Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Temat: Wpływ akumulatora na rozruch - szokujące doświadczenie

  1. #1
    Robert_159
    Gość

    Domyślnie Wpływ akumulatora na rozruch - szokujące doświadczenie

    Sprawa wydaje się banalna ale w moim przypadku tak nie było. Wiadomo, że ze słabym akumulatorem auto będzie długo odpalało albo w ogóle nie odpali. Ja i koledzy mechanicy z ASO i poza ASO próbowali od ponad roku usunąć w mojej alfie problem z bardzo głośnym, szarpiącym rozruchem który doprowadzał mnie do szału a ludzi przechodzących chodnikiem straszył. Problem pojawił się wiosną ubiegłego roku kiedy auto miało ok 70 tkm. Pojechałem do zaprzyjaźnionego mechanika który stwierdził, że rozlatuje się koło dwumasowe. Ze względu na to iż jest to nie najtańszy element pojechałem do drugiego również zaprzyjaźnionego który stwierdził to samo i doradził, że można się pokusić o założenie używki której stan przed montażem on sprawdzi. Tak też zrobiłem bo w kieszeni został tysiąc zł. Ku mojemu zdziwieniu i mechanika po wyminie nic się nie zmieniło na co powiedział, że trzeba było założyć nowe i wszystko by było ok ( biedak zapomniał, że sam mnie namówił na używane ). Przejeździłem całe lato wstydząc się odpalic auto w miejscu publicznym Auto im bardziej było rozgrzane np. po ostrej jeździe autostradowej tym fatalniej odpalało bo zgrzyt rozruchu był potworny a i dochodziło do zawieszenia się rozrusznika który wydawał nie określone odgłosy. W między czasie konsultowałem problem z innymi mechanikami i stwierdzali, że to dwumasa. We wrześniu pojechałem z problemem do ASO gdzie jak powiedziałem, że wymieniana była dwumasa ale na używaną zaczęto poszukiwania innej przyczyny niż dwumasa bo stwierdzili, że nawet na używanej prawdopodobiństwo tkiego samego problemu jest mało prawdopodobne.Wymieniono więc rozrusznik który oczywiście nie jest najtańszy co poprawiło sytauację na jakieś 10 odpaleń. W między czasie podmieniłem akumulator ( z innego auta w którym było wszystko ok. ale był to mniejszy akumulator) bo wydawał mi się nie do końca dobry ale to też nic nie pomogło. Następnie zaczęto poszukiwania usterki we wtryskiwaczach i wymieniono je na próbę, wgrano nowe oprogramowanie i też nic nie pomogło. Przyszła zima i auto w niższych temp. odpalało zdecydowanie łagodniej. Z wiosną 2011 temat powrócił i fatalny rozruch zblokował koło dwumasowe w jednomasę. Wymieniłem w ASO na nowe oryginalne koło i myślałem, że mam problem z glowy. Cóż tak się nie stało i rozruch był identyczny. Wszyscy mechanicy w ASO zbiegali się i nie wieżyli, że tak fatalnie może odpalać alfa 159. Muszę dodać, iż moja alfa jest wyposażona w webesto postojowe uruchamiane pilotem co powodowało, że zimą musiałem często doładowywać akumulator ale wsiadałem do nagrzanego auta.
    Po tym krótkim opisie przejdę do meritum tematu. Dwa tygodnie temu pojechałem w góry i auto przez 4 dni stało nie uruchamiane po czym nie chciało odpalić bo padł akumulator a temp były rzędu 22-24 stponie. Po powrocie na naładowanym akumulatorze dokonałem próby odpalania na kable z drugim autem i o dziwo auto odpalało zdecydowanie łagodniej. Przejrzałem ofertę akumulatorów i zdecydowałem się na vartę silver dynamic 77AH z dużym prądem rozruchowym 780 A. Po wymianie doznałem szoku, bo auto zaczęło odpalać całkowicie normalnie tzn. cicho krótko bez szarpnięć. Oczywiście pojechałem do wszystkich mechaników którzy próbowali uleczyć mi samochód i jedni twierdzili, że to nie możliwe inni mówili, że mi wspominali o słabym akumulatorze tylko żaden nie założył na próbę innego bo chyba łatwiej wymienić koło dwumasowe Szarpanie kołem dwumasowym było tylko skutkiem słabego prawdopodobnie ze zwarciem akumulatora co sprawiało wrażenie zużytej dwumasy.
    Dodam jeszcze, że pojawiał się problem błędu grzania świec żarowych po odczytaniu z komp wychodził błąd zmienny płytki temp w centralce. Teraz już nie ma tego problemu.
    Zliczyłem wszystkie poniesione koszty i wyniosły prawie 4 tys. a wystarczyło kupić akumulator za nie całe 400 zł.

    Całkowicie zapomniałem o ważnej kwestii jaką jest proces odpalania naszych "bezawaryjnych" ślicznotek. Odpalam auto dopiero po komunikacie o wciśnięciu hamulca lub sprzęgła i wtedy wciskam sprzęgło i start. Zauważyłem sporą różnicę kiedy zapalałem od razu po zgaśnięciu świec. Pisało już o tym parę osób na forum.


    Ostatnio edytowane przez Robert_159 ; 13-06-2011 o 11:39

  2. #2
    Użytkownik Romeo Avatar Franek Strzelba
    Dołączył
    02 2009
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    Audi A6 Avant 3.0 TDI V6
    Postów
    1,183

    Domyślnie

    O ja pier***e!
    Nic więcej nie jestem w stanie powiedzieć/napisać...
    AR 147 1.9 JTD 8V (2004)
    AR 159 1.9 JTDm 16V (2007)
    Audi A6 Avant 3.0 TDI V6 (2012)

  3. #3
    Użytkownik Znawca Avatar rafter
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    Pruszków
    Auto
    BMW 540i xDrive G30
    Postów
    1,602

    Domyślnie

    Metoda prób i błędów ,skąd ja to znam . Niedługo będziemy przyjeżdżali do warsztatu z gotową ,naszą diagnozą a oni będą wymieniali co im zlecimy )
    AR 156 1.8 TS ( 2001-2006)
    AR 159 1.9 JTDM 16V ( 2006-2009)
    AUDI A5 2.0 TFSI MTM (2009 -2014)
    BMW 528i F10 ( 2014 - 2019 )
    BMW 540i G30 ( 2019 -

    Lewostronnym powolno jeźdźcom mówimy kategorycznie NIE !!!

  4. #4
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Ducrider
    Dołączył
    03 2009
    Mieszka w
    Brema
    Auto
    159 1.9 16V ;156 2.4 20V sold,159 Tbi,GT QV 170 HP
    Postów
    464

    Domyślnie

    A ja podziękuję,bo nie jednemu zaoszczędzi kosztów napraw po fatalnych diagnozach,milo z twojej strony ze to opisałeś,bo coraz rzadziej dzielą się userzy swoimi przygodami.pozdr
    156 2.4 175 HP byla,159 Jtdm byla, 159 Tbi ,GT QV 170 HP Blackline ,Gulia Veloce 2.2 Q4

  5. #5
    Użytkownik Romeo Avatar sickboy
    Dołączył
    09 2008
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR 159 1.9JTDm 16V Distinctive 2006r
    Postów
    1,106

    Domyślnie

    Dobry temat Robert, dzięki Tobie wielu z nas zaoszczędzi kupę kasy kiedy będą mieli podobne objawy co Ty. Takie posty to prawdziwa "wartość dodana" tego forum. Szkoda że dojście do rozwiązania musiało tyle kosztować, ale teraz przynajmniej możesz odpalić auto bez wstydu

    Nero Provocatore - AR159
    Jedna mARka - Jeden Klub - Alfaholicy

  6. #6
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar sebsob
    Dołączył
    08 2010
    Mieszka w
    DW
    Auto
    jest: Lancia Ypsilon 1.2 16V, Ford S-Max 2.0 TDCi, była: Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDm
    Postów
    292

    Domyślnie

    Ale przyznać trzeba, że objawy nietypowe dawał ten akumulator. Człowiek się uczy całe życie.

    PS. Robert - sprawdź sobie instalację ogrzewania postojowego/elektryczną. Ja u siebie w Lybrze miałem zamontowane Webasto (genialny wynalazek) i użytkując to ogrzewanie codziennie rano (przez całą zimę) nie zdarzyło mi się, abym musiał doładowywać akumulator (a auto użytkowane jest w mieście). Dla spokoju ducha sprawdź ten aspekt u siebie - żebyś nie zabił nowego akumulatora.
    Ostatnio edytowane przez sebsob ; 10-06-2011 o 06:57

  7. #7
    cows
    Gość

    Domyślnie opis jakby mojej alfy

    Twój dokładny opis objawów bardzo dobrze pasuje do mojej Alfy.
    Byłem właśnie na etapie decyzji: od czego zacząć? Każdy z machaników ma swoją teorię: od świec, przez wtryski, filtr cząstek stałych do Bóg wie co jeszcze...
    Zacznę zatem od akumulatora z nadzieją, że i u mnie pomoże.
    Dziękuję Ci za ten post.

    Podzielę się wynikiem.

  8. #8
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar szyrud1696
    Dołączył
    12 2008
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Auto
    Alfa Romeo 159 150 KM SW 2007
    Postów
    130

    Domyślnie

    Robert tak się zastanawiam czy to samo rozwiązanie ( wymiana aku ) poprawiłoby zapalanie mojej włoszki ? U mnie problem polega na tym, że na zimnym silniku zapala tak trochę niechętnie. tzn muszę przytrzymać ok 2s żeby zaskoczył. Sprawdzałem EGR, wtryski, oprogramowanie w ASO - bez poprawy. Co myślisz ?
    Szymon

  9. #9
    Robert_159
    Gość

    Domyślnie

    Analizując strukturę rozruchu musimy brać pod uwagę mechanizmy które mają na niego wpływ czyli akumulator, rozrusznik, wtryskiwacze, czujnik temp., generator impulsów koła zamachowego ( u nas dwumasowego), świece żarowe i oczywiście komputer który zbiera wszystkie dane i tym steruje. Czujnik temp. i impulsów raczej można wykluczyć bo auto wyrzucało by błąd i nie odpali. Wtryski sprawdziłeś, ale jeśli by źle lały to prawdopodobnie miał byś też inne niechciane objawy jak chociaż kopcenie. Pozostają świece z których może jedna nie grzeje ale to powinien wyłapać komp. i oczywiście rozrusznik który mam wrażenie, że jest zbyt słaby do naszych aut. Objawy o których piszesz jak najbardziej mogą wskazywać na słaby akumulator ale to możesz sam sprawdzić podmieniając chociażby na pożyczony. Sprawdź może jeszcze w jakim stopniu masz wypalony/zapchany filtr DPF bo on też potrafi mocno wstrzymywać rozruch.

  10. #10
    Użytkownik Pirat drogowy
    Dołączył
    08 2010
    Mieszka w
    ZAMOŚĆ
    Auto
    VOLVO V60 D3 + MERCEDES 190E 2.6
    Postów
    225

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robert_159 Zobacz post
    Czujnik temp. i impulsów raczej można wykluczyć bo auto wyrzucało by błąd i nie odpali.
    Nie koniecznie a jak podaje złe informacje to może mieć to negatywny wpływ na rozruch.
    Były:

    159 1.9 JTDM 2006
    156 2.4JTD 2002

Podobne wątki

  1. Kraków - podmiana akumulatora na 1 rozruch po nocy.
    Utworzone przez mamel w dziale Małopolskie
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 02-11-2015, 20:56
  2. [GTV] Czy opony 205/55R16 będą pasować? Ma ktoś doświadczenie z takim rozmiarem?
    Utworzone przez drvitek w dziale Gtv/Gtv Spider
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 18-11-2013, 11:06
  3. Stabilizator Eibach-ktoś ma doświadczenie?
    Utworzone przez grzesk w dziale Hamulce i zawieszenie
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 18-07-2013, 06:45
  4. [145] Czy ktoś miał doświadczenie z oponami Marangoni?
    Utworzone przez BaT w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 16-06-2013, 20:05

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory