Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Temat: Kontrolka ASR/VDC

  1. #1
    Użytkownik Znawca Avatar prezes-tk
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Siemianice/Słupsk
    Auto
    Były: 2 x AR 166 2,4 20v, AR 156 1,9 JTD, AR 159 SW 2,4 20v, jest: Giulia Super 2.0T
    Postów
    1,426

    Domyślnie Kontrolka ASR/VDC

    Witam. Mam w swojej Alfie następujące zjawisko: zapala się kontrolka ASR/VDC. Oczywiście jedyną możliwością zgaszenia kontrolki jest wyłączenie i ponowne włączenie zapłonu. Odczytałem błędy, egzaminer pokazał błąd włącznika pedału hamulca, który wymieniłem ale błąd nadal potrafi się pokazać. Wczoraj pokonałem trochę większą trasę i zauważyłem, że kontrolka zapala się zawsze na długich, prawych łukach, podczas jazdy z normalnymi drogowymi prędkościami (zarówno przy 90 jak i 190). Czy ktoś spotkał się już z podobnymi objawami i może się podzielic swoimi doświadczeniami? Prawdę mówiąc otrzymałem dzisiaj kilka ciekawych teorii na ten temat ale nie chciałbym nic sugerować więc podzielę się nimi trochę później.

  2. #2
    Użytkownik Świeżak Avatar alfa.kris.k
    Dołączył
    03 2011
    Mieszka w
    Kujawsko-Pomorskie
    Auto
    Alfa Romeo 166 2,4 JTDm Automat Rok prod 2004
    Postów
    118

    Domyślnie

    Też mi się czasami załącza,w serwisie Alfy w Płocku wykryto błąd czujnika pod hamulcem .Bywa tak że jest spokój całe tygodnie a potem jak mu odbije to za każdym hamowaniem się włącza , postanowiłem na razie ignorować „dziada” jak mu odbije do reszty to trzeba będzie wymienić

  3. #3
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar iwok
    Dołączył
    11 2009
    Mieszka w
    okolice Poznania
    Auto
    już nie alfa :)
    Postów
    499

    Domyślnie

    U mnie problemy z VDC zniknęły po wymianie akumulatora na nowy, ale U Ciebie to chyba inny problem.
    Wszystkie opony masz w tym samym rozmiarze i stanie?



  4. #4
    Użytkownik Znawca Avatar prezes-tk
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Siemianice/Słupsk
    Auto
    Były: 2 x AR 166 2,4 20v, AR 156 1,9 JTD, AR 159 SW 2,4 20v, jest: Giulia Super 2.0T
    Postów
    1,426

    Domyślnie

    Akumulator mam nowy, dobrej marki, ładowanie w porządku. Ale faktycznie, kilka dni temu zmieniłem opony na letnie, które może nie są nowe (będę jeździł na nich trzeci sezon) ale uznałem, że jeszcze ten jeden wytrzymają. Po wymianie zauważyłem, że kierownica jest skręcona lekko w prawo, tzn. jak trzymam ją prosto, to auto ma tendencję do odjazdu w lewo. Geometria była sprawdzana jesienią, uderzone nic nie było (jeżdżę tylko ja). na zimowych oponach tego nie było. Nie chciałem nic sugerować ale podpowiadano mi, że może to być związane z geometrią i kalibracją układu kierowniczego.

  5. #5
    Użytkownik Znawca Avatar Dawid_Zielu
    Dołączył
    08 2010
    Auto
    Alfa Romeo 166 FL 2,4 JTD 20V Sportronic '03
    Postów
    1,277

    Domyślnie

    geometria a kierownica w pozycji prostej to dwie różne rzeczy, można mieć dobrą geometrię a kierownicę krzywą/skręconą jak cholera. Kwestia regulacji końcówek drążków kierowniczych. Zmień na chwile koła na zimowe i sprawdź czy nadal problem istnieje, jeśli nie wystąpi po zimówkach to znaczy: albo coś nie tak z oponami albo felgami.
    Alfa Romeo - "bez serca bylibyśmy jedynie maszynami"

  6. #6
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar solek
    Dołączył
    07 2011
    Mieszka w
    Oseredek/Susiec
    Auto
    159 SW 2008 2,4 JTD 210KM GRIGIO TITANIO MET
    Postów
    276

    Domyślnie

    było kilka podobnych tematów i często podobne objawy były powodowane uszkodzonym czujnikiem ABS w którymś przednim kole i najczęściej dochodziło do zwarcia przy skręcie, zimą i gdy było mokro
    Gdzie zaczyna się pasja, tam kończy się ekonomia

  7. #7
    Użytkownik Znawca Avatar prezes-tk
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Siemianice/Słupsk
    Auto
    Były: 2 x AR 166 2,4 20v, AR 156 1,9 JTD, AR 159 SW 2,4 20v, jest: Giulia Super 2.0T
    Postów
    1,426

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dawid_Zielu Zobacz post
    geometria a kierownica w pozycji prostej to dwie różne rzeczy, można mieć dobrą geometrię a kierownicę krzywą/skręconą jak cholera. Kwestia regulacji końcówek drążków kierowniczych. Zmień na chwile koła na zimowe i sprawdź czy nadal problem istnieje, jeśli nie wystąpi po zimówkach to znaczy: albo coś nie tak z oponami albo felgami.
    Tak, wiem. Na jesieni robiłem geometrię z kilkakrotnym wjazdem na stanowisko własnie w celu ustawienia nie tylko geometrii ale i kierownicy dokładnie na wprost. Dlatego zakładam, że jako takie ustawienie kół jest OK, natomiast po założeniu opon letnich (na te same felgi), jedna np. jest mniejsza (w tym przypadku chyba lewa), co powoduje tendencję do ściągania w lewo i ciągłą korektę kierownicą w prawo.
    Jeśli chodzi o wadliwą pracę któregoś czujnika ABS to chyba w tym momencie dałaby o sobie znać kontrolka ABS, a błąd zostałby zapamiętany. Poza tym sprawdziłem - na sucho to samo.

    Dodano 12.59:
    Podłączyłem komputer z FES-em, niestety tylko w wersji darmowej więc okrojonej. Na początki miałem dwa błędy:
    P0683 - sterowanie świec żarowych - nie pisałem o tym, bo dotyczyło innego wątku ale kto wie czy nie jest związane z tym, co napiszę niżej;
    C1505 - w skrócie kalibracja kierownicy
    Jak juz się podłączyłem, to popatrezyłem na inne parametry i zauważyłem, że aku ma tylko 11,8 V. Niby nowy, ma 2 miesiące, VARTA, wszystko jak w oryginale. No to więc do ładowania i widzę, że mam 13,6 V bez obciążenia i 13,3 z obciążeniem. Alternator miałem już robiony (akurat pracuję w takiej firmie i okazuje się, że nie tylko szewc bez butów chodzi). Dzisiaj juz nie miałem czasu na głębsze rozbieranie ale po niedzieli zacznę od sprawdzania mas i połączeń ECU (może gdzieś następują zaniki napięcia i stąd te błędy - dzisiaj zamigała mi kontrolka świec ale później się uspokoiło). A jak nie pomoże to alternator do wyjęcia.
    O tych połączeniach pomyślałem ponieważ w trakcie sprawdzania auta, kręcenia kluczykiem, odpalania, przełączania pomiędzy poszczególnymi sterownikami, pokazały się jeszcze dwa błędy:
    U1706 - błąd czujnika ABS lub komunikacji centralki ABS (też słaby styk?)
    C1607 - nie mogę nigdzie znaleźć co to jest ale z opisu wynikało, że błąd na linii komunikacji CAN.
    Wszystko wykasowane i auto pracuje normalnie ale na pewno ładuje za mało albo komputer dostaje taki sygnał.
    Ostatnio edytowane przez prezes-tk ; 19-05-2012 o 12:11

  8. #8
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar iwok
    Dołączył
    11 2009
    Mieszka w
    okolice Poznania
    Auto
    już nie alfa :)
    Postów
    499

    Domyślnie

    Opony powinny być wszystkie takie same. Nie muszą być nowe, ale ważne żeby miały te same średnice, inaczej koło o mniejszej średnicy kręci się szybciej niż pozostałe i komputer od VDC wariuje.



  9. #9
    Użytkownik Znawca Avatar Dawid_Zielu
    Dołączył
    08 2010
    Auto
    Alfa Romeo 166 FL 2,4 JTD 20V Sportronic '03
    Postów
    1,277

    Domyślnie

    jeśli chodzi o tą kontrolkę było już kiedyś omawiane, także miałęm takowy problem, okazało się iż aku był nie doładowany.
    Alfa Romeo - "bez serca bylibyśmy jedynie maszynami"

  10. #10
    Użytkownik Znawca Avatar prezes-tk
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Siemianice/Słupsk
    Auto
    Były: 2 x AR 166 2,4 20v, AR 156 1,9 JTD, AR 159 SW 2,4 20v, jest: Giulia Super 2.0T
    Postów
    1,426

    Domyślnie

    Tak pomalutku zbliżam się do jakiegoś wniosku. Jutro oddaję auto do lakiernika (jakiś zazdrośnik napisał mi conieco na masce i drzwiach) a zaraz potem wyjmuję alternator. Jeszcze tylko jak ktoś by mi powiedział, czy masy sterowników to są wyprowadzone z nich przewody przykręcone do masy czy też poprzez styk obudowy? Bo to też muszę posprawdzać (różnica pomiędzy napięciem ładowania mierzonym na klemach a tym pokazywanym przez komputer) i może jeszcze takie pytanie zanim wejdę pod samochód: przewód "+" od akumulatora idzie do przodu w jednym kawałku czy też jest gdzieś łączony? Bo rozumiem, że "-" od razu idzie do blachy?

Podobne wątki

  1. (Alfa 156 2.4JTD)Kontrolka ABS+kontrolka hamulca recznego!!!
    Utworzone przez danloo23 w dziale 156
    Odpowiedzi: 53
    Ostatni post / autor: 12-02-2018, 13:31
  2. [159] Kontrolka silnika, kontrolka poduszek, spadek mocy i brak reakcji wskaźnika turbo
    Utworzone przez ck82 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 15-10-2015, 16:30
  3. Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 11-10-2014, 12:41
  4. kontrolka ABS
    Utworzone przez alfagawrys w dziale 156
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 07-06-2013, 19:43
  5. Kontrolka ASR
    Utworzone przez KlaudioOs w dziale 147
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 16-11-2011, 20:06

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory