Strona 1 z 5 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 41

Temat: 3.0 V6 - grzeje się - dziwny problem - brak rozwiązania

  1. #1
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    alfa romeo 166, V6 3.0, 2001
    Postów
    20

    Domyślnie 3.0 V6 - grzeje się - dziwny problem - brak rozwiązania

    Zakładam nowy wątek chodź przejrzałem - stare na forum i większość rzeczy już sprawdziłem i ręce mi opadają bo nie mogę znaleźć przyczyny.

    Alfa się grzeje. Wygląda to tak, przy jeździe po mieście nie ma problemu i przy większych prędkościach i przy mniejszych wszystko jest ok.
    Problem zaczyna się w trasie.
    Gdy Auto się już nagrzeje, przy prędkości powyżej 80 kmh temperatura stale wzrasta, jak będe jechał 120 - 160 wskaźnik wejdzie na 130 i zapali się lampka zbyt wysokiej temperatury. Gdy zatrzymuje samochód wentylator chodzi na 2 biegu, temperatura błyskawicznie spada ze 130 do 80 (błyskawicznie to jest w 5-10 sekund), po pierwszym takim zagrzaniu nie ma już poźniej znaczenia mogę jechać 60h to nie spowoduje przekroczenia 120 stopni ale przez cały czas chodzi wentylator na drugim biegu, gdy się zatrzymam temperatura spada do 80 stopni. wygląda to tak jakby w czasie postoju coś odpuszczało (np termostat).
    Samochód dobrze zdiagnozowany, sprawdzony kompem temperatura z licznika zgadza się z odczytami z kompa, wiatraki załączają się na pierwszym i drugim biegu. Dziwne jest to że jak auto się już zagrzeje to w trasie drugi bieg wentylatora chodzi cały czas czym wyższa prędkość tym mniej sobie z ty daje radę, po zatrzymaniu auta wentylator zbija ją błyskawicznie ale chyba niemożliwe jest żeby w ciągu 5-10 sekund sam wentylator zbił 40 stopni temperatury.

    Co zostało zrobione - lub moje przemyślenia dotyczące przyczyny.

    1. termostat wymieniony rok temu - pierwszy podejrzany, bo tak się grzeje jakby był na małym obiegu cały czas, ale z drugiej strony czemu dopiero puszcza jak auto staje? - najmniejszy koszt najłatwiej wymienić. Przy włączonym silniku na postoju temperatura ok - nie załącza się wentylator duży obieg jest oba przewody ciepłe. Możliwe żeby nowy też był zepsuty od razu?

    2. czujnik temperatury wymieniony 6 miesięcy temu jak wymiana termostatu nic nie zmieniła - wydaje się że dobrze pokazuje

    3. nagrzewnica (ciekła - wymieniona rok temu)

    4. Chłodnica - czytałem że jak ma powyżej 10 lat oryginalna powinna być wymieniona - mojej jeszcze nie wymieniałem, chciałem wymienić w tamtym tygodniu
    ale rozebrałem, wyjąłem, wyglądała z zewnątrz jak nówka, trochę była zatkana wymyłem i jest w super stanie - pytanie czy jeśli nie nosi oznak złużycia z zewnątrz - może coś z nią być nie tak?

    5. Pompa wody - największy koszt, bo trzeba robić rozrząd, kupiłem to auto rok temu, od właściciela który naprawdę dbał o ten samochód mam faktury, wiem w którym serwisie był robiony. Rozrząd był wymieniany 2 razy w tym aucie przy 55 000 i przy 110 000 obecnie mam 126 000 na obie wymiany mam faktury
    i na obu widnieje pompa wody, znam ludzi z tego serwisu i nawet mechanika który to robił i zapewniał mnie że w obu przypadkach była wymieniona pompa wody na taką z wirnikiem nie plastikowym. - po czym poznać czy to nie pompa - z drugiej strony jakby to była pompa to czemu na postoju auto się tak szybko schładza (moim zdaniem świadczy to o wydajności pompy coś musi ten płyn przepompować) i po pierwszym dojściu do 130 nie ma już znaczenia czy jadę 60 czy 130 auto się dalej grzeje.

    6. uszczelka pod głowicą - ciśnienie było sprawdzane, płynu nie ubywa, auto ma moc, nie kopci

    Panowie poradźcie coś bo mnie już ręce opadają.

  2. #2
    Użytkownik Fachowiec Avatar slavol
    Dołączył
    06 2008
    Mieszka w
    Chodzież
    Auto
    Ford
    Postów
    2,191

    Domyślnie

    Pompa, lub luźny-wyślizgany pasek micro, innej przyczyny nie widzę. Wiem że nie takiej odp. oczekiwałeś (największy koszt) ale wszystkie objawy na nią właśnie wskazują.
    Mustang 2012 3.7 V6 , na razie musi wystarczyć...

  3. #3
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    alfa romeo 166, V6 3.0, 2001
    Postów
    20

    Domyślnie

    No tak ale pompa albo chodzi albo nie (przynajmniej jak tak myślę), nawet jak się przycina to czemu podczas jazdy się przycina (nie ważne z jaką prędkością nawet jak jadę 30 na godzinę to efekt ten sam, nie zależy to też od obrotów silnika) a na postoju nie. Skąd się bierze bardzo szybkie schłodzenie silnika na postoju? 5 sekund zbicie 40 stopni wydaje mi się nie możliwe.

    Nie chodzi nawet o koszt, jeśli to ma być pompa ok, obawiam się że rozrząd zostanie wymieniony i pompa a problem zostanie. Jak najlepiej to zdiagnozować?

    Problem jest jeszcze jeden, jeśli chodzi o temperature na zegarach i w komputerze. Wszystko się pokrywa do momentu zagrzania silnika.
    Później jest tak, że przy 130 na liczniku na kompie pokazuje 120 stopni, czyli na liczniku pokazuje wcześniej więcej, natomiast gdy spada bardziej i wcześniej spada na komputerze a później na zegarach czyli np na komputerze mam 80 a na zegarach jakieś 95.
    Ostatnio edytowane przez sliw_ka ; 12-01-2014 o 18:46

  4. #4
    Użytkownik Fachowiec Avatar slavol
    Dołączył
    06 2008
    Mieszka w
    Chodzież
    Auto
    Ford
    Postów
    2,191

    Domyślnie

    Cytat Napisał sliw_ka Zobacz post
    pompa albo chodzi albo nie
    Niekoniecznie, może się ślizgać na ośce po zwiększeniu obrotów-obciążenia.


    Cytat Napisał sliw_ka Zobacz post
    Skąd się bierze bardzo szybkie schłodzenie silnika na postoju? 5 sekund zbicie 40 stopni wydaje mi się nie możliwe
    Bo płyn przegrzany jest "lokalnie" w silniku (w pobliżu czujnika) kiedy jednak pompa złapie trochę obrotów momentalnie przepchnie płyn do chłodnicy, napłynie chłodniejszy i stąd ten szybki spadek.


    Cytat Napisał sliw_ka Zobacz post
    Problem jest jeszcze jeden, jeśli chodzi o temperature na zegarach i w komputerze.
    Tym się nie przejmuj, zegar traktuj orientacyjnie. Ważne co podaje komputer. Wskaźniki w alfach żyją własnym życiem.
    Mustang 2012 3.7 V6 , na razie musi wystarczyć...

  5. #5
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    alfa romeo 166, V6 3.0, 2001
    Postów
    20

    Domyślnie

    "Bo płyn przegrzany jest "lokalnie" w silniku (w pobliżu czujnika) kiedy jednak pompa złapie trochę obrotów momentalnie przepchnie płyn do chłodnicy, napłynie chłodniejszy i stąd ten szybki spadek"

    Problem w tym, że na postoju auto również było sprawdzane z większymi obrotami i na postoju mimo zwiększonych obrotów auto się nie grzeje.

    Jakaś podpowiedź jak zdiagnozować, czy to na pewno chodzi o pompę?



  6. #6
    Administrator Quadrifoglio Verde Avatar Piotriix
    Dołączył
    10 2005
    Mieszka w
    PL
    Auto
    Alfa psuje się w dniu zakupu i ten stan trwa aż do dnia sprzedaży.
    Postów
    7,468

    Domyślnie

    Takie objawy może też dawć termostat.
    Oczywiście zakładam,że wszystko masz odpowietrzone.
    Na tym cienkim wężyku od zbiorniczka co się dzieje ? Jest przelew na wolnych itd.
    Najprościej to tak wyjm termostat ,jak masz stary wypruj środek załóż wypruty termostat i zobacz co się dzieje.
    Jak bez zmian to pompa.
    Kto chce szuka sposobu,
    kto nie chce szuka powodu.
    155 V6 LPG-163 KM-była
    156 V6 LPG-190 KM-była
    147 2.0TS 150 KM Selespeed LPG.-była
    166 2.0 V6 TB -215 KM- LPG-była
    Giulietta 1.4 TB -207KM -LPG -jest

    Lancia Delta 1.8 TBI 283KM -jest

  7. #7
    ZBANOWANY Maniak resoraków
    Dołączył
    02 2009
    Mieszka w
    Polska, Mazowieckie
    Auto
    166 V6 3.0
    Postów
    779

    Domyślnie

    Gdzies musi być nieszczelnośc, zdejmij nadkole i poszukaj białego nalotu w okolicach pompy, chłodnicy, gumowych węży itp. ja miałem odwrotnie, w trasie trzymał 90st , w korkach do 120st dochodziło, wymiana chłodnicy czesciowo załatwiła sprawe ( dochodziło do 100st ) , wymiana pompy i UPG całkowicie załatwiło sprawe , 90 st. nawet nie drgnie czy korki, czy trasa 200km/h

  8. #8
    Użytkownik Romeo Avatar -BamBosZek-
    Dołączył
    08 2009
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Auto
    156 3.0 24v
    Postów
    2,281

    Domyślnie

    Tak jak napisal Piotrix, zacznij od najprostszego czyli wyciagniecia termostatu. Skoro silnik sie schladza wiec chlodnica powinna byc ok. Wiec jesli 1 nic nie zmieni to zostaje pompa.
    Genetics makes the champions, want to compare?!

  9. #9
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    alfa romeo 166, V6 3.0, 2001
    Postów
    20

    Domyślnie

    Sam się jeszcze zastanawiam czy jest dobrze odpowietrzony, chociaż robiłem już to kilka razy. Używam zaworu do odpowietrzania na chłodnicy, czy jeszcze jest gdzieś miejsce w którym powinienem to zrobić. Czytałem że ten układ sam się powinien odpowietrzyć (czy to prawda?)

  10. #10
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    10 2011
    Mieszka w
    Kalisz
    Auto
    alfa romeo 166 2.5 v6 2004. 159 2.4 jtd sw 2006
    Postów
    572

    Domyślnie

    odpal, otwórz korek od naczynia wyrównawczego i niech pochodzi ze 20 min , można po tych zabiegach poluzować ten koreczek przy chłodnicy.
    Ja obstawiam pompę . dostaje w gwizdek i staje,oś się kręci a wirnik jest poluzowany- dynamika płynów

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 77
    Ostatni post / autor: 17-11-2014, 23:25
  2. Problem nie do rozwiązania.
    Utworzone przez zbyszek50 w dziale 147
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 13-07-2014, 17:41
  3. Problem nie do rozwiązania.
    Utworzone przez zbyszek50 w dziale Tu się witamy
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 27-06-2014, 16:58
  4. Problem z chłodzeniem. Grzeje sie!
    Utworzone przez dimitr87 w dziale 156
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 29-05-2010, 13:43

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory