Strona 1 z 38 1234567891011 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 372

Temat: Opony, koła zimowe

  1. #1
    pawel182
    Gość

    Domyślnie Opony, koła zimowe

    Witam,

    mam możliwość kupienia od mojego dobrego kolegi stalowych felg wraz z oponami zimowymi do mojej AR 159. Felgi pochodzą od Opla Astry III Kombi. Wiem, że rozstaw śrub zgadza się (5x110). Na felgach ma opony zimowe Pirelli sottozero winter 210 o rozmiarze 205/55/R16 w miarę dobrym stanie (tył 7-8mm, przód 6-7mm). Jako, że sprzedaje on swojego Opla, chce odstąpić mi cały zestaw za 1200 zł. Teraz pytanie do Was. Czy felga stalowa od Opla Astry III będzie pasować do Alfy Romeo 159 ? Chyba w grę wchodzi wskaźnik ET, który wynosi 37 w przypadku Opla. Poniżej fotki.

    Z góry dziękuję za odpowiedzi
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20111012498.jpg
Wyświetleń:	418
Rozmiar:	111.5 KB
ID:	36562   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20111012499.jpg
Wyświetleń:	422
Rozmiar:	87.7 KB
ID:	36563  

  2. #2
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,994

    Domyślnie

    Odnośnie opon zimowych to wysokość bieżnika to nie wszystko - podobno duże znaczenie ma wiek opony - guma twardnieje z czasem. Słyszałem że nie powinno się używać starszych zimówk niż 6 lat od daty produkcji (tydzień i rok są wybite gdzieś z boku opny np 458 to 45 tydzień 2008 roku). Nie wiem czy to prawda, może producenci i sprzedawcy sami rozsiewają takie informacje żeby więcej sprzedawać, ale ja wolę nie sprawdzać - dobra opona w zimie to dla mnie ważna sprawa.

    Ja kupowałem do swojej alfki 2 lata temu 4 nowe felgi KFZ, chyba po 240zł sztuka. oprócz średnicy, ilości i rozstawu otworów, ET, trzeba zwrócić uwagę na średnicę otworu montażowego i szerokość felgi. Orygnalnie, z tego co pamiętam miałem na zapasie stalową felgę 16", 5x110mm, ET34, 65mm otwór i 7" szerokość (opona była 215/55/R16). Ja założyłem zimówki 205/55/R16 (zresztą letnie też teraz takie używam, bo 215/55/R16 były cholernie drogie - niestandardowy rozmiar, a teraz i tak AR zakłada 205 w wersji Progression).
    W pierwszym wygooglowanym konfiguratorze powyższe dane felgi się potwierdziły:
    http://www.felgi-stalowe.pl/Felgi_st...rt_Wagon_.html

    Co do felg z opla. Sprawdź średnicę otworu, czy jest 65mm. Zakładając że tak jest, to z tego co pamiętam dało się takie felgi kupić dużo taniej niż rozmiar o którym pisałem powyżej, np na allegro cene rzędu 120-150zł za szt, tyle że chyba szerokość była 6" (albo 6.5" nie pamiętam), może i ET było trochę inne. Musisz pamiętać że przy innej szerokości felgi opona inaczej się ustawi(przesunie, bo będzie chciała centralnie ustawić się na feldze). zakładając 205/55 zamiast 215/55 który AR zakładała swego czasu jako oryginał, zyskuje się trochę dodatkowego luzu na szerokość i wysokość, więc może 0.5 czy 1" szerokości i trochę inne ET ciągle wejdą? Dowiedz się jaka jest szerokość tej felgi i wszystko dokładnie posprawdzaj.

    Jednak 1200zł za zestaw z używanymi oponami/felgami wydaje mi się trochę dużo - przynajmniej ja bym nie dał w życiu tyle, bo nie daje się 2/3 ceny nowego za staroć. Przy kupnie 4 felg i 4 opon pewnie wynegocjujesz z 5% rabatu (przynajmniej mi się zawsze udawało) i za 1800 zł pewnie łykniesz nowe felgi i oponki (nie klasy premium oczywiście). Uważam że nie ma to jak nowe i z gwarancją, wtedy jest pewność. Aha, jak będziesz kupował, to może się zdażyć że będą mieli np jakieś oponki z zeszłego roku i puszczą ci je jeszcze taniej. No I rada - zawsze sprawdzam datę opon przed zamontowaniem - już się zdażało że przynosili 2 nowe a 2 zeszłoroczne - wtedy OK, ale proszę taniej. Tą samą datę zakaładam zawsze na jedną oś - mogą być różnice w mieszance gumy i auto niesymetrycznie będzie się zachowywać na deszczu czy w zimie.

    Jeszcze jedna myśl, ale to nie do Ciebie, może do użytkowników mocniejszych wersji silnikowych. Z jakiegoś powodu policyjne alfy mają dołożone dystanse do stalowych felg do zimówek (była afera o to że w jednej odleciało koło). Nie wiem czy do wszystkich wersji takie felgi jak ja użyłem wejdą.
    Ostatnio edytowane przez epsonix ; 12-10-2011 o 21:52 Powód: literówki

  3. #3
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    12 2008
    Mieszka w
    Sosnowiec
    Auto
    159
    Postów
    2,078

    Domyślnie

    Jeżeli to Twój kumpel, to po prostu dźwignij auto, wsadź koło od Astry i wszystko będzie jasne.

  4. #4
    pawel182
    Gość

    Domyślnie

    Sprzedwca w sklepie z oponami i felgami powiedział mi, że osadzenie może się różnić o 3 jednostki. W tym przypadku mieści się to w granicy. Dopiero w weekend będę miał możliwość sprawdzenia czy pasują felgi. Oryginalna felga do Alfy ma osadzenie 34, od Opla jest 37 czyli 3 mm będę miał bliżej felgę od klocków - jesli dobrze myślę.

  5. #5
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,994

    Domyślnie

    Najważniejsze sprawdź średnicę otwóru centralnego. Jeśli jest inna niż 65mm to nie masz co o tym więcej myśleć.

    ET o 3mm inne spoko, tymbardziej że te opony o których piszesz są 205 a przynajmniej w 2005 roku fabryka ładowała 215 na 16", czyli i tak masz 2mm luz względem tego co napewno działało.

    Felgi do opon 205 chyba powinny mieć szerokośc 6.5" i 7" wg danych na które wygooglowałem , sprawdź to sobie.

    Powtórzę się. Jeśli te opony mają więcej niż jeden sezon przejechane to 1200zł wydaje mi się trochę dużo.
    Ostatnio edytowane przez epsonix ; 13-10-2011 o 14:05 Powód: literówki

  6. #6
    pawel182
    Gość

    Domyślnie

    Epsonix opony użytkowane były tylko 1 sezon

  7. #7
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,994

    Domyślnie

    pewnie jest jeszcze gwarancja. no to faktycznie może warto jeśli kupujesz prywatnie. ja prowadzę działalność i alfę mam wciągniętą na firmę, stąd generalnie raczej sceptycznie nastawiam się do używanych rzeczy bo nie odliczę VATu.

  8. #8
    Użytkownik Znawca Avatar Kali_33
    Dołączył
    10 2008
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    GTV 2.0TS 1997
    Postów
    1,525

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel182 Zobacz post
    Sprzedwca w sklepie z oponami i felgami powiedział mi, że osadzenie może się różnić o 3 jednostki. W tym przypadku mieści się to w granicy. Dopiero w weekend będę miał możliwość sprawdzenia czy pasują felgi. Oryginalna felga do Alfy ma osadzenie 34, od Opla jest 37 czyli 3 mm będę miał bliżej felgę od klocków - jesli dobrze myślę.
    felgi możliwe że przypasują, ale wydaje mi się, że będzie to kiepsko wyglądać - po pierwsze koła będą mocno schowane w nadkola, a po drugie są zbyt małe.

  9. #9
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    12 2008
    Mieszka w
    Sosnowiec
    Auto
    159
    Postów
    2,078

    Domyślnie

    Co do tego jak będą schowane w nadwoziu, nie wiem, a co do rozmiaru to już kiedyś napisałem, że 16 są za małe do 159 ale to wątek o tym czy fizycznie się nadają więc trzymajmy się tego.

  10. #10
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,994

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kali_33 Zobacz post
    felgi możliwe że przypasują, ale wydaje mi się, że będzie to kiepsko wyglądać - po pierwsze koła będą mocno schowane w nadkola, a po drugie są zbyt małe.
    ET różni jest większe o 3mm, więc aż tak dużo się ta felga nie schowa. Jeśli już wspomniałeś wygląd to ważniejsze moim zdaniem jest pomyśleć o czymś do przykrycia stalowych felg niż o większych felgach czy szerszych kapciach. Moim zdaniem słabo wygląda ładny samochód ze stalowymi felgami czy wciskanym kołpakiem. Ja na stalowe felgi polecam oryginalne kołpaki do AR159 - wyglądają dobrze, jak na kołpaki oczywiście Nie są całkiem tanie - dawałem 2 lata temu po 80zł/szt, ale ktoś kto nie wie na pierwszy rzut oka nawet nie pomyśli że to kołpaki.

Podobne wątki

  1. [159] Koła zimowe do AR 159 SW
    Utworzone przez Galaxy82 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 05-11-2012, 20:30

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory