Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: Stuki napędu pompy oleju w silniku 3.0 V6 12V.

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    09 2020
    Mieszka w
    Kielce
    Auto
    Alfa romeo 164 3.0 V6 12V 1994r
    Postów
    3

    Domyślnie Stuki napędu pompy oleju w silniku 3.0 V6 12V.

    Dzień dobry,

    Mam problem z napędem pompy oleju w mojej 164. Mianowicie jest to silnik 12V busso, objawy typowe: po rozgrzaniu silnika do temperatury pracy a co za tym idzie obniżeniu ciśnienia oleju towarzysza nieregularne stuki z okolic tylnej głowicy. Ma to miejsce na wolnych obrotach i przy lekkim dodawaniu gazu gdy silnik już schodzi z obrotów na jałowe. Generalnie przewertowałem całe forum i udało mi się znaleźć wątki które poniekąd dotyczą takiego problemu i między wierszami wyczytałem, że wystarczy wymienić podkładkę pod kołem zębatym na wałku pompy oleju, koło to znajduje się na tylnej głowicy od strony rozrządu pod małym dekielkiem, Jeżeli chodzi o pompę oleju to co do ciśnienia samego oleju nie mam zastrzeżeń na zimno 6, na ciepło na wolnych obrotach około 1, na ciepło przy gazowaniu do 4 wg wskaźnika. I moje pytanie zasadnicze brzmi gdzie w Kielcach lub Warszawie ewentualnie w Radomiu szukać mechanika, który podjął by się załatwienia sprawy z tym fantem?

    Pozdrawiam

  2. #2
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar MikeCZ
    Dołączył
    01 2017
    Mieszka w
    Jaworzno
    Auto
    Giuelitta 2.0JTDm 2011, Rover Mini 1275 1991
    Postów
    519

    Domyślnie

    O ile chcesz wyminić podkładkę pod kołem pompy oleju (ale nie kojarzę jej, chociaż to już jakiś czas, co składałem to u siebie) to czeka cię rozłożenie (i dlatego idealnie też wymiana) całego rozrządu, ale to pewnie wiesz, więc szukaj warsztatu, który jest w stanie ogarnąć coś takiego.
    Ciśnienie 6b na zimnym trochę za wysokie jest, powinno dochodzić do 4-4.5b max z tego co kojarzę a resztę powinien przepuścić zawór upustowy, ale prawda jest taka że te wskaźniki często przekłamują Tak z ciekawości jaki olej masz zalany?
    Toyota Corolla TS 1.8 2023, Rover Mini 1991 1275
    Ex: Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDm 2011, Alfa Romeo 164 2.0 V6TB 1995, Honda Civic VIII 1.8, Seat Leon ST FR 1.4TSI 2017, Alfa Romeo 159 2.4 JTDm 2007 berlina, Fiat Stilo 1.4 MW 2007

  3. #3
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    09 2020
    Mieszka w
    Kielce
    Auto
    Alfa romeo 164 3.0 V6 12V 1994r
    Postów
    3

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź, generalnie wczoraj wieczorem zrobiłem jeszcze głębsze rozeznanie w temacie i rzeczywiście pod tą zębatką nie ma żadnej podkładki. Na niektórych rysunkach widać oznaczoną tulejkę, natomiast podkładka elastyczna (tzn taka jednorazowa która się zagniata przy składaniu) jest na zębatce zdawczej z koła pośredniego rozrządu i obawiam się że tu jest pies pogrzebany z tymi luzami. Ale żeby tu coś działać wygląda na to, że trzeba będzie głowicę dźwigać ponieważ dostęp do niej jest tylko od spodu także szykuje się grubsza robota. Jako ciekawostkę dla zainteresowanych wspomnę, że napęd pompy oleju w tych silnikach występował w dwóch wersjach mianowicie w starszych wypustach silnika 12v było to mosiężna zębatka zdawcza o 10 zębach a biorcza stalowa 14 zębów, i ta ostatnia ma takie nacięcia na górze, w późniejszych zdawcza miała 14 zębów, biorcza bez zmian ilości zębów ale bez nacięć na górze. Jet to ważne ponieważ różnice te powodują zmianę prędkości obrotów pompy oleju. Co do zalanego oleju to rzeczywiście zapomniałem o tym wspomnieć, zalany mam valvoline 10w60 racing więc pewnie dlatego wskazania są zawyżone, ale poprzednio taki był zalany więc nie zmieniałem. Co do warsztatu to liczyłem, że może ktoś podałby namiary na zakład, który specjalizuje się w alfie romeo i w tych silnikach lub ogólnie po prostu w alfie i nie będą wydziwiać. U siebie na mieście zrobiłem rozeznanie i rozrząd to bez problemu by zrobili ale za jakieś napędy pompy oleju to nikt się nie chce brać za bardzo... Pozdrawiam

  4. #4
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar MikeCZ
    Dołączył
    01 2017
    Mieszka w
    Jaworzno
    Auto
    Giuelitta 2.0JTDm 2011, Rover Mini 1275 1991
    Postów
    519

    Domyślnie

    Szczerze mówiąc to dzwignięcie głowicy tutaj nic nie da. O ile chcesz wyciągnęć całą pompę, to trzeba zrzucić michę olejową, odkręcić smok sania oleju i potem możesz poluzować dolną obudowę w której leży pompa. O ile chcesz wyminić tylko tą podkładkę, to wystarczy ci na tylnej głowicy zdjąć tą plastikovą osłonę do której wraca wąż do separatoru oleju i pod nim jest nakrętka z podkłądką zabezpieczająca ośkę pompy od góry. Moim zdaniem da się zrobić od góry bez ściągania głowicy, ale będziesz u tego przeklinał
    Napewno bym zdjął cały dolot żeby uzyskać lepszy dostęp i ewentualnie podnieść se trochę silnik (lewarek pod michę) do góry, żeby uzyskać lepszy dostęp. Dołączam amatorskie zdjęcie gdzie co jest
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pompa oleju.PNG
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	116.0 KB
ID:	276829
    Toyota Corolla TS 1.8 2023, Rover Mini 1991 1275
    Ex: Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDm 2011, Alfa Romeo 164 2.0 V6TB 1995, Honda Civic VIII 1.8, Seat Leon ST FR 1.4TSI 2017, Alfa Romeo 159 2.4 JTDm 2007 berlina, Fiat Stilo 1.4 MW 2007

  5. #5
    Użytkownik Świeżak Avatar byjajo
    Dołączył
    03 2015
    Mieszka w
    Niepołomice
    Auto
    GTV V6 TB,był MiTo 1.6 JDTM,było kilkadziesiąt innych aut.
    Postów
    75

    Domyślnie

    Proponuję wyjąć pompę dołem i ją zbadać pod kątem luzów i prostolinijności wałka.Oglądnij też koło mosiężne zdawcze napędu pompy szczególnie jeśli w oleju będzie metalicznie błyszczący brokat.Podkładki pod koło zębate raczej unikaj.Wspominam o tym w oparciu o własne doświadczenia.Posłuchałem się i zamontowałem podkładkę.Przez jakiś czas zrobiło się cicho.Póżniej musiałem szukać pompy i mosiężnej zębatki która stała się żródłem problemów z silnikiem.Aha.U mnie poszło bez ruszania głowicy.Walczyłem z miską dość długo aby ją zdemontować ale w końcu poszła.Przy okazji możesz sprawdzić panewki na wale i dolne partie cylindrów .Powodzenia-

  6. #6
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    09 2020
    Mieszka w
    Kielce
    Auto
    Alfa romeo 164 3.0 V6 12V 1994r
    Postów
    3

    Domyślnie

    Oczywiście jeżeli robić tylko zębatkę biorczą czyli tą która jest na wałku pompy to nie ma potrzeby zrzucać głowicy, (już tam zaglądałem pod ten dekielek) ale jeżeli chodzi o tą zębatkę która jest zamontowana na głowicy (ta mosiężna) to można ją odkręcić tylko od spodu głowicy, po prostu biorę taką możliwość, że luz może być też na niej. Tak czy siak dziękuje za wytłumaczenie sprawy i najpierw rzeczywiście ogarnę tą tulejkę która jest oznaczona na rysunku numerem 9 zamiast rozbierać wszystko od razu, jeżeli to nic nie da no to wtedy będę szukał całego nowego zestawu napędu na wymianę itd.

    - - - Updated - - -
    [MENTION=55415]byjajo[/MENTION] tak rzeczywiście najlepszą rzeczą na początek będzie sprawdzenia całej pompy i tak zrobię. Dzięki za radę. Wstępnie znalazłem u siebie mechanika, który podejmie się zrobienia tego więc tamat można zamknąć. Pozdrawiam.

  7. #7
    Użytkownik Świeżak Avatar byjajo
    Dołączył
    03 2015
    Mieszka w
    Niepołomice
    Auto
    GTV V6 TB,był MiTo 1.6 JDTM,było kilkadziesiąt innych aut.
    Postów
    75

    Domyślnie

    Robiłem temat ze dwa lata temu i wydaje mi się,że do zdjęcia koła mosiężnego wystarczyło odkręcić dekiel nad nim(dekielek ma odprowadzenie ciśnienia z układu korbowego),potem wyjąć pompę dołem po uprzednim odkręceniu zębatki biorczej.Zębatka zdawcza,mosiężna jest dokręcona nakrętką, do której jest dostęp od góry.Ale ja mam busso TB w GTV więc może tu jest pies pogrzebany-

  8. #8
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar MikeCZ
    Dołączył
    01 2017
    Mieszka w
    Jaworzno
    Auto
    Giuelitta 2.0JTDm 2011, Rover Mini 1275 1991
    Postów
    519

    Domyślnie

    Tylko przy wyciąganiu pompy od spodu trzeba się psychicznie przygotować, że jedna z śrub co trzyma jej obudowę do bloku ma bardzo zły dostęp... wiem ile się u tego naprzeklinałem mając silnik wyciągnięty i z dobrym dostępem - robiąc to z silnikiem w aucie które jest na podnosniku będzie to pewnie jeszcze bardziej "intensywne" przeżycie
    Toyota Corolla TS 1.8 2023, Rover Mini 1991 1275
    Ex: Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDm 2011, Alfa Romeo 164 2.0 V6TB 1995, Honda Civic VIII 1.8, Seat Leon ST FR 1.4TSI 2017, Alfa Romeo 159 2.4 JTDm 2007 berlina, Fiat Stilo 1.4 MW 2007

  9. #9
    Użytkownik Świeżak Avatar byjajo
    Dołączył
    03 2015
    Mieszka w
    Niepołomice
    Auto
    GTV V6 TB,był MiTo 1.6 JDTM,było kilkadziesiąt innych aut.
    Postów
    75

    Domyślnie

    Cytat Napisał MikeCZ Zobacz post
    Tylko przy wyciąganiu pompy od spodu trzeba się psychicznie przygotować, że jedna z śrub co trzyma jej obudowę do bloku ma bardzo zły dostęp... wiem ile się u tego naprzeklinałem mając silnik wyciągnięty i z dobrym dostępem - robiąc to z silnikiem w aucie które jest na podnosniku będzie to pewnie jeszcze bardziej "intensywne" przeżycie
    Oj prawda.Parę "łacinskich" słów poszło walcząc ze śrubką.Ale jak mawiał mój kolega: twardym trza być

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 32
    Ostatni post / autor: 14-07-2020, 18:07
  2. Stuki w silniku 2.0 TS
    Utworzone przez vilk87 w dziale 156
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 11-03-2015, 22:27
  3. Stuki na zimnym silniku po wymianie pompy wspomagania.
    Utworzone przez Jin147 w dziale 147
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 28-01-2012, 12:48
  4. Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 07-11-2011, 23:05
  5. [156] stuki w silniku 1.8
    Utworzone przez cinas w dziale 156
    Odpowiedzi: 61
    Ostatni post / autor: 09-10-2011, 20:56

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory