Strona 8 z 11 PierwszyPierwszy 1234567891011 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 71 do 80 z 107

Temat: kąt pochylenia koła - regulacja

  1. #71
    Użytkownik Fachowiec Avatar pampik
    Dołączył
    11 2010
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    była - AR 166 2.4 JTD / 159 1.9 JTDm 16V 07r - jest 159 2.4 210 :)
    Postów
    2,177

    Domyślnie

    niestety ja nie ufam każdemu "warszatowemu" pomiarowi zbieżności. miałem 166 i po wymianie całego tyłu ( kto wie ten wie ) pojechałem na laserowe ustawienie. Jak mi ustawili to na myślałem że jeżdżę wózkiem sklepowym.
    Pojechałem do zaufanych chłopaków specjalizacyjnych się w geometrii sam. ( katowice - ochojec - robią tylko to ) wyjechałem, ustawili i wiedziałem że to jest TO!!. Auto szło jak po sznurku. !
    Dla przykładu podam inną sytuację. Wymieniałem koledze drążki kierownicze i końcówki drążka + tuleja tylnego dyfra ) w e46. Pojechałem na "laserową" geometrię. Ustawili ( patrzyłem przez szybkę na warsztat - na kompie wszystkie parametry w tolerancji ) jazda próbna - auto jeździ jakby koła były niedokręcone. Więc poprawka. Nic z tego - poprawka. Az w końcu Panowie " mechanicy" drogą prób i błędów ustawili zbieżność bez urządzeń pomiarowych na "oko" żeby auto jeździło prosto. Na zbieżność trzeba jechać do ogarniętych gości. Sam sprzęt nic nie daje.

  2. #72
    Użytkownik Alfa i Omega
    Dołączył
    11 2010
    Auto
    może GT
    Postów
    392

    Domyślnie

    wróciłem z geometrii i fachowiec stwierdził, że kąty przód wyszły na 0 a norma od 0 do 1,5
    jednak na forum wyczytałem że norma to od 0,15 do 0,5
    czy mogę tak jeździć czy muszę walczyć nadal z zawiasem ?
    w innym temacie opisałem moją historie z tulejami wahaczy dolnych "cukierkami" , tuleje fasta miały za małą średnice i zostały zamontowane z powrotem stare, mechanik mówi że trzeba jednak je wymienić na nowe żeby geometria dobrze wyszła, co o tym myślicie ?

  3. #73
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Kontroluj czy nie będzie ścinać opon. Z doświadczenia wiem, że warto podjechać do innego serwisu na pomiar, bo czasem można się zdziwić
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  4. #74
    Użytkownik Rowerzysta Avatar dareknewry
    Dołączył
    04 2014
    Auto
    '08 159 Ti 1.9 JTDm 16v
    Postów
    301

    Domyślnie

    Panie i Panowie, mam problem ze scieraniem opon przednich od wewnatrz. Na geometrii wyszlo przod lewe -2 15' prawe -1 42'. Norma dla Ti to -1 1' tolerancja +/-18'. Kola wyraznie nie trzymaja pionu, wchodza gora do srodka. Jutro Zamierzam poszperac w zawieszeniu z mechanikiem. Wiem, ze teoretycznie jest to nieustawialne w 159, moze jednak ktos sobie poradzil? Czytalem, ze problem moze lezec w zwrotnicy, wahaczach gornych i poduszce amortyzatora. Czy macie jakies inne wskazowki?

    Problem zauwazylem po wymianie wszystkich sprezyn na eibach pro kit.

    dodam, ze opony starte do drutow, Juz wymienione na nowe Toyo, wiec musze dzialac szybko, szkoda fajnych drogich opon.
    Dzieki.
    Ostatnio edytowane przez dareknewry ; 11-08-2015 o 15:14

  5. #75
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Wymieniałeś zawias? Jeśli jest już trochę zużyty to stracił na sztywności i stąd takie kąty. Kiedyś czytałem, że może pomóc wymiana tulei na sztywniejsze poliuretanowe.

    U mnie po wymianie kompletnego zawieszenia z przodu przez ponad rok nie zauważyłem ścinania opon od wewnątrz, a mierzyłem co kilka miesięcy suwmiarką Wcześniej przez 1.5 sezonu zjadło mi elegancko obie opony. Zawias standardowy.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  6. #76
    Użytkownik Znawca Avatar quba
    Dołączył
    06 2015
    Auto
    Alfa - 159 2,4 BMW 335ix, Mazda MX-5
    Postów
    1,731

    Domyślnie

    Nie wiem dlaczego za złe pochylenie koła od razu wszyscy obwiniają krzywą zwrotnicę....
    Może być wiele inny prozaicznych przyczyn. To, że nie ma luzu na wahaczu nie znaczy, że nie wyrobione (osłabione) są tuleje gumowe. Osłabiona może być także sprężyna, wspomniana poducha amortyzatora. W dolnym wahaczy widzę 4 elementy odpowiedzialne za kąt pochylenia koła.

  7. #77
    Użytkownik Rowerzysta Avatar dareknewry
    Dołączył
    04 2014
    Auto
    '08 159 Ti 1.9 JTDm 16v
    Postów
    301

    Domyślnie

    Magil, wymienialem tylko wszystkie sprezyny.Nie chce wymieniac na chybil trafil skoro jest dobre, wole co rok 2 opony kupic Na forum Alfaowner pisza jak sobie z tym poradzic. 1. kosztowna modyfikacja Powerflex, 2. Odpowiednie/troche inne niz standardowe ustawienia zbieznosci - wiec przetestuje to drugie.

    Jesli ktos sobie poradzil ze zbyt duzym zdzieraniem przednich wewnetrznych opon stosujac powyzsze 2 metody to prosze o opinie, dzieki.

  8. #78
    Użytkownik Znawca Avatar quba
    Dołączył
    06 2015
    Auto
    Alfa - 159 2,4 BMW 335ix, Mazda MX-5
    Postów
    1,731

    Domyślnie

    Cytat Napisał dareknewry Zobacz post
    Magil, wymienialem tylko wszystkie sprezyny.Nie chce wymieniac na chybil trafil skoro jest dobre, wole co rok 2 opony kupic Na forum Alfaowner pisza jak sobie z tym poradzic. 1. kosztowna modyfikacja Powerflex, 2. Odpowiednie/troche inne niz standardowe ustawienia zbieznosci - wiec przetestuje to drugie.

    Jesli ktos sobie poradzil ze zbyt duzym zdzieraniem przednich wewnetrznych opon stosujac powyzsze 2 metody to prosze o opinie, dzieki.
    Patrzę na Twoje felgi (jeśli ta czerwona to Twoja) i widzę chyba 19 cali z niższym ET. Wydaje mi się, że czym niższe ET tym oś zwrotnicy bardziej pokrywa się z osią koła i tym samym powierzchnia styku opony z asfaltem przesuwa się bardziej do wewnątrz powodując nierównomierny nacisk.

  9. #79
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Jeśli faktycznie nie masz żadnych luzów ani nadmiernego zużycia w zawieszeniu to spróbuj ze zbieżnością. Bo jeśli zawias jest zmęczony życiem to ustawienie geometrii nie ma sensu.

    Jaki masz przebieg i czy w ogóle coś w zawiasie było zmieniane? Z ciekawości pytam
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  10. #80
    Użytkownik Rowerzysta Avatar dareknewry
    Dołączył
    04 2014
    Auto
    '08 159 Ti 1.9 JTDm 16v
    Postów
    301

    Domyślnie

    Cytat Napisał quba Zobacz post
    Patrzę na Twoje felgi (jeśli ta czerwona to Twoja) i widzę chyba 19 cali z niższym ET. Wydaje mi się, że czym niższe ET tym oś zwrotnicy bardziej pokrywa się z osią koła i tym samym powierzchnia styku opony z asfaltem przesuwa się bardziej do wewnątrz powodując nierównomierny nacisk.
    Rozumiem, ale problem scierania wewn. opon przednich jest dosc powszechny dla 159(wg alfaowner i Alfaholicy)i dotyczy zarowno aut ze standardowym zawieszeniem, z roznymi rozmiarami kol od 16 do 19.
    Moje sprezyny eibacha sa o 1cm nizsze od standardowych Ti,mimo tego wydaje mi sie ze auto siedzi wyzej po wymianie-pewnie oryginaly byly zuuzyte- nie sadze, zeby to mialo wplyw duzy na geometrie, nie powinno.

    Magil, kilka razy zagladalem pod auto, ale nie znam sie, i nie moge powiedziec czy wszysko jest oryginalne. Jestem drugim wlascicielem przebieg 96000km.
    Ostatnio edytowane przez dareknewry ; 12-08-2015 o 18:46

Podobne wątki

  1. Kąt pochylenia koła przedniego. Jak ustawić?
    Utworzone przez grosii w dziale 166
    Odpowiedzi: 54
    Ostatni post / autor: 19-03-2018, 19:28
  2. Regulacja pochylenia koła, tył
    Utworzone przez sobiibos w dziale 166
    Odpowiedzi: 127
    Ostatni post / autor: 16-06-2015, 12:36
  3. Ustawienie kątów pochylenia kół
    Utworzone przez stembalski17 w dziale 156
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 28-08-2011, 18:25
  4. Koła - regulacja kąta pochylenia /--\
    Utworzone przez bella-hella w dziale 166
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 08-06-2010, 15:42
  5. [GTV Spider] Geometria kół, tył - czy jest regulacja kąta pochylenia koła?
    Utworzone przez aniol_jojo w dziale Gtv/Gtv Spider
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 02-04-2010, 19:59

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory