Temat: Felgi, koła do 159 Brera - temat ogólny

  1. #11301
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,990

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kamil_87 Zobacz post
    Poproszę o podstawę prawną takiego twierdzenia.
    nośność podałem jako jedną z możliwych rzeczy z którą może być problem. wszystkie które przytoczyłeś nośności dostępne są mniejsze niż jakiekolwiek najmniejsze o których wspomina producent - oczywiście możesz sobie udowadniać że jest OK, ale czy chcesz to robić w przypadku problemów z jakimś ubezpieczycielem. oni powołają się na swojego rzeczoznawcę który będzie robił wszystko żeby interpretować na ich korzyść, Ty będziesz miał swoje racje które oleją a potem w sądzie będziesz dochodził swoich racji?

    co do nielegalności to miałem na myśli średnicę mniejsza o dodatkowe 7% o których wspomniał pytający od już bardzo małego rozmiaru (do którego liczniki w 159 ledwo się łapią). nie przytoczę aktów prawnych (i nie ciągnij mnie bo temat nie interesuje mnie na tyle żebym cokolwiek za tym grzebał czy chciał więcej dyskutować), ale z tego co wiem to prędkościomierze w autach mają zawyżać prędkość wskazywaną, a błąd od rzeczywistej musi mieścić się w przedziala 0-8% (to informacja z przed ok 20 lat, może już nieaktualna, ale pewnie coś w ten deseń dalej obowiązuje więc przyjmuję że mniej więcej tak jest). Jeśli do już kilkuprocentowej różnicy jaka jest na 205/55R16 chce pytający dołożyć kolejnych 7% różnicy, to będzie to na pewno znacznie poza 8% normy o której piszę. Jaki to problem - ktoś może zarzucić że takie auto jest źle zmodyfikowane. Potem ktoś będzie argumentaował, że nie było testowane zachowanie ABS/TC z tak małymi kołami, że może system działać inaczej (bo może). Średnica styku opony też się zmniejszy - mowa o już najmniejszej szerokości 205 a jeszcze znaczne zmniejszenie promienia koła zmniejszy dodatkowo powierzchnię styku.

    Nie żebym był totalnym przeciwnikiem używania innych rozmiarów, ale z głową - o jeden rozmiar od typowego OK przy zachowaniu nośności. Zwyczajowo firmy oponiarskie traktują zmiany do +-1.5% od rozmiarów oryginalnych jako dopuszczalne.

    Jeszcze raz przypominam, w 159 rozmiar 205/55R16 to już ekstremalny dziwoląg, nawet 215/55R16 to już małe koło o robi problemy - porównaj go do 17 a szczególnie do 18/19".
    Ostatnio edytowane przez epsonix ; 29-10-2018 o 23:47
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  2. #11302
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,549

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kamil_87 Zobacz post
    To pewnie należałoby zbadać, z czym mamy do czynienia . Nośność opon w rozmiarze 205/45/16 występuje (pobieżne sprawdzenie, może są inne opcje) w opcjach 83 albo 87, czyli albo 487 albo 545 kg. W związku z tym mamy dopuszczalne obciążenie 4 opon 1948 albo 2180 kg. Według różnych danych, DMC 159 wynosi od 1975 do 2260, według instrukcji od 1935 do 2245 kg zależnie od wersji silnikowej i sedan/SW. Czyli jednak wychodzi, że większość wersji załapałaby się na indeks 87. Oczywiście, trzeba brać pod uwagę rozkład mas na osiach, ale stwierdzenie, że indeks nośności na pewno nie podejdzie jest co najmniej przedwczesne.

    A z tą niedozwoloną zmianą konstrukcyjną - serio, dajcie jakieś akty prawne, które to w Polsce regulują. Jest rozporządzenie o warunkach jakie powinny spełniać pojazdy samochodowe - czy jakoś tak, ale nie wiem czy jest tam coś jest na ten temat. Chciałbym sobie poczytać, bo może się mylę.
    Piszesz tylko o DMC i tym, że się mieści. Problem w tym, że to są obciążenia statyczne, które występują tylko gdy samochód stoi.
    Pod uwagę należy brać przede wszystkim obciążenia dynamiczne i tutaj na pewno opony policzone na styk dla obciążenia statycznego się nie zmieszczą w wymaganych granicach.

    Wysłane z mojego Moto G (5S) Plus przy użyciu Tapatalka

  3. #11303
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar FilipoInzhagi
    Dołączył
    01 2018
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR 159 była Stelvio 200
    Postów
    546

    Domyślnie

    Cytat Napisał trupek91 Zobacz post
    Witam,
    Czy do felg 19 calowych są potrzebne jakieś dystanse czy można je przykręcić jak np. zwykłe 18?
    Co myślicie o tych felgach? to pewnie jakaś chińszczyzna ale ciekawa alternatywa dla używanych oryginalnych. Ktoś posiada takie felgi?
    https://allegro.pl/355-g-felgi-19-5x...636184099.html
    Oryginalne AR19 zoll zakładasz i jest wszystko super, dystans możesz zapodać jeżeli chcesz wizualnie coś zmienić,natomiast z innymi felgami bywa różnie najlepiej przymierzyć. Te co pokazujesz to podróbki TI z tymi samymi parametrami więc teoretycznie jest ok,co do trwałości to już inna bajka,ja już raz miałem podrobki w bmw i więcej się nie na biorę . Jak podobają Ci się takie felgi kolega ma oryginalne po fachowej renowacji za 3000 więc dokładać trzy stówki i masz ori super felgi.

  4. #11304
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Klonek
    Dołączył
    08 2015
    Auto
    159 2.0 JTDm
    Postów
    877

    Domyślnie

    Cytat Napisał trupek91 Zobacz post
    Witam,
    Czy do felg 19 calowych są potrzebne jakieś dystanse czy można je przykręcić jak np. zwykłe 18?
    Co myślicie o tych felgach? to pewnie jakaś chińszczyzna ale ciekawa alternatywa dla używanych oryginalnych. Ktoś posiada takie felgi?
    https://allegro.pl/355-g-felgi-19-5x...636184099.html
    Moim zdaniem nie ma sensu.
    Nowe ori z dekielkami można kupić za ~3275zł.

  5. #11305
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    03 2018
    Auto
    159 SW 2,0 JTDM
    Postów
    33

    Domyślnie

    Cytat Napisał FXX Zobacz post
    Piszesz tylko o DMC i tym, że się mieści. Problem w tym, że to są obciążenia statyczne, które występują tylko gdy samochód stoi.
    Pod uwagę należy brać przede wszystkim obciążenia dynamiczne i tutaj na pewno opony policzone na styk dla obciążenia statycznego się nie zmieszczą w wymaganych granicach.

    Wysłane z mojego Moto G (5S) Plus przy użyciu Tapatalka
    No spoko, to jak chcesz to policzyć? Jak chcesz dobrać jakikolwiek zamiennik opony, jeśli nie biorąc pod uwagę DMC i zmieszczenie się w indeksie nośności? Wiem, że oczywistą odpowiedzią jest trzymanie się tego, co zalecił producent i ewentualnie powiększanie tych wartości, ale trzeba też brać pod uwagę że producent kierował się innymi kryteriami przy doborze konkretnego rozmiaru i indeksów w oponach.

    BTW. zakładając 205/45/16 koleiny, krawężniki i progi faktycznie będą stanowić poważną przeszkodę , skoro już przy 205/55 i 215/55 (do tej pory takie użytkowałem/użytkuję) zdarza się nie raz przyhaczyć.

    Swoją drogą, zastanawialiście się kiedyś, do których parametrów producent kalibrował zegary/licznik kilometrów, skoro pomiędzy wspomnianym rozmiarem 205/55/16 (dostępne w niektórych wersjach), a innym zalecanym np. 235/45 jest 5,5% różnicy. W praktyce oznacza to dodatkowe 5,5% przekłamania z automatu, a wiadomo, że licznik i tak nie jest najprecyzyjniejszy. Pytam, bo właśnie kupiłem felgi 18", oryginalnie miałem 215/55/16 i stoję przed wyborem rozmiaru letnich opon. Najbardziej zbliżone do 215/55/16 jest 225/40/18 albo 235/40/18 (różnica w średnicy koła poniżej 1%), a z drugiej strony producent wkładał 235/45/18.

  6. #11306
    Użytkownik Pasjonat Avatar Nazar
    Dołączył
    03 2011
    Mieszka w
    Bytom
    Auto
    Była 156 SW 2,4JTD by Cinsoft ---Jest 159 1,9JTDm 150KM Q-tronic'08 + Mito 1,6Jtdm Distinctive'08
    Postów
    3,984

    Domyślnie

    Kolego załóż sobie 205/45/16 to zrozumiesz problem. Pomijając wyglad auta ktore juz przy 215/55/16 ma luki w nadkolu jak offroad. Do 147 bym tak malej opony nie zakładał a co dopiero do 159. Do opon dokup od razu miskę olejowa.

    Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

  7. #11307
    Użytkownik Pasjonat Avatar Nazar
    Dołączył
    03 2011
    Mieszka w
    Bytom
    Auto
    Była 156 SW 2,4JTD by Cinsoft ---Jest 159 1,9JTDm 150KM Q-tronic'08 + Mito 1,6Jtdm Distinctive'08
    Postów
    3,984

    Domyślnie

    PS. Rozmiarowke Wlosi maja śmieszna , tu sie zgadzam. Najblizej jednak do wskazan GPS jest rozmiar 235/45/18 i 235/40/19 i to nimi bym sie wzorował. No chyba ze glebujesz auto np. jak ja i dobieralem opone pod specyfike auta i "spasu"

    Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

  8. #11308
    Użytkownik Znawca Avatar pabloXXL
    Dołączył
    07 2011
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Alfa Romeo 159 1,9 JTDm 150KM
    Postów
    1,275

    Domyślnie

    Spasik to masz elegancki

    Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka

  9. #11309
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    03 2018
    Auto
    159 SW 2,0 JTDM
    Postów
    33

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nazar Zobacz post
    Kolego załóż sobie 205/45/16 to zrozumiesz problem. Pomijając wyglad auta ktore juz przy 215/55/16 ma luki w nadkolu jak offroad. Do 147 bym tak malej opony nie zakładał a co dopiero do 159. Do opon dokup od razu miskę olejowa.
    Taa, to wiem i rozumiem - względy praktyczne i estetyczne do mnie przemawiają. Taka opona będzie wyglądać źle, bo japy w nadkolach niemiłosierne, a zwis przedni i różne elementy od spodu skutecznie utrudnią życie.

  10. #11310
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar FilipoInzhagi
    Dołączył
    01 2018
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR 159 była Stelvio 200
    Postów
    546

    Domyślnie

    Kol [MENTION=15826]Nazar[/MENTION] tak patrzę na Twój spas i mam pytanko mam z tyłu felge: 19' 8.5 ET 34 i chętnie bym tam coś jeszcze wcisnął pomiędzy koło a piaste, jest H&R -45 plus bilsteinB6 jak myślisz jest sens wogóle zamawiać jaki kolwiek dystans czy dać sobie siana bo i tak będzie tarło? Zdjęcie poglądowe.

    Wysłane z mojego SM-G850F przy użyciu Tapatalka

Podobne wątki

  1. [159] [Brera] jaki silnik wybrać - temat ogólny
    Utworzone przez stabipl w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 228
    Ostatni post / autor: 01-12-2021, 18:46
  2. [159] Niezidentyfikowane dźwięki - temat ogólny
    Utworzone przez Bachus w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 314
    Ostatni post / autor: 01-06-2021, 20:16

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory