Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 27

Temat: Sportwagon - nie działa oświetlenie bagażnika, gdzie jest wyłącznik oświetlenia?

  1. #1
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar ozeo66
    Dołączył
    04 2010
    Mieszka w
    Śląsk
    Auto
    AR 159 1,9 SW
    Postów
    52

    Domyślnie Sportwagon - nie działa oświetlenie bagażnika, gdzie jest wyłącznik oświetlenia?

    Witajcie.
    W mojej 159 SW, którą posiadam od niecałych dwóch tygodni, nie działa oświetlenie w bagażniku. Sprawdzałem bezpieczniki - są ok. Żarówki też nie przepalone. Gniazdko 12V zamontowane z lewej strony jest ok - ma napięcie. Dodam, że oprócz dwóch lampek wewnątrz kufra nie świeci też lampka biało/czerwona zamontowana z lewej strony klapy bagażnika.
    Macie jakieś pomysły? Gdzie jest wyłącznik oświetlenia? Może on jest uszkodzony? Nie chcę szukać po omacku... poczekam na dobre rady
    Pozdrawiam!
    Szerokiej i krętej!
    Ostatnio edytowane przez Tuti ; 07-11-2010 o 11:20

  2. #2
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    01 2010
    Mieszka w
    W-wa
    Auto
    a159 2,4 SW QT
    Postów
    1,684

    Domyślnie

    włącznik oświetlenia jest zdaje się w zamku tylnej klapy trzeba sprawdzić czy się nie zacina (u mnie tak było)

  3. #3
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar ozeo66
    Dołączył
    04 2010
    Mieszka w
    Śląsk
    Auto
    AR 159 1,9 SW
    Postów
    52

    Domyślnie

    A czy mógłbyś dokładnej opisać gdzie go szukać? Co trzeba rozebrać by się do niego dostać? Nie chcę niepotrzebnie rozkręcać więcej elementów niż to niezbędne....

  4. #4
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    01 2010
    Mieszka w
    W-wa
    Auto
    a159 2,4 SW QT
    Postów
    1,684

    Domyślnie

    Zanim zaczniesz rozbierać osłonę sprawdź na otwartej klapie czy plastik którym oblany jest element zamykający nie ociera o obudowę zamka i go nie blokuje (możesz sprawdzić np zamykając zamek klapy o pręt śrubokręta) - jeśli plastik zawadza spróbuj go podciąć nożem lub podpiłować pilniczkiem. Jeśli zamek się blokuje nie odbija do końca i nie włącza oświetlenia - włącznik jest w końcowym położeniu zamka.

    Rozebranie osłony (tej dolnej) to rozkręcenie kilku śrub (są pod zaślepkami i jedna pod lampką) i wyszarpnięcie zapinek z zatrzasków - uwaga mogą się połamać więc najpierw proponuję sprawdzić zamek bez ściągania plastiku.

  5. #5
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar ozeo66
    Dołączył
    04 2010
    Mieszka w
    Śląsk
    Auto
    AR 159 1,9 SW
    Postów
    52

    Domyślnie

    Cytat Napisał alf-a147 Zobacz post
    Zanim zaczniesz rozbierać osłonę sprawdź na otwartej klapie czy plastik którym oblany jest element zamykający nie ociera o obudowę zamka i go nie blokuje (możesz sprawdzić np zamykając zamek klapy o pręt śrubokręta) - jeśli plastik zawadza spróbuj go podciąć nożem lub podpiłować pilniczkiem. Jeśli zamek się blokuje nie odbija do końca i nie włącza oświetlenia - włącznik jest w końcowym położeniu zamka.

    Rozebranie osłony (tej dolnej) to rozkręcenie kilku śrub (są pod zaślepkami i jedna pod lampką) i wyszarpnięcie zapinek z zatrzasków - uwaga mogą się połamać więc najpierw proponuję sprawdzić zamek bez ściągania plastiku.
    Zabrałem się za to - faktycznie, ten element zamykający nie do końca się przesuwa - można go łatwo ustawić na swoim miejscu nawet palcem - wtedy światło się zapala. Jednak nie wydaje mi się, żeby się blokował ocierając o obudowę, raczej jakby coś co powinno go przesunąć (jakaś sprężynka może?) było uszkodzone, lub wypadło... A może się mylę i nie ma tam takiego elementu?
    Jeśli już wybuduję zamek (po ściągnięciu osłony klapy) to jak dostać się do jego wnętrza? Żadnych śrub (oprócz mocujących siłownik) nie widziałem.
    Oświećcie mnie! :-)))
    Szerokiej!!!

  6. #6
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    01 2010
    Mieszka w
    W-wa
    Auto
    a159 2,4 SW QT
    Postów
    1,684

    Domyślnie

    Czy aby na pewno dobrze sprawdziłeś? Jeśli element zamka zalany plastikiem porusza się z oporem to na pewno gdzieś nastąpiło rozwarstwienie lub zbicie plastiku i ociera o te blachy wewnątrz których się przesuwa. Weź latarkę i dokładnie sprawdź śrubokrętem jak zamyka się zamek.

    Na tym elemencie jest jakaś sprężynka, porównaj sobie opór jaki stawia zamek na masce z przodu (zapnij go na śrubokręcie) i porównaj różnice w oporze.

  7. #7
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar ozeo66
    Dołączył
    04 2010
    Mieszka w
    Śląsk
    Auto
    AR 159 1,9 SW
    Postów
    52

    Domyślnie

    Po jakimś czasie zabrałem się za sprawdzenie zamka. Ruchomy element który jest odpowiedzialny za załączenie oświetlenia bagażnika porusza się bez oporu, w miarę swobodnie. Jednak nic od wewnątrz zamka (wspomniana przez "alf-a147" sprężynka?) go nie przesuwa, nie popycha do położenia w którym następuje włączenie oświetlenia. Bez trudu można go przesunąć (w lewo) śrubokretem, czy nawet kluczykiem powodując zapalenie lampek. Czy jest sposób, by dostać się do wewnątrz zamka, by zobaczyć gdzie leży przyczyna problemu? Czy zamek jest rozbieralny? Czy jedynym rozwiązaniem jest wymiana całego zamka, lub akceptacja takiego stanu rzeczy?
    Pozdrowienia!

  8. #8
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    01 2010
    Mieszka w
    W-wa
    Auto
    a159 2,4 SW QT
    Postów
    1,684

    Domyślnie

    ozeo66 specjalnie sprawdziłem jeszcze raz na samochodzie, sprawdź:
    przy otwartej klapie bagażnika zamknij zamek klapy (tak jak by się zatrzasnęła) ja to zrobiłem śrubokrętem i przyjrzyj się plastikowi który pokrywa element który zatrzasnąłeś (ten element który zatrzaskuje się na pręcie który jest na pasie tylnym). U mnie plastik lekko odstawał i ocierał o metalową obudowę zamka - wystarczyło go lekko podpiłować małym pilniczkiem aby stawiał mniejszy opór.

    dodałem zdjęcia
    na zdjęciu nr 1 zamek jest otwarty - nie widać śladów zgrubienia plastiku
    zdjęcie nr 2, 4, zamek zamknięty (na zdjęciu nr 4 widać ślad zgrubienia)
    zdjęcie nr 3, 5, na czerwono zaznaczyłem miejsce w którym pilniczkiem starłem zgrubienie plastiku które powodowało zacinanie zamka
    Ostatnio edytowane przez alf-a147 ; 22-11-2010 o 20:22

  9. #9
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar grzybek836
    Dołączył
    02 2013
    Mieszka w
    Hrubieszów
    Auto
    Alfa Romeo 159 JTD 150 KM 6 BIEGÓW 2008
    Postów
    18

    Domyślnie

    Mam to samo-jutro się zabieram do roboty.Doskonale pokazaliście co,i jak zrobić.Pozdro.

  10. #10
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar grzybek836
    Dołączył
    02 2013
    Mieszka w
    Hrubieszów
    Auto
    Alfa Romeo 159 JTD 150 KM 6 BIEGÓW 2008
    Postów
    18

    Domyślnie

    zabrałem się do roboty.i nic.plastik który uruchamia światła za bardzo lata,moim zdaniem nie ma sprężyny.Dam sobie spokój,za 100 zł (koszt zamka) nie musi mi się świecić.

Podobne wątki

  1. Wyłącznik czasowy lampy oświetlenia bagażnika
    Utworzone przez blackalfa166 w dziale 166
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 26-02-2014, 07:58
  2. Oświetlenie bagażnika - nie działa
    Utworzone przez Krisu w dziale 166
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 24-11-2011, 22:51
  3. Nie działa oświetlenie wewnątrz i otwieranie bagażnika
    Utworzone przez h0se166 w dziale 166
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 27-01-2011, 20:21
  4. Gdzie jest wyłącznik ESP?
    Utworzone przez Piots w dziale 147
    Odpowiedzi: 35
    Ostatni post / autor: 13-11-2010, 23:02
  5. Nie działa Oświetlenie bagażnika SW.
    Utworzone przez Roch82156 w dziale 156
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 28-06-2010, 16:55

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory