Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: Jak to jest z tym wymuszonym wypalaniem DPF-u na postoju ?

  1. #1
    Użytkownik Znawca Avatar mariuszoles
    Dołączył
    05 2011
    Auto
    Porsche Panamera 4S
    Postów
    999

    Domyślnie Jak to jest z tym wymuszonym wypalaniem DPF-u na postoju ?

    Wszystkim posiadaczom 159 w wersjach z silnikiem wysokoprężnym z pewnością nieobcy jest problem wypalania filtra cząstek stałych. Bardziej z pewnością odczuwają to użytkownicy, którzy na co dzień poruszają się w miejskim gąszczu, na krótkich odcinkach. Wiadomo, że filtr potrzebuje do samoistnego wypalenia się odpowiednich warunków: odpowiednia temperatura spalin, odpowiednio wysokie obroty silnika przez określony czas. Najlepszym sposobem jest przegonienie auta na autostradzie, z tym że... nie zawsze jest taka okazja lub możliwość.
    Jak pewnie niektórym wiadomo, istnieje możliwość wymuszenia wypalania filtra w przypadku jego przytkania. Można to zrobić chociażby przy użyciu programu FES. Problem jest jednak w tym, że takie ręczne wypalanie nie jest, ogólnie rzecz biorąc, zalecane. Podobno dzieje się tak, że podczas ręcznego wypalania filtra nadmiar paliwa podawanego do silnika (komputer podaje więcej paliwa by uzyskać większą temperaturę spalania w celu wypalenia sadzy z filtra) ścieka do miski olejowej, co powoduje konieczność wymiany oleju. Taka przynajmniej jest wersja lansowana przez ASO (nie tylko Alfy Romeo/Fiata ponieważ problem dotyczy w równym stopniu innych marek, których auta są wyposażone w nieszczęsny DPF).

    W związku z powyższym chciałbym się dowiedzieć, ile prawdy jest w tym negatywnym wpływie wymuszonego wypalania filtra na postoju ? Czy rzeczywiście trzeba od razu wymieniać olej ? Czy jest możliwość wymuszenia FES-em wypalania i wypalenie filtra jeżdżąc ? Czy wtedy też jest problem z olejem ? Czy są jeszcze jakieś inne negatywne skutki wymuszonego wypalania filtra na postoju ?

    Myślę, że problem ten dotyczy wielu z nas, ponieważ dużo osób użytkuje 159 JTDm w mieście na krótkich odcinkach. Wiem, wiem... jak ktoś jeździ po mieście to nie powinien kupować diesla Sytuacja na rynku używanych 159 jest jednak taka, że 90% to diesle JTDm, a silniki benzynowe nie cieszą się zbyt dobrą opinią (no poza 1750 TBi), co powoduje że wiele osób chcąc nie chcąc kupuje te diesle.

    Ale się rozpisałem Zapraszam do dyskusji !
    Ostatnio edytowane przez mariuszoles ; 30-07-2011 o 19:39

  2. #2
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    10 2009
    Mieszka w
    Tuchola
    Auto
    159SW 1.9 16v jtdm 150km
    Postów
    52

    Domyślnie

    mialem problem z DPF w trasie i wypalalem go 2 razy jak sie przytkal. poki co jezdze na tym samym oleju i nic sie nie dzieje.
    w chwili obecnej pozbylem sie DPF w zaprzyjaznionym w warsztacie kolo Bydgoszczy za naprawde przyzwoite pieniazki i jestem naprawde zadowolny wiec polecam wszystkim, ktorzy borykaja sie z tym problemem zeby jednak usuneli filtr. wypalanie pomaga ale niestety po czasie problem wraca.

  3. #3
    Użytkownik Rowerzysta Avatar zychuNO1
    Dołączył
    08 2009
    Mieszka w
    szymbark
    Auto
    alfka 159 2.4 JTDm
    Postów
    66

    Domyślnie

    witam Czaja0,pytanko odnosnie usuniecia DPF czy po takowej operacji zaszly jakies zmiany, chodzi o czarny dym przy depnieciu ,czy bez zmian?Pytam bo mam zamiar chipa zapodac a przy tym to bedzie pierwsza czynnosc jaka trzeba zrobic wiec jak to jest z tym DPF?
    auto zle

  4. #4
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    10 2009
    Mieszka w
    Tuchola
    Auto
    159SW 1.9 16v jtdm 150km
    Postów
    52

    Domyślnie

    hej. powiem tak. na seryjnym oprogramowaniu po usunieciu DPF dymek jest prawie niezauwazalny. natomiast po zapodaniu chipa przy mocniejszym depnieciu lubi niezle zadymic ;-). mam jeszcze wersje light chipa i tam tez raczej problemu z czarna chmura nie zauwazylem.

  5. #5
    Użytkownik Świeżak Avatar Savak
    Dołączył
    06 2010
    Mieszka w
    okolice Poznania
    Auto
    AR 159 1.9 JTDM 16V - była, AR156 2.5 V6
    Postów
    174

    Domyślnie

    Czaja, to jeszcze jak nie jest to tajemnicą to napisz proszę ile kosztowała operacja usunięcia DPF-a. Też noszę się z zamiarem... Koledzy wcześniej w jakimś wątku pisali, że po jego usunięciu trzeba zmienić soft w kompie. Natomiast mój mechanior mówi mi coś o wstawieniu jakiegoś modułu, który będzie informował komp że DPF jest pusty i wtedy nie trzeba ingerować w soft. Podobno...

  6. #6
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    10 2009
    Mieszka w
    Tuchola
    Auto
    159SW 1.9 16v jtdm 150km
    Postów
    52

    Domyślnie

    cala operacja kosztowala mnie 900,- ale tak jak mowie to jest zaprzyjazniony warsztacik. fizyczne wyciecie dziury w dpfie, zgranie softu, obrobka i ponowne wgranie. poki co jestem naprawde zadowolony z calej operacji.

  7. #7
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar mklimko
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Volvo XC60; była Alfa 159 SW
    Postów
    513

    Domyślnie

    Witam!Mam pytanie odnośnie usuwania DPF.Czy ta operacja nie ma wpływu na jakość spalin?Chodzi mi oczywiście o przelądy rejestracyjne.A jeśli ma to w jakim stopniu.Pzdr.

  8. #8
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    10 2009
    Mieszka w
    Tuchola
    Auto
    159SW 1.9 16v jtdm 150km
    Postów
    52

    Domyślnie

    hej. problemu z przegladem nie bedzie, poniewaz katalizator zostaje na miejscu. rozcinany i przewiercany zostaje DPF a nastepnie wszystko razem zostaje zespawane. pozdr

  9. #9
    Robert_159
    Gość

    Domyślnie

    Hej Panowie a co z odp. na pytania zadanymi przez Mariuszoles ????????
    Też jestem bardzo ciekaw co z wypalaniem w trybie serwisowym i czy jest możliwe takie wypalanie w trakcie jazdy jak np w VW ?

    P.S. Borykam się z problemem zapychanego dpf-a od 2 m-cy i dwa dni temu postanowiłem go wyjąć i własnoręcznie wyczyścić tzn. zalałem płynem do czyszczenia kominków ( 3 litry) i zostawiłem na 24 godz ale co godz mieszanie. Następnie wypłukałem pod ciśnieniem ( ok. 50 min) aż zaczęła lecieć czysta woda. Po założeniu dpfa do auta zrobiłem 50 km na wysokich obrotach poza miastem i rozpoczął się cykl wypalania. Czyszczenie specjalnie zrobiłem w momencie kiedy wiedziałem, że za 50 - 100 km powinno być wypalanie ( u mnie co ok. 1100 km ). Efekt jest taki, że jeszcze tak auto mi nie śmigało a zrobiłem nim 60 tkm od przebiegu 45 tkm. Pytanie jest tylko na jak długo to czyszczenie pomoże. Faktem jest to że na całą operację wydałem tylko 120 zł. ( 70 zł płyn i 50 demontaż i montaż dpf-a ) a może na trochę pomoże a jak nie to 1200 złociszy ( usunięcie dpf-a np. u "kreatora mocy" ) i problemów nie będzie.
    Podobno są magicy którzy umiejętnie przewiercają dpf-a robiąc dwie dziury i po problemie a koszt 200-300 zł. Szczegółów nie znam.

Podobne wątki

  1. [159] mechanicy nie wiedza co jest problem z odpalaniem po dluższym postoju
    Utworzone przez sliwa90 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 55
    Ostatni post / autor: 20-03-2015, 15:07
  2. [1.8 TS] Grzeje się na postoju...
    Utworzone przez ziulek61 w dziale 156
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 31-07-2013, 06:53
  3. Jaka jest prawidłowa temp. silnika na postoju?
    Utworzone przez Yannkes w dziale 147
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 03-01-2013, 17:22
  4. 156 - coś żre prąd na postoju
    Utworzone przez Lopezius w dziale 156
    Odpowiedzi: 43
    Ostatni post / autor: 06-12-2010, 20:46
  5. [156] gazowanie na postoju
    Utworzone przez b.pawelek w dziale 156
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 21-04-2008, 22:35

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory