Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Temat: AR 33 '93 1.4 swap na 1.7 16v oraz dodanie 4x4

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    04 2021
    Auto
    Alfa Romeo 33 1.4 93
    Postów
    3

    Question AR 33 '93 1.4 swap na 1.7 16v oraz dodanie 4x4

    Witam serdecznie,
    Mam taką pięknotkę Alfę 33 z 1993 roku, która przejdzie generalny remont (rozkład do każdej śrubki). Tylko, że ona ma silnik 1.4 i napęd na jedną oś. I teraz tak, jak mocno różnią się w budowie silniki 1.4 i 1.7 16-zaworowy (bo na taki chciałbym zmienić). Chodzi o to, czy one są na tyle podobne, że "po prostu" wyjmujesz 1.4 i wsadzasz 1.7, czy też jest zgoła odmiennie. Nie chodzi tylko o punkty mocowań, ale np. czy mocowanie sprzęgła i skrzyni biegów jest takie same, w ogóle, czy skrzynie biegów są takie same.
    Teraz drugie pytanie, trochę mniej ważne, czy przeróbka 2x4 na 4x4, jest możliwa (znaczy, no wiadomo, że nawet można tam gąsienice wsadzić :p) pod względem takim, jak chociażby, przerabianie podwozia?

    Pozdrawiam jeszcze serdeczniej.

  2. #2
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    04 2006
    Mieszka w
    ES
    Auto
    33 SW
    Postów
    1,390

    Domyślnie

    Cześć Oczoton,

    Nie wykonywałem tego samodzielnie, więc niestety nie mogę wypowiedzieć się autorytatywnie, ale że nikt nic nie odpisał to na tym etapie mogę zasugerować, abyś w pierwszej kolejności definiował jakim zasobem części dysponujesz. Np. jeśli masz dawcę to w ogóle nie będzie problemu, no może poza jednym detalem: jeśli w dawcy miałbyś niższe zawieszenie i chciałbyś je również przełożyć, to możesz natrafić na różne rozwiązania macpersonów. Łatwo je rozpoznać, ponieważ różnią się górnymi mocowaniami do nadwozia na 3 albo na 4 otwory. Odpowiadając na Twoje przykładowe pytanie - tak, skrzynie od 33ki są taką samą konstrukcją niezależnie od ilości zaworów, a jedynie w przypadku obu silników 1,7, dłuższe jest przełożenie główne.

    Co do drugiej przeróbki to poza oczywistością, czyli napędy, zawieszenie ze sprężynami i amorkami, sterownik z wiązką, potrzebujesz też podłogi bagażnika i zbiornika paliwa.

  3. #3
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    04 2021
    Auto
    Alfa Romeo 33 1.4 93
    Postów
    3

    Domyślnie

    Dzięki Jacku, za odpowiedź i rozwiązanie paru wątpliwości.
    Pozdrawiam

  4. #4
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    11 2007
    Mieszka w
    poznan
    Postów
    80

    Domyślnie

    Wszytsko pasuje skrzynia, punkty mocowania, zawieszenie, półosie.
    Trzeba mieć belkę pod silnik z 16v (ta z 1.4 jest inaczej wyprofilowana), komputer z osprzętem
    Co do skrzyni - żeby zrobić 4x4 trzeba mieć skrznię z takiej wersji plus przeniesienie napędu
    Skrzynia z 1,4 ma inne przełożenie ale jak nie masz to może zostać będzie lepsze przyspieszenie kosztm miejszej prędkości max.

    Jako ciekawostkę powiem ze w mojej 1.4 mam belkę pod silnik z 16v i skrzynię z 16v.
    W skrzyni wymieniłem tylko mechanizm różnicowy z wałkiem co z nim współpracuje żeby zmienić przełożenie.

  5. #5
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    04 2021
    Auto
    Alfa Romeo 33 1.4 93
    Postów
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał anubis82 Zobacz post
    Wszytsko pasuje skrzynia, punkty mocowania, zawieszenie, półosie.
    Trzeba mieć belkę pod silnik z 16v (ta z 1.4 jest inaczej wyprofilowana), komputer z osprzętem
    Co do skrzyni - żeby zrobić 4x4 trzeba mieć skrznię z takiej wersji plus przeniesienie napędu
    Skrzynia z 1,4 ma inne przełożenie ale jak nie masz to może zostać będzie lepsze przyspieszenie kosztm miejszej prędkości max.

    Jako ciekawostkę powiem ze w mojej 1.4 mam belkę pod silnik z 16v i skrzynię z 16v.
    W skrzyni wymieniłem tylko mechanizm różnicowy z wałkiem co z nim współpracuje żeby zmienić przełożenie.
    O, i to jest dobra porada z kluczowymi informacjami.
    Dziękuję bardzo, za wyjaśnienie.

    Pozdrawiam Franek

  6. #6
    Użytkownik Świeżak Avatar Jesion
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Auto
    AR 33 1,7 ie; AR 75 2,0 T.S.
    Postów
    108

    Domyślnie

    Witam, podepnę się pod ten ciekawy temat. Właśnie planuje przeszczep silnika 1,7 16v do AR 33 1,7 IE serie 2, rok 1989. Z tego co widziałem w necie ludzie robią takie swapy. W AR33 1,7 16V oprócz innej belki przedniej inaczej przechodzi ten drążek reakcyjny w kształcie litery U. U mnie patrząc od góry przechodzi nad podłużnicami natomiast w AR 1,716V jest poprowadzony pod nimi. Powiedzcie proszę czy wystarczy podmiana samej belki od AR 1,716V, czy też należy wymienić te podłużnice idące do wahacza i ten drążek. Pytanie jeszcze czy te rozstawy śrub belek były w 33 - trójkach wszędzie takie same? pozdrawiam Jesion

  7. #7
    Użytkownik Świeżak Avatar Piszczyk
    Dołączył
    04 2012
    Mieszka w
    Opole Lubelskie
    Auto
    AR166 2,5 / DELTA I 1,6 GTie / Thesis 3,0 V6 / HILUX 3,0 / Thema 2,8 PRV
    Postów
    132

    Domyślnie

    pamiętam jeden drobiazg jak u kolego zakładaliśmy motor 1,7 8v do budy 1,7 16v bo "szesnastkę" zatarł.
    Osprzęt silnika podobny ale ECU z różnych miejsc pobierał sygnał "zapłonu"
    były wersje z czujnikiem halla w rozdzielaczu (chyba w 8v) albo z czujnikiem prędkości obrotowej na wieńcu koła zamachowego
    i tu ciekawostka - jedna ze skrzyń nie miała otworu na czujnik ale "nadlewka" była - więc wykonaliśmy po prostu dziurę wiertłem i o dziwo działało (bo o precyzji po kilku piwach mówić ciężko )
    reszta plug&play

Podobne wątki

  1. [Stelvio] Dodanie kamery i czujnikow parkowania
    Utworzone przez dwilk w dziale Giulia/Stelvio
    Odpowiedzi: 128
    Ostatni post / autor: 27-03-2019, 14:30
  2. [159] Dodanie kuponów serisowych
    Utworzone przez pushq w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 01-11-2016, 18:44
  3. [156] 2.0 TS 16V dodanie paru KM
    Utworzone przez ekierka w dziale 156
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 17-01-2016, 11:29
  4. [159] Czujniki parkowania dodanie
    Utworzone przez dexster w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 12-05-2015, 10:41
  5. dodanie zmieniarki
    Utworzone przez peperh w dziale 166
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 22-12-2011, 10:39

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory