Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 29 z 29

Temat: Problem z biegami w 166

  1. #21
    Użytkownik Znawca Avatar motogold
    Dołączył
    04 2014
    Mieszka w
    Łebcz
    Auto
    alfa 166 2,4 jtd 1999/alfa 166 2,4 2003 150km
    Postów
    1,448

    Domyślnie

    Główną przyczyną nie wracania lewarka biegów,są zapieczone/zabrudzone tulejki w "koziołku" na skrzyni biegów,do którego podłączone są linki.Na 2 sposoby można to zrobić .
    1 łatwiejszy-zdjąć koło,nadkole i mamy wszystko na wierzchu.
    2 trudniejszy-od komory silnika jest dojście z góry.
    Zdejmujemy linki biegów podważając je łyżką,dużym śrubokrętem.Odkręcamy nakrętkę,wybijamy tą ośkę uważając na gwint.Delikatnie czyścimy ją papierem ściernym 600-800.jeżeli mamy tulejki niepołamane,to delikatnie je wysuwamy.Są na każdej ze stron,czyli 2 sztuki.Zmywamy czymś np.zmywaczem do hamulców.Jeżeli nie chcemy wyciągać tych tulejek,to na szmatę spryskujemy zmywacz,wkładamy i czyścimy.Ewentualnie delikatnym papierem czyścimy np.800.Składamy na smar do przegubów.ten molibdenowo/grafitowy.
    Składamy odwrotnie i cieszymy się z jazdy.Czas pracy na spokojnie-1 godzina.
    Jeżeli chodzi o łapę sprzęgła,to tutaj jest zabawy "troszkę" więcej.W skrócie tak:
    Zdejmujemy skrzynię biegów,odkręcamy docisk sprzęgła,zdejmujemy łożysko oporowe.Skręcamy docisk już bez łożyska.Zdejmujemy z łapy segera,wyciągamy łapę ,wymieniamy tuleje.Składamy w odwrotnej kolejności.na łapę zakładamy łożysko i razem zakładamy na silnik. Jeszcze nie słyszałem,aby te tuleje się zapiekły.No chyba,że ktoś lubi sobie grzebać i ma dużo wolnego czasu
    Czas pracy-około 8 roboczo godzin aaa i najważniejsze.Do wyjęcia skrzyni,nie potrzeba kanału.Można zrobić to samemu.Mi wyjęcie skrzyni zajęło jak ostatnio robiłem-50 minut. Jak robiłem 1 raz,to 2 godziny.

  2. #22
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Competizione
    Dołączył
    09 2010
    Mieszka w
    Wołczyn
    Auto
    166 2.4 jtd 10v
    Postów
    444

    Domyślnie

    Bardzo dziękuje kolego za podpowiedz. W tamtym. Ja właśnie zauważyłem ze są 2 linki i nie chciałem tego zepsuć. Niestety ulamalem 2 szpilki wiec dałem sobie spokój. Szpilki już kupione tylko muszę gdzies na 3 szpilkach zajechać żeby ktoś mi to wyjął z piasty. Wtedy zabiorę się za koziołka.


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
    była 166 3.0 24v, była 156 2.4 m-jet

  3. #23
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Competizione
    Dołączył
    09 2010
    Mieszka w
    Wołczyn
    Auto
    166 2.4 jtd 10v
    Postów
    444

    Domyślnie

    Koziołek zrobiony. Faktycznie lewarek wraca na swoje miejsce ale dalej nie jest łatwo wrzucać 5 i 6 bieg. Czy to może być wina słabego dokręcenia linki ? Czy raczej szukać przyczyny w skrzyni ?


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
    była 166 3.0 24v, była 156 2.4 m-jet

  4. #24
    Użytkownik Znawca Avatar motogold
    Dołączył
    04 2014
    Mieszka w
    Łebcz
    Auto
    alfa 166 2,4 jtd 1999/alfa 166 2,4 2003 150km
    Postów
    1,448

    Domyślnie

    A ruszałeś coś z linkami? Kręciłeś regulacją ? Bo jeżeli tak,to rozregulowałeś i musisz na nowo je wyregulować.Jeżeli nie,to możliwe,że na przesuwce coś się dzieje. chociaż te skrzynie raczej uchodzą za pancerne w budowie.Moja ma ponad 500kk i chodzi super.

  5. #25
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Competizione
    Dołączył
    09 2010
    Mieszka w
    Wołczyn
    Auto
    166 2.4 jtd 10v
    Postów
    444

    Domyślnie Problem z biegami w 166

    Cytat Napisał motogold Zobacz post
    A ruszałeś coś z linkami? Kręciłeś regulacją ? Bo jeżeli tak,to rozregulowałeś i musisz na nowo je wyregulować.Jeżeli nie,to możliwe,że na przesuwce coś się dzieje. chociaż te skrzynie raczej uchodzą za pancerne w budowie.Moja ma ponad 500kk i chodzi super.
    Już zrozumiałem co jest nie tak. Najpierw zacznę od metalowej tulejki w plastikowym korpusie, później popatrzę na linki. Zauważyłem ze tulejka się wysuwa a nie powinna stad kulka wyłazi z plastikowej tulejki przy mechanizmie i muszę teraz pierścień podnosić żeby zmieniać bieg na 5 i 6 i nie mam przez to wstecznego. Tak bynajmniej mi się wydaje ze to będzie lek na te dolegliwości.
    Najgorsze jest to ze nie wiem jak ten korpus odkręcić, chciałem to wymienić tylko nie wiem jak. Podejrzewam ze nie będzie to takie proste. W nowym korpusie ta metalowa tulejka jest prawie na równi z korpusem.





    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
    Ostatnio edytowane przez Competizione ; 12-07-2020 o 19:36
    była 166 3.0 24v, była 156 2.4 m-jet

  6. #26
    Użytkownik Znawca Avatar motogold
    Dołączył
    04 2014
    Mieszka w
    Łebcz
    Auto
    alfa 166 2,4 jtd 1999/alfa 166 2,4 2003 150km
    Postów
    1,448

    Domyślnie

    Połamane tulejki,to wynik zapieczenia na koziołku.Wtedy na siłę się szarpiemy z lewarkiem i efekt jak powyżej.Linki sie blokują a lewarek pchamy na siłę.

  7. #27
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2014
    Mieszka w
    GLC
    Auto
    166 2,4 JTD + Q2
    Postów
    130

    Domyślnie

    Cytat Napisał Competizione Zobacz post
    Potwierdzam ze zestaw naprawczy do lewarka, a mianowicie korpus plastikowy jest niewymienny z wnętrza. Szczerze to nie wiem jak go wymienić ale najlepiej by było odkręcić cała podstawę i wtedy było by dojście do korpusu.

    Jednak jeśli ktoś ma luz na lewarku to bardzo polecam wymianę plastikowej tulejki. U mnie była spękana i lewarek latał na wszystkie strony. Po wymianie tulejki lewarek jak w nowym aucie. Niestety z wrzucaniem biegów nadal mam problem wiec pozostaje czyszczenie wybieraka.

    W ogóle to mam wrażenie ze lewarek w poziomie chodzi jeszcze ciężej niż chodził.


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
    Ten korpus wymienia się od środka po uniesieniuo tunelu, sam to robiłem miesiąc temu. Najpierw odpinasz linki a później złapiesz nasadkowym na grzechotce od dołu nakręte m6 i idkrecasz od góry 3 sruby. Przyda się przedłuzka łamana i biały smar. Robota na 45 min.

  8. #28
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Competizione
    Dołączył
    09 2010
    Mieszka w
    Wołczyn
    Auto
    166 2.4 jtd 10v
    Postów
    444

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedz. Jest to bardzo istotna wskazówka. Lewarek chodzi już cacy po przesmarowaniu mechanizmu przy skrzyni biegów jednak chce to zrobić żeby było idealnie. Tulejkę również udało mi się wbić w korpus, jednak nie chce aby znów się wysunęła wiec wymienię cały korpus.


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
    była 166 3.0 24v, była 156 2.4 m-jet

  9. #29
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Competizione
    Dołączył
    09 2010
    Mieszka w
    Wołczyn
    Auto
    166 2.4 jtd 10v
    Postów
    444

    Domyślnie

    Uważam temat za zamknięty. Bardzo mi się przydaly wszystkie sugestie i porady. Lewarek jak i wybierak pracują teraz jak w nowym samochodzie.

    Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka
    była 166 3.0 24v, była 156 2.4 m-jet

Podobne wątki

  1. Problem z biegami
    Utworzone przez Gucio1994 w dziale 147
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 20-03-2016, 13:41
  2. [145] Problem z biegami
    Utworzone przez terayon w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 14-09-2013, 23:31
  3. Problem z biegami 3 i 4
    Utworzone przez mmax88 w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 08-06-2013, 12:28
  4. [146] Problem z Biegami
    Utworzone przez chao0 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 18-02-2013, 12:20
  5. Problem z biegami
    Utworzone przez w_szafie_spi w dziale 156
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 05-09-2010, 11:07

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory