Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 42

Temat: E10 do silników benzynowych 159/Brera

  1. #21
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2021
    Auto
    Była 159-ka jest Formentor VZ
    Postów
    1,222

    Domyślnie

    Spokojnie, to nie są przecież zmiany nieodwracalne. za miesiąc Obajtek wyleci z Orlenu, nowa władza na pewno udostępni zarówno 95E10 jak i 95E5.

  2. #22
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    08 2013
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR159SW 1.75TBi, AR147 1.6ECO, BMW E21 M42B18
    Postów
    297

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaniq Zobacz post
    Odpowiadałem na Twoje pytanie, czy są regulacje, które nie pozwalają na pozostawienie etyliny o niższej liczbie oktanowej E5, równolegle z taką samo, pod względem liczby oktanowej E10, dlatego podałem przykład Niemiec, gdzie są obydwie, czyli na Twoje pytanie "czy można" odpowiedź brzmi "można" i naprawdę mało mnie interesuje, jak to jest na Słowacji w Austrii czy gdziekolwiek indziej.



    A, jak sądzisz, ile takich zbiorników mają, uważasz, że tylko trzy, czyli na E95, E98 i ON, i gdyby ich miały i 50, to od 01.01.2024r., etylina 95 E5, będzie niedostępna na hurtowym rynku paliw w Polsce, na którym monopolistą jest SZSP, ergo, gdyby nawet bardzo chcieli to i tak by nie mieli możliwości jej oferowania.



    Tu nie chodzi o żadne nieszokowe działanie, ale o nie uderzanie w najuboższych i rozumie to tak bogate państwo jak Niemcy, a nie rozumieją PiSiory i jak chcesz porównywać się do tych najgorszych, to wyłącznie Twoja sprawa.

    To mniej więcej tak, jakbyś usprawiedliwiał bicie żony tym, że sąsiad z dołu, też swoją bije, no ale tego, że sąsiad z góry swojej nie bije, już byś nie zauważał - co się porobiło z tym narodem przez te 8 lat, że porównuje się do najgorszych?
    Yaniq w pełnej krasie wjeżdża z rana na białym rumaku , ale czytałeś że to nie za PiSu ta dyrektywa miała być implementowana? Czy znowu nie czytasz postów? Dlatego lepiej polityki nie ruszać. Jeszcze się może okazać że "swoja" partia coś zrobiła nie po myśli . Myślałem że mamy to już za sobą.

    Wrzucę Ci później z domu zdjęcia pylonów z Niemiec vs z tych krajów które wymieniłem i PL. Może wtedy zrozumiesz o co chodzi.
    Napisze taki zaczątek... W DE jest infrastruktura i nie trzeba budować/modernizować albo zrobiono to wcześniej.

    Masz rację natomiast w tym, że najbardziej poszkodowani będą najbiedniejsi zmuszeni do kupowania droższego paliwa. Ich spisano ma straty jako te "5% pojazdów które nie są kompatybilne", w które też wpisano pojazdy zabytkowe (btw. Polacy to bogaty naród, ludzie tu na daily jeżdżą youngtimerami ).
    Masz też rację, że koncern monopolistyczny został w to wciągnięty poniekąd. Ja bym dodał że nawet mógł lobbować za takim wyjściem żeby się pozbyć E5 95 całkiem z powodu braku infrastruktury na stacjach, a więc pozbył się widma dużych inwestycji w pylony, zbiorniki, dystrybutory...

    Nie masz racji natomiast że E5 95 nie może być w ogóle w PL. Może, bo dostępna jest w DE. A nie całą benzynę produkujemy u siebie. Można sprowadzać tak jak cały czas się to dzieje. I to wcale nie są małe ilości.
    Import paliw gotowych w 22r to bagatela... 37% (wszystkich rodzajów łącznie).
    Ta importowana benzyna E5 95 będzie też spokojnie mogła się sprzedawać z dystrybutora E10 bo spełnia normę z załącznika dyrektywy (to jest bardzo zabawne, tankujta E5 98 bo kompatybilne, a w dystrybutorze obok leje się tanie E5 95 pod marką E10).

    Teraz finał... Testy E10 z EU które oglądałem wykazują że tam bio jest na poziomie poniżej 6%. A często tylko 2%. I to wszystko da się sprzedawać pod marką E10...
    Postaram się dziś sprawdzić jaki jest w tej chwili dodatek etanolu w paliwie. Później będę sprawdzać co jakiś czas bo to w sumie nie jest trudne i niczego specjalnego nie wymaga.
    Ta proporcja pewnie będzie się mocno zmieniać w czasie.
    To może niezbyt pewne rozwiązanie bo przecież z każdego tankowania nie będę badać próbki ale dla mnie raz na jakiś czas wystarczy. Pewnie będę lać do TwinSparka E10.


    Wysłane z mojego Pixel 7 przy użyciu Tapatalka

  3. #23
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar yaniq
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo 159 1,9 JTS
    Postów
    683

    Domyślnie

    Cytat Napisał master_tychy Zobacz post
    ale czytałeś że to nie za PiSu ta dyrektywa miała być implementowana?
    Ale nie była implementowana, prawda - czyli się dało?

    Nagle, PiSiory, które olewały inne unijne regulacje, a nawet wyroki TSUE, na koniec swoich rządów, pokazały Polkom i Polakom "środkowy palec", bredząc o unijnych regulacjach, pytam zatem, po kiego "grzybola" to zrobili, po kiego "grzybola", na koniec swoich rządów, podjęli decyzję, która będzie obciążeniem dla milionów obywateli, czyżby zgodnie z filozofią przedstawioną przez [MENTION=89801]Machaju[/MENTION], jako normę, czyli "robienia pod górę" nowemu rządowi, nie rozumiejąc, że "robią pod górę" Polkom i Polakom???

    Cytat Napisał master_tychy Zobacz post
    Napisze taki zaczątek... W DE jest infrastruktura i nie trzeba budować/modernizować albo zrobiono to wcześniej.
    Ty nie rozumiesz, co się do Ciebie pisze??? - monopolista na hurtowym rynku paliw, spółka z udziałem skarbu państwa czyli ORLEN, od 01.01.2024r., zaprzestaje dystrybucji etyliny 95 E5, a więc gdyby stacje miały nawet po 50 zbiorników, a standard, to jest po dwa na każdy rodzaj paliwa, to i tak nie mogłyby takiego paliwa kupić, bo go nie będzie - napisz, czego nie zrozumiałeś?

    Cytat Napisał master_tychy Zobacz post
    z powodu braku infrastruktury na stacjach
    Skąd Ty bierzesz te bzdury - weź sobie podjedź na jakąś stację paliw i zapytaj ile mają zbiorników, bo przez telefon mogą nie chcieć Ci tego podać.

    Cytat Napisał master_tychy Zobacz post
    Nie masz racji natomiast że E5 95 nie może być w ogóle w PL. Może, bo dostępna jest w DE.
    Nie wiem, czy Ty moje wpisy czytasz "na opak" - po to właśnie podałem Ci info o Niemczech, żeby odpowiedzieć na Twoje pytanie, czy równoległy rynek dla E5 i E10 może istnieć, bo unijne regulacje tego nie zabraniają - może mam Ci tłumaczyć na jakiś bardziej zrozumiały dla Ciebie język?

    Cytat Napisał master_tychy Zobacz post
    Można sprowadzać tak jak cały czas się to dzieje. I to wcale nie są małe ilości.
    Sprowadzane etyliny to są wyłącznie paliwa premium dużych graczy takich jak np. SHELL, żaden z nich nie importuje tej najzwyklejszej etyliny 95.

    Cytat Napisał master_tychy Zobacz post
    Teraz finał... Testy E10 z EU które oglądałem wykazują że tam bio jest na poziomie poniżej 6%. A często tylko 2%. I to wszystko da się sprzedawać pod marką E10...
    No, ale, że co, przy każdym tankowaniu należałoby badać skład chemiczny tego, co się chce zatankować?

    Cytat Napisał master_tychy Zobacz post
    ale dla mnie raz na jakiś czas wystarczy.
    Nie za bardzo rozumiem, co znaczy "raz na jakiś czas", bo przecież w każdej dostawie ta zawartość może być inna.

    Po co to "drapanie się prawą ręką za lewym uchem" - mamy monopolistę na rynku hurtowego handlu paliw i wystarczyło zobowiązać go do tego, żeby w swojej ofercie miał etylinę 95 E5 - tylko tyle i aż tyle i gwarantuję, że sprzedaż tej E5, biłaby na głowę sprzedaż tej E10, nawet gdyby była o kilka groszy droższa, bo nikt by nie chciał ryzykować, no ale po co dawać ludziom wybór, skoro PiSiory wiedzą lepiej.

    Rozumieją to Niemcy, u których średnia wieku samochodu osobowego to jest 9,6 roku, a PiSiory, gdzie w Polsce ta średnia wieku to 15,5 roku, tego nie rozumieją, a więc nie opowiadaj mi o polityce, tylko o podejmowanych głupich i szkodliwych, dla obywateli, decyzjach.
    Ostatnio edytowane przez yaniq ; 11-12-2023 o 10:37

  4. #24
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    08 2013
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR159SW 1.75TBi, AR147 1.6ECO, BMW E21 M42B18
    Postów
    297

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaniq Zobacz post
    Ale nie była implementowana, prawda - czyli się dało?



    Ty nie rozumiesz, co się do Ciebie pisze??? - monopolista na hurtowym rynku paliw, spółka z udziałem skarbu państwa czyli ORLEN, od 01.01.2024r., zaprzestaje dystrybucji etyliny 95 E5, a więc gdyby stacje miały nawet po 50 zbiorników, a standard, to jest po dwa na każdy rodzaj paliwa, to i tak nie mogłyby takiego paliwa kupić, bo go nie będzie - napisz, czego nie zrozumiałeś?



    Skąd Ty bierzesz te bzdury - weź sobie podjedź na jakąś stację paliw i zapytaj ile mają zbiorników, bo przez telefon mogą nie chcieć Ci tego podać.



    Nie wiem, czy Ty moje wpisy czytasz "na opak" - po to właśnie podałem Ci info o Niemczech, żeby odpowiedzieć na Twoje pytanie, czy równoległy rynek dla E5 i E10 może istnieć, bo unijne regulacje tego nie zabraniają - może mam Ci tłumaczyć na jakiś bardziej zrozumiały dla Ciebie język?



    Sprowadzane etyliny to są wyłącznie paliwa premium dużych graczy takich jak np. SHELL, żaden z nich nie importuje tej najzwyklejszej etyliny 95.



    No, ale, że co, przy każdym tankowaniu należałoby badać skład chemiczny tego, co się chce zatankować?



    Nie za bardzo rozumiem, co znaczy "raz na jakiś czas", bo przecież w każdej dostawie ta zawartość może być inna.

    Po co to "drapanie się prawą ręką za lewym uchem" - mamy monopolistę na rynku hurtowego handlu paliw i wystarczyło zobowiązać go do tego, żeby w swojej ofercie miał etylinę 95 E5 - tylko tyle i aż tyle i gwarantuję, że sprzedaż tej E5, biłaby na głowę sprzedaż tej E10, nawet gdyby była o kilka groszy droższa, bo nikt by nie chciał ryzykować, no ale po co dawać ludziom wybór, skoro PiSiory wiedzą lepiej.

    Rozumieją to Niemcy, u których średnia wieku samochodu osobowego to jest 9,6 roku, a PiSiory, gdzie w Polsce ta średnia wieku to 15,5 roku, tego nie rozumieją, a więc nie opowiadaj mi o polityce, tylko o podejmowanych głupich i szkodliwych, dla obywateli, decyzjach.
    Panie kochany...

    Ja napisałem że sam ze swojej własnej nieprzymuszonej woli i na całkowicie własne ryzyko będę tankować E10 sprawdzając od czasu do czasu zawartość etanolu.
    Ty jak chcesz tankuj E5 98 do Twojego JTSa. Nikt Ci tego nie zabroni .

    Reszty komentować nie będę bo nie rozumiesz, a ja nie jestem nauczycielem żeby tłumaczyć.





    Wysłane z mojego Pixel 7 przy użyciu Tapatalka

  5. #25
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2021
    Auto
    Była 159-ka jest Formentor VZ
    Postów
    1,222

    Domyślnie

    Cytat Napisał master_tychy Zobacz post
    Nagle, PiSiory, które olewały inne unijne regulacje, a nawet wyroki TSUE, na koniec swoich rządów, pokazały Polkom i Polakom "środkowy palec", bredząc o unijnych regulacjach, pytam zatem, po kiego "grzybola" to zrobili, po kiego "grzybola", na koniec swoich rządów, podjęli decyzję, która będzie obciążeniem dla milionów obywateli, czyżby zgodnie z filozofią przedstawioną przez @Machaju, jako normę, czyli "robienia pod górę" nowemu rządowi, nie rozumiejąc, że "robią pod górę" Polkom i Polakom???
    Po raz kolejny, to nie jest decyzja nieodwracalna, nowy rząd w ramach robienia obywatelom "z górki" na pewno udostępni 95E10 i 95E5. Prawda [MENTION=89137]yaniq[/MENTION]? Oni naprawią wszystko co złe po PiS i to na pewno też.

    Tak poważnie, to jest robienie z igły widły. 5 czy 10% alkoholu w paliwie różnicy wielkiej nie robi. Ilu producentów testuje i zezwala na stosowani LPG w ich silnikach? A ile jest zagazowanych? Ktoś się tym przejmuje, czy producent dopuszcza, czy nie dopuszcza?
    Ostatnio edytowane przez Machaju ; 11-12-2023 o 10:50

  6. #26
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar yaniq
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo 159 1,9 JTS
    Postów
    683

    Domyślnie

    Cytat Napisał master_tychy Zobacz post
    Ja napisałem że sam ze swojej własnej nieprzymuszonej woli i na całkowicie własne ryzyko będę tankować E10 sprawdzając od czasu do czasu zawartość etanolu.
    Różnica między nami polega na tym, że Ty myślisz wyłącznie o swoich "4 literach", a ja niekoniecznie, po za tym, w jaki sposób miałbyś to sprawdzać?

    Cytat Napisał master_tychy Zobacz post
    Ty jak chcesz tankuj E5 98 do Twojego JTSa. Nikt Ci tego nie zabroni
    Nie, nikt mi tego nie zabroni, ale mi to nakazuje - rozumiesz, czy nadal nie?

    Cytat Napisał master_tychy Zobacz post
    Reszty komentować nie będę bo nie rozumiesz, a ja nie jestem nauczycielem żeby tłumaczyć.
    A, co tam jest do komentowania, to, że każda krytyka głupich decyzji rządu, to wg Ciebie "polityka"?

    Cytat Napisał Machaju Zobacz post
    Po raz kolejny, to nie jest decyzja nieodwracalna, nowy rząd w ramach robienia obywatelom "z górki" na pewno udostępni 95E10 i 95E5.
    Zamiast zastanawiać się nad tym, co zrobi nowy rząd, odnieś się do tego, co i dlaczego zrobił stary, bo ten Twój "łatebołtyzm", do niczego, poza uznaniem, że przez 8 lat rządzili nami ignoranci, partacze i złodzieje, nie prowadzi, a przecież to miała być "dobra zmiana" i "wsłuchiwanie się w głosy Polaków" i, podobno, "wystarczyło nie kraść" - czyżbyś o tym zapomniał?

  7. #27
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    08 2013
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR159SW 1.75TBi, AR147 1.6ECO, BMW E21 M42B18
    Postów
    297

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaniq Zobacz post
    Różnica między nami polega na tym, że Ty myślisz wyłącznie o swoich "4 literach", a ja niekoniecznie, po za tym, w jaki sposób miałbyś to sprawdzać?



    Nie, nikt mi tego nie zabroni, ale mi to nakazuje - rozumiesz, czy nadal nie?



    A, co tam jest do komentowania, to, że każda krytyka głupich decyzji rządu, to wg Ciebie "polityka"?



    Zamiast zastanawiać się nad tym, co zrobi nowy rząd, odnieś się do tego, co i dlaczego zrobił stary, bo ten Twój "łatebołtyzm", do niczego, poza uznaniem, że przez 8 lat rządzili nami ignoranci, partacze i złodzieje, nie prowadzi, a przecież t miała być "dobra zmiana" i "wsłuchiwanie się w głosy Polaków" - czyżbyś o tym zapomniał?
    Zgadzam się z ostatnim akapitem odnośnie tych wszystkich epitetów .

    Nikt Ci też niczego nie nakazuje. Tak ja i mi, więc ja będę lać E10, bo mogę.

    Co do bycia nauczycielem, zostanę nim dla ciebie po raz ostatni i podpowiem po koleżeńsku odnośnie sprawdzania zawartości etanolu... Skomplikowane to nie jest. Wystarczy benzyna probówki i... woda destylowana.



    Wysłane z mojego Pixel 7 przy użyciu Tapatalka

  8. #28
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar yaniq
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo 159 1,9 JTS
    Postów
    683

    Domyślnie

    Cytat Napisał master_tychy Zobacz post
    Nikt Ci też niczego nie nakazuje.
    Tak, jak nikt mi nie nakazuje lania do zbiornika etyliny, bo przecież mogę sobie lać wodę lub inną dowolną ciecz, prawda? - to jest Twój tok rozumowania - otóż nakazuje, bo skoro po drugiej stronie jest możliwa awaria, spowodowany tankowaniem E10, to chyba nakaz jest jasny dla każdego, po za Tobą.

    Cytat Napisał master_tychy Zobacz post
    Wystarczy benzyna probówki i... woda destylowana.
    No ale co, najpierw nalejesz 100 ml do probówki, prosto z dystrybutora, a następnie będziesz badał i płacił, za te 100 ml, jeśli ta zawartość będzie wyższa - czy Ty czytasz, to co piszesz, czy nie za bardzo?

  9. #29
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2021
    Auto
    Była 159-ka jest Formentor VZ
    Postów
    1,222

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaniq Zobacz post
    Tak, jak nikt mi nie nakazuje lania do zbiornika etyliny, bo przecież mogę sobie lać wodę lub inną dowolną ciecz, prawda? - to jest Twój tok rozumowania - otóż nakazuje, bo skoro po drugiej stronie jest możliwa awaria, spowodowany tankowaniem E10, to chyba nakaz jest jasny dla każdego, po za Tobą.
    Jak już skończysz bić polityczną pianę, od strony technicznej jaka może być przyczyna awarii silnika (czy szerzej auta)z powodu stosowania benzyny, w której jest zamiast 5% dwa razy więcej alkoholu?

  10. #30
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    08 2013
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR159SW 1.75TBi, AR147 1.6ECO, BMW E21 M42B18
    Postów
    297

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaniq Zobacz post
    Tak, jak nikt mi nie nakazuje lania do zbiornika etyliny, bo przecież mogę sobie lać wodę lub inną dowolną ciecz, prawda? - to jest Twój tok rozumowania - otóż nakazuje, bo skoro po drugiej stronie jest możliwa awaria, spowodowany tankowaniem E10, to chyba nakaz jest jasny dla każdego, po za Tobą.



    No ale co, najpierw nalejesz 100 ml do probówki, prosto z dystrybutora, a następnie będziesz badał i płacił, za te 100 ml, jeśli ta zawartość będzie wyższa - czy Ty czytasz, to co piszesz, czy nie za bardzo?
    Przecież napisałem że sobie sprawdzę od czasu do czasu bo nie będę sprawdzał przed każdym tankowaniem. Przeczytaj proszę ze zrozumieniem kilka postów wyżej.





    Wysłane z mojego Pixel 7 przy użyciu Tapatalka

Podobne wątki

  1. Poszukiwane membrany do odm silników benzynowych i diesla
    Utworzone przez Piotriix w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 25-07-2017, 11:57
  2. [Brera] Pytanie odnośnie gamy silników w Alfie brera 2010
    Utworzone przez SKXY w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 28-05-2017, 15:37
  3. Preparat do ukł.benzynowych
    Utworzone przez Garos w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 17-04-2013, 21:51
  4. [156] Czasy wtrysków benzynowych
    Utworzone przez phantom71 w dziale LPG Zone
    Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 19-12-2010, 15:56

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory