Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 29

Temat: Odczyt potecjometru gazu w sterowniku Sportronica

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2018
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    AR 145 1.7 16v boxer; AR 166 FL 2.4 JTD 20v Sportronic
    Postów
    57

    Domyślnie Odczyt potecjometru gazu w sterowniku Sportronica

    Mam prośbę do szanownych forumowiczów ze Sportronicami o sprawdzenie jak zachowuje się wskazanie potecjometru gazu w sterowniku skrzyni biegów.

    U siebie po podpięciu MES’em do sterownika skrzyni biegów zauważyłem, że wskazanie zmienia się od 0 do 10%. Dodam że w sterowniku silnika wszystko jest w porzadku tzn. wskazanie zmienia się płynnie od 0 do 100%. Niemam z tym problemu, ale chciałbym upewnić się czy podobnie jest też u Was.

    Generalnie skrzynie mam do remontu, ale reakcja na gaz jest moim zdaniem odpowiednia (odpowiednio leniwa jak to w starym automacie ).

    Pozdrawiam wszystkich i do zobaczenia na drodze!

  2. #2
    Użytkownik Pasjonat Avatar danus77
    Dołączył
    09 2009
    Mieszka w
    Bełchatów
    Auto
    Alfa Romeo 166 2.4 jtd 20V Sportronic '04r
    Postów
    3,283

    Domyślnie

    Sprawdzałeś podczas jazdy czy na postoju ? Jutro sprawdzę jak nie zapomnę.
    Ze względu na klauzulę sumienia mogę odmówić pomocy....
    były Fiat 126p; Honda Accord Mk4 FL 2.0 B+G; Opel Vectra 1.8 CD B+G ; Fiat Punto II 1.2 8V B+G
    jest Alfa 166 2.4 jtd '04...jak przystało na fana motoryzacji
    Opel Astra J B14NEL - pożeracz korków
    http://chomikuj.pl/danus77

  3. #3
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar pablito8212
    Dołączył
    03 2014
    Mieszka w
    Szamotuły
    Auto
    Alfa Romeo 166 2,4JTD 20V Sporttronic
    Postów
    546

    Domyślnie

    Ja nigdy tego nie sprawdzałem ale nie ma u mnie leniwej reakcji na pedał gazu...

    Wysłane z mojego G8141 przy użyciu Tapatalka

  4. #4
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2018
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    AR 145 1.7 16v boxer; AR 166 FL 2.4 JTD 20v Sportronic
    Postów
    57

    Domyślnie

    [MENTION=5374]danus77[/MENTION]

    Zauważyłem podczas jazdy, ale potem zweryfikowałem też na postoju.
    [MENTION=35155]pablito8212[/MENTION]

    W takim razie leniwa reakcja w mojej belli musi być spowodowana totalnie uszkodzoną skrzynią. Nie mogę się doczekać żeby polatać sprawną.

  5. #5
    Użytkownik Pasjonat Avatar danus77
    Dołączył
    09 2009
    Mieszka w
    Bełchatów
    Auto
    Alfa Romeo 166 2.4 jtd 20V Sportronic '04r
    Postów
    3,283

    Domyślnie

    Na postoju na zgaszonym silniku max. 10%

    Wysłane z mojego moto g(6) przy użyciu Tapatalka
    Ze względu na klauzulę sumienia mogę odmówić pomocy....
    były Fiat 126p; Honda Accord Mk4 FL 2.0 B+G; Opel Vectra 1.8 CD B+G ; Fiat Punto II 1.2 8V B+G
    jest Alfa 166 2.4 jtd '04...jak przystało na fana motoryzacji
    Opel Astra J B14NEL - pożeracz korków
    http://chomikuj.pl/danus77

  6. #6
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2018
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    AR 145 1.7 16v boxer; AR 166 FL 2.4 JTD 20v Sportronic
    Postów
    57

    Domyślnie

    Czyli spoko, tak sobie Włosi wymyślili i tak ma być.

    Dzięki za wszelką pomoc.

  7. #7
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Mumins
    Dołączył
    03 2015
    Mieszka w
    Racibórz
    Auto
    Jest: 166 3.0 CF2 Sportronic; Syfik UFO. Były: 166 '02 2.4JTD, 166 '05 2.0TS Q2
    Postów
    472

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kukardo Zobacz post
    Nie mogę się doczekać żeby polatać sprawną.
    [MENTION=77159]Kukardo[/MENTION] a tak z innej beczki - w jaki sposób objawia się u Ciebie owe "totalne uszkodzenie"?

  8. #8
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2018
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    AR 145 1.7 16v boxer; AR 166 FL 2.4 JTD 20v Sportronic
    Postów
    57

    Domyślnie

    Objawów jest kilka.

    Po pierwsze olej jest totalnie syfiasty i spalony. Od ostatniej wymiany minęło ok 50 kkm i w sprawnej skrzyni byłby tylko lekko brązowy. Na całe szczęście niema w nim opiłków, wiec mechanika rokuje na uratowanie, ale stawiam że wszystkie tarczki i sprzęgło lockup jest do wymiany.

    Po drugie po nagrzaniu oleju nierozsprzęgla napędu pozatrzymaniu. Efekt jest taki że po zatrzymaniu i na wciśniętym hamulcu samochód ewidentne chce jechać dalej, cały samochód się trzęsie, a obroty silnika spadają. Dodam że poduszki silnika mam w stanie wzorowym. Po przełączeniu na N jest grube szarpnięcie.

    Po trzecie na wstecznym efekt braku rozsprzeglenia jest zawsze. Dodatkowo skrzynia ślizga się na tyle że nie idzie podjechać pod żaden krawężnik bez rozpędu. Po dodaniu gazu z wydechu dymi na czarno, obroty nie rosną i samochód nie ma siły jechać.

    Po czwarte lubi czasem przeciągnąć między 2 a 3 biegiem, czasem poszarpie przy zmianach biegów w górę. Bardzo mocno hamuje silnikiem przy redukcji - jest to wręcz nie przyjemne i dość nieprzewidywalne.

    No i na koniec przyjeździe z wyższymi prędkościami lubi wpaść w tryb serwisowy (lampka błędu skrzyni się nie zapala choć powinna, pewnie żarówka jest przepalona). Po podcięciu komputera wskazuje elektryczny błąd zaworu SLU. Tu może być wiązka lub sterownik, bo sam zawór wymieniłem na nowy.

    To pewnie nie wszystko, ale napewno większość objawów. Pomimo tego samochodem jeździ się i tak bardzo przyjemnie. Na ten moment samochód odstawiłem na parking i jeżdżę 145 czekając na swoją kolejkę u skrzyniarza.

  9. #9
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    12 2013
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    AR 166 3.0 Sportronic 2002
    Postów
    323

    Domyślnie

    Nie rozsprzęgla na D? Przecież to normalne w skrzyni ze sprzęgłem hydrokinetycznym. Na zimnym oleju zachowuje się inaczej?
    Sprawdź czy nie masz zalanego sterownika skrzyni, czy w skrzyni jest odpowiedni poziom oleju (sprawdza się na pracującym silnik), jeśli masz możliwość zrób adaptację sterownika skrzyni.
    Ja bym przynajmniej od tego zaczął, od tego co można zrobić samemu a nic nie kosztuje.
    A dymienie z silnika to osobny temat.
    Mówisz że ślizg podczas podjazdu pod krawężnik, na innych biegach podczas pzyspieszania tez jest to samo?

  10. #10
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2018
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    AR 145 1.7 16v boxer; AR 166 FL 2.4 JTD 20v Sportronic
    Postów
    57

    Domyślnie

    Poziom oleju jest OK, ale jego stan (kolor i zapach) są dramatyczne.

    Adaptacja nic nie dała.

    Na innych biegach jest względnie OK. Na wstecznym załączany jest hamulec ostatniego kosza planetarnego i to on odwraca kierunek obrotów - jeżeli dobrze pamietam ze szkoły to hamowany do obudowy jest kosz satelit. Jeżeli okładzina hamulca się kończy lub jest przypalona to taki efekt uślizgu jest normalny.

    Co do rozsprzeglania to wiadomo że samochód po puszczeniu hamulca na D ma się toczyć, a napęd z silnika nigdy nie jest rozłączony na 100%, ale sterownik skrzyni ma możliwość wysterowania ilości oleju który idzie na przekładnię hydrokinetyczną i wtedy zaprzęgla mocniej.

    Jedynej rzeczy której nie sprawdziłem a chce to zrobić przed oddaniem do skrzyniarza, to właśnie sprawdzenie sterownika i okablowania skrzyni na zewnątrz, bo pod tym kątem mam złe doświadczenia z tym mechanikiem.

Podobne wątki

  1. [159] Pilne - pomoc przy sterowniku silnika 1,8MPI
    Utworzone przez Teges w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 15-05-2023, 17:22
  2. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 30-03-2020, 11:15
  3. Odczyt Bledow
    Utworzone przez misiek718 w dziale 156
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 27-11-2012, 19:32
  4. Bubu321 przyznaj się co "popsułeś" w tym sterowniku :D?
    Utworzone przez GrzesiekK. w dziale 156
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 12-03-2011, 12:05
  5. Odczyt błędów
    Utworzone przez nietyx w dziale 147
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 10-01-2011, 18:48

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory