Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Temat: Powracający błąd p1206.

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    08 2022
    Auto
    Alfa Romeo 159
    Postów
    4

    Domyślnie Powracający błąd p1206.

    Cześć !
    Alfa Romeo 159 (2.0JTDM)

    Mam problem z filtrem DPF, (EGR zaślepiony), a mianowicie kilka miesięcy temu pierwszy raz wyskoczył mi błąd P1206 ( zatkanie DPF ). Stwierdziłem że wykonam wypalanie serwisowe, po wypaleniu zrobiłem ok tysiąc kilometrów ( w tym czasie procedura wypalania odbywała się normalnie i nie było żadnego problemu ), aż w końcu znów wyskoczył błąd zatkania filtra. Jako że byłem w trasie, a miałem ze sobą złącze OBD, podłączyłem aplikacje i w czasie jazdy wykasowałem błąd, zaraz po tym rozpoczęła się procedura wypalania i znów na kilkaset kilometrów procedury wypalania odbywały się prawidłowo i nie występował problem błędów aż do wczoraj, gdzie znów wyskoczył błąd, więc znów podpiąłem komputer i w czasie jazdy kasując check doszło do wypalenia filtra. Co może być przyczyną takiej sytuacji że co jakiś czas filtr nie ma siły się wypalić a przez kilkaset kilometrów od wykasowania błędu wszystko działa normalnie i wypalenia odbywają się bez komplikacji ? W każdym z przypadków samochód miał odpowiednie warunki do rozpoczęcia wypalania (trasa, stała wyższa prędkość) Po wypaleniu czujnik różnicy ciśnień przy 2.500tyś obrotów 50/60 mBar, przed wypaleniem doszło aż do 480mBar, na wolnych obrotach po wypaleniu jakieś 25mBar, przed niestety nie sprawdziłem. Zatkanie filtra jakieś 76% po wypaleniu 20%.
    Ostatnio edytowane przez ppppaku ; 28-08-2022 o 14:34

  2. #2
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    07 2021
    Auto
    159 1.9 16v impresion
    Postów
    7

    Domyślnie

    Pewnie juz poradziłeś sobie z tym problemem ale dla kolejnych osób mam wskazówkę co sprawdzić i wymienić w razie takich problemów z powracającym P1206. DPF samoistnie zaczyna się wypalać po przekroczeniu 80% zapchania to taka na wstępie, należy sprawdzić działanie czujnika ciśnienia spalin, na wyłączonym zapłonie powinien pokazywać wartość 0mbar jeśli liczba jest inna to należy wymienić czujnik lub ewentualnie spróbować przedmuchać sprężonym powietrzem. W moim wypadku ten czujnik na wyłączonym zapłonie pokazywał 8mbar, po wymianie 0 i nie ma problemów z P1206 ani DPF

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2018
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    159 1.9 jtdm q-tronic
    Postów
    30

    Domyślnie

    Odgrzewam kotleta, proszę nie bić ale mam podobny problem.
    1206 pojawia się w okolicach zapełnienia filtra w 70% przy spokojnej jeździe.
    Wyprany dpf w serwisie, wymienione 2 czujniki od dpf. Odnotowana w ecu wymiana dpf jak i czujnika ciśnienia.
    Korekty wtrysków - różne wskazania od książkowych 0,2-0,3 na postoju do 1.1 ale nie przekraczają 1.2 czy na + czy na - w trakcie stałego obciążenia w okolicy 2000obr podczas jazdy.
    Zauważyłem ze problem pojawił się dwa miesiące po ponownym podpięciu Egr (wczesniej wyłączony i zaślepiony)
    Obecnie średnia odległość między wypaleniami wzrosła do 870km z Ok 600 i mam wrażenie ze coś oszukuje ecu ze dpf ma jeszcze pojemność a realnie jest już zapchany przy owych 70%. Bo przy mocnym bucie ciśnienie dochodzi do 800mbar.
    Po wypaleniu gdy uda się skasować błędy w trakcie jazdy schodzi na postoju do 10mbar a przy bucie dochodzi do 160.
    Temp spalin po założeniu egr tez wzrosła, na trasie przy 140km/h osiąga ponad 400c bez wypalania.
    Wcześniej napewno nie notowałem takich wartości.
    Teraz do brzegu: od czego zacząć ? Wężyk od czujnika ( u mnie jest wersja tylko z 1 wężem ) , wtryski ? , wymienić dpf na nowy zamiennik bo mój jest już delikatnie wypchnięty ?
    Mogę wymienić - zrobić wiele rzeczy lecz prosiłbym o radę od czego zacząć.
    Podobnych tematów jest ostatnio ( od 2019r.) sporo ale nie ma finalnej odpowiedzi osób które zaczynały posty na czym skończyły naprawę .
    Ps. Nie chcę pozbywać się dpf.
    Dziękuję za sugestie.
    Ostatnio edytowane przez iBart ; 26-08-2023 o 23:24

  4. #4
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    01 2022
    Mieszka w
    Czerwin
    Auto
    Alfa 159
    Postów
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał iBart Zobacz post
    Po wypaleniu gdy uda się skasować błędy w trakcie jazdy schodzi na postoju do 10mbar a przy bucie dochodzi do 160.
    Te wartości ciśnienia są graniczne lub za wysokie, 10mbar na biegu jałowym jest z zamkniętym zaworem EGR? Wg mnie Twój dpf kwalifikuje się do wymiany. Końcówka tłumika czysta, czy czarna od sadzy? Z zamiennikami jest problem, przepuszczają sadzę. Bosal z węglika krzemu bardzo drogi i słabo dostępny. Te za około 1000 zł z kordierytu to szit. Piszę w oparciu o moje doświadczenia.

  5. #5
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2018
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    159 1.9 jtdm q-tronic
    Postów
    30

    Domyślnie

    Cytat Napisał gbalas Zobacz post
    Te wartości ciśnienia są graniczne lub za wysokie, 10mbar na biegu jałowym jest z zamkniętym zaworem EGR? Wg mnie Twój dpf kwalifikuje się do wymiany. Końcówka tłumika czysta, czy czarna od sadzy? Z zamiennikami jest problem, przepuszczają sadzę. Bosal z węglika krzemu bardzo drogi i słabo dostępny. Te za około 1000 zł z kordierytu to szit. Piszę w oparciu o moje doświadczenia.
    Końcówka tłumika jest ciemna od sadzy.
    8-10mbar na postoju jest zarówno z otwartym jak i zamkniętym egr.
    Egr zamyka się po Ok kilkudziesięciu sekundach (od ostatniego zwiększenia obrotów) na postoju.

    Wężyk do dpf sprawdzony w stanie bdb, czujnik dpf podmieniony, wtryski sprawdzone na przelewach - pierwszy delikatnie odstaje od reszty - 1/3 mniej w mezurce niż pozostałych. Wydech rozpięty aby zobaczyć co dzieje się przed dpf brak dymienia na wolnych i w średnim zakresie. Przy mocnym bucie delikatne zadymienie na ciemno. Wymieniony egr na nowy pierburg. Wyczyszczona odma.

    Po przegonieniu z prędkościami 130-140kmh przez 1h błąd już nie wraca i ciśnienie spadło.
    Zauważyłem ze przy mocnym przyspieszaniu w zasięgu świateł jadącego za mną samochodu delikatne dymienie, które po kilku agresywnych przyspieszeniach zniknęło. Czyli jakby się „przedmuchal”.
    Obecnie zapełnienie dpf wzrasta szybciej tak jak powinno. Ciśnienie nie wzrasta mocno 8-10 na postoju i do 300mbar przy maksymalnym bucie przez kilka sekundy na autostradzie.
    Czy wrócić do mapy bez egr czy tez wymienic dpf i liczyć ze będzie Ok . Mi już brak pomysłów wiec liczę na waszą pomoc. To co zamierzam zrobić przed wymianą dpf to sprawdzic wtryski na stole aby nowy dpf szybko się nie zapchał.
    Ostatnio edytowane przez iBart ; 14-09-2023 o 11:34

Podobne wątki

  1. [Brera] Błąd P1206 - DPF
    Utworzone przez ekspon w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 26-01-2023, 21:37
  2. [159] Alfa 159 8v błąd p1206
    Utworzone przez irek12345 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 13-12-2019, 15:52
  3. Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 20-07-2016, 17:14
  4. [159] Świeży posiadacz AR159 błąd P1206
    Utworzone przez Wolfer w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 29-07-2014, 08:41
  5. Problem z DPF w GT, błąd P1206
    Utworzone przez dsocha w dziale GT
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 09-06-2014, 11:13

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory