Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Temat: Xenon miga. Naprawa wtyczki przetwornicy. Demontaż przetwornicy. Lutowanie wtyczki.

  1. #1
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    11 2011
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    166 2.4 JTD 2001 distinctive + "wirus"
    Postów
    88

    Domyślnie Xenon miga. Naprawa wtyczki przetwornicy. Demontaż przetwornicy. Lutowanie wtyczki.

    Siemacie!

    Przerywa mi jeden xenon. Na początku stwierdziłem, że brakuje masy. Wolałem niczego nie rozbierać i po prostu podałem osobnym kablem masę na obudowę przetwornicy. Pomogło. Po paru latach problem wrócił. Tym razem odważyłem się na wnikliwsze oględziny. Dotarłem do wtyczki z dwoma kablami (czerwonym i czarnym) zasilającymi przetwornicę. W międzyczasie znalazłem na forum pewne szczątkowe informacje o tym, że ta wtyczka to popularny problem i w sumie wszyscy to wiedzą. Ale nie znalazłem o tym, jak sobie poradzić z tematem. Po delikatnym wypięciu wtyczki oczom mym ukazał się następujący widok (nie mogłem złapać ostrości sensowniej, ale w miarę to widać):

    https://image.ibb.co/iNfbTG/przetwornica3.jpg

    https://image.ibb.co/csvMvw/przetwornica4.jpg

    https://image.ibb.co/eT6i8G/przetwornica2.jpg

    https://image.ibb.co/j92C2b/przetwornica1.jpg



    Mam do Was kilka pytań, bo być może ktoś już grzebał w tej wtyczce i łatwo mi odpowie.


    1. Kable zasilające są tylko dwa, a wtyczka/gniazdo składa się z 6 elementów. Czy te pozostałe 4 mają znaczenie, czy to są "puste" bolce/gniazda?

    2. Wtyczka wygląda tak, jakby część bolców urwała się z płytki z przetwornicy i została we wtyczce. Czy to możliwe? Bo może ta wtyczka i gniazdo właśnie tak powinny wyglądać?

    3. Czy wystarczy wyjąć te urwane bolce z wtyczki i przylutować je w odpowiednie miejsca na płytce przetwornicy? A może jest inny chytry sposób na załatwienie tego problemu?

    4. Prawdopodobnie mógłbym zlecić to fachowcom od regeneracji przetwornic, ale może nie ma takiej potrzeby i można po prostu to przylutować. Sam się tego nie podejmę, ale może znacie takich elektryków lub elektroników w Warszawie, którzy zrealizują takie zlecenie?

    5. Czy te kable (czarny i czerwony) zasilające przetwornicę można jakoś wypiąć z reflektora bez jego demontażu? Nie za bardzo widzę, jak to jest tam podłączone w głębi. Gdybym chciał wysłać przetwornicę komuś do naprawy, wtedy ta operacja byłaby konieczna. Nie znalazłem niestety żadnego wątku o demontażu przetwornicy.


    Zapraszam do dyskusji.

  2. #2
    jersey
    Gość

    Domyślnie

    1. Piny są mostkowane, wszystkie mają znaczenie
    2. Możliwe i nawet powszechnie spotykane. Sam wyciągnąłem kiedyś wtyczkę razem z gniazdem
    3. Lutowanie to chyba najpopularniejsze rozwiązanie
    5. Jak chcesz wysyłać przetwornicę to po co chcesz wysyłać kable? Ta przetwornica jest popularna, w serwisie bez problemu dorobią gniazdo. Ty ze swojej strony kupujesz odpowiednie wtyczki i piny Molexa i zarabiasz na kablach, a jak dostaniesz przetwornice to tylko wpinasz.

    Ja tak zrobiłem - mam regenerowane przetwornice z nowymi gniazdami, kabelki sam sobie dorobiłem, nawet nie męczyłem się z zarabianiem pinów wtyczki na samochodzie tylko wziąłem dwa kable z przewodu dwużyłowego od lampki nocnej, zarobiłem i spiąłem z instalacją samochodu za pomocą zwykłych miedzianych konektorów Na to izolacja i wsio bangla.

  3. #3
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    11 2011
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    166 2.4 JTD 2001 distinctive + "wirus"
    Postów
    88

    Domyślnie

    Cytat Napisał jersey Zobacz post
    1. Piny są mostkowane, wszystkie mają znaczenie
    2. Możliwe i nawet powszechnie spotykane. Sam wyciągnąłem kiedyś wtyczkę razem z gniazdem :)
    3. Lutowanie to chyba najpopularniejsze rozwiązanie
    5. Jak chcesz wysyłać przetwornicę to po co chcesz wysyłać kable? Ta przetwornica jest popularna, w serwisie bez problemu dorobią gniazdo. Ty ze swojej strony kupujesz odpowiednie wtyczki i piny Molexa i zarabiasz na kablach, a jak dostaniesz przetwornice to tylko wpinasz.

    Ja tak zrobiłem - mam regenerowane przetwornice z nowymi gniazdami, kabelki sam sobie dorobiłem, nawet nie męczyłem się z zarabianiem pinów wtyczki na samochodzie tylko wziąłem dwa kable z przewodu dwużyłowego od lampki nocnej, zarobiłem i spiąłem z instalacją samochodu za pomocą zwykłych miedzianych konektorów :) Na to izolacja i wsio bangla.

    O, panie! Tak rzetelnej odpowiedzi to się nie spodziewałem! :))))

    Bardzo Ci dziękuję za wszystkie wskazówki. To mi niezwykle upraszcza rozwiązanie.

    Podrążę jeszcze kapeńkę:

    5. W temacie tych wtyków znalazłem ten wątek:

    http://www.forum.alfaholicy.org/166/...y_valeo-2.html

    gdzie kolega danus77 wspomina konkretny egzemplarz części żeńskiej:

    https://www.elfadistrelec.pl/pl/obud...=50&simi=89.17

    Nie bardzo wiem, jak dopasować złącze męskie. Zapewne któreś z poniższych:

    https://www.elfadistrelec.pl/search?...it+m%C4%99skie

    Jeśli masz jakąś dokładniejszą wiedzę w tej materii, to zasugeruj coś, proszę. Ja ponadto zadam to pytanie w serwisie przetwornic, bo może po prostu zostawię cały temat im, ale drugie rozwiązanie (zapewne tańsze) jest takie, by osobiście nabyć odpowiednie złącza i zlecić jedynie przylutowanie oraz zarobienie specjaliście.

  4. #4
    jersey
    Gość

    Domyślnie

    Na ile dobrze kojarzę to jest to złącze: https://www.elfadistrelec.pl/pl/zlac...612/p/14402347

    Jak chce Ci się bawić w lutowanie to na pewno będzie taniej. Z tym, że jakbym ja miał to lutować a nie oddawać komuś, to zlutowałbym kable do przetwornicy, a dopiero na kablach taką wtyczkę: https://www.elfadistrelec.pl/pl/obud...601/p/14402452 Uniknąłbyś problemów z wyrywaniem w razie konieczności ponownego rozłączania, bo miałbyś jak chwycić za złącze żeby wypiąć wtyczkę.

  5. #5
    jersey
    Gość

    Domyślnie

    Się zdublowało.
    Ostatnio edytowane przez jersey ; 14-11-2017 o 08:57

  6. #6
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    11 2011
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    166 2.4 JTD 2001 distinctive + "wirus"
    Postów
    88

    Domyślnie

    Cytat Napisał jersey Zobacz post
    Się zdublowało.
    Ważne rzeczy dwa razy. Ważne rzeczy dwa razy.


    Podsumuję:

    Proste lutowanie to dam radę. "Proste" dla mnie byłoby przylutowanie dwóch kabli (czerwonego i czarnego) do płytki. Zrobiłbym tak, że przylutował te kable i zrobił sobie łączenie z autem takimi konektorami:

    http://konektory.pl/category.php?id_category=166

    żeby móc to w razie jakiejś potrzeby rozłączyć wygodnie.

    Trzeba by jedynie zabepieczyć ten lutowany do przetwornicy przewód przed urwaniem w razie szarpnięcia.

    Pytanie tylko, czy ta wtyczka robi po prostu "plus" w jednym rządku, a "minus" w drugim i to jest dokładnie odpowiednik tego, co na płytce?

    Na zdjęciu zaznaczyłem przykładowo z jednej plus (czerwony), z drugiej minus (czarny), bo nie pamiętam, jak to się układa we wtyczce:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	plusminus.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	505.0 KB
ID:	237730


    Dobrym tropem idę?

  7. #7
    jersey
    Gość

    Domyślnie

    Tak, jeden rząd to plus, drugi minus.

  8. #8
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    11 2011
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    166 2.4 JTD 2001 distinctive + "wirus"
    Postów
    88

    Domyślnie

    Panowie! Dziękuję za wszelkie wskazówki. Zabieram się do roboty w pierwszej wolnej chwili. Dam Wam znać, czy mi poszło, czy mi nie poszło. Spróbuję osobiście przylutować przewód i zarobić sobie rozłączne konektory w razie konieczności demontażu.

  9. #9
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    11 2011
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    166 2.4 JTD 2001 distinctive + "wirus"
    Postów
    88

    Domyślnie

    Siemacie ponownie!

    Udało się wszystko elegancko. Zobaczymy, jak będzie z trwałością.

    Nie chciałem rozbierać doszczętnie, więc lutowałem z pozycji po demontażu plastikowej osłony:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	aeefafb525c8184889f6f5f5492b858f.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	40.2 KB
ID:	237992

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	e53b57259c7ccc3abd5eb865c74916bd.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	41.0 KB
ID:	237993

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	cede6216e214446507cb8878ff4d708d.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	46.3 KB
ID:	237995

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	d9faeb2c38cfcc99ef007e453810e35b.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	57.4 KB
ID:	237996

    Luty strasznie lipne, wiem, ale nie jestem specjalistą. W każdym razie mamy tam trzy "plusy" i trzy "minusy". Plusy są czerwonym kabelkiem od zewnętrznej krawędzi licząc, minusy są czarnym kabelkiem od przewodu wysokiego napięcia patrząc.

    Zrobiłem tak, że cyna sama się fajnie formowała (modelowała), to właśnie dużą kroplą cyny nakapałem na jedno z trzech miejsc na płytce i uformowałem taki "mostek" do sąsiada. Potem kolejny do sąsiada i tam kabelek. Pewnie da się to zrobić legitniej, ale nie było mi dane.

    Tuż przed montażem wyglądało to tak:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	e0ba3598396eb81fc001a2e454d4d7fe.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	57.8 KB
ID:	237997

    I dalej na zbliżeniu:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	53efe2abebcfe7d1734d1326bd1c5800.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	49.2 KB
ID:	237999

    Wykorzystałem konektory ściskane, a nie lutowane. Trochę z wygody, chociaż miałem przygotowaną lutownicę i przetwornicę napięcia w Alfie (nie mam tu garażu i zewnętrznego zasilania). Konektory zacisnąłem mocno, dorzuciłem wcześniej rurki termokurczliwe i całość na mocno ścisnąłem taśmą izolacyjną.
    Odcinek kabelków od lutu licząc zabezpieczyłem trytytką do kabla wysokiego napięcia. Tym samym niespodziewane szarpnięcie za konektory łączące z zewnętrznym przewodem nie zerwie lutu.

    Finalnie wszystko świeci:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	285cdd3722a5a88eff0729f4d3f48096.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	51.9 KB
ID:	238000


    Jeszcze raz dziękuję Wam za pomoc i sugestie!

    Udało się własnoręcznie. I dobrze, bo zadałem pytanie o przylutowanie kilku firmom, które w guglu wyświetlały "naprawa ksenonów". Spławili mnie w większości, a jeden pan ELEKTRONIK LUTOWNIK powiedział, że musi obejrzeć na żywo, ocenić, wycenić, oszacować trudność, koszty, ryzyko. Tak więc wolałem jednakowoż osobiście i również Wam to polecam. Całość tematu można zamknąć w jedną godzinę.
    Ostatnio edytowane przez Sapo ; 19-11-2017 o 20:09

  10. #10
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    01 2019
    Auto
    Alfa Romeo 156
    Postów
    10

    Domyślnie

    Filmik z naprawy przetwornicy:
    youtube.com/watch?v=-7_qVQegevM&t=36s

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 30-09-2016, 21:05
  2. Piny przetwornicy ksenonów
    Utworzone przez jarek1986 w dziale 166
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 15-07-2014, 14:37
  3. Xenon - czy pasują wtyczki od 166?
    Utworzone przez BREITLING w dziale GT
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 24-05-2013, 21:45
  4. Xenon WTYCZKA ZASILAJĄCA 6 PINÓW do przetwornicy
    Utworzone przez Pazur w dziale 166
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 17-12-2011, 22:52

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory