Sportwagon 2.4 Q-TRONIC FWD
    Postów
    244

    Domyślnie

    Pytanie mam a nie chcę zakładać nowego tematu bo moje dociekania są związane własnie z tym tematem.

    Za co odpowiada przewód powietrza zaznaczony poniżej?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.4jtdm.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	146.2 KB
ID:	266057

  4. #264
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    To przewód odmy. Łączy separator par oleju z odlotem.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  5. #265
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2018
    Auto
    Alfa Romeo 159 Sportwagon 2.4 Q-TRONIC FWD
    Postów
    244

    Domyślnie

    Hmmm no własnie. Czy problem mógłby być powiązany z odmą (albo którymkolwiek elementem układu odpowietrzenia)? Sprawdzał to ktoś?

    Pytanie tylko, czy zapchana odma mogłaby spowodować taki wzrost ciśnienia... W każdym razie czyszczenie separatora oleju i przewodów wydaje się być do zrobienia. Z kolei ten słynny "szum" mógłby być powodowany uciekającym od nadmiaru ciśnienia powietrzem przez bagnet olejowy...

    Wołam [MENTION=48932]cybermyszak[/MENTION]
    Ostatnio edytowane przez Wloczykij ; 13-02-2020 o 10:42

  6. #266
    Użytkownik Świeżak Avatar krystian750
    Dołączył
    06 2018
    Mieszka w
    Brzeg
    Auto
    Alfa 159 2.4
    Postów
    140

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wloczykij Zobacz post
    Hmmm no własnie. Czy problem mógłby być powiązany z odmą (albo którymkolwiek elementem układu odpowietrzenia)? Sprawdzał to ktoś?

    Pytanie tylko, czy zapchana odma mogłaby spowodować taki wzrost ciśnienia... W każdym razie czyszczenie separatora oleju i przewodów wydaje się być do zrobienia. Z kolei ten słynny "szum" mógłby być powodowany uciekającym od nadmiaru ciśnienia powietrzem przez bagnet olejowy...

    Wołam [MENTION=48932]cybermyszak[/MENTION]
    Hej. Możesz zobaczyć jaki masz numer zaworu sterującego turbiną?

    Wysłane z mojego JSN-L21 przy użyciu Tapatalka

  7. #267
    Użytkownik Świeżak Avatar cybermyszak
    Dołączył
    11 2014
    Mieszka w
    Tarnów/Niepołomice
    Auto
    2 x AR 159 2.0 JTDM
    Postów
    113

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wloczykij Zobacz post
    Hmmm no własnie. Czy problem mógłby być powiązany z odmą (albo którymkolwiek elementem układu odpowietrzenia)? Sprawdzał to ktoś?

    Pytanie tylko, czy zapchana odma mogłaby spowodować taki wzrost ciśnienia... W każdym razie czyszczenie separatora oleju i przewodów wydaje się być do zrobienia. Z kolei ten słynny "szum" mógłby być powodowany uciekającym od nadmiaru ciśnienia powietrzem przez bagnet olejowy...

    Wołam [MENTION=48932]cybermyszak[/MENTION]
    Przybywam na wezwanie!

    Gdzieś kiedyś podejrzewałem i rozważałem kwestie "okołoodmowe" w związku z tym szarpaniem, ale zrzuciłem to na niższą pozycję na liście podejrzanych. Ale po przeczytaniu Twojego posta, to jak tak teraz myślę, to wcale nie musi być to nierealna teoria.

    Choć odkąd temperatura spadła poniżej ok. 15 stopni w październiku/listopadzie i do tej pory nie odczułem ani jednego szarpnięcia (a robię codziennie jakieś 70km), to jednak obawiam się, że na wiosnę temat szarpania wróci (no chyba, że wymiana intercoolera w moim przypadku zadziałała i rozwiązała problem). Planowałem wówczas rzucić okiem na tą "sztangielkę" przy turbinie, o której ktoś niedawno pisał w tym temacie, bo tamta teoria brzmiała sensownie. Ale mając na uwadze dość prosty dostęp do układu odmy i niższy koszt ew. naprawy, to wezmę go na tapetę w pierwszej kolejności.

    Natomiast póki nie szarpie postanowiłem stosować zasadę "carpe diem"

    A jak tam u Was? Przy tej temperaturze nadal szarpie?

    Wysłane z mojego POCOPHONE F1 przy użyciu Tapatalka

  8. #268
    Użytkownik Świeżak Avatar cybermyszak
    Dołączył
    11 2014
    Mieszka w
    Tarnów/Niepołomice
    Auto
    2 x AR 159 2.0 JTDM
    Postów
    113

    Domyślnie

    I jeszcze jedno przemyślenie. Czy fakt, że wymieniłem intercooler mogło w jakikolwiek sposób odciążyć odmę? Wiem, że odma odpowiada za odpowietrzenie oleju i nie ma (chyba) bezpośredniego kontaktu z intercoolerem, ale z drugiej strony zasyfiony intercooler mógł podawać do silnika zaolejone powietrze, a więc w teorii więcej mieszaniny powietrze-olej do oczyszczenia dla odmy.

    Może to nie ma sensu. Myślę tylko na głos, bo może kogoś natchnie na jakieś rozwiązanie

    Wysłane z mojego POCOPHONE F1 przy użyciu Tapatalka

  9. #269
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2018
    Auto
    Alfa Romeo 159 Sportwagon 2.4 Q-TRONIC FWD
    Postów
    244

    Domyślnie

    Ja w 2.4 dostępu do odmy (a w zasadzie do separatora) łatwego nie mam Poza tym czy odma jako taka nie jest przypadkiem pod pokrywą zaworów a to co wystaje to tylko węże i separator?

    Dziś zrobiłem eksperyment, który rzucił trochę światła na problem (albo tak mi się wydaje). Otóż wypiąłem wężyki z zaworka sterującego zmienną geometrią i... spiąłem je na krótko ze sobą (wsadziłem jeden w drugi i dodatkowo owinąłem izolacyjną). Efekt był o tyle ciekawy, że zaobserwowałem dokładnie takie same objawy jak na co dzień - przeładowanie i odgłos ulatniającego się powietrza + oczywiście zamulone auto. Jedyna różnica taka - co oczywiste - że po depnięciu mocniej gazem objaw ten nie ustępował jak to ma miejsce z poprawnie połączonymi przewodami.

    Wniosek - może to jednak kwestia przycinającego się zaworka? Tłoczek mógł się zatrzeć i przy powolnym przyspieszaniu napięcie cewki jest zbyt małe aby nim ruszyć (dodatkowo ściska go sprężyna) więc "stoi" w pozycji otwartej i daje efekt złączonych na krótko wężyków. Przy mocniejszym depnięciu następuje skok napięcia i pole magnetyczne jest na tyle silne aby ruszyć tłoczkiem oraz pokonać opór sprężyny i przestawia się on w pożądaną pozycję a auto zaczyna pracować normalnie.

    Wiem, że niektóre osoby już wymieniały ten zaworek i nie przyniosło to efektów ale w tym temacie dyskutowało b. dużo osób z dość szerokimi wachlarzem objawów i wcale nie jest powiedziane, że wszyscy tu cierpimy na to samo. Ponadto jak tak czytam, to wychodzi, że przeładowanie jest klasycznym objawem niedomagającego zaworu N75. Co ciekawe, ECU nie wywali błędu bo cewka w zaworze ciągle przewodzi i nie ma otwartego obwodu.

    Czyli najpierw zaworek, potem odma. Pytanie czy zaworek da się rozebrać... wymontowałem go dziś i kurczę nie bardzo wiem nawet z której strony podejść.
    [MENTION=79271]krystian750[/MENTION] - jutro rzucę okiem

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał cybermyszak Zobacz post
    I jeszcze jedno przemyślenie. Czy fakt, że wymieniłem intercooler mogło w jakikolwiek sposób odciążyć odmę?
    W separatorze może osadzić się szlam. Zmiana FMICa nie wpłynie w żaden sposób na już istniejące zanieczyszczenie.
    Ostatnio edytowane przez Wloczykij ; 13-02-2020 o 23:09

  10. #270
    Użytkownik Świeżak Avatar cybermyszak
    Dołączył
    11 2014
    Mieszka w
    Tarnów/Niepołomice
    Auto
    2 x AR 159 2.0 JTDM
    Postów
    113

    Domyślnie

    Cytat Napisał cybermyszak Zobacz post
    Choć odkąd temperatura spadła poniżej ok. 15 stopni w październiku/listopadzie i do tej pory nie odczułem ani jednego szarpnięcia
    Wykrakałem. Dziś przy 14 stopniach podczas przyspieszania na drugim biegu przy 2000 obrotów szarpnęło. Ale tylko raz. Próbowałem później jeszcze sprokurować, ale nie udało mi się (być może dlatego, że temperatura spadła do 13 - 13.5 wg komputera). Po wypłacie biorę się za odmę.

    Wysłane z mojego POCOPHONE F1 przy użyciu Tapatalka

Podobne wątki

  1. Delikatne szarpanie i "utrata"mocy przy przyśpieszaniu
    Utworzone przez Danek w dziale 156
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 02-01-2016, 12:05
  2. [Brera] szarpanie przy przy przyśpieszaniu, kontrolka silnika
    Utworzone przez dandel84 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 06-07-2014, 09:50
  3. skacząca wskazówka obrotomierza przy przyśpieszaniu
    Utworzone przez Lethal w dziale 156
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 29-04-2014, 11:53
  4. [159] wskazówka ciśnienia doładowania
    Utworzone przez 89ozzy w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 31-05-2013, 19:36
  5. Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 06-12-2010, 16:43

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory