Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: Regulacja temperatury nawiewu

  1. #1
    Użytkownik Dwusuwowiec
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Będzin
    Auto
    Giulietta 1,4 MA
    Postów
    111

    Domyślnie Regulacja temperatury nawiewu

    Od dłuższego już czasu męczę się z regulacją temperatury. Problem polega na tym, że ustawiając temperaturę (auto lub manual) na daną wartość powiedzmy 25 stopni zazwyczaj otrzymam ciepłe powietrze z nawiewów. Jeżeli będę chciał obniżyć temperaturę i ustawię nawet low to i tak będzie mi dmuchać ciepłym powietrzem. Przy mniejszej rozpiętości temperatur (około 17-23 stopni) nawiew jakoś daje sobie radę. Przy włączonej klimie problem jest podobny i dmucha mi praktycznie zimnym powietrzem, bo przestawienie na 21 stopni kończy się ciepłym powietrzem lub po prostu powietrze pozostaje zimne. Czasami słychać szczególnie przy większych skokach ustawianej temperatury jakieś "przeskakiwanie", jakby silniczek chciał ustawić temperaturę, ale coś mu nie pozwala . Co ciekawe przy wył. i następnym wł. zapłonu temperatura powietrza zazwyczaj ustawia się na wcześniej zadaną. Zaglądałem już w okolice silniczka regulującego temperaturę, ale dostęp jest bardzo ciężki i jedyne co udało mi się zrobić to odłączenie wtyczki. Wyciągnąłem też czujnik temperatury wewnętrznej, przeczyściłem i wygląda ok. Podłączałem kompa i błędów nie wyświetla. W przypadku 156 zazwyczaj winny jest silniczek regulacji temperatury, a w 166... Przeczytałem temat odnośnie wymiany nagrzewnicy http://www.forum.alfaholicy.org/zrob...grzewnicy.html, który jest bardzo pomocny, ale mam nadzieję, że nie będę musiał wszystkiego wybebeszać.

    Teraz mam kilka pytań do Was, a w szczególności do osób, które miały podobny problem lub wymieniały nagrzewnicę:
    - czy winowajcą takiej sytuacji może być jeszcze jakiś czujnik (jest jeszcze przy rozdziale powietrza?)?
    - czy winna może być ośka klapki lup połączenie ośki z silniczkiem?
    - można dostać się (zdemontować) do tego silniczka wyciągając obudowę silnika nawiewu w okolicach klapki recyrkulacji powietrza, czy jednak czeka mnie wyciąganie przegrody i całej obudowy z parownikiem?
    - po wymianie silniczka trzeba to wszystko kalibrować, czy układ sam sobie dostosuje położenie silniczka?

  2. #2
    fackamaka
    Gość

    Domyślnie

    Witam. Ja miałem kiedyś bardzo podobny problem. Przyczyną okazała się pęknięta prowadnica cięgna silniczka regulującego położenie klapki. Cięgno wyskakiwało w maksymalnych pozycjach i ustawienie skrajnych temperatur nie było możliwe. Ja piszę o klapce i silniczku znajdującym się z prawej strony pod podszybiem od strony komory silnika. Zatopiłem w prowadnicy kawałek wyprofilowanego spinacza biurowego i od około roku mam spokój. Można wykręcić silniczek bez rozbierania całości. Potrzebny tylko odpowiedni śrubokręt. Po ponownym podpięciu kostki układ sam dostosowuje położenie cięgna silniczka. Działanie silniczka możesz łatwo sprawdzić bez wyciągania go. Włącz zapłon i niech ktoś zmieni ustawienia temperatury a ty obserwuj czy cięgno silniczka zmienia położenie. Jeżeli tak tzn że silniczek jest ok. Powodzenia.

  3. #3
    Użytkownik Dwusuwowiec
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Będzin
    Auto
    Giulietta 1,4 MA
    Postów
    111

    Domyślnie

    Chodzi o silniczek znajdujący się w okolicach kółka, drugiego od lewej (pozwoliłem sobie pożyczyć zdjęcie kolegi Majkela z wątku o wymianie nagrzewnicy)?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	40214387ev3.jpg
Wyświetleń:	966
Rozmiar:	57.4 KB
ID:	59785

    Silniczek (0 132 801 130) z czarną kostką i kółkiem zębatym. Silniczek z białą kostką po prawej w okolicach trzeciego zakreślenie jest silniczkiem do rozdziału powietrza?
    Jeżeli nie trzeba rozbierać całości to bardzo mnie pocieszyłeś .

  4. #4
    fackamaka
    Gość

    Domyślnie

    Nie wiem czy dobrze się zrozumieliśmy. Ja opisywałem regenerację prowadnicy cięgna znajdującego się tuż pod prawym przednim słupkiem. Silniczek ten reguluje położenie tej dużej klapki znajdującej się nad pierwszym kółkiem z lewej na fotce. Jeżeli chodzi o silniczek w okolicach trzeciego zakreślenia to moim zdaniem jest to silniczek wycieraczek. Pozdrawiam.

  5. #5
    Użytkownik Dwusuwowiec
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Będzin
    Auto
    Giulietta 1,4 MA
    Postów
    111

    Domyślnie

    Dlatego postanowiłem zobrazować położenie silniczków, ponieważ Twój opis położenia i sprawdzenia działania silniczka mocno mi nie pasował . Tobie chodzi o silniczek obiegu wewnętrznego/zewnętrznego, który u mnie jest sprawny. Silniczek od ustawiania temperatury znajduje się w okolicach drugiego zakreślenia i trudno go wymontować. Jedyne co udało mi się zrobić bez ściągania całego podszybia to odpięcie kostki i sprawdzenie, czy to ten silniczek odpowiedzialny jest za ustawianie temperatury. Naprawdę nikt nie miał podobnych problemów?

  6. #6
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    PYRZYCE,Zachodniopomorskie
    Auto
    AR166 2.4JTD 175KM 2005r
    Postów
    67

    Domyślnie

    Kolego ja mam podobny problem w swojej BelliU mnie objawy są takie,że nie ważne jaką temp.ustawię z nawiewu leci tylko i wyłącznie gorące powietrze.Najlepsze jest to że rok temu wymieniałem nagrzewnicę i miałem dostęp do tego silniczka ale nie miałem pojęcia że to on może być powodem takiej sytuacji.Teraz mam rozszczelnioną klimę więc najpierw wykonam serwis klimy i będę próbował rozwiązać ten problem.

  7. #7
    Użytkownik Romeo Avatar Mankovich
    Dołączył
    04 2012
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Alfa 166 2.5 V6 24V
    Postów
    275

    Domyślnie

    U mnie na początku klima nie działała w ogóle, bo miałem wyciek i nie było czynnika, po naprawie i zalaniu klima chodzi... ale jest jak zawsze lekkie ale. Przy ustawieniu na LOW jest zimno.... Zwiększam na 16-17-18 i nagle przy 19 robi się w aucie nieprzyjemnie ciepło. Nie to, że wali mi gorąc, ale po prostu w samochodzie robi się odczuwalnie cieplej. Nie mogę uwierzyć, ze mam granice tolerancji temperatury w samochodzie na 19 stopniach W poprzednim aucie ustawiałem 21 stopni i miałem komfort a tutaj przy 21 to mogę się zaczynać rozbierać.

  8. #8
    Użytkownik Dwusuwowiec
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Będzin
    Auto
    Giulietta 1,4 MA
    Postów
    111

    Domyślnie

    Problem rozwiązany . Sprawcą całego zamieszania był silniczek temperatury nawiewu, którego wymiana była jednak problematyczna. Później wrzucę zdjęcia i mały opis wymiany.

  9. #9
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    09 2022
    Auto
    Alfa Romeo 166 3,2 V6
    Postów
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Raiden Zobacz post
    Problem rozwiązany . Sprawcą całego zamieszania był silniczek temperatury nawiewu, którego wymiana była jednak problematyczna. Później wrzucę zdjęcia i mały opis wymiany.
    Dzień dobry,
    Czy kolega może wrzucić zdjęcia z wymiany tego silniczka lub ktoś opisać jak się do niego najlepiej dostać?

    Mam podobny problem auto albo grzeje gorącym powietrzem albo zimnym.
    Gdy jest wilgotno parują mi szyby.
    Proszę o pomoc.

Podobne wątki

  1. Regulacja temperatury z nawiewu
    Utworzone przez marcinc w dziale 156
    Odpowiedzi: 43
    Ostatni post / autor: 30-08-2021, 00:26
  2. Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 29-08-2021, 19:19
  3. Padła regulacja nawiewu
    Utworzone przez kos w dziale 156
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 03-10-2016, 22:29
  4. Regulacja temperatury
    Utworzone przez norbert007 w dziale 156
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 01-07-2014, 21:01
  5. Regulacja temperatury nawiewu
    Utworzone przez zenek2562 w dziale 166
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 03-12-2013, 10:58

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory