Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 41

Temat: Katalizator i cały układ wydechowy V6

  1. #11
    Użytkownik Pasjonat
    Dołączył
    03 2008
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    BMW E61 545i żony, E61 530xD do orania pola :)
    Postów
    3,191

    Domyślnie

    Cytat Napisał PrzemekZ81 Zobacz post
    A tak w ogóle to taka ingerencja w układ wydechowy nie zrobi nic złego z zachowaniem się elektroniki samochodu, silnika itp.
    Jeśli się to zrobi z głową to nie. Katalizator wstaw sobie zamiast ceramicznego jak w serii nowy metalowy i spokój na lata, lepiej go zostawić, nawet jeśli auto ma jedną sondę, chodzi o zachowanie warunków pracy sondy, bez katalizatora może się nie dogrzewać należycie i fałszuje pomiar [zaniża wskazanie], ja katalizatorem przydałaby się komora rozprężna nawet w postaci tłumika przelotowo-rozprężnego dzięki niej zachowa się charakter zjawisk falowych w wydechu i zniweluje niechciane przydźwięki, pojemność komory najlepiej przeliczyć względem fabrycznego układu katalizator-tłumik. Ważna jest długość i średnica wydechu, ostatni tłumik można konstrukcyjnie zmienić żeby wykorzystać zjawiska dynamiczne ale to wiesz pare ładnych kartek liczenia i trzeba znać charakterystyke wałków rozrządu, fazy przekrycia itp ;]

    Na początek poczytaj nawet o układach wydechowych na stronie Grabowskiego, zobaczysz że wszystko idzie policzyć tylko trochę samozaparcia i znajomości mechaniki silnika. Będziesz miał już po tym jako takie wyobrażenie na temat zjawisk w układzie wydechowym.
    10.2008-16.11.2012r. 156 3,0 V6 24V Q2 278KM@312Nm - pozostały piękne wspomnienia

    Porting głowic, budowa silników do motorsportu, budowa układów wydechowych, kolektorów ssących ITB, indywidualnych części do motorsportu

    Zapraszam => https://www.facebook.com/Ku%C5%9Bmie...37265/?fref=ts

  2. #12
    PrzemekZ81
    Gość

    Domyślnie

    Na początek poczytaj nawet o układach wydechowych na stronie Grabowskiego, zobaczysz że wszystko idzie policzyć tylko trochę samozaparcia i znajomości mechaniki silnika. Będziesz miał już po tym jako takie wyobrażenie na temat zjawisk w układzie wydechowym.[/QUOTE]

    Ok. tak zrobię, tak myślałem że nie wystarczy tylko taki sam przekrój rury i dwie puszki i spoko. Ale myślę że temat jest na dłuższe zastanowienie żeby czegos nie spaprać.
    W najbliższym czasie muszę wymienić tłumik środkowy i katalizator tak więc zapłacenie ok.1500zł za takie elementy to może warto się skusić na układ na zamówienie, lecz jeżeli ktoś się pomyli może być mały problem

  3. #13
    Użytkownik Alfista Avatar tomaz
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    166 3.0V6 Sportronic | szybkie daily
    Postów
    4,455

    Domyślnie oryginał??

    Cytat Napisał r_e_b_e_l Zobacz post
    Ja wymieniałem katalizator ok rok temu - facet upierał się, ze na jakimś zamienniku uniwersalnym w Alfach nic z tego nie bedzie - więc zapłaciłem za oryginał 600 zł - robiłem w Warszawie na Szyszkowej
    Czy ja dobrze widzę? Oryginał za 600zł??? Nawet do 2.0 TS wydaje mi się ta cena MOCNO nierealna...
    Piszę, bo ostatnio wymieniałem tłumiki: środkowy + końcowy. Oryginały do 2.5V6 najtaniej (na allegro) były za 1500zł + 800zł. O cenę w ASO nawet nie pytaj
    Przy tych kwotach powiedziałem pass... i kolesie dobrali mi tłumiki od Lancii. Trochę poprzerabiali i za niecałe 700zł (ze zniżką) mam komplet z ładną końcówką. Przejechałem już na tym ponad 1000km i nie zauważam nic niepokojącego. Generalnie mniej pali
    Oczywiście nieco zmienił się dźwięk wydechu - jest głośniej, ale tylko na wolnych obrotach (na szczęście). Poza tym OK.

    Rebel: czy ten katalizator wyglądał identycznie do tego, co miałeś? (zakładam, że miałeś oryginał)

    Pozdrawiam,
    ~tomaz
    166 2.5V6 CF2 Sportronic była | 166 3.0V6 CF3 Sportronic @ 241KM / 291Nm jest
    Moja 166 Grigio Chiaro: http://www.forum.alfaholicy.org/nasz...ml#post1222435
    Więcej Alfy: https://www.youtube.com/channel/UCA7...kh5YZ4Hy4vTsew
    Szybkie daily: https://www.forum.alfaholicy.org/prz..._s5_tomaz.html


  4. #14
    Rajek
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał GrzesiekK. Zobacz post
    Tak i mieć wieczne problemy z V6, a to że gubi zapłony, a to że pali za dużo, taki proceder to jawne proszenie się o kłopoty!!!
    Od kiedy katalizator jest od tego aby samochód palił mniej

  5. #15
    Użytkownik Pasjonat
    Dołączył
    03 2008
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    BMW E61 545i żony, E61 530xD do orania pola :)
    Postów
    3,191

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rajek Zobacz post
    Od kiedy katalizator jest od tego aby samochód palił mniej
    Wiesz kolego, dokształć się jak pracuje sonda lambda, w jakich warunkach, jak na jej wskazania wpływa jej temp. pracy a związana jest ona z prędkością przepływu spalin, co się stanie gdy wyrzucisz katalizator z układu i wtedy pogadamy dalej.
    10.2008-16.11.2012r. 156 3,0 V6 24V Q2 278KM@312Nm - pozostały piękne wspomnienia

    Porting głowic, budowa silników do motorsportu, budowa układów wydechowych, kolektorów ssących ITB, indywidualnych części do motorsportu

    Zapraszam => https://www.facebook.com/Ku%C5%9Bmie...37265/?fref=ts

  6. #16
    PrzemekZ81
    Gość

    Domyślnie

    Też mi się wydaje że wycięcie katalizatora i wstawienie strumiennicy spowoduje problemy z pracą silnika i dodatkowo przyspoży wielu problemów, zastanawiam sie tylko czy katalizatory dedykowane ( uniwersalne ) nie powodują problemów czy raczej rozglądac się i zamawiać oryginał który niestety troszkę kosztuje.

  7. #17
    Rajek
    Gość

    Domyślnie

    GrzesiekK. Może raczej ty się dokształć kolego nie będę pisał już o swoim wykształceniu ale sonda lambda towarzyszyła mi w nauce jakieś 6 lat więc nie mam zamiaru się o niej więcej dowiadywać. Pierwszy raz słyszę o tym że katalizator wpływa na zużycie paliwa, druga sprawa jest taka że samochody starszego typu mają sondę przed katalizatorem a nie za więc wyeliminowanie katalizatora nie wpływa na prace sondy lambda, niektóre sondy mają wbudowaną grzałkę która umożliwia im szybszą prace w optymalnej temp. , większość firm która się zajmuje ulepszaniem wydajności wydechu pierwsze co robi to montuje strumienice aby odprowadzenie spalin było lepsze, przez katalizator spowodowana jest min. nierównomierna praca silnika. Powiem jeszcze w niektórych modelach aut nie pisze że w alfach ale odłączenie sondy lambda wpływa lepiej na prace silnika niż z, chodzi by np. mniejsze spalnie. Powiedz mi jeszcze jaki sportowy samochód gdzie jest mase czujników w tym sonda lambda ma katalizator? A tak po za tym co napisałem, Każdy ma prawo wypowiadać się na swój temat co można zrobić a co nie po to jest forum, a negujący słowa piszącego sam powinien zastanowić się co sam pisze.

  8. #18
    Użytkownik Pasjonat
    Dołączył
    03 2008
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    BMW E61 545i żony, E61 530xD do orania pola :)
    Postów
    3,191

    Domyślnie

    No to kolego Rajek kłócimy się dalej, bo widzę że nie potrafisz merytorycznie poprzeć swoich słów tylko wyskakujesz z osobistymi docinkami, tematu wykształcenia nie poruszaj może lepiej bo nie rozmawiasz z "chłopcem po podstawówce" ...

    Pierwsza sprawa, widzę że chyba nawet nie wiesz do czego służą sondy przed i za katalizatorem, bo gdybyś to wiedział nie napisałbyś tego co napisałeś. Pierwsza sonda przed kat. to sonda regulacyjna dbająca o skład mieszanki, natomiast sonda za katalizatorem nadzoruje tylko sprawność katalizatora, widziałeś kiedyś na żywo w czasie jazdy przebiegi oscyloskopowe i jednej i drugiej?
    Teraz co do aut wyczynowych, każda homologowana rajdówka posiada katalizator i jakoś nie przeszkadza on w sporcie.
    Kolega który założył wątek nie buduje auta na 1/4mili lecz do jazdy na co dzień, auto ma przepalać normalne ilości paliwa a nie być "przelane" i palić hektolitry PB, ma mieć rozsądny przebieg momentu obrotowego a nie jechać „tylko górą’, a to właśnie od wydechu, jego stopnia „odetkania” zależy ile momentu obrotowego mamy „z dołu”. Zbytnie odetkanie wydechu psuje przebieg momentu obrotowe zwłaszcza w dolnej części obrotów, wstawienie ot tak sobie strumienicy zamiast katalizatora psuje przebieg momentu i mocy, trzeba kilkadziesiąt godzin na hamowni spędzić, masę obliczeń, aby zrobić to jak należy, zerknij chociaż na stronę Chojnackiego, odszukaj wykres z hamowni Polo GTI wydech z katalizatorem i druga wersja ten sam wydech bez katalizatora, zamiast kat. strumienica [nie liczona indywidualnie pod silnik a pierwsza lepsza z półki] i wtedy może przestaniesz tak ochoczo głosić aby sobie zamiast katalizatora ot tak wspawać strumienicę.
    Piszesz o grzałce w sondzie, owszem zgadzam się, zdecydowana większość sond montowanych do aut ją posiada, jednak to tylko 10-15W grzałeczka oporowa, zadaniem jej jest szybsze dogrzanie sondy po rozruchu aby zaczęła w ogóle pracować, nie da rady zapewnić nią optymalnej temp. do pracy sondy jeśli temp. gazów wylotowych będzie za niska.
    W prawidłowo policzonym i pracującym wydechu, jeśli auto jest odpowiednio "wystrojone", temp. gazów wylotowych w okolicach początku układu czyli tam gdzie montujemy sondę to ok. 800-850stopni i taka też jest optymalna temperatura pracy sondy. Odetkanie zbytnie wydechu powoduje nadmierny spadek ciśnienia w układzie wydechowym, zbyt szybkie opróżnianie ze spalin, spadek temp. gazów w wydechu i niedogrzanie sondy, może także wywołać zjawisko przemywania komory spalania, czyli wysysanie zbyt wczesne nie spalonej mieszanki paliwowej z komory spalania. Druga sprawa ze wspomnianą sondą, niestety ma taką a nie inną charakterystykę, że dla tego samego współczynnika nadmiaru powietrza w zależności od temperatury pracy może wskazać różne wartości z rozrzutem do 20%.
    Nawet dobranie złej/zmiana średnicy rury wylotowej z ostatniego tłumika spowoduje nieprawidłową pracę wydechu.

    Na koniec zacytuję tylko słowa które znasz: „A tak po za tym co napisałem, Każdy ma prawo wypowiadać się na swój temat co można zrobić a co nie po to jest forum, a negujący słowa piszącego sam powinien zastanowić się co sam pisze.” i proszę zastanów się, i merytorycznie udowodnij mojej skromnej osobie że nie mam racji.
    10.2008-16.11.2012r. 156 3,0 V6 24V Q2 278KM@312Nm - pozostały piękne wspomnienia

    Porting głowic, budowa silników do motorsportu, budowa układów wydechowych, kolektorów ssących ITB, indywidualnych części do motorsportu

    Zapraszam => https://www.facebook.com/Ku%C5%9Bmie...37265/?fref=ts

  9. #19
    Rajek
    Gość

    Domyślnie

    Tak dla twojej świadomości to wiem do czego służy sonda za i przed, jeżeli bym wiedział że w samochodzie są dwie sondy lambda to nawet bym nie dawał takiego pomysłu żeby wstawić strumienice, wstawienie strumienicy daje wyższy moment obrotowy i większą moc min. wartości ale jest. Dużo też zależy od marki i modelu auta w jednych to się może spr. w jednych nie, wystarczy pięć minut pracy silnika i już sonda zaczyna prawidłowo działać, większe spalanie uzyskasz szybciej po przez niedogrzany silnik a nie sondę lambde. I wiesz co ci powiem nie chce mi się z tobą już o tym dyskutować ty masz inne doświadczenia ja inne nie będziemy podważać swoich umiejętności i wiedzy, zakończymy rozmowę na tym etapie jakim się znajduje bo nie ma sensu się dalej kłócić.

  10. #20
    Użytkownik Pasjonat
    Dołączył
    03 2008
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    BMW E61 545i żony, E61 530xD do orania pola :)
    Postów
    3,191

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rajek Zobacz post
    Tak dla twojej świadomości to wiem do czego służy sonda za i przed, jeżeli bym wiedział że w samochodzie są dwie sondy lambda to nawet bym nie dawał takiego pomysłu żeby wstawić strumienice, wstawienie strumienicy daje wyższy moment obrotowy i większą moc min. wartości ale jest. Dużo też zależy od marki i modelu auta w jednych to się może spr. w jednych nie, wystarczy pięć minut pracy silnika i już sonda zaczyna prawidłowo działać, większe spalanie uzyskasz szybciej po przez niedogrzany silnik a nie sondę lambde. I wiesz co ci powiem nie chce mi się z tobą już o tym dyskutować ty masz inne doświadczenia ja inne nie będziemy podważać swoich umiejętności i wiedzy, zakończymy rozmowę na tym etapie jakim się znajduje bo nie ma sensu się dalej kłócić.

    Ok więc kończymy rozmowę. Nie ma co bić piany na darmo.

    Od siebie dodam tylko, tak dla potomnych, V6 jest czułe na zmiany w wydechu, wyrzucenie katalizatora i wrzucenie strumienicy psuje mocno charakterystykę silnika do tego wprowadza "nerwowość" w pracy silnika na biegu jałowym, ciężko szczerze fabrykę w tym w względzie w przypadku V6tki poprawić.

    pzdr. i kończę
    Grzesiek
    10.2008-16.11.2012r. 156 3,0 V6 24V Q2 278KM@312Nm - pozostały piękne wspomnienia

    Porting głowic, budowa silników do motorsportu, budowa układów wydechowych, kolektorów ssących ITB, indywidualnych części do motorsportu

    Zapraszam => https://www.facebook.com/Ku%C5%9Bmie...37265/?fref=ts

Podobne wątki

  1. Układ wydechowy
    Utworzone przez Juro w dziale Mazowieckie
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 03-02-2014, 20:36
  2. [GTV Spider] Układ wydechowy
    Utworzone przez teflon w dziale Gtv/Gtv Spider
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 06-06-2013, 08:12
  3. Układ wydechowy !!
    Utworzone przez AdrianAdd w dziale 156
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 02-03-2011, 08:11
  4. [145] Układ wydechowy 145 2,0TS
    Utworzone przez Jakub33 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 12-06-2010, 17:42
  5. układ wydechowy
    Utworzone przez b.pawelek w dziale 156
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 16-11-2007, 11:33

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory