Strona 215 z 246 PierwszyPierwszy ... 115165205206207208209210211212213214215216217218219220221222223224225 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 2,141 do 2,150 z 2452

Temat: Wspomaganie - wielki problem !!!

  1. #2141
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar pavel1993
    Dołączył
    12 2018
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR 156 2.0 JTS, 159 1.8 TBI 2011
    Postów
    15

    Domyślnie

    Cytat Napisał filipczasz Zobacz post
    Po co te docinki?Pytam o wasze pomysly, kogoś kto już to robił, po to jest chyba to forum.
    U mnie po odpaleniu silnika pompa głośno wyła przez kilkanaście sekund.
    Do tego kręcąc kierownicą na postoju spadały obroty i silnik przygasał.
    Często jak musiałem skręcić w lewo lub prawo na skrzyżowaniu ze światłami zdarzało mi się, że silnik zgasł.
    Więc było niekolorowo.

    Moja wymiana płynu zajęła z pół godziny i myślę, że to dobry sposób.
    1. Odkręcamy zbiorniczek wspomagania (są 2 albo 3 śruby).
    2. Przekręcamy go w stronę przodu samochodu i ustawiamy tak aby stał stabilnie.
    3. Bierzemy jakiś pojemnik który zmieści się w przestrzeń pod ustawionym zbiorniczkiem i ustawiamy go stabilnie (trzeba użyć wyobraźni, trochę popróbować, polecam zielone, sześcienne opakowanie po kapsułkach do prania Ariel)
    4. Do zbiorniczka dochodzą dwa węże. Nas będzie interesował tylko ten wyżej położony (bliżej nakrętki) - powrotny. Bierzemy zbiorniczek w ręce, przechylamy go tak aby płyn zgromadził się po przeciwnej stronie niż węże, używając kombinerek ściągamy zacisk węża powrotnego i odczepiamy go od zbiorniczka. Zlewamy teraz płyn z węża i ze zbiorniczka przez otwór po wężu (trzeba go przechylić nad miską) do wcześniej przygotowanego naczynia. Zacisk trzeba zdjąć z węża i odłożyć do osobnego pojemnika, żeby się nie zgubił.
    5. Teraz najtrudniejsze. Trzeba zatkać plastikowy otwór po wężu w zbiorniczku tak aby można było uzupełnić nowy płyn. Ja znalazłem gumowy przewód o podobnej średnicy i długości ok 10 cm, wkręciłem w jeden z otworów śrubę o większej średnicy a drugi koniec doczepiłem do zbiorniczka. Trzeba po prostu użyć wyobraźni i podstawowych narzędzi które mamy pod ręką. Chodzi jedynie o to żeby płyn się nie wylewał ze zbiorniczka jak będziemy go dolewać. Pewnie jak mamy kogoś do pomocy to może zatkać zbiorniczek czystym! palcem
    6. Gumowy wąż (powrotny od pompy do zbiorniczka) wkładamy do plastikowej butelki - będzie w niej zbierał się stary płyn z pompy który w normalnych warunkach trafiałby do zbiorniczka. Odkręcamy górną nakrętkę zbiorniczka, wlewamy "pod korek" nowego płynu do wspomagania, zakręcamy nakrętkę. Teraz najważniejsze: odpalamy auto i od razu je gasimy. W tej samej sekundzie co odpali należy je od razu zgasić. Podczas tak krótkiej pracy silnika nowy część płynu ze zbiorniczka zostanie zassana przez pompę wspomagania a stary powędruje do plastikowej butelki.
    7. Uzupełniamy ubytek płynu w zbiorniczku "pod korek", zlewamy płyn z plastikowej butelki do wiadra i znowu odpalamy i gasimy auto. - czynność tą należy powtórzyć kilka razy aż w plastikowej butelce zacznie zbierać się nowy płyn (łatwo poznać po kolorze).
    8. Składamy wszystko tak jak było. Odpalamy samochód na 10 sekund, sprawdzamy stan płynu w zbiorniczku i jak trzeba dolewamy.

    Nie ma się co doktoryzować wymiana jest bardzo prosta. Trzeba tylko uważać na kilka rzeczy:
    - do zbiorniczka nie mogą dostać się żadne paprochy,
    - nie wolno odpalać silnika na dłużej niż ułamek sekundy (pompa zaciągnie cały płyn ze zbiorniczka, będzie pracować na sucho a układ pewnie się zapowietrzy). Ta wymiana płynu naprawdę długo nie trwa, więc lepiej odpalić silnik 2-3 razy więcej i mieć spokój

    Dobrze jest przelać 1,5 litra płynu. Pół litra musi zostać na ostatnie uzupełnienie przed złożeniem.
    Przykrycie elementów pod maską jakimś materiałem, żeby nic się nie zabrudziło i płyn nie dostał się do rozrządu.

    Ja użyłem zielonego GI/R. Efekty są takie, że po wymianie wspomaganie działa dużo lżej, silnik nie przygasa przy skręcaniu. Pompa już nie pracuje głośno na rozgrzanym silniku ale niestety przy odpalaniu wciąż ją słychać.

    A no i wymianę trzeba robić na ciepłym silniku tak jak standardową wymianę oleju.
    Płyn ze wspomagania będzie rzadszy, lepie spłynie. Ale przede wszystkim zniwelujemy negatywny wpływ kilkukrotnego odpalania i gaszenia silnika.
    Ostatnio edytowane przez pavel1993 ; 25-06-2019 o 13:53

  2. #2142
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Mogłeś zalać czerwony, na nim wspomaganie w 159 pracuje lepiej. Do tego aby dobrze przepłukać układ potrzebne są dwie osoby - jedna kontroluje i dolewa płyn do zbiorniczka, a druga na odpalonym silniku kręci kierownicą. Potrzeba 3 litry płynu. Ja polecam Mobil ATF320.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  3. #2143
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar pavel1993
    Dołączył
    12 2018
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR 156 2.0 JTS, 159 1.8 TBI 2011
    Postów
    15

    Domyślnie

    Właśnie teraz jak poczytałem trochę na ten temat to widzę, że większość osób na forum zaleca GI/E.
    Wymiany płynu dokonałem spontanicznie a że w instrukcji było GI/R - to też taki kupiłem i zalałem.
    Jak na razie jedyne co pozostało i mnie irytuje to głośna praca pompy przez kilka sekund, na zimnym silniku - ale to za mało żeby znowu wymieniać płyn.
    Tak w ogóle to dodam, że podczas wymiany myślałem, że będę potrzebował nowej pompy wspomagania, bo wraz ze starym płynem poleciało dużo gruzu o bardzo rozbieżnych i licznych frakcjach

  4. #2144
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    03 2019
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Auto
    AR 159 1.9 JTS
    Postów
    131

    Domyślnie

    A mnie to auto zadziwia każdego dnia. Teraz jak panują te mega upały gumowanie zniknęło Niesamowite.. ale za to czeka mnie wymiana obydwu chłodnic.

  5. #2145
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2017
    Mieszka w
    Skierniewice
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9JTDM 8v
    Postów
    96

    Domyślnie

    Witajcie.Dzisiaj pod maska nie mila niespodzianka.Na przwodzie wspomagania pojawily sie dwa bable z ktorych sika olej.I terez mam takie pytanie czy te gumowe przewody da sie wymienic ,zakuc od nowa czy szukac przewodu uzywki.Puscil mi ten przewod co wychodzi z pompy do maglownicy, okolo 3cm waz gumowy.Z gory dzieki za wszystkie odpowiedzi i sugestie.Pozdrawiam

  6. #2146
    Użytkownik Znawca Avatar quba
    Dołączył
    06 2015
    Auto
    Alfa - 159 2,4 BMW 335ix, Mazda MX-5
    Postów
    1,731

    Domyślnie

    Da się "zakuć" ale nie ma tu chyba osoby zadowolonej z uwagi na konstrukcję wewnętrzną i funkcję tego węża. Można oczywiście zaryzykować i zobaczysz czy Ci to pasuje. Nowy to ponad 600 złotych, a zakucie ok 50.
    Gdy Alfa stoi w serwisie gdzie jest Romeo? Szuka części...

  7. #2147
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2017
    Mieszka w
    Skierniewice
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9JTDM 8v
    Postów
    96

    Domyślnie

    Dzieki kolego za odpowiedz musze pomyslec co zrobic.Jeszcze jedna sprawa.Nie wiesz moze czy jak odkrece przewod od pompy i maglownicy to wywali caly olej z ukladu czy trzeba sciagnac.

  8. #2148
    Użytkownik Znawca Avatar quba
    Dołączył
    06 2015
    Auto
    Alfa - 159 2,4 BMW 335ix, Mazda MX-5
    Postów
    1,731

    Domyślnie

    Nie wiem. Ja zawsze spuszczałem. Magiel jest najniższym punktem więc powinien uciec.
    Gdy Alfa stoi w serwisie gdzie jest Romeo? Szuka części...

  9. #2149
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Całego nie wywali, ale siłą rzeczy sporo wypłynie jako że zbiorniczek wyrównawczy jest najwyższym punktem układu.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  10. #2150
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2017
    Mieszka w
    Skierniewice
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9JTDM 8v
    Postów
    96

    Domyślnie

    Kolego magil plyn ze zbiorniczka sciagnalem.Rozumiem ze z pompy i z magla raczej nie powinno wyplynac.Jeszcze jedna rzecz czy ma ktos jakis patent na wykrecenie przewodu z pompy bez jej wyjmowania bo za cholere nie moge zwyklym kluczem porzadnie podejsc zeby to szarpnac.

Podobne wątki

  1. Wielki problem! Pomocy!! 2,4 JTD!
    Utworzone przez yelosnki w dziale 156
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 06-06-2014, 20:43
  2. Wielki Problem z 2.0TS POMOCY!!
    Utworzone przez konrad251 w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 40
    Ostatni post / autor: 02-12-2012, 15:53
  3. Wielki problem z Zamkami
    Utworzone przez hubert25 w dziale 147
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 10-03-2012, 07:06
  4. wielki problem z gazem
    Utworzone przez Łuki_lubin w dziale LPG Zone
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 06-08-2011, 08:27
  5. Wielki Problem z silnikiem!!!!!
    Utworzone przez luniu w dziale 156
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 15-05-2010, 12:18

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory