Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Temat: Pisk z głośników podczas słuchania muzyki ze zmieniarki

  1. #1
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    12 2013
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    AR 166 3.0 Sportronic 2002
    Postów
    323

    Domyślnie Pisk z głośników podczas słuchania muzyki ze zmieniarki

    Jako że akcja #zostanwdomu działa, alfa w koncu zaczeła doczekiwać się dopieszczania pewnych bolączek.
    Mam problem od początku posiadania swojej 166, że podczas słuchania muzyki z płyt cały czas słychać pisk z głośników, który narasta wraz ze wzrostem obrotów silnika (mega irytujące), a jakość samego dźwięku jest jakaś taka mierna, jest płytko, dźwięk wydaje się taki piaszczysty, zaszumiany (w poprzeniej 166 miałem DSP i wydaje mi się że tam dźwięk był zdecydowanie lepszy).
    Nie ma tego podczas słuchania kaset czy radia, choć jakość dźwięku wydaje mi się też dużo gorsza niż w poprzedniej 166. Dodam żę mam wersję z DSP, i wszystkie głośniki włącznie z basowymi w półce sprawne.
    Ogólnie wydaje mi się że dźwięk z płyt przypomina jakością to co można uzyskać przez transmiter, jeśli nie gorzej.
    Zmieniałem procesory dźwięku, beż różnicy.
    Ma ktoś jakieś pomysły?

  2. #2
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    Cytat Napisał starykot Zobacz post
    Zmieniałem procesory dźwięku, beż różnicy.
    Co to znaczy?

    Zazwyczaj takie zakłócenia pojawiają się gdy ktoś niewłaściwie poprowadzi instalację. Np zasilanie obok kabli sygnałowych. Zasilanie z niewłaściwego źródła. Przy fabrycznej instalacji nie powinno to mieć miejsca.

  3. #3
    Użytkownik Świeżak Avatar Damiano94
    Dołączył
    03 2020
    Auto
    Alfa Romeo 147 2.0 TS Distinctive
    Postów
    44

    Domyślnie

    Cytat Napisał marek230482 Zobacz post
    Co to znaczy?

    Zazwyczaj takie zakłócenia pojawiają się gdy ktoś niewłaściwie poprowadzi instalację. Np zasilanie obok kabli sygnałowych. Zasilanie z niewłaściwego źródła. Przy fabrycznej instalacji nie powinno to mieć miejsca.
    Zgadzam się, ale oprócz tego istnieje coś takiego jak zaburzenia przewodzone - pokrótce wyjaśnię, o co chodzi.

    Mianowicie, niektóre układy/urządzenia elektroniczne oprócz pobierania napięcia z jakiegoś obwodu, "pompują" do niego zakłócenia wysokoczęstotliwościowe (w tym przypadku słyszalne w głośnikach jako pisk) - szczególnie tyczy się to urządzeń niskiej jakości, których zasilanie odbywa się za pomocą przetwornic step-up lub step-down; zakłócenia te to efekt uboczny konwersji poziomów napięcia stałego w celu odpowiedniego zasilenia tychże urządzeń. Tu pytanie do autora, czy ma w swoim aucie np. jakieś ledy czy zasila coś np. z gniazda zapalniczki? Ogólnie, czy ma jakieś niefabryczne elementy włączone w obwód zasilania razem z radiem i zmieniarką?

    Jeśli tak, to najprawdopodobniej one są źródłem wspomnianych zakłóceń w obwodzie zasilania. Można je chwilowo odłączyć i sprawdzić, czy dalej będzie słychać pisk w głośnikach.

    Jeżeli nie masz wyżej wspomnianych elementów lub nie chcesz się ich pozbywać, to jeżeli ogarniasz trochę elektronikę i lutowanie, to proponuję zastosowanie filtru LC na linii zasilania tuż przed radiem/zmieniarką (najlepiej jakbyś upchał go w obudowie). Jeżeli uda Ci się dobrze dobrać parametry tego filtru, to pozbędziesz się szpilek wysokoczęstotliwościowych na zasilaniu radia/zmieniarki i wtedy będziesz miał względnie stałe napięcie, co z kolei powinno rozwiązać problem pisku w głośnikach i słabej jakości dźwięku.

    O filtrze LC można poczytać na Forbocie (dałbym link, ale muszę mieć więcej niż 10 postów...)

    W razie czego dawaj znać w tym wątku lub na priv, będę starał się pomóc. Pozdro
    Ostatnio edytowane przez Damiano94 ; 30-03-2020 o 00:55

  4. #4
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    12 2013
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    AR 166 3.0 Sportronic 2002
    Postów
    323

    Domyślnie

    W końcu rozdłubałem wiązkę idącą od zmieniarki i procesora dźwięku, i ktoś coś tam dłubał, izolacja, dokładane kable, koszulki termokurczliwe...
    Pewnie chciał się wpiąć pod audio, ale coś nie wyszło, jeśli to to jest przyczyną tych zakłóceń. I od tego pewnie trzeba zacząć.

  5. #5
    Użytkownik Alfista Avatar tomaz
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    166 3.0V6 Sportronic | szybkie daily
    Postów
    4,455

    Domyślnie

    Cytat Napisał starykot Zobacz post
    W końcu rozdłubałem wiązkę idącą od zmieniarki i procesora dźwięku, i ktoś coś tam dłubał, izolacja, dokładane kable, koszulki termokurczliwe...
    Pewnie chciał się wpiąć pod audio, ale coś nie wyszło, jeśli to to jest przyczyną tych zakłóceń. I od tego pewnie trzeba zacząć.
    Napisz co udało ci się ustalić/naprawić. U siebie mam podobny objaw, ale występuje on czasowo (raz jest, raz go nie ma) i łączy się z efektem zanikania kanałów (najpierw jest piszczenie o częstotliwości rosnącej z obrotami silnika, a po jakimś czasie kanał znika zupełnie). Być może gdzieś coś się przytarło i zwiera, ale niestety w tym wypadku musiałbym rozpruć całe auto bo to może być każdy przewód w zasadzie...
    166 2.5V6 CF2 Sportronic była | 166 3.0V6 CF3 Sportronic @ 241KM / 291Nm jest
    Moja 166 Grigio Chiaro: http://www.forum.alfaholicy.org/nasz...ml#post1222435
    Więcej Alfy: https://www.youtube.com/channel/UCA7...kh5YZ4Hy4vTsew
    Szybkie daily: https://www.forum.alfaholicy.org/prz..._s5_tomaz.html


  6. #6
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    12 2013
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    AR 166 3.0 Sportronic 2002
    Postów
    323

    Domyślnie

    Póki co temat odwlekam bo jest kilka bardziej istotnych rzeczy do naprawy, ale mam druga kompletna wiązkę od dsp i zmieniarki do ics więc prawdopodobnie nie będę się bawił w naprawę tylko je przełożę i zobaczę czy coś się zmieni.
    U Ciebie objaw występuje podczas słuchania z każdego źródła czy tylko z płyt tak jak u mnie?

  7. #7
    Użytkownik Alfista Avatar tomaz
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    166 3.0V6 Sportronic | szybkie daily
    Postów
    4,455

    Domyślnie

    Cytat Napisał starykot Zobacz post
    U Ciebie objaw występuje podczas słuchania z każdego źródła czy tylko z płyt tak jak u mnie?
    Praktycznie z każdego źródła, ale częściej z radia/modułu BT, a rzadziej z Audiostrady (karta SD) bo tam jest mocniejszy sygnał. CD nie używam, bo zmieniarka zdechła wiele lat temu.
    166 2.5V6 CF2 Sportronic była | 166 3.0V6 CF3 Sportronic @ 241KM / 291Nm jest
    Moja 166 Grigio Chiaro: http://www.forum.alfaholicy.org/nasz...ml#post1222435
    Więcej Alfy: https://www.youtube.com/channel/UCA7...kh5YZ4Hy4vTsew
    Szybkie daily: https://www.forum.alfaholicy.org/prz..._s5_tomaz.html


Podobne wątki

  1. [159] Pisk podczas hamowania.
    Utworzone przez vudka123 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 01-02-2019, 19:29
  2. Okropny pisk podczas jazdy
    Utworzone przez MyPPx w dziale 156
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 02-08-2014, 09:09
  3. Buczenie podczas słuchania muzyki
    Utworzone przez perek16 w dziale 156
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 25-02-2014, 00:10
  4. [159] hamulce - pisk podczas jazdy
    Utworzone przez dragan w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 08-09-2013, 10:13
  5. Pisk podczas przyspieszania
    Utworzone przez Kaczkins w dziale 147
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 12-04-2012, 19:52

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory