Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Temat: Podnoszenie mocy w automacie 2.4

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2019
    Mieszka w
    Gdańsk
    Auto
    166
    Postów
    190

    Domyślnie Podnoszenie mocy w automacie 2.4

    Witam wszystkich. Zakupiłem jakiś czas temu moją drugą 166. ( pierwsza była TB ) Z oczywistych powodów chcę lekko podnieść moc, aczkolwiek wiem że moim ogranicznikiem jest skrzynia która się po prostu rozsypie. Z przeprowadzonego wywiadu wiem że bezpiecznym ( w miarę ) limitem jst 380 ~390 nm bo inaczej skrzynia mówi "papa" Ale co siada pierwsze. Czy problemem jest konwerter , który można wzmocnić, czy bebechy skrzyni. Na stronie squadratuning wyczytałem że zabezpieczeniem jest ograniczanie momentu na 1,2 i 3 biegu progresywnie coraz mniejsze. Ponadto zastosować można inną turbinę która dmucha nieco wyżej bo automat i tak zżuci bieg na niższy i złapie obroty a czynnikiem mielącym skrzynie jest moment a nie konie. A że nasze 20v wesoło kreci się do 4700 obrotów to można ponadto zmienić charakterystykę turbo aby było więcej koksu u góry i myślę kilkanaście dobrych koników więcej. Robiłem już zmianę turbo w 1.9 jtdm ( co prawda w saabie ale było robione ) Niespecjalnie boje się coś grzebać bo gdy coś klęknie niemiłosiernie to kupie po prostu trzecie 166 Jest to moje trzecie auto w rodzinie więc robić można. Zasadą jest to że niestety musi pozostać tam automat... względy mojej 2 połówki Pozdrawiam i czekam na jakieś sensowne wypowiedzi odnośnie skrzyni. Wiem że się da bo na tej skrzyni biegają saaby o mocy 350 ~380 koni Aczkolwiek są to benzyny

  2. #2
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    Cytat Napisał Raiss27 Zobacz post
    a nieco wyżej bo automat i tak zżuci bieg na niższy i złapie obroty a
    Ot cała filozofia. Limitery + płaski moment. Czyli pojechać do tunera który ma aktywny mózg a nie dużą bazę map. Jechałem raz 2,4 w automacie z mocą sporo ponad 200KM i jechało się jak benzyną bo nie czuć było momentu. Oczywiście osiągi były jak V6 bo osiągi robi moc a nie moment. Tak więc celuj z mapą w wyższą mocą ale płaskim momentem - możliwe najniższym.
    Cytat Napisał Raiss27 Zobacz post
    saaby o mocy 350 ~380 koni Aczkolwiek są to benzyny
    I to jest chyba fenomen saaba, że robi takie programy/mapy że te skrzynie tak się nie sypią jak w innych autach (a sypią się nie tylko w alfach). Nie uchodzą oczywiście za bezawaryjne ale są dość trwałe przy serii.
    Ale z tymi 350KM to przesadziłeś. Na forum saaba jest też opinia, że automat nie zniesie zbyt dużego obciążenia. Fabrycznie chodzi tam w aero 260KM (350Nm) czyli niewiele więcej niż alfa 2,4 20v.
    Jest kilka przypadków (tylko kilka) zrobionych automatów mocniej (choć nie znam takiego o którym piszesz) i trudno to oceniać po tych kilku przypadkach.

    - - - Updated - - -

    Aha, a saaby mają limitery nawet w manualach. Mój ma też na pierwszych trzech biegach ogranicznik.

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2019
    Mieszka w
    Gdańsk
    Auto
    166
    Postów
    190

    Domyślnie

    A myślisz że np. Można wzmocnić konwerter, bo to nie jest droga zabawa, wychodzi z 1500 ziko raptem i dmuchnąć 420 nm? Mogę jeszcze chłodnice oleju skrzyni dołożyć bo to też nie problem. Wiem że alfa jej nie ma a inne modele ją mają w. Tej konstrukcji

  4. #4
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    MOim zdaniem to kwestia obliczeniowa skrzyni a nie konwertera czy chłodnicy. Ten aisin ma fabrycznie limit momentu bez względu na to z jakim sprzęgłem i chłodnicą jest zestawiony. Po prostu mechanicznie nie wytrzyma więcej niż ma przewidziane. Oczywiście to, że w realu wytrzymują dłużej zależy od wielu czynników i przede wszystkim współczynnika bezpieczeństwa przy projektowaniu, który na pewno nie jest 1
    Jeżdżą te skrzynie po mapach na większe moce i momenty. Niekoniecznie się rozpadają. Była tomtrz też ponoć dalej jeździ. Ale musisz wziąć na klatę ryzyko. Jeden zmapuje egzemplarz dbany i oszczędzany. Drugi już mocno zmęczony i właśnie skrzynia padnie po miesiącu.
    Zminimalizowanie ryzyka to dobra mapa. Ale bezpiecznie podnieść to się nie da w ogóle.

  5. #5
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Garwanko
    Dołączył
    03 2017
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Było: 3.0V6/2.5V6/2.4R5 | Jest: 2.4R5/2.0TS
    Postów
    312

    Domyślnie

    Na początku zabrałbym się za solidny przegląd skrzyni. Potem zrobił przyrost mocy. Te skrzynie nie są zbyt rewelacyjne i ją może zmielić. Dość powiedzieć, że problemy z nimi zaczynają się przy 200 tysiącach jazdy z fabryczną mocą

  6. #6
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2019
    Mieszka w
    Gdańsk
    Auto
    166
    Postów
    190

    Domyślnie

    Skrzynka po remoncie chwilę temu wymiana zaworów

  7. #7
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Garwanko
    Dołączył
    03 2017
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Było: 3.0V6/2.5V6/2.4R5 | Jest: 2.4R5/2.0TS
    Postów
    312

    Domyślnie

    Zawory zaworami, weź jeszcze pod uwagę zdolność konwertera do przenoszenia mocy oraz tarczki, które zwyczajnie mogą zacząć się ślizgać. Do wielu amerykanów są zestawy wzmacniające bebechy automatu. Czy wydumali takie coś do Aisina, warto sprawdzić

  8. #8
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    07 2015
    Auto
    AR 156 2.5 V6
    Postów
    252

    Domyślnie

    Tarcxki można wzmocnić dać je jeśli dobrze myślę do galwanizacja jeśli pisze bzdure to sory co do konwertera każdy można wzmocnić są specjalne firmy więc kwestia jest dobrego chłodzenia plus odpowiednią obróbka tarczek

Podobne wątki

  1. [Giulietta] podnoszenie auta
    Utworzone przez tx555 w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 19-09-2020, 08:21
  2. [159] Podnoszenie mocy silnika 1.9 jtdm ,, ile to ok a ile to przesada ,,
    Utworzone przez Bllondas w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 90
    Ostatni post / autor: 12-05-2017, 21:21
  3. podnoszenie szyby
    Utworzone przez robertovv w dziale 156
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 26-09-2013, 18:24
  4. [155] podnoszenie mocy
    Utworzone przez Archangel1988 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 17-09-2012, 23:04
  5. Nie działa podnoszenie szyby
    Utworzone przez grzesiu1302 w dziale 166
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 02-07-2011, 10:33

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory