Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Temat: Klekotanie na zimnym, na wolnych obrotach i skaczący napinacz

  1. #1
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    08 2014
    Mieszka w
    Łowicz
    Auto
    Alfa 166 2,4 jtd 20V
    Postów
    10

    Domyślnie Klekotanie na zimnym, na wolnych obrotach i skaczący napinacz

    Witam, temat poruszany już kikukrotnie, w moim przypadku dotytczy Alfy 166 2,4 jtd 20v z 2006r.
    W ostatnich dniach kiedy zrobiło się nieco chłodniej coraz częściej zdarza się, że po odpaleniu auto stuka dość nieregularnie z okolic osprzętu wyłącznie na wolnych obrotach. Po dodaniu gazu lub po rozgrzaniu milknie. Dobiegające głosy brzmią wyjątkowo niepokojąco. Czytając forum znalazłem prawdopodobnego winowajce tj koło pasowe na wale. Zdjąłem dziś nadkole i przyjżałem się bliżej sprawie. Okazuje się, że rolka napinacza jest widocznie przekoszona- delikatne jajko. Podczas pracy widać lekko skaczący napinacz (może 5 mm). Koło pasowe też bardzo minimalnie bije, ale mam wrażenie, że może to być efekt bijącego jeszcze mocniej napinacza. Na kole pasowym nie widać żadnych pęknieć ani innych śladów zużycia. Jak myślicie wymieniać samą rolke, ewentualnie napinacz czy może jednak do skrzywienia rolki mogło przyczynić się niedomagające w jakiś sposób koło pasowe?

  2. #2
    ViP Znawca Avatar dareme89
    Dołączył
    02 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    166 '04 2.4 20V
    Postów
    1,770

    Domyślnie

    kup zestaw naprawczy napinacza czyli rolke i sprezyne, ale najpierw odkrec napinacz i zobacz czy metalowy stelaz jest caly, u mnie byl pekniety i musialem kupic caly nowy npinacz.

  3. #3
    Użytkownik Pasjonat Avatar danus77
    Dołączył
    09 2009
    Mieszka w
    Bełchatów
    Auto
    Alfa Romeo 166 2.4 jtd 20V Sportronic '04r
    Postów
    3,283

    Domyślnie

    Dodatkowe mozliwe przyczyny to skrzywiona śruba (mój przypadek) oraz wytarta tuleja prowadząca ramienia - pomaga jej obrócenie.
    Ze względu na klauzulę sumienia mogę odmówić pomocy....
    były Fiat 126p; Honda Accord Mk4 FL 2.0 B+G; Opel Vectra 1.8 CD B+G ; Fiat Punto II 1.2 8V B+G
    jest Alfa 166 2.4 jtd '04...jak przystało na fana motoryzacji
    Opel Astra J B14NEL - pożeracz korków
    http://chomikuj.pl/danus77

  4. #4
    Użytkownik Romeo Avatar gonzo
    Dołączył
    09 2007
    Mieszka w
    Siemianowice Śląskie
    Auto
    Fiat Tipo SW 1.4 T-jet
    Postów
    2,004

    Domyślnie

    Ten napinacz i tak będzie drgać. Podobno tak ma być.
    Nie powinno natomiast być żadnych dziwnych dźwięków.
    Jest Fiat Tipo SW Lounge 1.4 t-jet
    Była 166 FL 2.4 JTD R5 10v Black Metallescente
    Była 145 1.4 TS Edizione Sportiva

  5. #5
    ViP Znawca Avatar dareme89
    Dołączył
    02 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    166 '04 2.4 20V
    Postów
    1,770

    Domyślnie

    powinien drgac delikatnie. mi stukal wlasnie bo juz sie konczyla sprezyna, chociaz wydawalo sie ze mocno trzyma ten napinacz

    ja u siebie jeszcze tak potwierdzilem napinacz ze jak pracowal silnik docisnalem kluczem rolke do silnika ( w miejscu gdzie jest sruba) i wtedy przestawal walic.

  6. #6
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    08 2014
    Mieszka w
    Łowicz
    Auto
    Alfa 166 2,4 jtd 20V
    Postów
    10

    Domyślnie

    Dzis wymieniona rolka, pieniadze śmieszne bo cale 37 zl oczywiscie po dobrym rabacie, wiec warto bylo zaryzykować. Lozysko w rolce firmy nachi, nic innego nie bylo od ręki ale to podobno tez jest nie najgorsze. Na ten moment stukania nie słychać. Na starej rolce bylo juz glosno slychac lozysko i miało luzy. Zobaczymy co będzie na zimnym silniku rano. Oby pomoglo. Dziekuje za pomoc.

    No i niestety rano stukało przez krótki czas na wolnych... Może mniej ale jednak. Co to może być. Podczas tego stukania nie widać zwiększonych ruchów napinacza, koło pasowe bez objawów zyżycia. Głupieje już.
    Ostatnio edytowane przez orzech299 ; 26-11-2014 o 07:59

  7. #7
    Użytkownik Świeżak Avatar zbyszu138
    Dołączył
    03 2014
    Mieszka w
    Podlasie
    Auto
    AR 166 2.4 20v sportronic, 159 2.4jtdM. Giulietta 2.0 jtdM 170km
    Postów
    214

    Domyślnie

    ja tez mam podobny problem. tyle,że w 2.4 10v 99r ostatnio jechałem w nocy i zauważyłem,że zaczeła mi na dużych nierównosciach błyskać kontrolka ładowania. ale jechałem dalej bo byłem 30 km od domku. po jakiś 15 km zaczeło się mocne chrobotanie z okolic paska osprzętu. bardzo niepokojące dzwięki. postanowiłem że jadę mimo wszystko. dojechałem do domu, chrobotanie ucichło połowe w porównaniu do tego co było. ale nadal coś chrobocze i miga ładowanie przy mocnym przyśpieszeniu lub dziurach. jeszcze nie miałem czasu tam zajrzeć. alfa stoi i czeka. Ostatnio zmieniałem pasek, rolkę tą z recznym naciągiem, reszta wydawała się ok. no i alternator mam w wersji bez sprzegiełka, pekniety też ostatnio nie był.

  8. #8
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    08 2014
    Mieszka w
    Łowicz
    Auto
    Alfa 166 2,4 jtd 20V
    Postów
    10

    Domyślnie

    Sprawa jeszcze się nie zakończyła, ale coś już wiadomo. W weekend po odpaleniu auta oczwiście zaczęło stukać więc dodałem nieco więcej gazu na kilkanaście sekund, bo wtedy stuakanie cichło. Po zaglądnieciu pod maske okazało się, że pasek od strony nadkola obciął się o jakiś milimetr, może dwa szerokości. Od tamtej pory stukanie zniknęło... Moja teoria jest taka, że podczas jazdy pod rolke napinacza wpadł jakis kamień (dlatego była zgięta, widać na niej uderzenie). Prawdopodobnie mógł naderwać się też rant paska, który to wchodząc w koło pasowe (jest przystosowane do konkretnej szerokości paska) mógł się w jakiś sposób podwijać i blokować, Może to powodowało napięcia napinacza lub sprzęgła w alternatorze o ile takie jest i stąd brało się stukanie. Muszę dodać, że stukanie zaczęło występować w lekkie przymrozki, w ciepłe dni nie było problemu (w niskich temperaturach guma paska jest twardsza ) Zobaczymy jeszcze co okaże się po wymianie paska. Jeśli problem wróci to będzie przykro, ale wierzę, że jednak mam go już za sobą

  9. #9
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    12 2012
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Alfa Romeo 166 2.0 TB byla Alfa romeo 166 FL 2.4 JTD jest
    Postów
    816

    Domyślnie

    Masz wyrobioną tuleje napinacza i niestety zaczyna on kantować i spychać pasek przez co został ścięty z jednej strony. Czeka Cię wymiana napinacza. Inaczej zetnie go w najmniej oczekiwanym momencie.
    Jeśli pomogłem - kliknij na gwiazdkę.


  10. #10
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    08 2014
    Mieszka w
    Łowicz
    Auto
    Alfa 166 2,4 jtd 20V
    Postów
    10

    Domyślnie

    A można to jakoś sprawdzić? bo tak jak mówię ewidentnie rolka był uderzona tak jak by od kamienia. A na napinaczu nie wyczuwam żadnych luzów. Podczas pracy też nie widać żadnych wychyleń napinacza. Pasek kupić tak czy inaczej musze więc pewnie będe miał go ze sobą a narazie będe obserwował czy ścinanie postępuje. Czyli w tej sytuacji nie ratuje mnie nawet tak zwany zestaw naprawczy napinacza tylko kompletny nowy. A może poszukać użwywanego? Troche szkoda tej nowej rolki choć pieniądze nie były duże.

Podobne wątki

  1. [159] Głuche pukanie na wolnych obrotach na zimnym silniku
    Utworzone przez Tomaszzz w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 44
    Ostatni post / autor: 20-12-2016, 17:56
  2. gaśnie na wolnych obrotach
    Utworzone przez mario1605 w dziale 156
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 17-06-2015, 10:21
  3. [164] 3.0 24v szarpanie na wolnych obrotach 164 Q4
    Utworzone przez tadzik128 w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 08-04-2015, 10:53
  4. [164] drgania na wolnych obrotach
    Utworzone przez kociniak08 w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 07-04-2011, 19:46
  5. [159] Na zimnym silniku brak mocy na wolnych obrotach. Diagnostyka - błąd 5 cylindra w 1.9?
    Utworzone przez Smigi w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 30-01-2010, 08:07

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory