Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20

Temat: 3.0 coś czerwonego w oleju, płyn chłodniczy ?

  1. #1
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    12 2013
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    AR 166 3.0 Sportronic 2002
    Postów
    323

    Domyślnie 3.0 coś czerwonego w oleju, płyn chłodniczy ?

    To że alfa zaskakuje na każdym kroku to chyba nie nowość.
    Zacząłem robić rozrząd, i po zdjęciu pokryw zaworów ukazał mi się taki widok
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20210222_202317531.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	72.2 KB
ID:	276400Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20210222_202322986.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	63.5 KB
ID:	276401Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20210222_202334295.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	101.0 KB
ID:	276402

    Wygląda to na płyn chłodniczy, są ślady tego w paru miejscach na obu głowicach.
    Tylko czy płyn nie powinien wymieszać się z olejem ? Tu wygląda jak by został z góry nalany.
    Jestem w kropce co to jest. Płyn delikatnie mi ubywa i muszę dolewać ale mam też nieszczelność na chłodnicy, z nagrzewnicy nie cieknie.
    Już wczoraj nie próbowałem jaki to ma smak, dziś wieczorem to sprawdzę. Pod korkiem wlewu oleju ani w zbiorniczku płynu chłodniczego żadnych niepokojących objawów typu musztarda, chyba że zaczęło się to dziać na chwilę przed tym jak rozebrałem pokrywy zaworów.

  2. #2
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    Niestety może to być płyn. Innych pomysłów nie mam.

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2018
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    AR 145 1.7 16v boxer; AR 166 FL 2.4 JTD 20v Sportronic
    Postów
    57

    Domyślnie

    Właśnie miałem napisać, że trzeba językiem spróbować - płyn chłodniczy ma słodki smak. Patrząc jak ta substancja kropelkuje na tłustym to jedyne co przychodzi mi do głowy to coś na bazie wody - pewnie płyn chłodniczy.

  4. #4
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    12 2013
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    AR 166 3.0 Sportronic 2002
    Postów
    323

    Domyślnie

    Po dokładnym przyjrzeniu się wygląda na to ze ten płyn sączy się z pod śrub mocujących głowice do bloku silnika. Ciekawy przypadek.
    Ma ktoś pomysł co dlaczego i dlaczego w dwóch głowicach ? Nie pozostaje chyba nic innego jak rozebrać silnik do końca i ocenić czy w ogóle opłaca się go naprawiać i jakie kwiatki jeszcze po drodze wyjdą.

  5. #5
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    Ja bym złożył stary rozrząd i sprawdził kompresję. Jeżeli jest ok. To zrobisz tylko upg i po problemie. Jeżeli nie ma kompresji to robisz próbę olejową. Jak wyjdzie głowica to zrobisz to przy okazji upg. Możliwe że docierka starczy. Jak wyjdą pierścienie no to już gruba sprawa. Ale prawdopodobieństwo że to pierścienie jest najmniejsze. W zasadzie bardzo małe.

  6. #6
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    12 2013
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    AR 166 3.0 Sportronic 2002
    Postów
    323

    Domyślnie

    Kompresję już kiedyś mierzyłem i było po 14 barów na wszystkich cylindrach, bardziej martwi mnie fakt że silnik lata swoje ma i boje się że zaraz wyjdzie historia typu puszcza płyn chłodniczy na oringach pod tulejami cylindra, a tam już się dostać to grubsza sprawa.
    Sama uszczelka pod głowicą to nie jest jakad duża robota przy okazji robienia rozrządu.
    Ostatnio edytowane przez starykot ; 24-02-2021 o 10:03

  7. #7
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    To trochę wróżenie z fusów. Musisz porobić komplet pomiarów (sprężanie, test co2 itp). Tylko wtedy uda się uzyskać odpowiedź. A może chociaż do niej zbliżyć. Teraz na chwilę obecną na podstawie trzech zdjęć i garstki nie potwierdzonych faktów to zgaduj zgadula.
    Chyba, że masz już ustalony limit/próg finansowy. To bez wdawania się w śledztwo postawisz "krzyżyk" na aucie. Na pewno czapki do zdjecia i obróbki, do tego części.... 1,5-2k pęknie (zakładając Twoją pracę). Do tego rozrząd.... (może możesz zwrócić?). To jest niezbędne minimum jakie Ciebie czeka. Taniej nie będzie a może być dużo drożej. Jeżeli takie koszty już przekraczają Twoje założenia to zgarnij graty do bagażnika i sprzedaj.
    Gdyby te auta kosztowały po kilkadziesiąt tysięcy to jeszcze można by było w to iść "w ciemno". Ale przy obecnych cenach to nie wiele trzeba żebyś przekroczył wartość. Nie wiem jakie masz do tego ustosunkowanie

  8. #8
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    12 2013
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    AR 166 3.0 Sportronic 2002
    Postów
    323

    Domyślnie

    Płyn na pewno sączy się z pod śrub i to dość mocno, bo nawet na stojącym kilka dni silniku po wytarciu tego płynu za jakiś czas się ten pojawia.
    Da się w 3.0 zdjąć miskę olejowa bez wyjmowania silnika ? Ktoś próbował ? Chciał bym obejrzeć panewki i pierścienie oraz tloki, ale bez wyjmowania silnika z samochodu.
    Co do kosztów, Marku myślę że trochę przesadziłeś, jeśli głowice będą w dobrym stanie i wystarczy tylko dotrzeć zawory, wymienić uszczelniacze i splanowac oraz sprawdzić głowice na szczelność to za samą robotę UPG poza rozrządem z uszczelkami nie wyjdzie więcej jak 5-6 stówek.
    Ale wszystko się okaże, idę rozbierać motor.

  9. #9
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    Nie przesadzam bo robiłem w ubiegłym roku głowice do V6 oczywiście są warsztaty i warsztaty ale słyszałem i naczytałem się że to można zrobić źle, dlatego dałem do zakładu który to robi dobrze. A w takim za zrobienie dwóch głowic 24v (sprawdzenie szczelności, wymiana uszczelniaczy, docieranie, planowanie) zapłaciłem jakieś 1300zł brutto (jak dobrze pamiętam). Jak się zakręcisz bez rachunku i na samo planowanie to jasna sprawa że będzie taniej. Lokalnie "na wschodzie" z tego co wiem ceny też są niższe ale pytanie czy warto na tym oszczędzać i ryzykować? Chyba że idzie na sprzedaż to wystarczy Ci do zmiany UPG szyba

    Ja miski nie zdejmowałem ale ponoć wystarczy tylko wydech odkręcić. Dziwne z tym podpływaniem śrubami. Teoretycznie jak zdejmiesz czapkę to dobry warsztat znajdzie miejsce upływu. Ale gwarancji chyba mieć nie można. Ja tak właśnie miałem, że jak zdjąłem czapki to wydawało się wszystko git. Aż sam zwątpiłem czy potrzebnie to zrobiłem. Ale jak zawiozłem głowice i uszczelki to diagnoza była szybka. I trafna

  10. #10
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    12 2013
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    AR 166 3.0 Sportronic 2002
    Postów
    323

    Domyślnie

    Też spotkałem się z tym pierwszy raz żeby ten płyn uciekał, ale na logikę biorąc przy konstrukcji alfowskich V6 jak najbardziej możliwe.
    Planowanien i sprawdzeniem szczelności zajmie się zakład, resztę zrobię sam jeśli głowice nie okaże się tragiczne.
    Dziś ściągnąłem rozrząd, jutro może czapki idą w górę .

Podobne wątki

  1. [Giulietta] Płyn chłodniczy
    Utworzone przez Matek93 w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 14-07-2021, 17:32
  2. [146] 146 1.4 boxer Płyn chłodniczy zniknął,masło pod korkiem wlewu oleju
    Utworzone przez Owski94 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 05-08-2018, 22:25
  3. [159] płyn chłodniczy
    Utworzone przez gibson w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 27-11-2015, 20:51
  4. Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 09-10-2009, 23:12
  5. Płyn chłodniczy
    Utworzone przez Reason w dziale 156
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 05-08-2009, 00:14

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory