Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3

Temat: [156] kolory przewodów głośnikowych z kostki iso inne niż w drzwiach, woda w drzwiach

  1. #1
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    05 2011
    Auto
    156
    Postów
    11

    Domyślnie [156] kolory przewodów głośnikowych z kostki iso inne niż w drzwiach, woda w drzwiach

    Zacząłem wymianę sprzętu grającego w Alfie i na dzień dobry kilka dziwadeł wpadło w moje oczy.

    1) nie chciałem zmieniać oryginalnych zacisków na kablach idących do głośników, spowodowało to wypięcie się jednego z nich i zwarcie... w następstwie spaliłem głośnik byłem pewny że głośnik uszkodził się przez pomylenie PLUSA z MINUSEM a okazało się jednak inaczej. Czy w momencie odwrócenia biegunów i pomylenia ich jest możliwe uszkodzenie głośnika?


    2) chcąc mieć pewność że prawidłowo będę podłączać kabelki do głośników wyszukałem opisy kostki ISO. Teoretycznie kable wychodzące z kostki są dość logicznie przypisane. - żółto czarny i żółty, szaro czarny i szary, niebiesko czarny i niebieski, zielono czarny i zielony ale... drzwi przednie lewe kabelki w kolorze różowo żółtym i drugi biało czarny. Drzwi lewy tył kable wychodzące niebiesko czerwony i biało czerwony.. I gdzie tu sens i logika ?? które to plusy a które minusy? Czyli kolory kabelków idących od radia są inne niż te wychodzące z drzwi.

    3) Ostatnio dość porządnie padało i przechodziły dość mocne burze.. Czy normalne jest że w środku drzwi pojawia się woda?? Np. na magnesie głośnika? Nadmienię że w między czasie wytłumiałem drzwi, demontowałem trójkąty w lusterkach celem przemalowania i przed burzami byłem na myjce :-)
    Czy głośniki są jakoś specjalnie osłaniane przed wodą i wilgocią w momencie demontowania oryginalnej pianki? Nie chciałbym narażać nowych głośników na uszkodzenie które może znów wyniknąć z mojego błędnego montażu lub niezabezpieczenia w odpowiedni sposób.

    Z góry dziękuję za odpowiedzi i podpowiedzi.

  2. #2
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar as700
    Dołączył
    06 2014
    Auto
    AR 156 1.9 JTD
    Postów
    24

    Domyślnie

    Witam,

    1. Jeśli pomyliłeś bieguny głośnik nie powinien się spalić (nadal powinien grać), lecz ze słabszą mocą (odczuwalnie mniej basu itp.). Może w ogóle go nie spaliłeś? Spróbuj podpiąć głośnik do innego radia/samochodu. Przed tym radziłbym najpierw sprawdzić Ci przewody, które idą pomiędzy drzwiami a karoserią (czarna guma) - poruszaj tym. U mnie był z tym problem. Czasami głośnik nie grał z lewej strony, czasami z prawej. (Również obstawiałem najgorsze czyli spalenie głośnika )

    2. RF- Prawy Przód- kolor najczęściej szary dla przewodu + i szary z czarnym paskiem dla -
    LF- Lewy Przód- kolor najczęściej biały (lub brązowy) dla przewodu + i biały (lub brązowy) z czarnym paskiem dla -
    LR- Lewy Tył- kolor najczęściej zielony dla + i zielony z czarnym paskiem dla -
    RR- Prawy Tył- kolor najczęściej fioletowy dla + i fioletowy z czarnym paskiem dla -

    Tak, przewody idące od radia różnią się kolorami od tych z drzwi. Wyjmij radio i przyjrzyj się dokładnie całej kostce, przewody od radia łączą się z kolorami podanymi powyżej. Jeśli nie będziesz nadal wiedział to jutro podeślę Ci jak jest u mnie.


    3. Czy podczas wytłumiania drzwi czasem nie zakleiłeś kanałów odprowadzających wodę?

    Pozdrawiam.

  3. #3
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    05 2011
    Auto
    156
    Postów
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał as700 Zobacz post
    Witam,

    1. Jeśli pomyliłeś bieguny głośnik nie powinien się spalić (nadal powinien grać), lecz ze słabszą mocą (odczuwalnie mniej basu itp.). Może w ogóle go nie spaliłeś? Spróbuj podpiąć głośnik do innego radia/samochodu. Przed tym radziłbym najpierw sprawdzić Ci przewody, które idą pomiędzy drzwiami a karoserią (czarna guma) - poruszaj tym. U mnie był z tym problem. Czasami głośnik nie grał z lewej strony, czasami z prawej. (Również obstawiałem najgorsze czyli spalenie głośnika )

    2. RF- Prawy Przód- kolor najczęściej szary dla przewodu + i szary z czarnym paskiem dla -
    LF- Lewy Przód- kolor najczęściej biały (lub brązowy) dla przewodu + i biały (lub brązowy) z czarnym paskiem dla -
    LR- Lewy Tył- kolor najczęściej zielony dla + i zielony z czarnym paskiem dla -
    RR- Prawy Tył- kolor najczęściej fioletowy dla + i fioletowy z czarnym paskiem dla -

    Tak, przewody idące od radia różnią się kolorami od tych z drzwi. Wyjmij radio i przyjrzyj się dokładnie całej kostce, przewody od radia łączą się z kolorami podanymi powyżej. Jeśli nie będziesz nadal wiedział to jutro podeślę Ci jak jest u mnie.


    3. Czy podczas wytłumiania drzwi czasem nie zakleiłeś kanałów odprowadzających wodę?

    Pozdrawiam.
    1). membrana głośnika cofnęła się tak mocno w stronę magnesu że nie było możliwe poruszenie membraną... Jak już udało mi się odciągnąć membranę to znów poszła do przodu tak mocno że nie dało się jej ruszyć w drugą stronę.. Głośnik uszkodził się mechanicznie i to dość poważnie, na tyle że cewka zniekształciła się i trochę "zwinęła".
    Też jakiś czas temu zauważyłem że raz jedna strona grała raz druga ale przy pogłośnieniu zaczynały grać obie strony. Po jakimś czasie to się trochę unormowało, ale teraz jak zacząłem wymianę głośników i tą mieszaninę to już sam nie wiem jak i co gra .:-)

    2) co do kolorów to podobnie to opisałem powyżej ( żółty, szary, zielony, niebieski oraz te same kolory z paskiem ) niestety w drzwiach jest:
    drzwi przednie lewe LF kabelki w kolorze różowo żółtym i drugi biało czarny.
    Drzwi lewy tył LR kable niebiesko czerwony i biało czerwony

    Czyli są to po dwa kabelki dwu kolorowe. Jeszcze jest opcja że do kostki w drzwiach czyli tej czarnej gumy między drzwiami a karoserią dochodzą właściwe a od tej gumy wewnątrz drzwi idą inne... Może kładli takie przewody jakie były pod ręką... Jest jeszcze opcja sprawdzenia ciągłości między kostką a złączkami w drzwiach i wtedy bzyczek w multimetrze powie który przewód z kostki iso odpowiada tym umieszczonym w drzwiach.. Wszystko do ogarnięcia przy okazji dobrej pogody i chwili czasu.

    3. Kanały odprowadzające są chyba tylko na samym dole drzwi wewnątrz ?? jeśli tak to tam niczego nie zaklejałem.

Podobne wątki

  1. lampka w drzwiach
    Utworzone przez andy w dziale 147
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 18-04-2022, 20:23
  2. Kolory przewodów w wiązkach do komputera
    Utworzone przez maciasgta w dziale 156
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 17-03-2013, 17:07
  3. świerszcz w drzwiach
    Utworzone przez dziun_bg w dziale 156
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 05-01-2012, 17:14
  4. [155] głosniki w drzwiach
    Utworzone przez NERO2287 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 09-03-2010, 00:15
  5. [145] Stzrelanie w drzwiach
    Utworzone przez wamax w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 18-05-2009, 19:14

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory