Strona 6 z 8 PierwszyPierwszy 12345678 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 51 do 60 z 79

Temat: Katalog felg pasujących na zaciski Brembo: "duże" 2.4, 3.2, "małe" 1.9 polift)

  1. #51
    Użytkownik Znawca Avatar bobby
    Dołączył
    10 2014
    Auto
    Franny 159 2.4 JTDm 06'
    Postów
    1,216

    Domyślnie

    Przekonaleś mnie. Od dzis jestem zdania, ze do projektowania aut powinni zatrudniac kowali. Maja praktyczne doświadczenie z metalem o jakim inzynierom sie nie sniło. Dobranoc.

  2. #52
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    Z felg 17' pasujących do na Brembo są jeszcze DBV Arizona. Nie mam konkretnych parametrów dotyczących szerokości i ET ale będę je miał za kilka dni to zamieszczę aktualizację.

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał bobby Zobacz post
    Przekonaleś mnie. Od dzis jestem zdania, ze do projektowania aut powinni zatrudniac kowali. Maja praktyczne doświadczenie z metalem o jakim inzynierom sie nie sniło. Dobranoc.
    Nie nadaję na tych falach. Może zacznę siedzieć na onecie to zrozumię aluzję...

  3. #53
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    03 2018
    Auto
    159 SW 2,0 JTDM
    Postów
    33

    Domyślnie

    Ej, fajna gównoburza
    Od razu mówię, że nie mam technicznego wykształcenia, więc nie wszyscy mogą mój post brać pod uwagę.

    Primo, to też ciekawią mnie te mistyczne przypadki urwanych kół przez zastosowanie śrub pływających. Chciałbym to zobaczyć, serio, bo nigdy nie słyszałem o takiej sytuacji, przy stosowaniu tych śrub zgodnie z przeznaczeniem.

    Drugie primo, z tym pasowaniem na zacisk, to trzeba wziąć pod uwagę dwie kwestie.
    Po pierwsze średnice felgi - będzie obcierał/zapierał się/nie wejdzie bęben felgi na "grzbiet" zacisku i to jest proste - 17 dla dużego brembo (odpowiedzi wyżej), 16 dla małego brembo (autopsja), dla zwykłych hamulców pewnie i 15" - nie wiem, strzelam.
    Po drugie odległość ramion felgi od powierzchni montażowej felgi - miejscu styku z piastą/tarczą hamulcową. Tego parametru nie można ograniczyć wyłącznie do podania wartości ET, bo zmianę ET można uzyskać na dwa sposoby. ET to odległość w mm pomiędzy płaszczyzną montażową felgi a jej płaszczyzną symetrii. Efekt ten można uzyskać albo przez przesunięcie tarczy felgi (rotora) w stosunku do płaszczyzny symetrii felgi (większy/mniejszy rant), albo poprzez zmianę kształtu rotora lub przez wydłużenie tej części odlewu, przez którą przechodzą śruby (rant taki sam, ET różne).
    Poniżej zamieszczam dwa obrazki dla zobrazowania problemu:

    Opcja nr 1
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tech-offset-image2.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	19.7 KB
ID:	251761

    Opcja nr 2
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	et2.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	64.6 KB
ID:	251762

    Trzecie primo, ultimo jest takie, że morał powyższej historyjki brzmi: przy dokładnie tych samych parametrach - szerokość, średnica, ET, jedną felgę założy się na konkretny zacisk, a drugą nie...
    Zakładanie dystansu, to zmienianie ET felgi w taki sposób, jak w opcji nr 2, który każdą felgę jest w stanie dostosować do danego zacisku, który mieści się pod względem średnicy - drugim zagadnieniem pozostaje czy zmieści się wtedy w nadkole, natomiast samo niskie czy wysokie ET nie jest żadnym gwarantem tego, że felga wejdzie na dany zacisk, o czym przytomnie wspomina część kolegów komentujących temat wyżej.
    Dziwi mnie też niechęć do dystansów - przecież to tylko kawałek podkładki pod śruby - do stosowania podkładek też macie opory? Rozumiem kwestię dodatkowego obciążenia dla łożysk, ale czym się różni zastosowanie dystansu od założenia dwóch felg o tej samej średnicy i szerokości, ale z różnym ET (zakładamy opcję zmiany ET nr 2, tj. położenie rotora w stosunku do bębna jest identyczne)? Jedno jest be a drugie cacy?
    Na sam koniec wklejam foto zapożyczone z tego forum, co tak naprawdę będzie decydować o zmieszczeniu się zacisku lub nie:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	216.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	75.0 KB
ID:	251763

  4. #54
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    W kwestii trzeciego primo ja staram się pokazywać felgi, które pasują bo je sam montowałem. Mam np felgi 17' do GTA na zimę. One mają ET 30 i wchodzą na Brembo w 156. Natomiast do Lancii Phedra z tym samym rozstawem śrub (zaciski jednotłoczkowe ale duże i tarcza 305) już nie wejdą bo zacisk ociera przy samej piaście. Podobnie ze 159. Rial ze zdjęć kilka postów wcześniej ma niby ET 35 a zostaje mniej więcej tyle miejsca na zacisk, co w oryginalnych felgach z ET 41.

    Natomiast z dystansami jest bardziej skomplikowana sprawa. Tutaj można dużo spaprać jeśli robi to rzemieślnik bez dokładności i pojęcia. Ja już widziałem różne rzeczy. Łącznie z tym, że pewien forumowicz miał kiedyś felgi 5x112 założone na zwykłych przedłużanych śrubach i do tego dystans 20 mm wykonany ze... stali! To już przykład z pogranicza idiotyzmu ale jednak fakt.
    Jeśli dystans jest jednak zrobiony z głową i wedle norm to można go zastosować bez obaw. Zresztą ma to miejsce tam, gdzie przeciążania są bardzo duże i prędkości zabójcze.
    Można powiedzieć, że Off Road i sporty wyścigowe stoją na dystansach

  5. #55
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    03 2018
    Auto
    159 SW 2,0 JTDM
    Postów
    33

    Domyślnie

    Ej no, ale nie ma co dyskutować o przypadkach bezmyślności, partactwa, niedobrania odpowiednich elementów, montowania ich niezgodnie z przeznaczeniem, krzywo, na siłę czy cokolwiek takiego, bo to to jest przyczyną problemów, a nie samo zastosowanie dystansu, śrub pływających, pierścienia centrującego, dystansu zmieniającego rozstaw czy czegokolwiek innego. Więcej powiem, ja bym w tych dyskusjach pominął też produkty słabej jakości czy z wadami materiałowymi, bo one nie wpływają na bezpieczeństwo czy sensowność danego rozwiązania co do zasady.
    Rozmawiajmy, przyjmując założenie, że elementy są dobrej jakości, niewadliwe i zamontowane poprawnie. Tylko tak, w mojej ocenie, rozmowa o przydatności danego rozwiązania ma sens.

  6. #56
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kamil_87 Zobacz post
    Ej no, ale nie ma co dyskutować o przypadkach bezmyślności, partactwa, niedobrania odpowiednich elementów, montowania ich niezgodnie z przeznaczeniem, krzywo, na siłę czy cokolwiek takiego, bo to to jest przyczyną problemów, a nie samo zastosowanie dystansu, śrub pływających, pierścienia centrującego, dystansu zmieniającego rozstaw czy czegokolwiek innego. Więcej powiem, ja bym w tych dyskusjach pominął też produkty słabej jakości czy z wadami materiałowymi, bo one nie wpływają na bezpieczeństwo czy sensowność danego rozwiązania co do zasady.
    Rozmawiajmy, przyjmując założenie, że elementy są dobrej jakości, niewadliwe i zamontowane poprawnie. Tylko tak, w mojej ocenie, rozmowa o przydatności danego rozwiązania ma sens.
    Ale o ile śrub pływających sobie "Janusz tokarstwa" nie zrobi sam o tyle dystanse wielu tworzy na własną rękę i z byle czego. Wiele takich patentów widziałem.

  7. #57
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Jambo
    Dołączył
    11 2013
    Mieszka w
    wyspy
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9JTD 16V -195HP
    Postów
    367

    Domyślnie

    tak nawiązując do tych śrub pływających...
    Przykladając felgę z rozstawem 5x112 do 5x110 to nie jeden Janusz przykręcił by zwykłą śrubą i byłby zadowolny ( jasne pewnie gniazda by wyrobil)
    ale chodzi o to że te śruby są na rynku od dawna i sa używane , a nawet zostały zaprojektowane z tą włśnie myślą .
    Chyba nazywanie tego rozwiązaniem niebezpiecznym to lekka przesada.
    Najepiej niech się wypowiedzą ludzie co jeżdżą na felgach 5x112 i śrubach plywających czy wszystko jest cool.
    Temat warty obgadania bo felg 5x112 jest więcej szczególnie jeśli mowa o rynku wtórnym.
    Pozdro

  8. #58
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jambo Zobacz post
    tak nawiązując do tych śrub pływających...
    Przykladając felgę z rozstawem 5x112 do 5x110 to nie jeden Janusz przykręcił by zwykłą śrubą i byłby zadowolny ( jasne pewnie gniazda by wyrobil)
    ale chodzi o to że te śruby są na rynku od dawna i sa używane , a nawet zostały zaprojektowane z tą włśnie myślą .
    Chyba nazywanie tego rozwiązaniem niebezpiecznym to lekka przesada.
    Najepiej niech się wypowiedzą ludzie co jeżdżą na felgach 5x112 i śrubach plywających czy wszystko jest cool.
    Temat warty obgadania bo felg 5x112 jest więcej szczególnie jeśli mowa o rynku wtórnym.
    Pozdro
    Ja jeżdżę od wielu lat na takim rozwiązaniu. Kilkanaście aut miałem z różnymi felgami i nigdy nie było problemu. Bardziej niebezpieczne są przelotowe dystanse o dużych rozmiarach. Natomiast śruba pływająca z odpowiednio dobranym pierścieniem nie ma prawa być niebezpiecznym rozwiązaniem.

  9. #59
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jambo Zobacz post
    tak nawiązując do tych śrub pływających...
    Przykladając felgę z rozstawem 5x112 do 5x110 to nie jeden Janusz przykręcił by zwykłą śrubą i byłby zadowolny ( jasne pewnie gniazda by wyrobil)
    ale chodzi o to że te śruby są na rynku od dawna i sa używane , a nawet zostały zaprojektowane z tą włśnie myślą .
    Chyba nazywanie tego rozwiązaniem niebezpiecznym to lekka przesada.
    Najepiej niech się wypowiedzą ludzie co jeżdżą na felgach 5x112 i śrubach plywających czy wszystko jest cool.
    Temat warty obgadania bo felg 5x112 jest więcej szczególnie jeśli mowa o rynku wtórnym.
    Pozdro
    Ja jeżdżę od wielu lat na takim rozwiązaniu. Kilkanaście aut miałem z różnymi felgami i nigdy nie było problemu. Bardziej niebezpieczne są przelotowe dystanse o dużych rozmiarach. Natomiast śruba pływająca z odpowiednio dobranym pierścieniem nie ma prawa być niebezpiecznym rozwiązaniem.

  10. #60
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    08 2014
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Auto
    Od 04.2021 159 SW 2.0 jtdm+, WCZEŚNIEJ; 159 2.2 JTS , 159 1.9 jtdm 8v, soft @sdero
    Postów
    460

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jambo Zobacz post
    tak nawiązując do tych śrub pływających...
    Przykladając felgę z rozstawem 5x112 do 5x110 to nie jeden Janusz przykręcił by zwykłą śrubą i byłby zadowolny ( jasne pewnie gniazda by wyrobil)
    ale chodzi o to że te śruby są na rynku od dawna i sa używane , a nawet zostały zaprojektowane z tą włśnie myślą .
    Chyba nazywanie tego rozwiązaniem niebezpiecznym to lekka przesada.
    Najepiej niech się wypowiedzą ludzie co jeżdżą na felgach 5x112 i śrubach plywających czy wszystko jest cool.
    Temat warty obgadania bo felg 5x112 jest więcej szczególnie jeśli mowa o rynku wtórnym.
    Pozdro
    Mam 19" 5x112 z Cupry, śruby pływające + dystans 15mm, przejechałem na takim zestawie ponad 70kkm przez ostatnie 3 lata.
    Sprężyny eibach, zbieżność pod Ti i zero problemów. (Nie mam Brembo.)
    Ostatnio edytowane przez mesque ; 31-10-2018 o 00:12

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 07-12-2014, 20:10
  2. Zlot Ogólnopolski "Alfaholicy" 2013 - Tor "Kielce" (Miedziana Góra)
    Utworzone przez LIGAR w dziale Zloty, imprezy, spotkania
    Odpowiedzi: 703
    Ostatni post / autor: 21-08-2013, 19:34

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory