Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 30

Temat: SW 2.4 Q4 vs Q-TRONIC

  1. #21
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2017
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW 1.9JTD 16V
    Postów
    148

    Domyślnie

    Pięknie jest t ujęte w jednym z odcinków TopGear

    https://www.youtube.com/watch?v=xgYcPYNAd4w

    I po porównaniu Brery z Golfem podsumowanie: Kupno Alfy to szaleństwo i rozsądek mimo wszystko podpowiada "Golf". Więc mając gotówkę w kieszeni z pełną determinacją i zdecydowaniem jadę do salonu VW po Golfa a po drodze i tak trafiam do salonu alfy i kupuję Alfę

  2. #22
    Użytkownik Świeżak Avatar Honk
    Dołączył
    01 2017
    Mieszka w
    W-wa / B-B
    Auto
    była 147 1.9 jtdm TI, jest 159 2.4 jtdm Q-Tr
    Postów
    54

    Domyślnie

    Ooo, wątek w którym mogę się wypowiedzieć, bo coś wiem, a nie po polskiemu - nie znam się to się wypowiem.
    Ja mam 2.4 w Q-Tr i jest po czipsie, ale robionym przez poprzedniego właściciela i jeszcze nie zdążyłem zawitać na hamownię od zakupu. Czip robiony u Cinka, więc nie zepsuty. Przy okazji też ogarnięte pozostałe typowe bolączki. Auto z 2007 roku z przebiegiem obecnie 215kkm. Skrzynia śmiga, a czips był robiony jakieś 4 lata temu (jakieś 50kkm temu). To apropo tekstów na początku wątku (nie wolno czipa, bo skrzynia nie dźwignie) - można w tym pakiecie robić modyfikację mapy, ale z głową - Moment do max 430-440Nm i płynnie oddany. Prawda jest też taka, że rzadko ten maks moment będizesz osiągał jeżdżąc na codzień, więc ta skrzynia tego tak nie odczuje. No chyba, że planujesz regularnie auto "pałować" (do czego dizel się średnio nadaje) to faktycznie lepiej zostać przy fabryce. Taki paradoks wg mnie.
    Ja mam auto od roku i jeżdżę po Waw sporadycznie - dojazdy do pracy znacznie wygodniejsze są na skuterze. Generalnie to automat jest turbo wygodny i też z myślą o żonie go trochę kupowałem. NIe mogę złego słowa powiedzieć i następne auto też na 99% z automatem będzie.
    Silnik 2.4 jtdm faktycznie do miasta jest śrendim wyborem, ale ja robię rocznie jakieś 25-30kkm i w ok. 70-80% są to trasy, gdzie można wykorzystać potencjał tej jednostki. W mieście niestety faktyczne za wolno "wstaje", ale za to dźwięk jaki zapewnia jak na dizla wynagradza prawie wszystko.
    Inny problem to jak już ktoś pisał - AR 159 SW to tak naprawdę przerośnięty hatchback a nie kombi. I bagażnik i wnętrze są dość ciasne jak na tak "napompowane" auto z zewnątrz. Jeśli masz dwójkę dzieci wymagającą wóżków, a nie tylko fotelików, to chyba musisz odpuścić (poprzedni właściciel mojej sprzedawał z tego powodu, że drugie dziecko było w drodze). Mondeo przyzwyczaiło Cię z pewnością do nieporównywalnie większej przestronności.
    Jeśli chodzi o jednostki napędowe i skrzynie to faktycznie baaardzo wg mnie szkoda, że nie robili Tbi z automatem ani z 4x4. Następne auto poluję na automat, 4x4 i turbobenzina. Na szczęście Giulia spełnia te warunki!
    Podsumowując po krótce - zdecydowanie polecam, ale trzeba dokonać zakupu świadomie i mając w tyle głowy, że pewne (różne) wydatki mogą się pojawić i będą względnie wysokie.

  3. #23
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    01 2014
    Mieszka w
    WWA
    Auto
    156 GTA SW 2004 // 159 2.4 SW q-tronic 2009
    Postów
    29

    Domyślnie

    Cytat Napisał mesque Zobacz post
    [...] Dlatego może przejedź się 2.4 i później Tbi i sam poczujesz różnice Jts-a odpuść, jeśli masz budżet na Tbi
    Wlasnie... kojarzycie kogos z forum kto jezdzi TBi w okolicach Warszawy?

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał Honk Zobacz post
    [...]
    Podsumowując po krótce - zdecydowanie polecam, ale trzeba dokonać zakupu świadomie i mając w tyle głowy, że pewne (różne) wydatki mogą się pojawić i będą względnie wysokie.
    No i da się
    Z przestrzenia wychodze z zalozeni,a ze wozek kupuje sie pod auto, a nie odwrotnie

  4. #24
    Użytkownik Romeo Avatar .Andrzej.
    Dołączył
    10 2014
    Mieszka w
    Opole
    Auto
    do zabawy: Alfa Romeo Gtv 1.9 JTDm, na co dzień: duże z V6 i RWD
    Postów
    678

    Domyślnie

    Cytat Napisał anAlfaBeta Zobacz post
    2,4 z automatem jest ograniczone, bo ta skrzynia nie jest w stanie przenieść (długotrwale) więcej niż 400 Nm, stąd takie własnie ograniczenie w 2,4 Q-Tronic. Tak więc zapomnij o czipowaniu 2,4 z automatem chyba, że skrzynie chcesz remontować.
    To jest urban legend.

    Miałem 2.4 JTDm z Q-tronic i przez 2 lata jeździła na chipie 225KM/490Nm. Przejechałem na chipie 70.000km. Po sprzednaniu miałem kontakt z nowym właścicielem i On nie narzekał. Sama skrzynia ma limiter momentu 500Nm i to można sprawdzić FESem.

    Problemem nie jest wysoki moment obrotowy, tylko używanie tego z głową, ot i tyle

    PS
    Po chipie spalanie mniejsze, mniej się ciśnie na gaz, co widać w zachowaniu skrzyni, bo nie tak często redukuje, tylko na przykład, spokojnie rozpoczyna się dynamiczne wyprzedzanie na 6 biegu, chyba że się ją zmusi do kick down'a - a wtedy to jest petarda
    Ostatnio edytowane przez .Andrzej. ; 14-02-2018 o 18:44

  5. #25
    Użytkownik Świeżak Avatar Honk
    Dołączył
    01 2017
    Mieszka w
    W-wa / B-B
    Auto
    była 147 1.9 jtdm TI, jest 159 2.4 jtdm Q-Tr
    Postów
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał .Andrzej. Zobacz post
    To jest urban legend.

    Miałem 2.4 JTDm z Q-tronic i przez 2 lata jeździła na chipie 225KM/490Nm. Przejechałem na chipie 70.000km. Po sprzednaniu miałem kontakt z nowym właścicielem i On nie narzekał. Sama skrzynia ma limiter momentu 500Nm i to można sprawdzić FESem.

    Problemem nie jest wysoki moment obrotowy, tylko używanie tego z głową, ot i tyle

    PS
    Po chipie spalanie mniejsze, mniej się ciśnie na gaz, co widać w zachowaniu skrzyni, bo nie tak często redukuje, tylko na przykład, spokojnie rozpoczyna się dynamiczne wyprzedzanie na 6 biegu, chyba że się ją zmusi do kick down'a - a wtedy to jest petarda

    Dokładnie. Najważniejsza rzecz to jeździć z głową i dbać - regularne wymiany oleju i wszystko powinno być w porządku nawet z dużymi przebiegami. O ile poprzednicy też tak dbali o auto.

  6. #26
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    08 2014
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Auto
    Od 04.2021 159 SW 2.0 jtdm+, WCZEŚNIEJ; 159 2.2 JTS , 159 1.9 jtdm 8v, soft @sdero
    Postów
    460

    Domyślnie

    Cytat Napisał _dave Zobacz post
    Wlasnie... kojarzycie kogos z forum kto jezdzi TBi w okolicach Warszawy?

    - - - Updated - - -


    No i da się
    Z przestrzenia wychodze z zalozeni,a ze wozek kupuje sie pod auto, a nie odwrotnie
    Napisz na forum regionalnym może znajdzie się ktoś chętny z Tbi......nikt nie napisał, że się nie da 2.4 w mieście, ale jak sam czytałeś kolega pisał: 70% przebiegu rocznego to trasa, a dojazd do pracy zapewnia mu skuter sam też przyznał, że 2.4 jako miejski wóz to średni pomysł
    Podlicz sobie koszty grubszych napraw w 2.4 i Tbi, zrób jazdę próbną i sam sobie odpowiesz na pytanie, dlaczego to będzie benzyna

  7. #27
    Użytkownik Świeżak Avatar Honk
    Dołączył
    01 2017
    Mieszka w
    W-wa / B-B
    Auto
    była 147 1.9 jtdm TI, jest 159 2.4 jtdm Q-Tr
    Postów
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał mesque Zobacz post
    Napisz na forum regionalnym może znajdzie się ktoś chętny z Tbi......nikt nie napisał, że się nie da 2.4 w mieście, ale jak sam czytałeś kolega pisał: 70% przebiegu rocznego to trasa, a dojazd do pracy zapewnia mu skuter sam też przyznał, że 2.4 jako miejski wóz to średni pomysł
    Podlicz sobie koszty grubszych napraw w 2.4 i Tbi, zrób jazdę próbną i sam sobie odpowiesz na pytanie, dlaczego to będzie benzyna
    Generalnie nie ukrywam, że mnie przed Tbi "uchroniły" dwie przyczyny - automat + próg cenowy (Tbi są stosunkowo nowe i rzadkie, więc ceny były/są dość okazałe za dobre egzemplarze). Niemniej teraz bym się nie przesiadł, ale tak jak było napisane - głównie klepię kilometry na trasach, a jeżdżąc po mieście mam poczucie męczenia silnika, bo nie zdąży się rozgrzać i popracować jak należy.

  8. #28
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Tomekkk
    Dołączył
    07 2010
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    159 SW 1,9JTDm Q-Tronic
    Postów
    395

    Domyślnie

    W Mondeo MKIV 2.2 TDCI też jest ta sama skrzynia a po sofcie wychodzą na 220-230KM i 470-480Nm, a skrzynie jeżdżą. Jak program jest napisany z głową bez gwałtownego przyrostu momentu z dołu to skrzynia nie powinna sprawiać większych problemów.

  9. #29
    Użytkownik Świeżak Avatar Honk
    Dołączył
    01 2017
    Mieszka w
    W-wa / B-B
    Auto
    była 147 1.9 jtdm TI, jest 159 2.4 jtdm Q-Tr
    Postów
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomekkk Zobacz post
    W Mondeo MKIV 2.2 TDCI też jest ta sama skrzynia a po sofcie wychodzą na 220-230KM i 470-480Nm, a skrzynie jeżdżą. Jak program jest napisany z głową bez gwałtownego przyrostu momentu z dołu to skrzynia nie powinna sprawiać większych problemów.
    Dokładnie - brat ma Mondeło w tej konfiguracji. Skrzynie w nich są w nowszej wersji (po modernizacji jakiejś) i działają dzięki temu lepiej wg mnie (płynniej i szybciej), ale nie wiem czy są trwalsze też przy okazji. W każdym razie granica 450Nm jest dość bezpieczna.

  10. #30
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Tomekkk
    Dołączył
    07 2010
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    159 SW 1,9JTDm Q-Tronic
    Postów
    395

    Domyślnie

    W poliftowych Insigniach też jest ta skrzynia w nowszej wersji i samo zapinanie się lock up już przy 30km/h znacznie poprawia charakterystykę pracę tej skrzyni, zwłaszcza w mieście. Lock up przy 50km/h w 9'tce jest czasami denerwujący - np. gdy jadąc pod górę zwolni się do 15-20km/h żeby kogoś wpuścić, skrzynia oczywiście nie zredukuje i twardo na 3 będzie ślizgała aż na liczniku pojawi się 50.

Podobne wątki

  1. [159] q-tronic 159 2.4 , kołysanie
    Utworzone przez lukip w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 28-10-2017, 08:37
  2. [159] 159 SW 1.9 w automacie Q-Tronic
    Utworzone przez wit_maj w dziale Kupię auto
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 03-01-2015, 17:41
  3. [159] No to mam problem Q-Tronic
    Utworzone przez Wrath w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 19-11-2011, 11:26
  4. [159] Q-Tronic spalanie
    Utworzone przez aro_1977 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 20-04-2011, 07:52

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory