Strona 4 z 10 PierwszyPierwszy 12345678910 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 93

Temat: 2.4 JTDm - czy trzeba wyjmować silnik, żeby wymienić rozrząd? Co ile go wymieniać?

  1. #31
    Użytkownik Ogier Avatar MarcinDGR
    Dołączył
    10 2016
    Mieszka w
    Wąsosz DGR
    Auto
    Alfa 159 2.4 JTDm
    Postów
    193

    Domyślnie

    Ok wał ustawiłem w GMP i wypust jest idealnie na dole.Ale wałek rozrządu nie pasuje na żadne znaki...Czy wałek ustawia się wykręcając śrube zaślepiającą taką na torxa i tam powinno się wkręcić blokade ustalającą wałek?

  2. #32
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar szejk
    Dołączył
    02 2013
    Mieszka w
    Zachodniopomorskie/Lubuskie
    Auto
    Alfa 159 2.4 210km Q4/159 2.0 JTDM TI
    Postów
    364

    Domyślnie

    Tak. Dodatkowo trzeba poluzować koło wałka rozrządu, żeby pasek prawidłowo się napiął nie przestawiając niczego.
    Były: Alfa SW 156 2004r 1.9 JTD 16v 140km, Alfa SW 159 2007r 2.4 JTDm Q4 210km
    Jest: Alfa SW 159 TI 2010r 2.0 JTDM 170km

  3. #33
    Użytkownik Fachowiec Avatar pampik
    Dołączył
    11 2010
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    była - AR 166 2.4 JTD / 159 1.9 JTDm 16V 07r - jest 159 2.4 210 :)
    Postów
    2,177

    Domyślnie

    [
    Cytat Napisał pampik Zobacz post
    nie pasuje ? a to Ci. Wczoraj Ci pisałem jak wygląda procedura wymiany rozrządu. Odpisałeś to


    A teraz się nie zgadza ?
    Czego nie zrozumiałeś z słów pływające koło wałka i że do ustawienia tego rozrządu potrzebne są blokady ?
    A oto efekt twoich prac mam rozumiec ?

    Cytat Napisał MarcinDGR Zobacz post
    Panowie mam problem z ustawieniem rozrządu mianowicie nie zgadzają mi się znaki przy pierwszym i drugim obróceniu wałem Auto odpala dobrze nie kopci ale ma malo mocy do 2tys. Z góry dziękuję za odpowiedź
    A więc jeszcze raz.
    Potrzebujesz blokady!
    takie - http://www.narzedzia-esklep.pl/bloka...pel-p7608.html

    sprawdz czy w poblizu twojego zamieszkania nie ma hurtowni która Ci takie pożyczy. Wiem że Inter Cars od pewnego czasu pożycza narzędzia.

    Wtedy ten "lizak" służy do zablokowania koła wału korbowego.
    Te długie pałąki służa do blokady wałków rozrządu. Dwóch nie włożysz bo nie ma dojścia do wałka ssącego bo przeszkadza kolektor. Ale dojście do wydechowego jest.
    I teraz . Luzujesz koło z wałka rozrządu - obraca sie swobodnie o pare stopni w lewo i w prawo. ( nie masz blokad na aucie ) Zakładasz pasek rozrządu na znaki. NA kołach są znaki. Jak założysz wkręcasz, blokady. Naciągasz pasek i dokręcasz koło z wałka. Ściagasz blokady i kręcisz silnikiem. Musi sie zgodzić i musisz po obróceniu założyc znowu blokady spr czy wchodzą.
    Jak OK to masz dobrze wstawiony rozrząd.

  4. #34
    Użytkownik Ogier Avatar MarcinDGR
    Dołączył
    10 2016
    Mieszka w
    Wąsosz DGR
    Auto
    Alfa 159 2.4 JTDm
    Postów
    193

    Domyślnie

    Ja mam problem z tym że wał mam tak ustawiony jak na blokadzie i pasek ściągnięty,koło wałka zaznaczyłem sobie jak było.Odkręciłem wziernik do wałka i blokady,kręcę wałkiem w lewo i w prawo idzie po około 5cm w tą i w tą i w wzierniku nie widać miejsca na blokadę... Dalej nie kręcę bo 1 cyl jest w GMP i zawory pewnie haczą już...Czemu ten wałek mi się nie zgadza jeśli mam tłok w GMP? Chcę jeździć a nie mogę:/

  5. #35
    Użytkownik Znawca Avatar quba
    Dołączył
    06 2015
    Auto
    Alfa - 159 2,4 BMW 335ix, Mazda MX-5
    Postów
    1,731

    Domyślnie

    W temacie o kolektorze podałem Ci link do instrukcji. Jeśli masz problem z GMP to obniż trochę tłok i ustaw obydwa wałki na blokadzie (obydwa mają wzierniki) a potem podjedź tłokiem do GMP.
    Gdy Alfa stoi w serwisie gdzie jest Romeo? Szuka części...

  6. #36
    Użytkownik Fachowiec Avatar pampik
    Dołączył
    11 2010
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    była - AR 166 2.4 JTD / 159 1.9 JTDm 16V 07r - jest 159 2.4 210 :)
    Postów
    2,177

    Domyślnie

    To będzie mały problem bo w 2.4 jest 5 cylindrów i jak byś nie ustawił wału korbowego to któryś cylinder będzie pod zaworami. ( w 4 cylindrach ustawisz wszystkie w połowie wysokości głowicy) Niemniej spróbuj zjechać odrobinę pierwszym tłokiem poniżej górnego martwego położenia ( ale nie dużo ) i wtedy obróć wałek rozrządu. Miejsce na blokadę to szczelina . Sama blokada ten bolec ma na sprężynie więc jak wkręcasz blokadę i przekręcisz wałkiem to samo wskakuje. Ty musisz po prostu powoli kręcić i patrzeć czy się pojawiła.
    Albo poszukaj kogos w okolicy kto robił juz rozrzad w jtdm i poproś o pomoc. Albo o same blokady. NA forach regionalnych sa osoby ogarnięte.
    Albo napisz skad jestes to może ktoś sie zgłości z blokadami.

  7. #37
    Użytkownik Znawca Avatar quba
    Dołączył
    06 2015
    Auto
    Alfa - 159 2,4 BMW 335ix, Mazda MX-5
    Postów
    1,731

    Domyślnie

    Błagam....5 cylindrów na 360 stopni obrotu wałem to jest jeden tłok na górze co 72 stopnie obrotu!. Żeby mieć zawsze coś na górze potrzebowałbyś 360 tłoków.
    Gdy Alfa stoi w serwisie gdzie jest Romeo? Szuka części...

  8. #38
    Użytkownik Fachowiec Avatar pampik
    Dołączył
    11 2010
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    była - AR 166 2.4 JTD / 159 1.9 JTDm 16V 07r - jest 159 2.4 210 :)
    Postów
    2,177

    Domyślnie

    Ale o co Ci chodzi ?
    Zawróciłem uwagę na różnice w budowie i że przy 5-cio cylindrówce zawsze będzie miał coś pod zaworami. W związku z powyższym żeby opuścić 1 tłok z GMP tylko delikatnie.

    A domyślnie odniosłem się do tego

    Cytat Napisał MarcinDGR Zobacz post
    Ok czyli tłok opuścić,wałki ustawić i zablokować potem wał w gmp i blokować to i pasek zakładać tak?
    i twojej odp

    Cytat Napisał quba Zobacz post
    Dokładnie. Tylko ustaw obydwa wałki. Sprawdź jeszcze procedurę napinania paska.

    Jeżeli kolega zjedzie 1 tłokiem z GMP za bardzo to już drugi tłok będzie pod GMP. Jak za mało zejdzie 1 tłokiem to tłok z 5 cylindra JESZCZE nie przejdzie za GMP. Dlatego gdyby chciał przekręcić wałkiem o 360 stopni i znaleźć szczelinę na blokadę musi zjechać delikatnie. BO przy 5 cylindrach zawsze coś jest pod zaworami.
    A tu link do pracy i kolejności zapłonu silnika 5 cylindrowego.

    https://pl.wikipedia.org/wiki/R5_(si...f_Zylinder.gif

    Widać jednoznacznie że paktycznie cały czas w którymś z 4 suwów tłoka na jeden cykl pracy, tłok zbliża się / jest pod zaworami czy to przed cyklem pracy czy to przy suwie wydechu.

    Dlatego napisałem żeby zjechał delikatnie z gmp.

    Ponadto obydwu wałków nie ustawi / nie zablokuje. Może tylko sprawdzić czy po zablokowaniu wałka wydechowego pokazała się szczelina w wałku ssącym. Blokady tam nie wsadzi bez ściągnięcia kolektora ssącego.
    Gorzej jak faktyczne mu się mu nie zgodzi str wydechowa z ssącą to ma głowiczkę do zrzucenia i ustawienie wałków względem siebie.
    Ostatnio edytowane przez pampik ; 12-10-2016 o 08:53

  9. #39
    Użytkownik Ogier Avatar MarcinDGR
    Dołączył
    10 2016
    Mieszka w
    Wąsosz DGR
    Auto
    Alfa 159 2.4 JTDm
    Postów
    193

    Domyślnie

    Ok zrobiłem tak jak pisałem Wałki się zgadzają obydwa na 100% a wał ustawiłem w gmp,nie dotyka już zaworów.Ale koło wałka musiałem obrócić równo o pół obrotu,ten znak co zrobiłem jak był rozrząd jeszcze jest teraz z drugiej strony pytanie jak to jeździło i dobrze odpalało?????



  10. #40
    Użytkownik Znawca Avatar quba
    Dołączył
    06 2015
    Auto
    Alfa - 159 2,4 BMW 335ix, Mazda MX-5
    Postów
    1,731

    Domyślnie

    Sprawdź czy wał się obraca i nie dotyka zaworów. Pół obrotu wałkiem? Jeśli było dobrze to teraz raczej nie odpali. Może znalazłeś GMP nie dla 1 cylindra....
    Gdy Alfa stoi w serwisie gdzie jest Romeo? Szuka części...

Podobne wątki

  1. Dlaczego trzeba wymieniać pompę wody zawsze razem z rozrządem.
    Utworzone przez Pablo. w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 21-06-2012, 07:44
  2. Wymieniać rozrząd?
    Utworzone przez xshopper w dziale 147
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 29-08-2011, 13:41
  3. Co ile wymieniać rozrząd w 3.0 v6
    Utworzone przez Maciek84 w dziale 166
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 29-05-2011, 13:19
  4. [159] Czy w Q-Tronic'u z 2006 trzeba wymieniać filtr i olej? Przy jakim przebiegu?
    Utworzone przez warsztatpusz w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 14-08-2010, 11:07
  5. [159] Czy w JTS trzeba wymieniać rozrząd? Co ile?
    Utworzone przez yapyko w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 19-07-2010, 21:22

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory