Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Temat: Alfa 166 2.5 V6 CF2 - przekroczone spaliny

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2019
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    Alfa Romeo 166 2.5 V6 CF2 2000r.
    Postów
    50

    Domyślnie Alfa 166 2.5 V6 CF2 - przekroczone spaliny

    Witam,

    od zakupu swojej Alfy niepokoi mnie zapach spalin. Samochód rozgrzałem i pojechałem na SKP aby sprawdzić to analizatorem.
    CO - 0,6% - norma to 0,5%
    HC - 200 ppm - norma to poniżej 100 ppm.
    lambda w normie.
    Marchewa w samochodzie nie świeci, samochód ma moc, minimalnie wibruje na wolnych obrotach. Nie mam porównania z innym busso i nie wiem czy nie przesadzam. Wiem, że bardzo ważne jest ustawienie rozrządu (dobre blokady i czujnik zegarowy). Mój był wymieniany jakieś 2,5 tyś temu u jednego z 3 poznańskich specjalistów, więc tutaj myślę, że jest ok. Przy tej okazji zostały wymienione świece, uszczelki pokryw zaworów, pompa wody i pasek osprzętu, olej, filtry itp. To szarpanie obserwowałem przed i po wymianie.
    Rzeczy, które sprawdziłem:
    - przepływomierz - po rozgrzaniu na wolnych 13,3 - 14,7 kg/h
    - przepływomierz - podczas jazdy - 14,5 - 506 kg/h napięcia 1,4 - 4,24 (2 bieg do końca obrotomierza)
    - sonda lamba na postoju oscyluje 304 - 998 mV
    - sonda lambda podczas jazdy oscyluje 228 - 1064 mV
    - integrator sondy - 0,982 - 1,02
    - dolot - harmonijka jest poklejona taśmą - organoleptycznie wygląda na szczelny. Nie wiem jak dobrze sprawdzić. Może ktoś podpowie jak domowym sposobem to dobrze zdiagnozować?
    - cewki - jak posprawdzać? jedynie nie słyszę cykania.
    - wydech - jest szczelny, katalizator fizycznie jest oryginał ale co w środku to nie wiem.
    - obroty nie falują

    Czy nieszczelny dolot może powodować przekroczone spaliny?
    Czy ten silnik bez katalizatora/zużytym katalizatorem powinien się mieścić w normach spalin?

    Proszę o jakąś podpowiedź co posprawdzać. Fajnie gdyby ktoś podał jakieś wartości referencyjne dla mojego silnika.
    Za miesiąc kończy się przegląd i boję się, że spaliny mnie wyeliminują.
    Ostatnio edytowane przez Krokulec ; 16-05-2019 o 23:22

  2. #2
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krokulec Zobacz post
    Czy ten silnik bez katalizatora/zużytym katalizatorem powinien się mieścić w normach spalin?
    Na pewno nie. Gdyby tak było to by go nie montowali
    Jeżeli tak jak piszesz wszystko masz ok to jedynie upatrywałbym problemu tu:
    Cytat Napisał Krokulec Zobacz post
    katalizator fizycznie jest oryginał ale co w środku to nie wiem.
    Nie wiem tylko co masz na myśli pisząc, że nie podoba Ci się zapach spalin. Czuć olej? Za dużo paliwa?
    Aha, może zużywa Ci trochę więcej oleju i tez możesz mieć normę przekroczoną. A to jednak już stare auto.

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2019
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    Alfa Romeo 166 2.5 V6 CF2 2000r.
    Postów
    50

    Domyślnie

    Według mnie w spalinach czuć paliwo. Na dzień dzisiejszy skłaniam się, że to problem katalizatora. Ogarnę jeszcze dolot bo razi mnie poklejona harmonijka. Co do spalania oleju nie zaważyłem nadmiernego zużycia jednak za mało kilometrów przejechałem tym autem aby to ocenić. Myślę, że na forum powinien powstać wątek z wartościami relerencyjnimi aby każdy był wstanie w jakimiś stopniu diagnozować swój samochód.

  4. #4
    Użytkownik Alfista Avatar tomaz
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    166 3.0V6 Sportronic | szybkie daily
    Postów
    4,455

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krokulec Zobacz post
    Według mnie w spalinach czuć paliwo.
    Czyli albo ECU daje za dużo paliwa (tutaj przyczyn może być wiele, choćby lejący wtrysk), albo katalizator do wymiany. Jeżeli kat jest ori, to stawiam że po prawie 20 latach nie trzyma jednak założonych od nowości norm
    Pamiętaj, że CF2 ma słabą diagnostykę i to, że sonda nie mruga wcale nie oznacza, że katalizator jest OK.
    166 2.5V6 CF2 Sportronic była | 166 3.0V6 CF3 Sportronic @ 241KM / 291Nm jest
    Moja 166 Grigio Chiaro: http://www.forum.alfaholicy.org/nasz...ml#post1222435
    Więcej Alfy: https://www.youtube.com/channel/UCA7...kh5YZ4Hy4vTsew
    Szybkie daily: https://www.forum.alfaholicy.org/prz..._s5_tomaz.html


  5. #5
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2015
    Auto
    Lancia Kappa
    Postów
    62

    Domyślnie

    Moim zdaniem sondy trzeba zdiagnozować to na początek , Twoje sondy podchodzą pod górną granicę, a to by właśnie oznaczało zbyt bogata mieszankę.
    Integrator też masz wysoki co też oznacza bogata mieszankę.

  6. #6
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2019
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    Alfa Romeo 166 2.5 V6 CF2 2000r.
    Postów
    50

    Domyślnie

    W przypadku konieczności wymiany katalizatora co polecacie? Bo używka to chyba słaby pomysł.

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał misza007 Zobacz post
    Moim zdaniem sondy trzeba zdiagnozować to na początek , Twoje sondy podchodzą pod górną granicę, a to by właśnie oznaczało zbyt bogata mieszankę.
    Integrator też masz wysoki co też oznacza bogata mieszankę.
    Wydaje mi się, że mam tylko jedną sondę przed katalizatorem. Jak ją poprawnie diagnozować? Jakie powinny być wartości referencyjne?

  7. #7
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2015
    Auto
    Lancia Kappa
    Postów
    62

    Domyślnie

    Zapożyczone z elektrody : Sonda lambda jest ogniwem elektronicznym, którego wielkość napięcia (od 0 do 1V) zależy od zawartości tlenu w spalinach. Zbudowana jest z dwóch platynowych płytek, rozdzielonych warstwą dwutlenku cyrkonu (ZrO2). Związek ten w obecności tlenu staje się elektrolitem, a na powierzchni płytek platyny pojawiają się jony tlenu o ładunku ujemnym. Czujnik jest tak skonstruowany, aby jedna jego strona mogła stykać się z powietrzem atmosferycznym (sygnał odniesienia), zaś druga z gorącymi spalinami.
    Z uwagi na to, że płytki stykają się z gazami o różnej zawartości tlenu, tworzy się różnica potencjału. wartości napięcia określające mieszankę bogatą i ubogą są wprowadzane do pamięci stałej komputera i decydują o skróceniu lub wydłużeniu czasu wtrysku i wielkości dawki paliwa.
    Duża zawartość procentowa tlenu (od 4 do 5%) wskazuje na mieszankę ubogą, wartość napięcia sygnału wysyłanego przez czujnik jest w takim przypadku mała (od 0 do 0,1V). Natomiast mała zawartość procentowa tlenu (od 0 do 0,5%) wskazuje na mieszankę bogatą, napięcie wysyłane przez sondę lambda ma w takim przypadku wartość od 0,7 do 0,8V. Jeżeli mieszanka ma prawidłowy stosunek stechiometryczny (LAMBDA=1) sonda lambda wyśle sygnał o napięciu około 0,5V.
    Wymuszone tymi wahaniami naprzemienne procesy utleniania i redukcji są korzystne dla pracy dopalacza katalitycznego.
    Nowa sonda lambda wykonuje w ciągu 10 sekund więcej niż 5 cykli zmian napięcia.
    Ponadto sonda przesyła sygnał do ewentualnej zmiany (która następuje w ciągu 50 ms) czasu trwania wtrysku (dawki paliwa).
    Sonda lambda zaczyna wytwarzać napięcie, gdy osiąga temperaturę pracy około 300 (0C) i w najnowszych rozwiązaniach układów wylotowych w celu skrócenia do kilku sekund czasu oczekiwania na pracę sondy w jej korpusie umieszcza się grzałkę. Dzięki temu zaczyna się ona pracować już po 20, 30 sekundach po uruchomieniu pojazdu.
    Najwyższą wydajność sonda osiąga w temperaturach około 500, 600 (0C) i jest wytrzymała na temperatury nawet 900, 950 (0C).
    Sonda w czasie eksploatacji pojazdu nie wymaga żadnej obsługi. Jednak w miarę użytkowania osadzają się na niej różne zanieczyszczenia zakłócające jej pracę.
    Wysoka temperatura działa na sondę samoczyszcząco. Im wyższa temperatura, tym proces ten jest bardziej efektywny i przykładowo przy 600 (0C) wymaga 4 godzin, ale już 800 (0C) tylko 10 minut.

    Typowe objawy uszkodzonej sondy lambda są następujące:

    - zwiększone zużycie paliwa (nawet do 15l/100 km),
    - samoistne osady na rurze wydechowej,
    - czarny dym wydzielający się z rury wydechowej,
    - nierównomierna praca silnika,
    - zwiększona ilość CO i HC w spalinach podczas sprawdzania spalin na analizatorze spalin.

    Po zauważeniu któregoś z tych objawów należy niezwłocznie poddać silnik diagnostyce w autoryzowanej stacji obsługi. Dłuższa praca silnika z uszkodzoną sondą, oprócz większego zużycia paliwa, może doprowadzić do zniszczenia katalizatora

    - - - Updated - - -

    Do tego można dodać jeszcze to, że nasze sondy posiadaja grzałki które też trzeba diagnozować, tylko musisz poszukać jakie powinny być ich napiecia.
    Ostatnio edytowane przez misza007 ; 27-05-2019 o 21:43

  8. #8
    Użytkownik Alfista Avatar tomaz
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    166 3.0V6 Sportronic | szybkie daily
    Postów
    4,455

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krokulec Zobacz post
    W przypadku konieczności wymiany katalizatora co polecacie?
    Ja polecam Magnaflow. Mają naprawdę duży wybór w bardzo dobrych cenach. Osobiście przerabiałem dwa ich katalizatory: jeden ceramiczny normalny (gęsty), ale było mi za cicho więc docelowo wpadły dwa sportowe (o zmniejszonej gęstości). Jakby co pisz PW.
    166 2.5V6 CF2 Sportronic była | 166 3.0V6 CF3 Sportronic @ 241KM / 291Nm jest
    Moja 166 Grigio Chiaro: http://www.forum.alfaholicy.org/nasz...ml#post1222435
    Więcej Alfy: https://www.youtube.com/channel/UCA7...kh5YZ4Hy4vTsew
    Szybkie daily: https://www.forum.alfaholicy.org/prz..._s5_tomaz.html


Podobne wątki

  1. [159] Egr wyrzuca spaliny
    Utworzone przez kaaamilp w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 30-03-2014, 12:33
  2. [145] czuć spaliny
    Utworzone przez bobryt w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 17-02-2010, 04:57
  3. [166] analiza spalin - przekroczone HC. Help!
    Utworzone przez tomaz w dziale 166
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 16-10-2008, 00:04
  4. [166] 166 2.0 ts spaliny
    Utworzone przez henekl w dziale 166
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 13-04-2008, 09:39
  5. [166] 2.0 ts spaliny
    Utworzone przez henekl w dziale 166
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 11-04-2008, 10:32

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory