Strona 1 z 5 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 43

Temat: Wymiana rozrządu 3.2 V6

  1. #1
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    07 2014
    Auto
    Alfa Romeo 166 3.2 V6 2004
    Postów
    13

    Domyślnie Wymiana rozrządu 3.2 V6

    Stałem się posiadaczem alfy 166 z silnikiem 3.2 V6, niedługo czeka mnie wymiana rozrządu jak to bywa w nowo kupionych autach, ponieważ z reguły wszystko robię sam, bo wtedy mam pewność co do zastosowanych materiałów i jakości pracy, rozrząd chciałbym zmienić osobiście. Oczywiście zaopatrzę się w odpowiednie blokady i inne potrzebne materiały, natomiast mam jedno pytanie odnośnie napięcia paska rozrządu, gdyż instrukcja serwisowa wymaga specjalnego przyrządu do ustawiania napinacza, czy któryś z kolegów może posiada taki przyrząd bądź ma na to jakiś specjalny patent? Szukałem tego przyrządu i jest dostępny np. na ebay'u, ale kosztuje w przeliczeniu zawrotną sumę, a więc jest to chyba gra nie warta świeczki. A czy wymiana rozrządu w V6 jest rzeczywiście tak trudna i czy można napotkać jakieś niespodzianki bądź poza wymienionymi są potrzebne jeszcze jakieś narzędzia specjalistyczne? Do tej pory miałem Punto HGT 1.8 16V i sam wymieniałem rozrząd bez problemów, posiadam czujnik zegarowy i inne. Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

  2. #2
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    Jak ogarnąłeś w HGT to z odpowiednimi blokadami (tylko oryginały) pokonasz z łatwością rozrząd w V6.
    O "pikantne" szczegóły pisz np do QBA, on jest w tym obcykany więc na pewno podpowie Ci wszystkie kruczki.
    Ja akurat w 166 nie wymieniałem ale w innych autach (w tym też V6) korzystałem z tzw metod zastępczych. Np napinasz pasek tak aby w najdłuższym odcinku nie dał się skręcić o 90 stopni. Nie wiem czy ta metoda się sprawdza w busso ale tak jak wspomniałem na pewno ktoś coś tu doda albo pisz PW do QBA.

    P.S. Pochwal się byłą i obecną furą bo oba auta ciekawe w odpowiednim dziale oczywiście. Uzupełnij też profil skąd jesteś.

  3. #3
    Użytkownik Romeo Avatar -BamBosZek-
    Dołączył
    08 2009
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Auto
    156 3.0 24v
    Postów
    2,281

    Domyślnie

    Nie napina się paska metodą "na skręcanie" tylko jest znaczek na napinaczu więc nie sugerujmy nawet takich rozwiązań Moją metoda jest haczyk wsadzany w napinacz i jakiś drut, jedna osoba mocno ciągnie żeby napiąć a druga kontroluje znaczek i dociąga
    Genetics makes the champions, want to compare?!

  4. #4
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    Możliwe, taki podałem przykład z innych silników. To w takim razie w busso jest jeszcze łatwiej

  5. #5
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    07 2014
    Auto
    Alfa Romeo 166 3.2 V6 2004
    Postów
    13

    Domyślnie

    Tak dokładnie tam jest znacznik. Najpierw należy naciągnąć pasek "na full", potem zrobić dwa pełne obroty wałem, a najlepiej ich wielokrotność celem ułożenia paska, a potem ustawić naciąg według znacznika. Chodzi mi tylko o sam sposób ustawiania napinacza, gdyż instrukcja serwisowa przewiduje do tego taki oto przyrząd o kodzie 1860950000, który wygląda tak:
    http://cdn.mkimg.carview.co.jp/minka...t=49901844fac0
    a działa to w ten sposób:
    http://cdn.mkimg.carview.co.jp/minka...t=332c5220a31f

    I moje pytanie jest czy ktoś ma taki przyrząd bądź jakąś "swoją" wersję?

  6. #6
    Użytkownik Romeo Avatar -BamBosZek-
    Dołączył
    08 2009
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Auto
    156 3.0 24v
    Postów
    2,281

    Domyślnie

    Jeszcze nigdy nie ustawiałem paska na max i później jeszcze raz na znaczek... Od razu strzałka w pole a nawet troszkę bardziej ale wciąż w znaczku i tyle, kilka obrotów wałem dla kontroli blokad i znaczka i po sprawie. Ten przyrząd nie jest Ci potrzebny.
    Genetics makes the champions, want to compare?!

  7. #7
    Użytkownik Fachowiec Avatar QBA
    Dołączył
    03 2007
    Mieszka w
    Częstochowa
    Auto
    ALFA 166 SWAP 3.0+Q2 / ALFA 166 2.4 20v FL 180 HP/Jumper 2.8 JTD /Fiat Regata/Alfa 147 JTD 8v
    Postów
    2,633

    Domyślnie

    Cytat Napisał -BamBosZek- Zobacz post
    Jeszcze nigdy nie ustawiałem paska na max i później jeszcze raz na znaczek...
    Aczkolwiek kolega Adam przedstawił prawidłowy sposób i tak powinno sie robić.
    http://www.flar-ital.pl/ - CZĘŚCI ZAMIENNE- SERWIS: Lancia, Fiat, Alfa Romeo
    USŁUGI AUTOLAWETĄ- POMOC DROGOWA

  8. #8
    Użytkownik Romeo Avatar -BamBosZek-
    Dołączył
    08 2009
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Auto
    156 3.0 24v
    Postów
    2,281

    Domyślnie

    Bo tak pisze w serwisówce, ale jaki ma to cel? skoro kontrolujesz po kilku obrotach wału? a nie mając przyrządu do napinacza nie jest to takie proste.
    Genetics makes the champions, want to compare?!

  9. #9
    Użytkownik Fachowiec Avatar QBA
    Dołączył
    03 2007
    Mieszka w
    Częstochowa
    Auto
    ALFA 166 SWAP 3.0+Q2 / ALFA 166 2.4 20v FL 180 HP/Jumper 2.8 JTD /Fiat Regata/Alfa 147 JTD 8v
    Postów
    2,633

    Domyślnie

    Cytat Napisał -BamBosZek- Zobacz post
    Bo tak pisze w serwisówce, ale jaki ma to cel? skoro kontrolujesz po kilku obrotach wału? a nie mając przyrządu do napinacza nie jest to takie proste.
    Bamboszek nie jesteś głupi chłopak, pomyśl dlaczego się tak robi, wystarczy ruszyć trochę głową, nie można dostać wszystkiego podanego na tacy.
    Ten krok w procedurze napięcia paska jest wstawiony naprawdę w odpowiednim miejscu.
    http://www.flar-ital.pl/ - CZĘŚCI ZAMIENNE- SERWIS: Lancia, Fiat, Alfa Romeo
    USŁUGI AUTOLAWETĄ- POMOC DROGOWA

  10. #10
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    07 2014
    Auto
    Alfa Romeo 166 3.2 V6 2004
    Postów
    13

    Domyślnie

    Hmm, a więc może jednak warto zainwestować w taki przyrządzik albo nawet pokusić się o zrobienie go samemu, może ktoś z forumowiczów ma albo może dorobić lub sprowadzić np. z UK? bo w Polsce to nie znalazłem go, można go nabyć na np. ebay, ale swoje kosztuje

Podobne wątki

  1. Wymiana rozrządu
    Utworzone przez kak-tus w dziale 147
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 13-02-2020, 21:04
  2. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 13-07-2014, 09:41
  3. [147] 2.0 twin spark 2001 wymiana rozrządu problem z blokadą rozrządu
    Utworzone przez Lenix w dziale Zachodniopomorskie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 29-10-2013, 12:19
  4. wymiana rozrządu
    Utworzone przez wronx88 w dziale 147
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 20-04-2013, 12:22
  5. [164] Wymiana rozrządu 3.0 V6 24v
    Utworzone przez Skandahl w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 06-08-2010, 09:13

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory