Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 29

Temat: Alfa 166 3.0 - demontaż skrzyni biegów

  1. #11
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    Masz manual "AR 166 V6 wymiana sprzęgła" tam stanlizak wszystko opisał baaaaardzo szczegółowo. Wyciągnięcie jest stosunkowo proste. Ja na trawie zrobiłem to w parę godzin wyjęcie i drugiego popołudnia po pracy wrzucenie. Zdejmujesz lewe kolo, nadkole i patrząc przez ten otwór musisz wszystko ogołocić żeby skrzynię wysunąć. Pompę abs podnosisz. Skrzynia jest lekka, sam targasz w te i z powrotem.
    Ostatnio edytowane przez marek230482 ; 28-12-2016 o 21:15

  2. #12
    Użytkownik Świeżak Avatar pepe146
    Dołączył
    10 2012
    Mieszka w
    Bujaków
    Auto
    AR 146 1,6TS ,AR166 3.2 TI, AR166 3.2
    Postów
    72

    Domyślnie

    Cytat Napisał marek230482 Zobacz post
    Masz manual "AR 166 V6 wymiana sprzęgła" tam stanlizak wszystko opisał baaaaardzo szczegółowo. Wyciągnięcie jest stosunkowo proste. Ja na trawie zrobiłem to w parę godzin wyjęcie i drugiego popołudnia po pracy wrzucenie. Zdejmujesz lewe kolo, nadkole i patrząc przez ten otwór musisz wszystko ogołocić żeby skrzynię wysunąć. Pompę abs podnosisz. Skrzynia jest lekka, sam targasz w te i z powrotem.
    Marku sprawa troszke gorsza dotyczy jak i post skrzyni automatycznej. Tam sanki zawadzają
    And skrzynia niestety nie jest lekka

  3. #13
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    Faktycznie temat jest o automacie. A ja się zasugerowałem podpisem (że nie ma automatu). Z automatem samodzielnie nic nie zrobi bo skrzynia wazy prawie 100kg a i wyjęcie nie jest łatwe bo jak wspomniałeś sanki trzeba opuścić.

  4. #14
    Użytkownik Świeżak Avatar Lanney
    Dołączył
    11 2013
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Auto
    156 1.9 JTDm & Gulietta 1.4 MA
    Postów
    62

    Domyślnie

    Samodzielnie wiadomo, że nic nie zrobię. Chciałbym dowiedzieć się jak najwięcej, najlepiej od osoby, która przerabiała to w warunkach garażowych. Jeśli ktoś taki tu jest i chciałby udzielić kilku porad, proszę o kontakt na PW - albo opisać to tutaj, dla potomnych

  5. #15
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar kasza85
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    jelenia góra
    Auto
    Alfa Romeo 166 3, 0 24v 2000r
    Postów
    776

    Domyślnie

    Tak jak pisałem. Lewe zawieszenie całe na zewnatrz, demontaż obu półosi, demontaż okablowania za silnikiem czyli alternator rozrusznik czujnik ciśnienia oleju, demontaż filtra powietrza, z prawej strony opuszczenie sanek a z lewej odkręcenie, silnik podwieszony, odkręcenie sprzęgła od koła zamachowego trzy śruby, odkręcenie skrzyni od silnika, skrzynia wychodzi przez nadkole. Ogólnie ciężko to w garażu widzę bo z kanału będzie kiepsko

    Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
    Alfa 164 3.0 94r - była
    Alfa 164 3.0 96r - była
    Alfa 166 3.0 00r - jest

  6. #16
    Użytkownik Świeżak Avatar Lanney
    Dołączył
    11 2013
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Auto
    156 1.9 JTDm & Gulietta 1.4 MA
    Postów
    62

    Domyślnie

    Cytat Napisał kasza85 Zobacz post
    Tak jak pisałem. Lewe zawieszenie całe na zewnatrz, demontaż obu półosi, demontaż okablowania za silnikiem czyli alternator rozrusznik czujnik ciśnienia oleju, demontaż filtra powietrza, z prawej strony opuszczenie sanek a z lewej odkręcenie, silnik podwieszony, odkręcenie sprzęgła od koła zamachowego trzy śruby, odkręcenie skrzyni od silnika, skrzynia wychodzi przez nadkole. Ogólnie ciężko to w garażu widzę bo z kanału będzie kiepsko

    Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
    No i zrobiliśmy z kolegą. Dwa dni pracy, gdzieś po 10 godzin (wliczając przerwy na piwko i jedzonko). Dobre 4 godz. walki ze śrubami kolektora, sam rozrusznik okazało się, że na dwóch śrubach, nawet nie 5 min... Zostawiliśmy prawą półoś i dzięki Bogu! Pomogła głównie podczas montażu trafić skrzynką na miejsce. Teraz tak sobie myślę, mając na uwadze to co przeszliśmy, że aż tak tragicznie nie było. Troszkę problemów było z przykręceniem konwertera (zaciął się, ale jak się ułożył i przekręcił to poszło). Silnik podparty jednym podnośnikiem, skrzynia drugim, blacha i zjechało jak z taśmy. Podobnie wjechała, no ale jedna osoba by tego nie ogarnęła. Mam parę fotek z tej operacji, tak na pamiątkę, bo póki co nie mam zamiaru tego powtarzać Najbardziej wkurzające był zapieczone śruby. Tak magicy w ASO poskładali na sucho wszystko. Eh, szkoda gadać.
    Ostatnio edytowane przez Lanney ; 06-02-2017 o 23:28

  7. #17
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar krzyzie
    Dołączył
    02 2009
    Mieszka w
    Wągrowiec/Rabowice
    Auto
    Alfa Giulia 2,0 280KM MY21
    Postów
    613

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lanney Zobacz post
    Dobre 4 godz. walki ze śrubami kolektora
    Demontowałeś cały kolektor wydechowy, alternator i okablowanie jak pisał kasza85
    Ja utknąłem dzisiaj na śrubie od rozrusznika nie wiem jak do niej podejść, ale kolektora i alternatora ani kabli na razie nie ruszałem.
    Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym. Zastrzega się prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny
    Alfa Giulia Veloce - 2,0 280KM

  8. #18
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    Musisz mieć banana i najlepiej przywiązać do ręki procedura opisana we wspomnianym manualu. Często się zdarza że jak jakiś mirek robił wcześniej to z lenistwa nie dawał tej trzeciej najgorszej śruby.

  9. #19
    Użytkownik Świeżak Avatar Lanney
    Dołączył
    11 2013
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Auto
    156 1.9 JTDm & Gulietta 1.4 MA
    Postów
    62

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzyzie Zobacz post
    Demontowałeś cały kolektor wydechowy, alternator i okablowanie jak pisał kasza85
    Ja utknąłem dzisiaj na śrubie od rozrusznika nie wiem jak do niej podejść, ale kolektora i alternatora ani kabli na razie nie ruszałem.
    Demontowany był kolektor wydechowy. Alternator, półośka czy cokolwiek z prawej strony nie ruszane! Nie dokładaj sobie roboty! Ośka wysuwa się gładko ze skrzyni. Później będziesz miał łatwiej ustawić ją na miejsce a i trochę czasu zaoszczędzisz. Kolektor musisz odkręcić by się do rozrusznika dobrać. Jak będzie siedział na 3 śrubach to potrzebujesz oczkową 13 nastkę podszlifowaną i jazda

    Dobra, to może w skrócie najważniejsze etapy, póki pamiętam jak to u mnie szło:
    1. Demontaż dolotu i wszystkieco co tam przeszkadza - rezonator, odma itd.
    2. Portki od wydechu wylot - uwaga na kostkę sondy lambda, czujnik położenia wału i takie pierdołki, o których pewnie teraz nie pamiętam trzeba sobie spokojnie zdemontować.
    2. Odkręcenie kolektora wydechowego -wrr, coś strasznego jak się śruby zapiekły...
    3. Demontaż zawiechy z lewej strony - wahacz out, hamulce z półośką na bok. Ładnie się miejsce zrobiło. Tutaj już sobie zabezpieczyłem auto podkładając klocki pod podłużnice.
    4. Z prawej strony trzeba koło zdjąć, by mieć dostęp do wału. Potrzeba pokręcić nim, by wykręcić 3 śruby od konwertera. Możesz sobie spuścić olej ze skrzyni na tym etapie.
    5. Przygotowując ścieżkę dla skrzyni trzeba było z góry pompę ABS odkręcić i przewody które przeszkadzały rozpiąć. Musiałem dodatkowo na LPG uważać. Pamiętać trzeba na tym etapie, by rozpiąć przewody od chłodnicy skrzyni, linkę i elektrykę. Można delikatnie popuszczać śruby od skrzyni.
    6. Auto z prawej strony lekko uniesione pozostaje na podnośniku w progu, aby sanki później niżej poszły z lewej. Silnik już zabezpieczony na podnośniku, tak samo skrzynia. Można popuszczać sanki. Z prawej strony popuszczamy, tak do połowy śrub, a z lewej całkiem odpinamy. Pamiętaj o popuszczeniu śrub od magla. Można łatwo przeoczyć... inaczej sanki nie pójdą odpowiednio w dół.
    7. Kanał od spodu zabezpieczony deskami (najlepiej z przerwami, by móc rękami operować pod silnikiem. Można ciągnąć skrzynkę. Przed trzeba sobie zdemontować taki chwytak na przewody. Jest na górze skrzyni. Inaczej zawadzi i przewody i nie ruszy Wcześniej go nie widziałem. Między podnośnikiem a sankami blachę daliśmy. Skrzynia się wysunęła, przeszła po sankach i prosto w nasze ręce.
    8. Kolejny ważny moment - wjeżdżamy skrzynką na auto. Warto blachę przełożyć nad sankami i z powrotem na podnosnik. Skrzynię pchamy, wjeżdza sobie spokojnie. Parę ruchów ręką z kanału i już siedzi na półośce. Podnośnik w górę lekko i już mamy na zamachu. Można dokręcać z wyczuciem.
    9. Dalej to już montaż odwrotnie do demontażu

    Ogólnie lepiej wpychać skrzynię z założonym konwerterem, by później nie uszkodzić zębów na pompie waląć tym 90kg potworem o konwerter. Chwila grozy była jak trzeba było przykręcić śruby do zamachu. Konwerter coś się przyklinował, ale dwa ruchy śrubokręta i młotka przez otwór rewizyjny i zaczął swobodnie chodzić. Można było kręcić wałem i dokręcić. Ogólnie skręcało się auto całkiem fajnie. Przy okazji wymieniłem uszczelki kolektora i wydechu, szpilki, nakrętki a każda śrubka przy składaniu została złożona na smar miedziany. Aha, ogólnie praktycznie zero informacji o tym jak wymienić w warunkach garażowych skrzynię, ale ktoś pisał że trzeba filtr powietrza, puchę usunąć. Guzik prawda. W niczym ona nie zawadza, tak samo jak wspomniana półoś prawa.
    Ostatnio edytowane przez Lanney ; 07-02-2017 o 16:24

  10. #20
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar kasza85
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    jelenia góra
    Auto
    Alfa Romeo 166 3, 0 24v 2000r
    Postów
    776

    Domyślnie

    Nigdzie nie pisałem o demontażu alternatora tylko o okablowaniu które leci w stronę skrzyni i przeszkadza. Sprawa dwa - obudowa filtra nie przeszkadza w wyjęciu skrzyni tylko ciężko odkręca się śruby między skrzynia a blokiem jak zaslania je obudowa.

    Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
    Alfa 164 3.0 94r - była
    Alfa 164 3.0 96r - była
    Alfa 166 3.0 00r - jest

Podobne wątki

  1. demontaż skrzyni 2.4 JTD alfa 156
    Utworzone przez donkiek1992 w dziale 156
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 28-12-2015, 06:50
  2. [GTV] Demontaż skrzyni biegów 2.0 TS
    Utworzone przez Simmbad w dziale Gtv/Gtv Spider
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 14-12-2013, 12:57
  3. Demontaż automatycznej skrzyni biegów 4HP20
    Utworzone przez mario333 w dziale 166
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 23-10-2013, 16:40
  4. [146] Co ma marchewka do skrzyni biegów, linki skrzyni biegów
    Utworzone przez macminik w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 29-02-2012, 20:09
  5. Demontaż skrzyni biegów
    Utworzone przez amon w dziale 156
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 13-07-2010, 21:01

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory