Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Temat: Ścina opony, przód

  1. #1
    Wodzu
    Gość

    Domyślnie Ścina opony, przód

    Panie, Panowie.
    Zauważyłem pewien problem w swojej 159
    Otóż, w zeszłym roku ścięło mi letnią lewą przednią oponę od środka. Spoko, pojechałem sprawdziłem zbieżność, geometrię, stan zawieszenia. Wszystko wyszło ok.
    Założyłem zimówki, nowe. przejeździłem całą zimę plus jeszcze trochę na wiosnę. Wszystko ideał. równomierne zużycie bieżnika.
    W tym roku założyłem letnie, takie same, Potenza 215/55 r16 - używki. I teraz gwóźdź programu, ścina mi prawy przód od środka. Znowu zbieżność, geometria, stan zawieszenia. Ciągle ok. Zbieżność ustawiałem w pożądnych, różnych warsztatach, tak, że wykluczam błędne ustawienia.

    I pytanie, co jest kurna nie tak? gdzie szukać?
    Tak się zastanawiam, czy to nie problem używek. Na następny sezon zdecydowanie nówki kupię. I chyba już nie Potenza, które są wyśmienite, ale miękkie i szybko się ścierają (to nie tylko moja opinia). A może to sposób jazdy, jak ktoś jeździ, jeździł Igołomską w Krakowie,będzie wiedział o co chodzi. W sumie to od czyżyn morduję te koleiny. Czyli codziennie prawie 20 km w pier..... koleinach. Biorę koleiny lekkim okrakiem, bo czasem trę o asfalt. Czy to może powodować nierównomierne ścieranie, że nie jadę w koleinie i, lub .. no właśnie, co?
    Tył jest, był ok.

    P.s. Próbowałem ustawić wyrównanie tekstu do lewej, ale nie daje rady. Nie wiem co jest nie tak. Ciągle wyrównuje do środka. Jeśli ktoś by mógł poprawić.
    Sory za utrudnienia w czytaniu.
    Ostatnio edytowane przez Wodzu ; 05-07-2011 o 08:14

  2. #2
    Użytkownik Romeo Avatar Franek Strzelba
    Dołączył
    02 2009
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    Audi A6 Avant 3.0 TDI V6
    Postów
    1,183

    Domyślnie

    A jak wahacze? Nie ma luzów?
    AR 147 1.9 JTD 8V (2004)
    AR 159 1.9 JTDm 16V (2007)
    Audi A6 Avant 3.0 TDI V6 (2012)

  3. #3
    Wodzu
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał Franek Strzelba Zobacz post
    A jak wahacze? Nie ma luzów?
    Niestety, na szczęście - nie.
    I czemu raz lewe ścięło, raz wcale i raz prawe???

  4. #4
    Użytkownik Romeo Avatar Franek Strzelba
    Dołączył
    02 2009
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    Audi A6 Avant 3.0 TDI V6
    Postów
    1,183

    Domyślnie

    Temat ciągnie się od trzech lat - może znajdziesz tam jakąś wskazówkę: http://www.alfaowner.com/Forum/alfa-...formation.html
    AR 147 1.9 JTD 8V (2004)
    AR 159 1.9 JTDm 16V (2007)
    Audi A6 Avant 3.0 TDI V6 (2012)

  5. #5
    Użytkownik Romeo Avatar YonasH
    Dołączył
    07 2010
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    Brerrrrra V6
    Postów
    1,201

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wodzu Zobacz post
    I czemu raz lewe ścięło, raz wcale i raz prawe???
    Felgi na lato/zimę te same? Może letnia przednia lewa felga jest trefna i trafiła teraz na prawą stronę?
    Chociaż nie potrafię wytłumaczyć ewentualnego wpływu felgi na ścieranie opony...

    ...brzmienie V6 - bezcenne!

  6. #6
    Wodzu
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał Franek Strzelba Zobacz post
    Temat ciągnie się od trzech lat - może znajdziesz tam jakąś wskazówkę: http://www.alfaowner.com/Forum/alfa-...formation.html
    Kurde, marne pocieszenie. Lektura na wieczór.

    Cytat Napisał YonasH Zobacz post
    Felgi na lato/zimę te same? Może letnia przednia lewa felga jest trefna i trafiła teraz na prawą stronę?
    .

    Felgi na lato, zima osobne komplety.
    Co do zmiany felgi z lewej na prawą to faktycznie nie wiem.
    Też tego nie umiem wytłumaczyć, ale może coś w tym jest. Dzięki za trop, możliwe że ślepy, bo kółka wyważane, nic się nie dzieje
    Może te piep.... koleiny?

  7. #7
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar m!ke
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Jaworzno
    Auto
    AR159 2.4 Q4
    Postów
    273

    Domyślnie

    Właśnie z tego samogo powodu szukam nowego kompletu opon. Ktoś to skutecznie zniwelował?

  8. #8
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomek_KRK
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR 159
    Postów
    2,706

    Domyślnie

    Cytat Napisał m!ke Zobacz post
    Właśnie z tego samogo powodu szukam nowego kompletu opon. Ktoś to skutecznie zniwelował?
    Pojedź sobie na geometrię i każ ustawić przód bardziej "in plus", niż w przypadku zalecanych ustawień. Standardowo z przodu zbieżność jest w minusie (przednie koła są "rozchylone" w stosunku do kierunku jazdy do przodu) - co oznacza, że na zużycie narażone są bardziej wewnętrzne strony opon, ale dzięki temu auto łatwiej wchodzi w zakręty i znowu na zakrętach nie ściera opon. Jadąc np. w prawym zakręcie masz sytuację taką, że prawe przednie koło jedzie po okręgu o mniejszej średnicy, niż lewe przednie - czyli powinno być bardziej skręcone - dlatego też fabryczne ustawienie zbieżności uwzględnia zmianę kierunku jazdy i zachowanie auta na zakrętach. ALE w Alfie 159 mam wrażenie, że ktoś chyba nie do końca dobrze to wszystko poprzeliczał, bo ilość modeli z wytartymi środkami opon z przodu jest zastraszająco wysoka.
    Dlatego też jeżeli fabrycznie jest powiedzmy zbieżność na poziomie -18' z przodu (nie pamiętam teraz dokładnie tego parametru - podaję z głowy) - to im bardziej będziesz szedł w kierunku plusa (czyli np. ustawisz zbieżność na -4') - to mniej cierpią wewnętrzne krawędzie bieżnika podczas jazdy na wprost i bardziej narażone na zużywanie się będą opony podczas jazdy po zakrętach. Kwestia wyboru złotego środka. Ja zwykle ustawiam zbieżność z przodu na graniczną dopuszczalną wartość - oczywiście "na plus".
    WWW.AUTKA.PL - kompleksowa obsługa samochodów

  9. #9
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar m!ke
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Jaworzno
    Auto
    AR159 2.4 Q4
    Postów
    273

    Domyślnie

    Dzięki. Właśnie o taką poradę mi chodziło. U mnie właśnie zjada przód, tył jest opanowany. Teraz mam takie parametryRZÓD // kąt wyprzedzenia L i P 3°30'; Kąt pochylenia: L 0°15' P -0°15'; Zbieżność: -1; Tył// Kąt pochylenia L 0°10'; P 0°; zbieżność 0,5

  10. #10
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar m!ke
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Jaworzno
    Auto
    AR159 2.4 Q4
    Postów
    273

    Domyślnie

    Mam już zmianę setup-u zbieżność przód 1

Podobne wątki

  1. [159] ścina opony
    Utworzone przez _jedrek_ w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 05-09-2014, 21:04
  2. Ścina mi lewą przednią oponę od wewnątrz
    Utworzone przez Grand231 w dziale 147
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 10-06-2014, 20:53
  3. Opony - szersze na przód czy na tył?
    Utworzone przez pampik w dziale 166
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 02-12-2011, 14:54
  4. Coś ścina mi pasek urządzeń pomocniczych
    Utworzone przez tomaszko79 w dziale 156
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 10-09-2010, 07:08
  5. ścina oponę od wewnątrz - potrzebna pomoc.
    Utworzone przez alces1 w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 14-08-2009, 23:55

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory