Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 29

Temat: Alfa 166 3.0 - demontaż skrzyni biegów

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2016
    Auto
    Alfa Romeo 166 3.0 L
    Postów
    29

    Domyślnie Alfa 166 3.0 - demontaż skrzyni biegów (automat)

    Witam,

    wyremontowałem silnik (2000 zł), poskładałem autko, po-podłączałem wszystkie kabelki.
    Wydarłem auto z garażu, podłączyłem kompa i jest git - prawie (wywala błędy sond lambda, ale to pewnie przez wydech, który jest jeszcze załatany pociętą puszką na objemkach zaciskowych - zaraz się wyjaśni dlaczego .


    Wszystko było by pięknie, tylko że po wrzuceniu biegu autko nie reaguje :/
    I tu pytanie do znawców tematu, o opinię bo:

    Auto kupiłem jako uszkodzone - odpadł uchwyt od korbowodu i zakleszczyło go między wałem a blokiem silnika. Podejrzewam że w chwili takiego nagłego zatrzymania silnika coś mogło się spier...ć w skrzyni (automat). I tu pytanie co to może być.

    1 myśl - sprzęgło hydrokinetyczne ...
    pytanie czy mogło paść coś dalej ?

    Komp wykrywa zmianę biegu jedynie pomiędzy 1 a none/neutral (nie informuje o wstecznym i parku).
    Więcej błędów nie ma.

    Ktoś miał podobne przeboje ?
    Może ktoś ma sprzęgło na sprzedaż ? Nie bardzo chce mi się kupować całą skrzynię za 1200 zł, skoro za auto dałem 3000 ;D.

    Ps. jak w skrzyni w alfie sprawdzić poziom oleju, ewentualnie, czy olej tam w ogóle jest ?
    W hondzie miałem bagnet, więc można to było sprawdzić ...


    Ktoś coś ?
    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez Bambosz ; 14-04-2016 o 19:20

  2. #2
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2013
    Mieszka w
    Kłobuck/Częstochowa
    Auto
    166 3.0v6 24 Sportronic GT 1.9 jtd./159 2.2 jts
    Postów
    54

    Domyślnie

    Olej w skrzyni sprawdza się korkiem rewizyjnym , przy prawej półosi na odpalonym silniku ...
    Konwentery mam dwa po mechanicznych awariach skrzyń typu wysypane igiełki łożyska do wnętrza skrzyni ,jak coś to PW.
    Co do przyczyny awarii , ciężko stwierdzić nie wiadomo czy zablokowało silnik na wolnych obrotach na postoju , czy podczas jazdy ??
    Ostatnio edytowane przez czubi1981 ; 15-04-2016 o 08:06

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2016
    Auto
    Alfa Romeo 166 3.0 L
    Postów
    29

    Domyślnie

    Niestety nie wiem czy zablokowało silnik w czasie jazdy, czy na postoju.
    Dokładniej to jak to sprawdzić na tym korku ? Może to głupie pytanie, ale jak wspomniałem - wcześniej miałem bagnet xD
    Korek znalazłem bo nawet się zastanawiam, czy nie wlewać przez niego oleju strzykawką ;]

    Jeszcze się za to zabiorę "od du_y strony" - podniosę auto i pokręcą kołem - może coś usłyszę ?

  4. #4
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2013
    Mieszka w
    Kłobuck/Częstochowa
    Auto
    166 3.0v6 24 Sportronic GT 1.9 jtd./159 2.2 jts
    Postów
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bambosz Zobacz post
    Niestety nie wiem czy zablokowało silnik w czasie jazdy, czy na postoju.
    Dokładniej to jak to sprawdzić na tym korku ? Może to głupie pytanie, ale jak wspomniałem - wcześniej miałem bagnet xD
    Korek znalazłem bo nawet się zastanawiam, czy nie wlewać przez niego oleju strzykawką ;]

    Jeszcze się za to zabiorę "od du_y strony" - podniosę auto i pokręcą kołem - może coś usłyszę ?
    Stawiasz auto na równym ,odpalasz silnik , odkręcasz korek , jak będzie delikatnie kapać olej to jest stan możesz delikatnie włożyć palucha zobaczyć czy zamoczy się w oleju ( mnie żadnego jeszcze nie urwało ) i spokojnie można potem dolewać oleju przez ten korek .
    Druga sprawa to dobrze by było zobaczyć na korku spustowym czy są opiłki metalu i jakiej jakości jest ten olej czy przypadkiem nie czuć w nim spalenizny .
    Więc tak czy siak spuścił bym ze skrzyni to co jest do jakiegoś czystego naczynia , żeby zobaczyć ile tego jest i jakiej jakości ,żeby ewentualnie można było wlać z powrotem .

  5. #5
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2016
    Auto
    Alfa Romeo 166 3.0 L
    Postów
    29

    Domyślnie

    Ok, gdzie dokładnie jest ten korek. Jedyna co widzę to taki niebieski plastikowy koreczek od góry skrzyni :/
    Gdzieś tak w okolicach tej "13"
    http://akpp-inform.ru/uploads/posts/...37022913_1.gif


    Podniosłem auto, odkręciłem korek i ...
    Olej czysty (może nie jest różowy, ale brązowy też nie - taki ... buraczkowy ;] ).
    Na nakrętce żadnych opiłków nie ma.

    Podejrzewam że chyba sprzęgło :/
    Da się skrzynię (3.0 V6) wyjąć bez wyjmowania silnika ? :O

    Ps. Jest możliwe że ten olej gdzieś ... wyciekł, albo zniknął w jakichś dziwnych okolicznościach ?
    Ostatnio edytowane przez Bambosz ; 15-04-2016 o 21:05

  6. #6
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2013
    Mieszka w
    Kłobuck/Częstochowa
    Auto
    166 3.0v6 24 Sportronic GT 1.9 jtd./159 2.2 jts
    Postów
    54

    Domyślnie

    Skrzynie da się wyciągnąć bez wyjmowania silnika , trzeba podstemplować silnik i poluzować cały trawers , a od strony skrzyni całkiem odkręcić.
    Olej ma mieć właśnie taki słomkowy kolor , generalnie w automacie stan oleju ma bardzo duże znaczenie jak i jego właściwości .
    Jak nie ma opiłków olej nie jest spalony i masz stan to jest to już jakieś światełko w tunelu i można wtedy rzucić podejrzenia na konwenter . Z tym że też nie do końca musiało się z nim coś stać tu by się przydało wiedzieć w jakich okolicznościach nastąpiło zatrzymanie skrzyni i czy czasem coś wewnątrz się nie ukręciło .
    W każdym razie bez wyjmowania się chyba nie obejdzie .

  7. #7
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2016
    Auto
    Alfa Romeo 166 3.0 L
    Postów
    29

    Domyślnie

    No właśnie nie wiem kiedy "jeb_o".
    Tak coś na necie czytałem, że niby się da skrzynie wyjąć, tylko że tam był manual opisany.
    Teoretycznei powinna wyjść górą, czy bokiem - tu gdzie koło od kierowcy ?
    Ponoć trzeba wszystko z nadkola wybebeszyć.

    Jak by trzeba znowu cały silnik wyjmować to bym na części sprzedał chyba ;D
    No nic, długi weekend idzie to będę kręcił ;]

  8. #8
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar kasza85
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    jelenia góra
    Auto
    Alfa Romeo 166 3, 0 24v 2000r
    Postów
    776

    Domyślnie

    Moja skrzynia juz bedzie trzeci raz wyjmowana. Z prawej strony nalezy wyciagnac polos i zluzowac sanki. Z lewej strony demontaz wszystkiego - polos wachacze kolumna nadkola. Gora skrzynia nie wyjdzie. Do wyciagniecia i wlozenia potrzebne sa dwie osoby- skrzynia strasznie ciezka cos kolo 90kg. Nalezy sciagnac takze oslone kolo czujnika walu i tam odkrecic konwerter. Aby nie spadl od przudu nalezy wlozyc dluga srube aby trzymala konwerter - jest do tego otwor. Duza miska na spod- poleci ok 2-3 litrow oleju. Komplet dobrych kluczy- sroby szeciakatne i imbusy. Rozrusznik tez trzeba odkrecic.

    Wysłane z mojego LG-H635 przy użyciu Tapatalka
    Alfa 164 3.0 94r - była
    Alfa 164 3.0 96r - była
    Alfa 166 3.0 00r - jest

  9. #9
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2013
    Mieszka w
    Kłobuck/Częstochowa
    Auto
    166 3.0v6 24 Sportronic GT 1.9 jtd./159 2.2 jts
    Postów
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał kasza85 Zobacz post
    Moja skrzynia juz bedzie trzeci raz wyjmowana. Z prawej strony nalezy wyciagnac polos i zluzowac sanki. Z lewej strony demontaz wszystkiego - polos wachacze kolumna nadkola. Gora skrzynia nie wyjdzie. Do wyciagniecia i wlozenia potrzebne sa dwie osoby- skrzynia strasznie ciezka cos kolo 90kg. Nalezy sciagnac takze oslone kolo czujnika walu i tam odkrecic konwerter. Aby nie spadl od przudu nalezy wlozyc dluga srube aby trzymala konwerter - jest do tego otwor. Duza miska na spod- poleci ok 2-3 litrow oleju. Komplet dobrych kluczy- sroby szeciakatne i imbusy. Rozrusznik tez trzeba odkrecic.

    Wysłane z mojego LG-H635 przy użyciu Tapatalka
    A śrubę od rozrusznika makarony zaprojektowały w takim miejscu ,że wiele k... leci przy jej wykręcaniu .
    Tu masz parę fotek z której strony wychodzi skrzynia z mojego tematu na innym forum :
    http://forum.alfaclub.pl/viewtopic.p...r=asc&start=60
    Ostatnio edytowane przez czubi1981 ; 25-04-2016 o 07:14

  10. #10
    Użytkownik Świeżak Avatar Lanney
    Dołączył
    11 2013
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Auto
    156 1.9 JTDm & Gulietta 1.4 MA
    Postów
    62

    Domyślnie

    Witam, odgrzewam temat. Przygotowuję się do wymiany skrzyni w warunkach garażowych. Czy mógłby mi ktoś coś poradzić, jak najsprawniej to zrobić? Na co uważać? Jak ktoś z Was ma foto galerię z takiej operacji będę również bardzo wdzięczny.

Podobne wątki

  1. demontaż skrzyni 2.4 JTD alfa 156
    Utworzone przez donkiek1992 w dziale 156
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 28-12-2015, 06:50
  2. [GTV] Demontaż skrzyni biegów 2.0 TS
    Utworzone przez Simmbad w dziale Gtv/Gtv Spider
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 14-12-2013, 12:57
  3. Demontaż automatycznej skrzyni biegów 4HP20
    Utworzone przez mario333 w dziale 166
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 23-10-2013, 16:40
  4. [146] Co ma marchewka do skrzyni biegów, linki skrzyni biegów
    Utworzone przez macminik w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 29-02-2012, 20:09
  5. Demontaż skrzyni biegów
    Utworzone przez amon w dziale 156
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 13-07-2010, 21:01

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory