Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Temat: 4HP20, duży luz na półosi, szarpanie, brak 4 biegu

  1. #1
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    12 2013
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    AR 166 3.0 Sportronic 2002
    Postów
    323

    Domyślnie 4HP20, duży luz na półosi, szarpanie, brak 4 biegu

    Witam Panowie, doprowadzam powoli swoją 166 do ładu, przyszedł czas na ogarnięcie skrzyni..

    A więc tak, od początku ze skrzynią było coś nie tak, w sensie podczas zmiany z 1-2 i 2-3 czuć było szarpnięcie, coś jak strzał ze sprzęgła w manualnej skrzyni. Objaw odczuwalny szczególnie podczas jazdy w korku, przy dynamiczniejszym przyspieszaniu biegi zmieniały się płynnie, do tego podczas przyspieszania z pedałem w podłodze, czasami podczas zmiany bodajże 2-3 zapalała się kontrolka skrzynia światłem ciągłym, skrzynia blokowała się na chyba 4 biegu, pomagało zgaszenie i zapalenie samochodu na nowo.
    Zauważyłem też że półoś wychodząca ze skrzyni od strony kierowcy ma kosmiczny luz góra dół, tak ze 3 cm, jutro postaram się dodać jakiś filmik. Znalazłem posty o tym żę tak ma być wiec nie interesowałem się tym, ale.. podczas włączenia biegu wstecznego czuć szarpnięcie, domyślam się że winowajcą jest tenże luz, dodatkowo podczas jazdy po łuku w prawo czuć chrobotanie, podczas hamowania skrzynią z 1 biegu z 5-6 tyś obrotów chrobotanie także czuć, więc zastanawiam się czy sprawcą całego tego szarpania nie jest tenże luz, dziwie się że przy takim luzie z uszczelniacza jeszcze nie cieknie olej.
    Łożysko koła i przeguby odpadają, były zmieniane.

    Przyszedł więc pomysł rozpoczęcia diagnozy od rzeczy nic nie kosztujących, wyjąłem, rozebrałem w drobny mak i umyłem blok sterujący, wszystkie tłoczki poskładane na oleju, pracują bez zacięć, obudowa dwóch jednak jest trochę porysowana, i tak:

    W bloku sterującym są 2 zawory i 4 regulatory, z czego 3 regulatory są takie same a 4 jest inny. Ten inny trafił na swoje miejsce, a 3 z racji tego że są takie same trafiły w losowe miejsca, i teraz:

    Podczas zmiany 1-2 i 2-3 jak szarpało tak szarpie, ale..
    Podczas gwałtownego przyspieszania przy zmianie 2-3 nie zapala się kontrolka, natomiast po przejechaniu jakichś 30km kiedy skrzynia ma zapiąć 4 bieg obroty idą w górę a samochód nie przyspiesza, po chwili skrzynia przechodzi w tryb awaryjny, samochód traci napęd, podczas dodawania gazu słychać chrobotanie.
    Pomaga zgaszenie samochodu, sytuacja powtarza się, zapięcie 4 biegu objawia się za każdym razem tym samym.

    I teraz zastanawiam się czy nie jest uszkodzony któryś z regulatorów? Bo tak wnioskuję po zmianie ich miejscami.

    Rozbierał ktoś tę skrzynię w celu usunięcia luzu półosi? Za to odpowiedzialne jest łożysko, jakaś regulacja luzu na podkładkach ?


    Jeśli chodzi o olej to było go trochę mało, nie zmieniałem póki co, dolałem do poziomu.
    Sterownik suchy, nie widać śladów zalania płynem z nagrzewnicy.

    Wszelkie sugestie mile widziane

    Co do błędów w sterowniku to jest jeden, "kontrola zmiany przełożeń"

    A za tytuł z luz przez "ó" wybaczcie,
    Ostatnio edytowane przez starykot ; 30-06-2019 o 18:32

  2. #2
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    Cytat Napisał starykot Zobacz post
    Znalazłem posty o tym żę tak ma być wiec nie interesowałem się tym
    Tak ta skrzynia ma luzy na półosi. Nie wiem jak nowa bo nie widziałem ale rozmawiałem z wieloma ludźmi i wszystkie luz mają. Mają i to niepokojąco duży a nie leciutki jakby się mogło wydawać.
    Cytat Napisał starykot Zobacz post
    półoś wychodząca ze skrzyni od strony kierowcy ma kosmiczny luz góra dół, tak ze 3 cm
    TO już myślę przesada. U mnie jest nadmiernie duży luz ale nie aż tak. Po prostu półoś lata jakby sobie tam tylko wisiała
    Cytat Napisał starykot Zobacz post
    A więc tak, od początku ze skrzynią było coś nie tak, w sensie podczas zmiany z 1-2 i 2-3 czuć było szarpnięcie, coś jak strzał ze sprzęgła w manualnej skrzyni.
    A zmieniałeś olej dynamicznie? Moim zdaniem to zawsze podstawa. Ja już raz uratowałem tak jedną skrzynię a "krzyżyk" na niej już stawiali.
    Cytat Napisał starykot Zobacz post
    Rozbierał ktoś tę skrzynię w celu usunięcia luzu półosi? Za to odpowiedzialne jest łożysko, jakaś regulacja luzu na podkładkach ?
    Nie napiszę Ci teraz dokładnie bo już nie pamiętam. Ale sprawa nie jest prosta. To nie jakieś tam skasowanie luzu tylko zużywają się jakieś koła czy wieńce. Tak czy siak fachowiec od tych skrzyń powiedział mi, że umarł w butach muszę szukać nowej lub używanej w lepszym stanie do przekładki bebechów.
    To był warsztat. Może ktoś w domowym zaciszu postara się bardziej ale z tego co wiem szlak nie jest przetarty.

  3. #3
    Użytkownik Fachowiec Avatar QBA
    Dołączył
    03 2007
    Mieszka w
    Częstochowa
    Auto
    ALFA 166 SWAP 3.0+Q2 / ALFA 166 2.4 20v FL 180 HP/Jumper 2.8 JTD /Fiat Regata/Alfa 147 JTD 8v
    Postów
    2,633

    Domyślnie

    Montowałem fabrycznie nową skrzynie, luz był ale nie tak duży jak widuje w skrzyniach z jakimiś przebiegami.
    Trzy lata temu miałem przez jakiś czas FL 05 r z tą skrzynią, miała 200 tyś z hakiem i byłem zdziwiony bo luz był bardzo mały.
    http://www.flar-ital.pl/ - CZĘŚCI ZAMIENNE- SERWIS: Lancia, Fiat, Alfa Romeo
    USŁUGI AUTOLAWETĄ- POMOC DROGOWA

  4. #4
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    A na ile byś ocenił w milimetrach luz promieniowy w nowej skrzyni?
    Choć u mnie poza promieniowym to jeszcze półoś mocno się kiwa.....

  5. #5
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    12 2013
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    AR 166 3.0 Sportronic 2002
    Postów
    323

    Domyślnie

    Myślę że to chrobotanie podczas jazdy po łuku/hamowania z wysokich obrotów jest spowodowane właśnie tym, podczas jazdy na wprost skrzynia nie wydaje żadnych dźwięków.

    Nie zmieniałem oleju bo podczas dolewania po zaciągnięciu do strzykawki tego który był w skrzyni wydawała się być w porządku, jednak podczas demontażu płyty sterującej widząc cały olej na dnie skrzyni już tak ciekawie nie wyglądał. Na magnesie w misce bloku sterującego śladowe ilości opiłków, a raczej mułu.

    Skoro zużywają się koła i wieńce to pewnie albo nowy mechanizm różnicowy albo rzeźbienie tego który jest u jakiegoś ogarniętego tokarza.

    Dziwi mnie zachowanie po czyszczeniu bloku sterującego, chyba pokuszę się jeszcze raz o jego wyjęcie i zamianę regulatorów miejscami, zobaczymy czy w temacie 4 biegu wtedy coś się zmieni.

    Niestety widzę że czeka mnie mimo wszystko targanie skrzyni z samochodu żeby naprawić ten luz..

    Ps. jest ciekawa serwisówka do 4hp20 z citroena xantii, myśle ża warto by ją dodać do tematu instrukcji serwisowych tej skrzyni.

  6. #6
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    Możesz dodać do tematu. Ja kiedyś widziałem bodaj na forum safrany jak gość sam w garażu robił remont ZF4HP20

  7. #7
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    12 2013
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    AR 166 3.0 Sportronic 2002
    Postów
    323

    Domyślnie

    Człowiek zbudował skrzynię więc i człowiek może ją naprawić, kwestia tego żeby mieć o tym pojęcie.
    O ile w internecie można znaleźć na forach niuanse na temat remontu i składania silnika, tak o skrzyniach automatycznych jest raczej mało, trzeba przecierać szlaki.
    Jak poznać że dany zawór w bloku sterującym będzie puszczał olej i trzeba regenerować, do 4hp20 chyba nie ma nawet żadnej procedury sprawdzania luzów w pompie oleju.


  8. #8
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    12 2013
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    AR 166 3.0 Sportronic 2002
    Postów
    323

    Domyślnie

    Samozwańczego fachowca od automatów ciąg dalszy
    Skrzynia poszła na stół, okazało że hamulec C odpowiedziany za 4 bieg jest zużyty, w skrzyni pełno szlamu, trochę opiłków w filtrze i na magnesach, uszkodzone "akumulatorki?" ciśnienia oleju w sterowniku hydraulicznym, panewka pompy oleju jak i sama pompa wygląda na dobrą.
    Luz w dyferencjale jest ciężki jeśli nie niemożliwy do usunięcia, flansza półosi wchodzi wieloklinem w zębatkę satelitarną, i jest "łożyskowana" w obudowie dyferencjału, trzeba by dotaczać tulejki itp, ale znów może braknąć materiału na takie modyfikacje..

    Jutro dodam troszkę zdjęć z naprawy.

    Generalnie skrzynia przeszła czyszczenie, generalnie olej nie był zły, ale przestrzenie tłoków sprzęgieł mocno zabite szlamem, niektóre kosze sprzęgłowe także, filtr oleju fabryczny czyli prawie 20 letni..

    Po złożeniu skrzynia pracuje prawie idealnie, czasem ale sporadycznie szarpnie z 2 na 3 bieg, poza tym wszystko działa poprawnie, myślę że może to być kwestia sterownika hydraulicznego lub regulatorów, jak znajdę czas to pójdą kiedyś do mycia w wanience ultradźwiękowej.

  9. #9
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    12 2013
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    AR 166 3.0 Sportronic 2002
    Postów
    323

    Domyślnie

    Oto i obiecane zdjęcia

    Uszkodzone tarczki hamulca 4 biegu
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2019-07-07 15.24.50.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	91.5 KB
ID:	261650Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2019-07-07 15.33.17.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	85.0 KB
ID:	261651Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2019-07-07 15.24.20.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	88.6 KB
ID:	261652
    Nowe tarczki
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2019-07-19 16.10.13.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	100.7 KB
ID:	261653Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2019-07-19 16.17.19.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	94.8 KB
ID:	261654
    Pozostała tarczki sprzęgieł/hamulców skrzyni były w dobrym stanie
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2019-07-08 19.57.04.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	98.1 KB
ID:	261656
    Praktycznie cała skrzynia w częściach na stole
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2019-07-17 21.10.15.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	99.2 KB
ID:	261657Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2019-07-18 20.57.27.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	99.9 KB
ID:	261658
    Patent na ściśnięcie sprężyn i włożenie półksiężycy zabezpieczających
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2019-07-19 17.22.56.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	98.0 KB
ID:	261655Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2019-07-19 17.23.07.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	85.8 KB
ID:	261659
    Pompa oleju
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2019-07-19 15.58.07.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	92.4 KB
ID:	261661
    A tak wygląda wnętrze skrzyni odpowiadające za przełożenia, brakuje tylko jednego zestawu tarczek w górnej części, są one montowane w skrzyni za pompą oleju
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2019-07-19 18.29.39.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	86.3 KB
ID:	261662
    Uszkodzone akumulatorki ciśnienia, nie mogłem tych elementów nigdzie znaleźć.. zostały zastąpione przez okrągłe kawałki gumy
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2019-07-23 20.59.18.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	102.0 KB
ID:	261663

    To z dobrych wiadomości.. Ze złych że skrzynia po jakichś 600km wyzionęła ducha.. Do końca pracowała poprawnie, nagle 3 bieg, ślizganie, brak napędu, kontrolka awarii, samochód ani do przodu ani do tyłu.. Zgaszenie i ponowne odpalanie nic nie daje, co ciekawe czuć że nawet na P samochód chce jechać ale zaraz łapie go zapadka w skrzyni..
    Po 10 minutach i odpaleniu ledwo toczy się kilka metrów, po czym całkiem traci napęd..
    Kontrola oleju.. Masa opiłków, olej wygląda jak wymieszane z brokatem.

    Jestem na etapie ponownego rozbierania skrzyni i wstępna diagnoza jest taka że odkręciła się nakrętka kontrująca łożyska zębatki wyjścia napędu ze skrzyni na mechanizm różnicowy.. Zmieliło łożyska, powstały opiłki, szlam zatkał filtr albo zablokował hydraulikę płyty sterującej lub uszkodził pompę oleju.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez tytułu.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	65.0 KB
ID:	261664
    Co ciekawe ja tej nakrętki nie rozkontrowywałem, łożyska były dobre więc nie ruszałem tego.. Taki peszek niestety
    W optymistycznych założeniach do wymiany będą same łożyska, w pesymistycznych uszkodzeniu mogła ulec pompa oleju, jakieś inne elementy skrzyni.
    I tu prośba do posiadacz uszkodzonej, lub w częściach 4hp20, prosił bym o kontakt na pw, gdyż prawdopodobnie będę potrzebował elementów ze schematu..

  10. #10
    Użytkownik Fachowiec Avatar QBA
    Dołączył
    03 2007
    Mieszka w
    Częstochowa
    Auto
    ALFA 166 SWAP 3.0+Q2 / ALFA 166 2.4 20v FL 180 HP/Jumper 2.8 JTD /Fiat Regata/Alfa 147 JTD 8v
    Postów
    2,633

    Domyślnie

    Mam w warsztacie starą skrzynie klienta, któremu montowałem fabrycznie nową. Normalnie jeździła, przechodziła jakiś tam remont stosunkowo niedawno u speca od skrzyń ale z luzem flanszy nic nie zrobił, stąd decyzja klienta do wymianie skrzyni.
    Z tego co wiem chce się jej pozbyć. Jeśli będziesz zainteresowany to zapraszam na priv i podeśle Ci jego numer telefonu to się dogadacie.
    Na chwile obecną tylko z wysyłką będzie problem więc preferował bym odbiór osobisty u mnie w warsztacie.
    http://www.flar-ital.pl/ - CZĘŚCI ZAMIENNE- SERWIS: Lancia, Fiat, Alfa Romeo
    USŁUGI AUTOLAWETĄ- POMOC DROGOWA

Podobne wątki

  1. brak 4-5 biegu zgrzyt i szarpanie
    Utworzone przez chajdek417 w dziale 147
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 29-09-2013, 08:30
  2. 4HP20 - Alfa rusza z 2 biegu
    Utworzone przez dawideksl w dziale 166
    Odpowiedzi: 68
    Ostatni post / autor: 28-08-2013, 19:05
  3. Szarpanie przy skręcaniu 4HP20
    Utworzone przez Markus91 w dziale 166
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 04-05-2012, 10:49
  4. 4HP20 - kontrolka od skrzyni, szarpanie przy zmianie na P D R
    Utworzone przez Michał_Sitek w dziale 166
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 03-09-2011, 13:01
  5. 4HP20 wymiana półosi
    Utworzone przez jac_eek w dziale 166
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 06-04-2011, 23:19

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory