Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 22

Temat: 2.0TS stuka po wymianie uszczelki pod głowicą

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    12 2020
    Mieszka w
    Detroit
    Auto
    Alfa Romeo 166 2.0TS
    Postów
    16

    Domyślnie 2.0TS stuka po wymianie uszczelki pod głowicą

    Jakiś czas temu kupiłem za grosze Alfę 166 z silnikiem 2.0TS 150KM. Sprzedający nie ukrywał że gotuje się woda, wymienił termostat ale nic to nie dało. Ponieważ silniczek pięknie pracował, cicho i równo, jazda próbna wykazała że jeździ to przyzwoicie, kupiłem w ramach hobby. Dodatkowo auto ma 3-letnie LPG Stag 200 a już od dłuższego czasu chciałem popróbować sił w strojeniu instalacji LPG (mam 2 inne codzienne auta, 2.0TSFI ze Stagiem 400DPI oraz Accorda 2.0 ze Stagiem Qbox).
    Po przyjeździe do domu, faktycznie tester odczynnikowy pokazał spaliny w wodzie. Zrzuciłem głowicę, oddałem do planowania i sprawdzenia szczelności. Została splanowana i potwierdzona na szczelność. Kupiłem uszczelkę Elring 626.726, grubość 0,49mm. Trochę mnie tknęło, bo stara była gruba, bodaj 1,5mm a przykładając nową do bloku,między nią a cylindrem 1 i 4 (które są w GMP) to raptem 0,2mm. No ale z katalogów wychodziło że ten Elring powinien pasować. Pomyślałem, że może stara była za gruba, patrzyłem też po tematach na forum i wychodziło że nie ma to większego znaczenia.
    Niestety, po odpaleniu od samego początku silnik zaczął stukać, pracuje jak diesel, stuka niezależnie czy zimny czy ciepły, czy na Pb czy na LPG.
    Pomyślałem, że może szklanki albo wariator, wyjąłem wałki, każdą szklankę zdemontowałem, wyczyściłem, złożyłem do kupy. Wariator rozebrałem na części pierwsze i wygląda w porządku - podkładka ma grubość jak nowa, sprężyna tej samej długości co nowa (kupiłem ten zestaw niby naprawczy). Przy podaniu powietrza wariator się aktywuje, wszystko wygląda na sprawne. Złożyłem do kupy, odpaliłem i dalej to samo.
    Osłuchując stetoskopem, stuk dochodzi wyraźnie z prawej strony silnika, po lewej przy wariatorze tylko cichy szum. Zakładam zatem że to nie wariator, ani też szklanki. Od spodu, przy misce, też słychać z prawej strony, niestety tak to się niesie że nie jestem w stanie stwierdzić czy stuka góra (głowica) czy dół (panewka) czy może cylinder.
    Płynu już nie gotuje, ładnie odpala, pięknie wkręca się na obroty (rozrząd ustawiłem na blokadach i czujniku), jest moc, wszystko dobrze
    (check pali się z powodu błędu sondy prawej przy tych 2 puszkach) tylko to stukanie.
    Czy ktoś jest w stanie doradzić jak to diagnozować dalej.
    Przychodzi mi do głowy że niższa uszczelka spowodowała albo wzrost kompresji i przez większe siły działające na układ korbowy odezwała się panewka, lub niższa uszczelka powoduje że tłok uderza o głowicę.
    Zastanawiam się nad zakupem grubej uszczelki i założeniu takowej. Wg katalogów, do wersji 150KM (od 10.2000) powinna być cienka a do wcześniejszych (155KM) gruba. Wg ePear'a, po wpisaniu mojego vinu, produkcja to 4 grudnia 2000, a uszczelkę pokazuje mi że powinna być gruba. Na forum tutaj czytam, że mechanicznie te silniki w zasadzie się nie różnią.
    Ale może ktoś z Was ma jakieś sugestie.
    Nagrałem film i wrzuciłem na YT, tytuł "Alfa Romeo 166 2.0TS coś stuka (rattling sound)", nie mogę wstawić tutaj linku bo mam za mało postów.
    Dziękuję za wszelkie sugestie.

  2. #2
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2013
    Mieszka w
    Kłobuck/Częstochowa
    Auto
    166 3.0v6 24 Sportronic GT 1.9 jtd./159 2.2 jts
    Postów
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał jakjaro Zobacz post
    Jakiś czas temu kupiłem za grosze Alfę 166 z silnikiem 2.0TS 150KM. Sprzedający nie ukrywał że gotuje się woda, wymienił termostat ale nic to nie dało. Ponieważ silniczek pięknie pracował, cicho i równo, jazda próbna wykazała że jeździ to przyzwoicie, kupiłem w ramach hobby. Dodatkowo auto ma 3-letnie LPG Stag 200 a już od dłuższego czasu chciałem popróbować sił w strojeniu instalacji LPG (mam 2 inne codzienne auta, 2.0TSFI ze Stagiem 400DPI oraz Accorda 2.0 ze Stagiem Qbox).
    Po przyjeździe do domu, faktycznie tester odczynnikowy pokazał spaliny w wodzie. Zrzuciłem głowicę, oddałem do planowania i sprawdzenia szczelności. Została splanowana i potwierdzona na szczelność. Kupiłem uszczelkę Elring 626.726, grubość 0,49mm. Trochę mnie tknęło, bo stara była gruba, bodaj 1,5mm a przykładając nową do bloku,między nią a cylindrem 1 i 4 (które są w GMP) to raptem 0,2mm. No ale z katalogów wychodziło że ten Elring powinien pasować. Pomyślałem, że może stara była za gruba, patrzyłem też po tematach na forum i wychodziło że nie ma to większego znaczenia.
    Niestety, po odpaleniu od samego początku silnik zaczął stukać, pracuje jak diesel, stuka niezależnie czy zimny czy ciepły, czy na Pb czy na LPG.
    Pomyślałem, że może szklanki albo wariator, wyjąłem wałki, każdą szklankę zdemontowałem, wyczyściłem, złożyłem do kupy. Wariator rozebrałem na części pierwsze i wygląda w porządku - podkładka ma grubość jak nowa, sprężyna tej samej długości co nowa (kupiłem ten zestaw niby naprawczy). Przy podaniu powietrza wariator się aktywuje, wszystko wygląda na sprawne. Złożyłem do kupy, odpaliłem i dalej to samo.
    Osłuchując stetoskopem, stuk dochodzi wyraźnie z prawej strony silnika, po lewej przy wariatorze tylko cichy szum. Zakładam zatem że to nie wariator, ani też szklanki. Od spodu, przy misce, też słychać z prawej strony, niestety tak to się niesie że nie jestem w stanie stwierdzić czy stuka góra (głowica) czy dół (panewka) czy może cylinder.
    Płynu już nie gotuje, ładnie odpala, pięknie wkręca się na obroty (rozrząd ustawiłem na blokadach i czujniku), jest moc, wszystko dobrze
    (check pali się z powodu błędu sondy prawej przy tych 2 puszkach) tylko to stukanie.
    Czy ktoś jest w stanie doradzić jak to diagnozować dalej.
    Przychodzi mi do głowy że niższa uszczelka spowodowała albo wzrost kompresji i przez większe siły działające na układ korbowy odezwała się panewka, lub niższa uszczelka powoduje że tłok uderza o głowicę.
    Zastanawiam się nad zakupem grubej uszczelki i założeniu takowej. Wg katalogów, do wersji 150KM (od 10.2000) powinna być cienka a do wcześniejszych (155KM) gruba. Wg ePear'a, po wpisaniu mojego vinu, produkcja to 4 grudnia 2000, a uszczelkę pokazuje mi że powinna być gruba. Na forum tutaj czytam, że mechanicznie te silniki w zasadzie się nie różnią.
    Ale może ktoś z Was ma jakieś sugestie.
    Nagrałem film i wrzuciłem na YT, tytuł "Alfa Romeo 166 2.0TS coś stuka (rattling sound)", nie mogę wstawić tutaj linku bo mam za mało postów.
    Dziękuję za wszelkie sugestie.
    W zasadzie sam sobie odpowiadasz na większość pytań , może jeszcze poza tym ,że warto było po zrzuceniu czapki wyciągnąć tłoki i podglądnąć jak wyglądają panewki i sworznie na tłokach .
    Bo zawsze w ts może się to skończyć rozkręcaniem drugi raz wszystkiego
    Po hałasie z pod maski mogę Ci powiedzieć z 90 % przekonaniem zamów nowy wariator i powinna być cisza .
    Zestaw regeneracyjny przerabiałem w aucie siostry i efekt był jak u Ciebie klekotał jak diesel .
    Na pocieszenie mogę powiedzieć ,że jeździła tak do końca i nic się złego nie działo poza tym klekotaniem.

  3. #3
    Użytkownik Rowerzysta Avatar silentosu
    Dołączył
    02 2017
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    166 3.0 V6 Sportronic
    Postów
    287

    Domyślnie

    Hmm, brzmi jak wariator albo szklanka...
    Jaki olej wlałeś? Po rozgrzaniu i piewszym odpaleniu wentylatora hałas nie ustępuje?

    Cytat Napisał czubi1981 Zobacz post
    W zasadzie sam sobie odpowiadasz na większość pytań , może jeszcze poza tym ,że warto było po zrzuceniu czapki wyciągnąć tłoki i podglądnąć jak wyglądają panewki i sworznie na tłokach . Bo zawsze w ts może się to skończyć rozkręcaniem drugi raz wszystkiego

  4. #4
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    12 2020
    Mieszka w
    Detroit
    Auto
    Alfa Romeo 166 2.0TS
    Postów
    16

    Domyślnie

    Olej mam 10W60, do tego nowy filtr oleju oczywiście. Nie rozumiem tylko dlaczego stukać po wymianie uszczelki, przed wymianą chodził cichutko, niemożliwe żeby inna uszczelka spowodowała nagłą awarię wariatora. Tak jak napisałem przykładając w jego okolice stetoskop słychać tylko szum, stukanie jest po drugiej stronie. Szklanki wszystkie twarde jak kamień, dlatego na wszelki wypadek rozbiłem wszystkie, wypuszczając olej i czyszcząc dokładnie przed ponownym złożeniem. Zaczęło stukać od razu po wymianie, jeszcze na tym samym oleju na którym jeździł jak go kupiłem. Jedną jedyną różnicą jest grubość tej cholernej uszczelki oraz na pewno minimalnie niższa głowica po planowaniu. Też myślałem, że może oleju, dlatego zaraz po pierwszym odpaleniu wlałem płukankę a później nowy olej 10W60 ale jak stukało tak stuka dalej. Wentylator się włączał już kilka razy, nic się nie zmienia. Kilka razy przejechałem się do końca czerwonego pola obrotomierza, też bez zmian, stuka cokolwiek bym nie robił. Na razie stoi, jak nabiorę motywacji to chyba zmienię uszczelkę na wyższą, tłumaczę to sobie że spadnie stopień sprężania, zaczną działać mniejsze siły na układ korbowo-tłokowy i przestanie stukać.


    Jeszcze druga opcja przychodzi mi do głowy, że przed wymianą uszczelki był źle złożony rozrząd, jak go ściągałem to nie miałem blokad, porobiłem sobie znaki ale w trakcie montażu nowej uszczelki dokupiłem blokady czytając tutaj na forum że to jedyna słuszna droga. Zatem złożyłem na blokadach ale jak było wcześniej to CHGW. Na pewno źle jest ustawiony pasek balansu, ale na razie go nie ruszam, do zdjęcia głowicy nie trzeba go ściągać.


    Wariatora nowego nie kupię - auto kosztowało 1000zł, nowy wariator 1500 wzwyż... W akcie desperacji zaspawam ten co mam albo zamiast sprężyny włożę jakąś tuleje żeby zablokować go na stałe i w tej sposób wykluczyć że to ona ma wpływ.
    Ostatnio edytowane przez jakjaro ; 06-12-2020 o 16:24

  5. #5
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    12 2012
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Alfa Romeo 166 2.0 TB byla Alfa romeo 166 FL 2.4 JTD jest
    Postów
    816

    Domyślnie

    Serio myślicie że to przez wariator?? To będą zmarnowane pieniądze.
    Jeśli pomogłem - kliknij na gwiazdkę.


  6. #6
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2013
    Mieszka w
    Kłobuck/Częstochowa
    Auto
    166 3.0v6 24 Sportronic GT 1.9 jtd./159 2.2 jts
    Postów
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dziubek99 Zobacz post
    Serio myślicie że to przez wariator?? To będą zmarnowane pieniądze.
    Jakby miał źle złożony rozrząd , lub trzaskał by przez za niską uszczelkę to by za długo ten silnik nie pożył ,a j/w napisał kolega kręci się do czerwonego pola .
    Do tego doszło by spalanie stukowe przez zbyt duże sprężanie , a to by nie umknęło uwadze czujnika i wywaliło by błąd na kompie ,poza tym na filmie bynajmniej Ja nie słyszę takiego zjawiska.
    Gdyby tłoki dobijały do zaworu to po kilku odpaleniach też już by nie zapalił bo wytrzaskał by gniazda zaworowe .
    Kolega wyraźnie pisał ,że wariator rozkręcił na czynniki pierwsze , plus rozkopana cała stara hydraulika , plus płukanka a to w/g mnie czysta droga do katastrofy .
    Gdybę tylko teoretycznie i w praktyce mogę rozminąć się z prawdą ,ale stare samoregulatory po wpłukaniu i czyszczeniu nie trzymają parametrów mogą nie chcieć się napełnić ,
    plus do tego gubi ciśnienie oleju przez wariator co też ma pośredni wpływ na napełnienie hydrauliki bo to jeden układ kanałów olejowych w głowicy .
    Oczywiście jest to tylko moja sugestia i j/w pisałem może rozmijać się z prawdą .

  7. #7
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar esco1982
    Dołączył
    12 2014
    Mieszka w
    Olsztyn
    Auto
    AR 166 3.0 V6 99r.,AR 147TI 1.6 TS 06r.
    Postów
    758

    Domyślnie

    Na 99% to nie jest wariator, przerabiałem ten temat u siebie juz dwa razy i wariator tak nie stuka a już napewno nie stuka na wyższych obrotach. Ja bym silnika tak nie kręcił przy takim stukaniu. Jeżeli głowica zostala splanowana + poszła uszczelka o 1mm cieńsza to pzryczyna stukania może być tylko jedna i chyba wiesz jaka. Panewka z małym luzem nie powinna stukać na zimnym silniku więc bym odrzucił ale jeszcze któraś szklanka może tak stukać. Jak ustawiałeś rozrząd to pamiętałeś że są tam "pływające koła"?
    AR 146 1.4 BOXER, AR 147TI 1.6 TS, AR 166 3.0 V6

  8. #8
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    12 2012
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Alfa Romeo 166 2.0 TB byla Alfa romeo 166 FL 2.4 JTD jest
    Postów
    816

    Domyślnie

    Dla mnie też uszczelka jest powodem.
    Jeśli pomogłem - kliknij na gwiazdkę.


  9. #9
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    12 2020
    Mieszka w
    Detroit
    Auto
    Alfa Romeo 166 2.0TS
    Postów
    16

    Domyślnie

    w takim razie nie pozostaje mi nic innego jak zrzucić głowicę raz jeszcze i założyć grubszą uszczelkę, kupię najgrubszą jaka jest, wychodzi mi na to że jest to Ajusa AJU10103500 o grubości 1,8mm. Jest też Elring 180770 o grubości 1,65mm ale znacznie droższy niż Ajusa. Dam znać jak zrobię, dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

    Popychacze wykluczam, ponieważ już je wyjmowałem i każden był twardy jak skała, następnie po rozbiciu, wypuszczeniu oleju, przemyciu i złożeniu każdy chodził luźno i bez zacięć więc jak dla mnie wszystkie są ok, każdy też miał taką samą sygnaturę INA, nie wiem czy fabrycznie takie szły ale jeśli nawet i nie i są zmienione to przynajmniej wszystkie na raz.

    Tak, wiem że rozrząd jest na kołach pływających, pasek napinałem na luźnych kołach, dokręcałem oba po napięciu. Później kręciłem ręcznie kilka obrotów, później rozrusznikiem i sprawdzałem raz jeszcze czy blokady dalej pasują i jest ok

    Płukankę z wymianą oleju oraz demontaż wariatora i szklanek robiłem już po odpaleniu na nowej uszczelce - powtarzam pierwsze odpalanie było na starym olejum, na nieruszanych szklankach i nieruszanym wariatorze. I stukał od razu po tym odpaleniu. Po płukance, wymianie oleju, czyszczeniu szklanek i sprawdzeniu wariatora stuka dokładnie tak jak przed tymi czynnościami więc nie ma mowy że spowodowały one jakąś katastrofę. Przy planowaniu głowicy nie ruszałem też zaworów za wyjątkiem jednego który wg mnie się nie domykał do końca, wyjąłem go, wyczyściłem włosami murzyna (gniazdo też) i zamontowałem z powrotem w to samo miejsce, z tymi samymi sprężynami, z tymi samymi zabezpieczeniami. To też nie może mieć wpływu. Wałków rozrządu też nie pomyliłem bo nie sposób przy wkręconym wariatorze zamienić je miejscami. Nawet pasek ten sam co był
    Zmienię zatem uszczelkę na grubszą bo to koszt 71,87zł uszczelka w paczkomacie oraz ze 4h mojej pracy, to wydaje mi się być logicznym posunięciem gdyż ta cholerna grubość jest jedyną oczywistą zmianą jaka miała miejsce między stanem cichej pracy silnika a stukaniem. Jeżeli po tej operacji ucichnie wtedy będziemy się zastanawiać jakie zjawiska mogły zajść przy cienszej uszczelce, a jak będzie stukać dalej to będę myślał dalej

  10. #10
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    12 2020
    Mieszka w
    Detroit
    Auto
    Alfa Romeo 166 2.0TS
    Postów
    16

    Domyślnie

    Aktualizacja tematu: zdjąłem głowicę, przyszła też kolejna uszczelka, tym razem gruba Ajusa metalowo włóknowa. Natknąłem się też na ledwo widoczne ale jednak, numery i kod silnika. Wygląda na to że był swap, silnik który w niej siedzi (a na pewno blok) ma kod 32301, jest z np. Alfy 156 (155KM), podczas gdy u mnie po VIN powinien być 36301, 150KM. No i do tego silnika który siedzi w aucie właśnie wszystkie katalogi podają grubą uszczelkę, taką jak stara z którą kupiłem auto. Także mam nadzieję że to jest to. Co ciekawe, do grubej uszczelki katalogi producentów uszczelek podają że trzeba śruby dać nowe, zastanawiam się czy tak zrobić czy zostawić te stare. Muszę też przyjrzeć się dokładnie zaworom na 3cim cylindrze bo ciśnienie na nim to 11bar gdy na pozostałych między 14,5 a prawie 16. Także coś tam powoli działam i dam znać jak to się skończy.

Podobne wątki

  1. Objawy uszczelki pod głowicą.
    Utworzone przez raxor19 w dziale 147
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 29-03-2015, 21:57
  2. po wymianie uszczelki pod głowicą bierze olej pomocy
    Utworzone przez klimek w dziale 147
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 18-02-2015, 10:25
  3. [GTV] Wymiana uszczelki po głowicą
    Utworzone przez Wujo w dziale Gtv/Gtv Spider
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 12-12-2013, 21:41
  4. V6 Stuka po wymianie uszczelki dekla i świec
    Utworzone przez Sudi w dziale 156
    Odpowiedzi: 38
    Ostatni post / autor: 10-07-2012, 14:52
  5. [164] 2.0 TS - wymiana uszczelki pod głowicą...
    Utworzone przez fr33 w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 06-01-2009, 23:49

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory