Temat: Felgi, koła do 159 Brera - temat ogólny

  1. #11351
    Użytkownik Rowerzysta Avatar majkelmu
    Dołączył
    04 2013
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    była alfa romeo 145 1,6 TS '00, jest Alfa Romeo 159 SW 2.0JTDm
    Postów
    487

    Domyślnie

    Czyli masz małe Brembo

    Wysłane z mojego MI 6 przy użyciu Tapatalka

  2. #11352
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,999

    Domyślnie

    Cytat Napisał smille Zobacz post
    uto jest z 2008 roku.

    Załączam kilka zdjęć które mogą jeszcze rozwiać kilka niejasności.
    Brembo małe -widzisz jak mało masz miejsca. Mało która felga podchodzi nieoryginalna bez dystansów - nawet jak weźmiesz rozmiar typu 18/19" - zacisk mocno wystaje na zewnątrz auta i ramiona felgi musza być tak skonstruowane żeby zostawić miejsce. Z niektórymi felgami nieoryginalnymi ponoć jest tak, że nie pasują na małe brembo a pasują na duże - dlatego że zacisk jest bliżej osi piasty (mniejsza tarcza, bliżej zacisk) w małym i moze się zdażyć że kształt ramion takiej felgi pozwoli na duży zacisk dalej od piasty, a nie poswoli bliżej osi piasty.
    Albo coś kombinować z dystansami albo załatwić inne felgi.

    Ile masz fazy w otworze centrującym? jeśli mało (np 3mm; nie widać na zdjęciach) to dałoby rade dodać dystans przelotowy bez kołnierza, np 3mm, kupić dłuższe śruby (M14x1.5 bodajże 27mm gwint jest ori, to te ok 3mm dłuższ, łeb stożek na klucz M17- uważaj bo wielu sprzedawców ma błędy w katalogach i podaje M12x1.25). za ok 100zł masz komplet ze śrubami na jedną oś z polskich producentów. Wystarczy pewnie przód tylko dać dystans/śruby, ale przy okazji można też poprawić tył. Pomierz sobie tylko ile masz centrowania z piasty w swoim aucie - nie mierzyłem nigdy w 159 (pierwszy raz dopiero interesowałem się tematem przy Giulii)
    Ostatnio edytowane przez epsonix ; 24-11-2018 o 21:11
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  3. #11353
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    03 2018
    Auto
    .
    Postów
    574

    Domyślnie

    Wybaczcie, ale 159 na felgach 16" wygląda jak jakiś polezon czy inna łada.

  4. #11354
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar alces1
    Dołączył
    07 2007
    Mieszka w
    Żegocina
    Auto
    AR 159 JTDm Ti, AR Giulietta Sport, AR Spider 3.0 V6
    Postów
    6,673

    Domyślnie

    Cytat Napisał Takumi Zobacz post
    Wybaczcie, ale 159 na felgach 16" wygląda jak jakiś polezon czy inna łada.
    Polezon
    Pozdrawiam.
    - Rafał

    Sprzedam naklejki: koniczynki QV 3D
    http://www.forum.alfaholicy.org/pozo..._dostepne.html

  5. #11355
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,999

    Domyślnie

    po swoim przykładzie powiem że te 9 lat temu jak kupiłem pierwszą 159 16" alu wydawały się super cool. po 3 latach jednak zaczęły mi się marzyc 17", kupiłem na lato, na zimę zostały 16". Kolejna 159 kupiłem na 17", poszły od razu na zimę, a na lato kupiłem 18" Teraz w Giulii mam na lato 19" a na zimę 18" i teraz te 18", mimo ciut niższego profilu niż w 159, wydają mi się w Giulii balonami. Ciekawe też jest to że jak pierwszy raz przejechałem się 159 na 17" to wydawało mi się super twardo ale precyzyjnie się prowadziła, potem to samo miałem z 18". Przy 19" run flat w Giulii jest twardo, jak przesiadłem się na 18" niedawno to jest super komfortowo ale za to auto strasznie jakoś pływa...W każdym razie nie wyobrażam sobie już powrotu do małych felg.
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  6. #11356
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    03 2018
    Auto
    Alfa 159
    Postów
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    Brembo małe -widzisz jak mało masz miejsca. Mało która felga podchodzi nieoryginalna bez dystansów - nawet jak weźmiesz rozmiar typu 18/19" - zacisk mocno wystaje na zewnątrz auta i ramiona felgi musza być tak skonstruowane żeby zostawić miejsce. Z niektórymi felgami nieoryginalnymi ponoć jest tak, że nie pasują na małe brembo a pasują na duże - dlatego że zacisk jest bliżej osi piasty (mniejsza tarcza, bliżej zacisk) w małym i moze się zdażyć że kształt ramion takiej felgi pozwoli na duży zacisk dalej od piasty, a nie poswoli bliżej osi piasty.
    Albo coś kombinować z dystansami albo załatwić inne felgi.

    Ile masz fazy w otworze centrującym? jeśli mało (np 3mm; nie widać na zdjęciach) to dałoby rade dodać dystans przelotowy bez kołnierza, np 3mm, kupić dłuższe śruby (M14x1.5 bodajże 27mm gwint jest ori, to te ok 3mm dłuższ, łeb stożek na klucz M17- uważaj bo wielu sprzedawców ma błędy w katalogach i podaje M12x1.25). za ok 100zł masz komplet ze śrubami na jedną oś z polskich producentów. Wystarczy pewnie przód tylko dać dystans/śruby, ale przy okazji można też poprawić tył. Pomierz sobie tylko ile masz centrowania z piasty w swoim aucie - nie mierzyłem nigdy w 159 (pierwszy raz dopiero interesowałem się tematem przy Giulii)
    Dzięki za odpowiedź.
    Średnio z czasem i dopiero teraz mogłem ściągnąć jeszcze raz koła i porobić zdjęcia.
    Innych felg już załatwiać bym nie chciał, chyba że nie pozostanie mi nic innego. Kupiłem felgi sugerując się specyfikacją podaną do mojego auta na oponeo, tym bardziej utwierdzał mnie fakt że felgi do tej pory jeździły na 159.

    Czy przy doborze dystansów będzie miało znaczenie że felga 17(lato) ma 7,5cala a 16(zima)ma 7cali.


    Założyłem na tył felgę i tam niema żadnego problemu. Pytanie jak będzie zachowywał się samochód jeżeli poszerzymy rozstaw kół na przedniej osi a na tylnej pozostanie standardowy.
    Czy powinienem założyć taki sam dystans z przodu jak i z tyłu?
    Poniżej jeszcze kilka zdjęć. Mam nadzieje że rozwieją już wszystkie niejasności jakie epsonix stawiałeś.
    Na jednym ze zdjęć pokazane jest w jaki sposób wspiera się ramie felgi na zacisku i mniej więcej ile brakuje aby felga została osadzona do końca.
    Czy mogę liczyć z Twojej strony na konkretne sugestie, co powinienem zrobić?
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	felga 16.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	105.6 KB
ID:	252499   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20181126_181213.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	47.8 KB
ID:	252500   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	przód.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	53.0 KB
ID:	252501   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	przód1.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	41.0 KB
ID:	252502   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	przód2.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	59.0 KB
ID:	252503  

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tył.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	66.5 KB
ID:	252504   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tył1.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	58.8 KB
ID:	252505   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tył2.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	61.5 KB
ID:	252506  
    Ostatnio edytowane przez smille ; 26-11-2018 o 22:26

  7. #11357
    Użytkownik Świeżak Avatar Marek_Olsztyn
    Dołączył
    11 2016
    Auto
    Alfa 159 1.9 JTDm 16V sportwagon i Omega FL z22xe
    Postów
    146

    Domyślnie

    Panowie mam do sprzedania oryginalne stalowe felgi 16" od 159. Zainteresowany zakupem czlowiek ma alfę 159 2.0 jtdm z małymi zaciskami brembo z przodu.
    Znalazłem post z 2012 roku w którym ktoś pisał że na taki zacisk wejdą oryginalne stalówki 16". Czy ktoś może to potwierdzić ? Nie chcę wprowadzić człowieka w błąd.

    Marek

    Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

  8. #11358
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,999

    Domyślnie

    Cytat Napisał smille Zobacz post
    Założyłem na tył felgę i tam niema żadnego problemu. Pytanie jak będzie zachowywał się samochód jeżeli poszerzymy rozstaw kół na przedniej osi a na tylnej pozostanie standardowy.
    Czy powinienem założyć taki sam dystans z przodu jak i z tyłu?
    Poniżej jeszcze kilka zdjęć. Mam nadzieje że rozwieją już wszystkie niejasności jakie epsonix stawiałeś.
    Na jednym ze zdjęć pokazane jest w jaki sposób wspiera się ramie felgi na zacisku i mniej więcej ile brakuje aby felga została osadzona do końca.
    Czy mogę liczyć z Twojej strony na konkretne sugestie, co powinienem zrobić?
    Różnica szerokości na osiach typu 1cm czy coś takiego nie ma problemu, dlatego trzeba myśleć o założeniu dystansu. Ale dlaczego nie założyć na obie osie? Ja wiem, z tyłu jest mały zacisk i nie ma problemu z pasowaniem felgi, no jak już zakładać na jednej odi to też od razu na drugiej - auto będzie też ciut ładniej wyglądać.

    Wymiarów namierzyłeś kupę bezsensownych (zewnątrz centrowania wiadomo że w 159 jest tylko 65.1mm a wewnątrz to niepotrzebny pomiar), z resztą ze zdjęć niewiele widać co ta suwmiarka pokazuje.

    Nie znam dokładnych wymiarów w 159 piasty, ile dokładnie masz do początku fazy centrowania do piasty - tam jest pewnie z 14mm, nazwijmy ten wymiar X? Teraz jak wygląda fazowanie wewnątrz Twojej nowej felgi - na jaką głębokość nie będzie się stykać z centrowaniem piasty - nazwijmy to Y? X-Y=Z czyli odcinek na którym felga leży na centrowaniu. Z możesz zmniejszyć do nawet ok 6mm wg tego co tu wielu speców pisało na forum (z resztą nie tylko, w Giulii X ma 12mm a Y w ori fedze mojej 19" wyjątkowo dużo bo aż 7mm, czyli Z jest tylko 5 i tak to zrobili w fabryce, czyli musi być git).
    Teraz policz A= Z-6mm - to maksymalna grubość dystansu przelotowego bez kołnieża jaki możesz założyć żeby zostawić te 6mm centrowania. W sprzedaży najczęściej są 3 lub 5mm, podejdzie któryś? Ten który wybierzesz oznaczmy jako wymiar B.

    Dystanse możesz kupić jakieś polskie ze stopu aluminim PA6 - koszt z 60zł za 2 dystanse.

    Teraz sprawa śrub. Po pierwsze jakie masz gniazda w felgach, stożki pewnie (nie wiem czy robi się alu np z kulowymi), na wszelki wypadek się upewnij jak wygląda frez w nowej feldze?

    Teraz śruby. Masz mieć M14x1.5. Kupujesz śruby o parametrach 10.9 - w Polsce robią gdzieś, chyba Koelner, taka śruba kosztuje ok 3-4zł/szt na allegro. Co do długości to sprawdź ile śruby wystawały CI z ori felgi - zakładam że ze 12-14mm (śruba M14 do kół o ile pamietam powinna wkręcać się na minimum 8 obrotów żeby zapewnić odpowiednią wytrzymałość), nazwijmy to wymiar C? Teraz wrzuć taką śrubę do nowej felgi, zobacz ile wystaje (nazwijmy wymiar D), powiedzmy. Jak dokupisz dystans o grubości B, to będzie CI wystać tylko o D-B. To musisz kupić śruby dłuższe od oryginalnych o C-(D-B).

    Długość śruby przy zamawianiu nie mierzy się tak jak Ty to zrobiłeś z łbem, tylko samą część przed stożkiem. W niektórych śrubach ona jest nagwintowana do samego stożka, w innych częśc nie jest nagwintowana. Kup takie żeby to co wystawało z dystansu do piasty miało gwint (pewnie każda będzie pasować, ale tak na wszelki wypadek uczulam).
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  9. #11359
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar alces1
    Dołączył
    07 2007
    Mieszka w
    Żegocina
    Auto
    AR 159 JTDm Ti, AR Giulietta Sport, AR Spider 3.0 V6
    Postów
    6,673

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek_Olsztyn Zobacz post
    Panowie mam do sprzedania oryginalne stalowe felgi 16" od 159. Zainteresowany zakupem czlowiek ma alfę 159 2.0 jtdm z małymi zaciskami brembo z przodu.
    Znalazłem post z 2012 roku w którym ktoś pisał że na taki zacisk wejdą oryginalne stalówki 16". Czy ktoś może to potwierdzić ? Nie chcę wprowadzić człowieka w błąd.

    Marek

    Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka
    Tak, prygonalne stalówki 16" z ET34 będą pasować.
    Pozdrawiam.
    Rafał

    Sprzedam naklejki: koniczynki QV 3D
    http://www.forum.alfaholicy.org/pozo..._dostepne.html

  10. #11360
    Użytkownik Świeżak Avatar Marek_Olsztyn
    Dołączył
    11 2016
    Auto
    Alfa 159 1.9 JTDm 16V sportwagon i Omega FL z22xe
    Postów
    146

    Domyślnie

    Cytat Napisał alces1 Zobacz post
    Tak, prygonalne stalówki 16" z ET34 będą pasować.
    Pozdrawiam.
    Rafał
    Dzięki Rafał.

    Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Podobne wątki

  1. [159] [Brera] jaki silnik wybrać - temat ogólny
    Utworzone przez stabipl w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 228
    Ostatni post / autor: 01-12-2021, 18:46
  2. [159] Niezidentyfikowane dźwięki - temat ogólny
    Utworzone przez Bachus w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 314
    Ostatni post / autor: 01-06-2021, 20:16

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory