Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19

Temat: silnik bierze olej? wtf?

  1. #1
    Użytkownik Rowerzysta Avatar mandecki
    Dołączył
    09 2011
    Mieszka w
    Katowice
    Auto
    Giulietta Benzina 1.4MA 170KM
    Postów
    67

    Domyślnie silnik bierze olej? wtf?

    julka ma prawie 2 latka bez jednego miesiaca, czyli ostatki gwarancji.

    dzisiaj od niechcenia sprawdzalem poziom oleju, a tu bagnet lekko umoczony na samej koncowce, czytaj oleju prawie brak.

    obecnie licznik przekroczyl 40 000, a olej wymianialem jak ksiazeczka przykazala czyli przy 30 000. przy tamtej wymianie bagnet wskazywal zerowe zuzyce, tzn poziom oleju byl dokladnie w jego polowie.

    o co moze chodzic? silnik bierze prawie caly olej po niecalych 2 latach spokojnej i ostroznej jazdy i absolutnym braku zylowania?

  2. #2
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Jabolek
    Dołączył
    02 2011
    Mieszka w
    Zandvoort, Oleśnica
    Auto
    AR Giulietta (SAVALI) 2.0 TCT 215KM 405 Nm
    Postów
    623

    Domyślnie

    Witam,

    Tez myslalem ze u mnie cos nie tak...ale to normalne.
    Ja dopiero zauwazylem to jak mi juz silnik dziwnie pracowa...dzwiek byl jakis inny, odrazu wyczulem ( zonka jezdzila i nic nie zauwazyla ) - ja Julke po glosie rozpoznam eheh

    Teraz sprawdzam stan oleju co 1000km i zawsze troche musze dolac...w serwisie mi powiedzieli ze to normalne przy tych silnikach... jak troche oleju wezmie na odcinku 1000 - 2000 km

    Nie mialem wyciekow itp...wszystko ok... i z tego co pamietam tez chyba do pierwszego przegladu 30tys. wszystko bylo ok...( no chyba ze nie zauwazylem) ale zaraz po tem juz olej trzeba bylo sprawdzac i dolewac...

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2012
    Auto
    Mito MA 135@175
    Postów
    173

    Domyślnie

    Jaki olej silnikowy macie zalany?

  4. #4
    Użytkownik Znawca Avatar Żuczek
    Dołączył
    04 2010
    Mieszka w
    Płock
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta MA170 KM
    Postów
    1,804

    Domyślnie

    Jak narazie nikt na forum nie narzekał na zużycie oleju w 1.4 turbo w którejkolwiek wersji. Nawet jeśli poziom spadł przez 10tys. km z połowy podziałki do minimum to nie ma powodów do paniki bo to symboliczne zużycie, mocno poniżej 100ml na 1000km. 1.4 16v bez turbo w Mito może brać nawet 200-300 ml od nowości a stare Twin Sparki brały jeszcze więcej, nawet jak silniki były zdrowe.

  5. #5
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Maciek-156
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Postów
    8,597

    Domyślnie

    Norma zużycia oleju dla sprawnego technicznie silnika to 0,3l/1000km - jak komus birze więcej to silnik niestety kwalifikuje się do remontu. Między min, a maks na bagnecie jest 0,8l
    Cytat Napisał mandecki Zobacz post
    ....dzisiaj od niechcenia sprawdzalem poziom oleju, a tu bagnet lekko umoczony na samej koncowce, czytaj oleju prawie brak.

    obecnie licznik przekroczyl 40 000, a olej wymianialem jak ksiazeczka przykazala czyli przy 30 000. ...
    A olej to sprawdza się tak jak przewiduje instrukcja, a nie co 10tys km - to kwestia kultury technicznej - gdyby to był TS to juz dawno kolego musiałbys robic kapitalkę silnika

    Cytat Napisał Jabolek Zobacz post
    ....ale to normalne.
    ...Teraz sprawdzam stan oleju co 1000km i zawsze troche musze dolac...w serwisie mi powiedzieli ze to normalne przy tych silnikach... jak troche oleju wezmie na odcinku 1000 - 2000 km

    ....z tego co pamietam tez chyba do pierwszego przegladu 30tys. wszystko bylo ok... ale zaraz po tem juz olej trzeba bylo sprawdzac i dolewac...
    To że ten silnik bierze olej to nie jest normalne i jest to konsekwencją obchodzenia się z tym silnikiem przez pierwsze 10tys km + (częste przypadki) wykonania pierwszej wymiany oleju dopiero tak jak głosi instrukcja czyli po 30 tys km
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Jeep Cherokee 2.0 MJD A9 LIMITED 2014
    Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
    AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
    AR156 1.6TS 2000
    Wcześniej 7 włoskich aut F (126, 127, UNO DS, TIPO, PUNTO, BRAVA, MAREA)

  6. #6
    Użytkownik Znawca Avatar Mongoose
    Dołączył
    04 2013
    Auto
    156 Sportwagon 2.0 JTS
    Postów
    1,326

    Domyślnie

    Ja z czego zauwazyłem to te silniki potrafia wziac olej dopiero po 100tys + i to od wymiany do wymiany z pol litra - na bazie obserwacji znajomego... A co do TwinSparka to sobie dupnie pol litra na 1000km jak mu sie bedzie podobac Mój TS juz przegina i bierze jakies 700ml/1000 zaniedlugo bede robil głowice, bo denerwuje mnie co chwile dolewac oleju.

    Samchód nie stał Ci dluzej bez uzywania ? Chyba w kazdej alfie uszczelniacze maja tendencje do twardnienia jak samochod jest dluzej nieuzywany ;f A jak masz ostatki gwarancji i instrukcja nie przewiduje takiego spalania oleju to moze uda sie na gwarke cos zalatwic ?
    Ostatnio edytowane przez Mongoose ; 17-08-2013 o 17:42

  7. #7
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    03 2012
    Mieszka w
    Warsaw, Poland, Poland
    Auto
    Giulietta 1,4tb Distinctive
    Postów
    50

    Domyślnie

    Kilka miesięcy temu byłem w Carserwisie na wymianie filtrów, oleju, itp. Z ciekawości następnego dnia sprawdziłem bagnet, i ku mojemu zdziwieniu poziom oleju wskazyłem ciut poniżej min. Musiałem dolać ok. 1l. Może wam też do końca nie nalali tego oleju?

  8. #8
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar radosuaf
    Dołączył
    03 2010
    Mieszka w
    Poznan, Poland, Poland
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Business 200 KM MY21
    Postów
    8,304

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciek-156 Zobacz post
    A olej to sprawdza się tak jak przewiduje instrukcja, a nie co 10tys km - to kwestia kultury technicznej - gdyby to był TS to juz dawno kolego musiałbys robic kapitalkę silnika
    Chyba trochę przesadzasz, ja w MA sprawdzałem poziom oleju może z 3 razy przez 2 lata - skoro nie bierze, to nie trzeba tam zerkać co tydzień. Ale ja robiłem wymiany po 10, 20, 30 i 45 tys. jak na razie. W TS-ie sprawdzałem znacznie częściej, bo lubił sobie żłopnąć i trzeba było sporo dolewać. W Peżo nie sprawdzam w ogóle, bo nie bierze ani kropli (przebieg 125 tys.)
    Alfa Romeo Giulia Business 200 KM 2021
    Peugeot 308 SW 1.2 130 KM 2019

    Były: Renault Clio I 1.2, Peugeot 307 SW 1.6 110 KM, AR 147 1.6 TS 105 KM, Giulietta 1.4 MA 170 KM, Giulietta 1.4 MA 150 KM, Alfa Romeo 75 2.0 TS

  9. #9
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar tomito
    Dołączył
    03 2010
    Mieszka w
    Kielce / Gdańsk
    Auto
    AR 156 1.8 TS 2003 benzyna | Chevrolet Tahoe 2002 5.3 V8 | W oczekiwaniu aż Stelvio stanieje...
    Postów
    471

    Arrow "Branie" oleju.

    Odnośnie konsumpcji oleju przez "nowoczesne" jednostki kosiarkowe pozwolę zacytować sobie F. Maurera z Psów - "Mam się śmiać?". Przecież można było się tego spodziewać i nie jest to cechą tylko silników Alfy Romeo - poczytajcie sobie o down sizing'u w wykonaniu Japończyków czy Niemców co ludzie wypisują na forach. Mini motorki o znacznych mocach są niejako obciążone tą cechą, im bardziej producenci będą cisnęli na współczynnik KM/litr pojemności tym będzie gorzej. Branie oleju będzie tu mało problematycznym tematem. Zaczną się problemy z żywotnością tychże jednostek i brakiem części zamiennych do nich jak i brakiem przewidywalnej naprawy przez producenta.

    Maciek-156 ma sporo racji, wiele zależy od kultury użytkowania pojazdu i dbania o silnik. Takie czasy. Nie zgodzę się natomiast z tym, że w TS brak oleju na bagnecie = remont od razu. Sporo TS'ów jeździło właśnie na minimalnym poziomie niemal z suchym bagnetem, stąd problemy ich drugich, trzecich czy czwartych właścicieli, bo poprzedniemu przypominało się o dolewce jak się ciśnienie oleju zapalało. Ostatnie dwa przypadki w serwisie, gdzie naprawiam auto tego dowodzą. Dwie 156, dwa TS'y i sucho na bagnecie, ale ludzie jeździli. Wielkie zdziwienie potem, czy tu się olej dolewa? Tak, dolewa się bo TS 8v jak i 16v ma na niego apetyt, w 16v niestety zwiększa się on z przebiegiem, ale i tak wiele zależy od egzemplarza. Niektórym nie "bierze" ani grama. Ma tu znaczenie sposób dotarcia jednostki jak i samo jej wykonanie w dość luźnych tolerancjach. Być może te dwa czynniki pokutują w nowych jednostkach, ale po silnikach osiągających znaczne moce z 1.2 czy 1.4 zużycia oleju można się spodziewać, może niedługo wróci się do miksolu. Druga sprawa o ile TS 8v czy 16v można z powodzeniem naprawić i to nie raz to w przypadku nowych jednostek już nie jest kolorowo, producent często nie przewiduje remontu generalnego, części brak, pozostanie dłubanina chałupnicza i pasowanie przez szlifierza albo zakup nowego auta.

    Nie ma co przytaczać olejożerności TS'a, bo niektóre przy znacznych przebiegach nie wykazywały żadnego zużycia oliwy, natomiast patrząc na obecne wynalazki przyjdzie jeszcze nam nie raz zatęsknić za TS'em i to 16v jako udanym, dobrym silnikiem o V6 Busso nie wspominając. Ale nie ma co, niech żyją 3-cyl. silniki, triturbo i masa innych "usprawnień"! Użytkownicy zapewne będą zadowoleni.
    Jedyny miarodajny wskaźnik jakości kodu jednostka WTF/min - czyli programisty dzień powszedni...
    Wielki błysk - czarny pysk czyli elektronika dzień powszedni...

  10. #10
    Użytkownik Znawca Avatar Żuczek
    Dołączył
    04 2010
    Mieszka w
    Płock
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta MA170 KM
    Postów
    1,804

    Domyślnie

    Mam wrażenie, że kolega Tomito nie przeczytał całego wątku dokładnie albo próbuje swoją teorię dopasować do odosobnionego przypadku.
    Opiszę więc go w skrócie - forumowicz Mendecki stwierdził w swojej Giulietcie ubytek około 500ml oleju po 10 tys. km . Ze względu na to iż nigdy wcześniej ŻADEN z zarejestrowanych tutaj prawie 100 właścicieli Giulietty nie zgłaszał problemu zużycia oleju załozył o tym osobny wątek, na który nie ma jedank masowego odzewu. Dzieje się tak dlatego, bo użytkownicy silników 1.4 nie maja z tym problemu. I takie są fakty. Miałem w sowjej historii kilka fiatów, z silnikami 1.4 i 1.6 16v,jeźdzę też 156-ką 1.8 ts. Alfa to mój drugi samochód z 1.4 turbo, brat jeździ też Deltą z takim silnikiem. Na tej podstawie mogę powiedzieć, że najbardziej dopracowane są nowe jednostki benzynowe turbo bo tylko one nie biorą oleju. Można spokojnie nie sprawdzać stanu, chociaż dla przyzwoitości robię to co parę tysięcy ale nie mam nawet oleju na dolewkę bo jest całkiem zbędny. W fiatach z silnikami wolnossącymi 16v sprawdzałem poziom co jakieś 3 tys. i czasem musiałem dolać a TS to po prostu smok wawelski. Ustawiłem sobie w nim licznik przebiegu i zawsze jak dochodzi do tysiąca to juz stoję obok z dolewką oleju bo wiadomo, że trzeba dolać. Nikt mi nie wmówi że TS-y nie biorą oleju bo to zaklinanie rzeczywistości.
    Obecne silniki 1.4 turbo to pierwsze silniki Fiata, które mógłbym polecić każdemu znajomemu z czystym sumieniem, kompletnie bezobsługowe i bezawaryjne. To że VW ma problem z TSI a BMW z 1.6 THP to całkiem inna bajka.

Podobne wątki

  1. [159] 2.4 bierze olej
    Utworzone przez Driller w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 18-10-2015, 21:23
  2. [159] Bierze olej!
    Utworzone przez marcinq24 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 13-10-2014, 21:30
  3. [146] Olej - bierze ok. 1 l.
    Utworzone przez czekal86 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 29-04-2014, 05:50
  4. Silnik 2.4 JTD bierze olej
    Utworzone przez Absentee w dziale 156
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 01-07-2013, 17:11
  5. [155] bierze olej
    Utworzone przez salatin w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 29-07-2008, 13:01

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory