Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: totalny brak mocy przy ruszaniu, czy to problem z DPF?

  1. #1
    ilnis
    Gość

    Domyślnie totalny brak mocy przy ruszaniu, czy to problem z DPF?

    Witam,
    Mam 159 od 3 miesięcy i zauważyłem dziwny problem - czasami przy ruszaniu (szczególnie gdy dodaje się mało gazu, bardziej operując sprzęgłem) Alfa W OGÓLE nie ma mocy - do momentu osiągnięcia 2 tyś obrotów przy ruszaniu trąbią na mnie matizy i seicenta (bez obrazy, chodzi o obrazowe porównanie), a wyprzedzają nawet piesi na chodniku obok. Trwa to 5-10 sekund i Alfa odzyskuje swoją moc.... Taki schemat pojawia się nieregularnie - raz na kilka ruszeń. Wydaje mi się, że pomaga ruszenie na dużym gazie z tzw. wyjca, ale też nie zawsze...
    Ze znaków szczególnych, to mam wersje ze "specjalnego rynku", czyli 136 KM, ostatnio pojawił się problem z DPF - zapaliła się kontrolka "have engine checked" - kupiłem interfejs w Viakonie i skasowałem, ale zapaliła mi się już 3 razy (raz sama zgasła) - widać to problem poważniejszy z dopaleniem filtra, ale nie wiem czy to może mieć związek. Przejrzałem całe forum w poszukiwaniu rozwiązań i dodam jeszcze, że nie zauważyłem dopalania wg opisanych tu wskaźników...

    z góry dzięki

  2. #2
    Użytkownik Znawca Avatar karmal
    Dołączył
    08 2010
    Mieszka w
    Częstochowa
    Auto
    Maserati Ghibli S 3,0 410KM
    Postów
    1,894

    Domyślnie

    Pewnie masz zapchany EGR - jest o tym mnóstwo na forum i możesz sam przeczyścić.

    Jak masz zapchany filtr DPF to musisz jechać w trasę i go przeczyścić ( żeby się dokładnie wypalił )
    A tak w ogóle to polecam wywalenie go na stałe i problem z głowy
    _____________________________
    Jedna AR 159 od 09.2010 do 05.2019

    Łada Niva prod. 2010 w posiadaniu od 02.2017 )

    Aktualnie Maserati Ghibli S

  3. #3
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar prymie
    Dołączył
    12 2007
    Mieszka w
    kraków
    Auto
    AR 156 2,4 JTD '00 AR 159 2,4 JTD '06 AR Giulia Veloce Q4 2,0 '17
    Postów
    675

    Domyślnie

    Skoro masz kabel, to sprawdź działanie zaworu EGR w czasie dłuzszej jazdy. Jaki błąd spowodował zapalenie się kontrolki silnika?

    Alfa Romeo 156 2.4 JTD '00 - sprzedana
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm '06 - sprzedana
    Alfa Romeo Giulia Veloce Q4 '17

  4. #4
    ilnis
    Gość

    Domyślnie

    Fakt, o EGR nie myślałem w tym kontekście - ale przy sprawdzaniu w komputerze dwa razy była sygnalizacja DPF (trzecie kasowanie dopiero przede mną). EGR wykluczyłem też (może błędnie?), gdyż problem jest wyłącznie przy ruszaniu i chwilowy - gdy już auto po 10 sek dojdzie do obrotów rzędu 2-2,5 tyś nagle dostaje kopa (skacze też wskaźnik turbiny) i wszystko jest ok.

    Zacznę od przepalenia DPF. Ze sprawdzeniem EGR w czasie jazdy mogą być problemy, bo mam program "rekomendowany" przez Viakon, który chyba jest dość ubogi, a poza tym to w ogóle mam z nim jakiś problem, bo łatwo gubi połączenie i trochę się namęczyłem ostatnio, żeby skasować błędy...
    FES nie stosuję z dwóch powodów - 1) nie znalazłem w sieci wersji z której można by skorzystać , 2) nie wiem czy kabel, który kupiłem jest odpowiedni http://allegro.pl/interfejs-fiat-alf...654288347.html

    Dzięki za pomoc

  5. #5
    kaukaz md
    Gość

    Domyślnie

    U mnie podobny problem spowodowany był zapchanym EGR. Niesprawny EGR wcale nie generował początkowo błędu i komunikatu have engine checked. Z tego co wyczytałem na forum, niesprawny EGR przyspiesza zapychanie DPF - więc mogłoby się to trzymać kupy jedno z drugim. Pozdrawiam !

  6. #6
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2011
    Mieszka w
    Czechowice-Dziedzice
    Auto
    AR 159 SW 1.9 JTDm 16V; AR GIULIETTA 2.0 JTDm 170KM
    Postów
    82

    Domyślnie

    ... zdecydowanie opisane przez Ciebie zjawisko jest spowodowany nieprawidłową pracą EGR. I nie koniecznie problem tkwi w zapchanym EGR, a w nieprawidłowej pracy jego elektrozaworu.
    W moim przypadku czyszczenie EGR nic nie wniosło dopiero wymiana przyniosła efekty. Nie działał prawidłowo elektrozawór (impuls elektryczny nie otwierał zaworu). Oczywiscie najpierw spróbuj wyczyścić EGR z sadzy, a jak juz to będziesz miał w rękach zobacz jak działa elektrozawór podpinając go pod zwykły prostownik do ładowania akumulatora (zaobserwuj jak i czy za kazdym razem otwiera sie zawór).

    pozdr
    seba

  7. #7
    ilnis
    Gość

    Domyślnie

    Dzięki za diagnozę. Czy wiecie może, czy czyszczenie EGR w 159 znacznie różni się od przedstawionego na forum schematu dla 156? http://www.forum.alfaholicy.org/zrob...td_2004_a.html

    Zresztą chyba i tak udam się do jakiegoś warsztatu... oprócz EGR jeszcze świeca (-e) żarowa do wymiany - wczoraj kasowałem błędy w FES i to ciągle powraca - w przeciwieństwie do DPF, które bez problemu skasowałem, ponadto FES pokazuje, że niby wszystko ok...

  8. #8
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2011
    Mieszka w
    Czechowice-Dziedzice
    Auto
    AR 159 SW 1.9 JTDm 16V; AR GIULIETTA 2.0 JTDm 170KM
    Postów
    82

    Domyślnie

    Cytat Napisał ilnis Zobacz post
    Dzięki za diagnozę. Czy wiecie może, czy czyszczenie EGR w 159 znacznie różni się od przedstawionego na forum schematu dla 156? http://www.forum.alfaholicy.org/zrob...td_2004_a.html

    Zresztą chyba i tak udam się do jakiegoś warsztatu... oprócz EGR jeszcze świeca (-e) żarowa do wymiany - wczoraj kasowałem błędy w FES i to ciągle powraca - w przeciwieństwie do DPF, które bez problemu skasowałem, ponadto FES pokazuje, że niby wszystko ok...

    ... procedura czyszczenia zaworu EGR w 159 jest taka sama jak w 156

    seba

  9. #9
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomek_KRK
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR 159
    Postów
    2,706

    Domyślnie

    Cytat Napisał ilnis Zobacz post
    Witam,
    Mam 159 od 3 miesięcy i zauważyłem dziwny problem - czasami przy ruszaniu (szczególnie gdy dodaje się mało gazu, bardziej operując sprzęgłem) Alfa W OGÓLE nie ma mocy - do momentu osiągnięcia 2 tyś obrotów przy ruszaniu trąbią na mnie matizy i seicenta (bez obrazy, chodzi o obrazowe porównanie), a wyprzedzają nawet piesi na chodniku obok. Trwa to 5-10 sekund i Alfa odzyskuje swoją moc.... Taki schemat pojawia się nieregularnie - raz na kilka ruszeń. Wydaje mi się, że pomaga ruszenie na dużym gazie z tzw. wyjca, ale też nie zawsze...
    Ze znaków szczególnych, to mam wersje ze "specjalnego rynku", czyli 136 KM, ostatnio pojawił się problem z DPF - zapaliła się kontrolka "have engine checked" - kupiłem interfejs w Viakonie i skasowałem, ale zapaliła mi się już 3 razy (raz sama zgasła) - widać to problem poważniejszy z dopaleniem filtra, ale nie wiem czy to może mieć związek. Przejrzałem całe forum w poszukiwaniu rozwiązań i dodam jeszcze, że nie zauważyłem dopalania wg opisanych tu wskaźników...
    z góry dzięki
    Albo ci się przywiesza EGR, albo sterowanie zmienną geometrią kierownic turbosprężarki. Zacznij od EGR - jak go doprowadzisz do kultury, a efekt "zmulenia" nie zniknie - trzeba rozebrać i wyczyścić kierownice turbiny.
    WWW.AUTKA.PL - kompleksowa obsługa samochodów

Podobne wątki

  1. [159] Brak mocy przy ruszaniu
    Utworzone przez axel40 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 30-09-2021, 14:42
  2. Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 30-08-2015, 21:02
  3. Brak mocy przy ruszaniu
    Utworzone przez master007 w dziale 147
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 15-07-2015, 14:15
  4. Alfa 156 1.8 TS brak mocy przy ruszaniu!!!
    Utworzone przez DamianB87 w dziale 156
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 21-06-2014, 11:31
  5. Brak mocy przy ruszaniu
    Utworzone przez 1984 w dziale 156
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 22-06-2010, 19:59

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory