Może kogoś zainteresują realne temperatury na wskaźniku?
Może kogoś zainteresują realne temperatury na wskaźniku?
Ostatnio edytowane przez StelvioRS ; 03-10-2022 o 10:02
Chyba ze ktoś ma zchipowany to wskakują 4 kreski odrazu :-)
Dzięki, na pewno się przyda![]()
skąd takie bzdury? chyba że tuner nie wiedział co zmieniał i pokręcił nie przy tym co powinien dotykać, choć wątpię czy to da się zmieniać, wyśweitlanie/skalowanie jest realizowane w liczniku, a ten w zależności od softu wyświetlał ciut inaczej - starsze 4-5 kresek, nowsze 3-4 po pełnym rozgrzaniu i normalnej jeździe, oczywiście w normalnych temperaturach powiedzmy 20C na zewnątrz. zima czy tor to inna bajka.
ledwo co był temat skalowaniu:
https://www.forum.alfaholicy.org/giu...leju_wody.html
Super. Właśnie o to pytałem w wątku: https://www.forum.alfaholicy.org/giu...leju_wody.html
Natomiast na italiańskim forum znalazłem:
1° kreska (60 - 69°C)
2° kreska (70 - 79°C)
3° kreska (80 - 89°C)
4° kreska (90 - 99°C)
5° kreska (100 - 109°C)
6° kreska (110 - 119°C)
7° kreska (120 - 129°C)
8° kreska (130 - 139°C)
( https://forum.clubalfa.it/threads/te...motore.135167/ )
Dla pierwszych 2 kreseczek są drobne rozbieżności (ale nie wiem dla jakiej wersji są te dane, rozumiem, dla Giulii)
A ktoś wie jaka jest "rzeczywista" temp. wody dla środkowej kreski na wskaźniku z trybu Dynamic? Czy to 90C?
powtarzam, były różnice w zależności od firmwarów, ale pewnie to różnice kilku stopni stąd nic ważnego. chcesz wiedzieć jak jest u Ciebie, kup MES/ELM ,podłącz się i odczytaj parametry z ECU podczas jazdy
kreseczki pokazują temperaturę oleju, to nie będzie miało bezpośredniego i 100% sprzęgu z temperaturą cieczy. oczywiście pewna współzależność jest, ale to osobne obwody, inaczej sterowane które mają swoje bezwładności, inną logikę inny układ wymiany ciepła. znów polecam MESa
Tak, planuję zakup tego interface-u i softu, może MES a może tylko soft na komórkę... ale chroniczny brak czasu![]()
Tak, wiem że temp. wody to zupełnie oddzielny pomiar i dlatego mnie interesujeJakby ktoś miał taki odczyt z MES-a to chętnie reflektuję na informację. Zwłaszcza czy środkowa kreska to 90C
![]()
Woda powinna mieć już te 80 st jak zapali się pierwsza kreska oleju?
o ile pamiętam przy normalnej jeździe w mojej 201 (z updatem na G543... soft w 2019) dwie kreski oleju, to na logu temperatury cieczy chłodzącej było coś ok 72st czy 74 C w chłodny dzień o ile pamiętam.
tylko co Ci to daje, czujnik w jednym miejscu, inna temperatura w innym, przyciśniesz 2 razy i miejscowo gorąco a ciecze/czujniki jeszcze nie łapią tego itp itd. ja stosuję rozsądek, z każdą kreską pozwalam sobie na więcej obrotów/głębiej wciskany gaz, od 3 już w miare normalnie, minutę, dwie później już ogień jak mam ochotę poprzyciskać.
BTW, na tor musze jakieś lepsze schładzanie sobie dodać patent, bo ECU strasznie ciął mi doładowanie i moc, 5 kresek oleju na pewno było, może już bliżej 6? tak są napisane te softy - dużo limiterów mi tuner mówił od temperatury cieczy, oleju no i wyliczanego EGT (a ten akurat mam obniżony dla bezpieczeństwa jakby mnie ponosiło)
Racja, nic nie zastąpi zdrowego rozsądku i wyobraźni. Dla mnie temp. oleju to podstawowy wskaźnik na co dzień. A że miałem i w 156 (2x) i w 159 (1x) padnięcie termostatu (na szczęście w nie domykał się) to mam zwyczaj monitorować zachowanie temp. wody. Zwłaszcza w zimie. Stąd moje pytanie![]()