Strona 2 z 14 PierwszyPierwszy 123456789101112 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 131

Temat: Opony całoroczne za i przeciw.

  1. #11
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    09 2011
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Auto
    AR 159 1.9 JTDm 16v
    Postów
    267

    Domyślnie

    W internecie jest mnóstwo testów zimówka vs letnia vs całosezonowa. Musisz sobie zdać sprawę z tego, że taka opona jest gorsza od letniej w lato i gorsza od zimowej zimą, natomiast o niebo lepiej będzie się spisywać zimą w porównaniu do letniej. A to czy Alfa zobaczy śnieg czy nie tutaj nie ma tak naprawdę większego znaczenia, ponieważ ogromną rolę pełni temperatura. Magiczną granicą jest bodajże 7st C.

    Generalnie da się na takich wynalazkach jeździć zimą, ale pamiętaj, że w zależności od warunków np. droga hamowania może się wydłużyć o kilka metrów. Im wyższa prędkość tym bardziej zauważalne różnice, lecz przy prędkościach miejskich zimą nie odczujesz pewnie żadnej różnicy. Wyjątkiem może być mokra nawierzchnia, na której całosezonowa zazwyczaj wypada bardzo kiepsko. Jeśli masz zamiar kupić, to czemu nie zimówki i mieć spokój na parę lat, skoro jeździsz spokojnie? Jeśli już masz to zostaw i po prostu zachowaj rozsądek na drodze a absolutnie nic się złego nie stanie.

  2. #12
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    02 2012
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    156 2.5 V6 SW jakiś SP, 02r. / 147 1.9 jtd 8v 115km. 3d czerwona :)
    Postów
    2,768

    Domyślnie

    7st to bzdura wymyślona przez producentów opon. Niezależne testy potwierdzają ze do -10 jest lepiej na letniej.
    Co do mnóstwa testów - wcale nie takie mnóstwo - może z 5 jest jakichś w miarę obszernych bo i opon całorocznych mało na rynku.
    Ja powtórzę - jedynie hamowanie na suchym było gorsze zauważalnie od opony sezonowej. I raczej do spokojnego stylu jazdy, może w drugim aucie w domu?

  3. #13
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    09 2011
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Auto
    AR 159 1.9 JTDm 16v
    Postów
    267

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin_M Zobacz post
    7st to bzdura wymyślona przez producentów opon. Niezależne testy potwierdzają ze do -10 jest lepiej na letniej.
    7st C to nie jest bzdura tylko techniczna granica, po której opona letnia lub wielosezonowa zaczyna twardnieć, to nie działa tak, że jak temperatura spadnie do 6,9 to na letnich się od razu zabijesz, Nawet i przy 0C letnia może być lepsza od zimowej. Jest to zmiana liniowa, i trudno określić moment, w którym można powiedzieć, że np. zimowa jest lepsza od wielosezonowej chyba, że temperatura spadnie poniżej wspomnianej przez ciebie granicy -10C. Wtedy większość opon wielosezonowych będzie zachowywała się bardziej jak twardy plastik niż elastyczna guma. Dlatego przyjęło się 7st C jako granicę, poniżej której zalecana jest wymiana opon na zimowe.

    Mógłbyś wrzucić linka albo skan tego niezależnego testu?


    Cytat Napisał Marcin_M Zobacz post
    Co do mnóstwa testów - wcale nie takie mnóstwo
    https://www.google.ch/search?q=all+s...s+winter+tires - dla mnie jest mnóstwo, ale to tylko moja opinia i pewnie ilu ludzi tyle opinii nt. słowa "mnóstwo"


    A tutaj proszę bardzo - całkiem obszerny tekst na temat opon wielosezonowych i zimowych (niestety po francusku), który ostatecznie miał przekonać społeczeństwo:
    http://www.mtq.gouv.qc.ca/portal/pag...novation12.pdf

    Wychodzi w nim na to, że wielosezonowe nadają się jedynie do samochodów maks. B segmentu (jeśli tak można zrozumieć sous-compact) i do temperatur ok. -2C. Dla niższych temperatur lub innych pojazdów lepsze osiągi zapewniają opony zimowe.

    Jeśli ktoś zna angielski lub inny popularny język proponuje poszukać konkretnych artykułów na stronach typu http://scholar.google.pl/ lub bardziej specjalistycznych wyszukiwarkach.


    Autor tematu niech zrobi jak chce - ja kupiłbym dobre zimówki, po pierwsze ze względu na bezpieczeństwo, którego nie da się przecenić. Po drugie dlatego, żeby móc mieć radochę z jazdy Alfą również zimą.

  4. #14
    Użytkownik Świeżak Avatar Robalgis
    Dołączył
    10 2012
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR 159 SW 1.9 16v JTD 2006, Fiat 126p 1988, Ducati Monster 695 2007, AR 145 1.4 TS 1998 (2005-2010)
    Postów
    228

    Domyślnie

    Cytat Napisał wawraf Zobacz post
    - ja kupiłbym dobre zimówki (...) żeby móc mieć radochę z jazdy Alfą również zimą.
    Ja również wyznaję tę zasadę.

  5. #15
    Użytkownik Romeo Avatar Krusz
    Dołączył
    07 2011
    Mieszka w
    Warszawa / Lancaster UK
    Auto
    156 1.8TS '02
    Postów
    1,517

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin_M Zobacz post
    7st to bzdura wymyślona przez producentów opon. Niezależne testy potwierdzają ze do -10 jest lepiej na letniej.
    http://www.spalacz.pl/7-stopni-ma-znaczenie
    Tutaj Spalacz testował tą teorię, i wygląda na to, że jednak to 7*c ma znaczenie

    Twin Spark Compressore - Na pohybel hejterom - Szalone 0.5bara
    Mazda mx5 - bokiem, na glebie i z kierownicą po złej stronie.
    "Nothing is "good" for daily driving that's not OEM. So by that logic don't turbo your car. Don't make it faster. Don't do anything. Go buy a bus pass."

  6. #16
    Użytkownik Romeo Avatar FifthGear
    Dołączył
    06 2012
    Mieszka w
    Dublin
    Auto
    Obecnie Volvo S80 T6
    Postów
    637

    Domyślnie

    Ja wiele lat latalem samochodami w zimie na letnich/calosezonowych oponach. Faktycznie moze niezbyt madre ale jezdzilem glownie po miescie. Raz czy dwa razy zrobilem wypad na narty i tez dalem rade. Nie mialem z tym problemu do czasu az przejechalem sie kolegi samochodem na nowych dobrych zimowkach. Niebo a ziemia, wogole nie ma porownania. Juz potem tylko zimowki zakladalem. Teraz nie mam z tym problemu nie mieszkam juz w PL od lat hehe.

  7. #17
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    02 2012
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    156 2.5 V6 SW jakiś SP, 02r. / 147 1.9 jtd 8v 115km. 3d czerwona :)
    Postów
    2,768

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krusz Zobacz post
    http://www.spalacz.pl/7-stopni-ma-znaczenie
    Tutaj Spalacz testował tą teorię, i wygląda na to, że jednak to 7*c ma znaczenie
    Teraz jest akurat dobra temp. Chodź ustawimy sie na hamowanie 100-0 ja na letnich ty na zimowych.
    Uważam ze na drodze to hamowanie jest decydującym elementem, a nie ilośc G w zakręcie.

  8. #18
    Użytkownik Romeo Avatar Krusz
    Dołączył
    07 2011
    Mieszka w
    Warszawa / Lancaster UK
    Auto
    156 1.8TS '02
    Postów
    1,517

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin_M Zobacz post
    Teraz jest akurat dobra temp. Chodź ustawimy sie na hamowanie 100-0 ja na letnich ty na zimowych.
    Uważam ze na drodze to hamowanie jest decydującym elementem, a nie ilośc G w zakręcie.
    Spoko, ale pamiętasz, że mam 330mm z przodu? /i nie mam zimówek, bo moja Alfa jeździ tylko przez miesiąc zimą/

    Co za różnica zakręt czy hamowanie? Opona puszcza przy danej sile działającej na nią. Akurat ja śmigałem dość sporo zimą na letnich, po mieście. Letnia opona w minusowych temperaturach to porażka nawet na suchym. A jak spadnie 1mm śniegu to już masakra.

    Twin Spark Compressore - Na pohybel hejterom - Szalone 0.5bara
    Mazda mx5 - bokiem, na glebie i z kierownicą po złej stronie.
    "Nothing is "good" for daily driving that's not OEM. So by that logic don't turbo your car. Don't make it faster. Don't do anything. Go buy a bus pass."

  9. #19
    Użytkownik Świeżak Avatar yarecky
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    krakow wieliczka bochnia
    Auto
    AR145 1.6 boxer:), AR145 1.7 16V boxer:)
    Postów
    160

    Domyślnie

    Jest to temat rzeka.
    napewno plusem calorocznych jest to ze nie trzba bawic sie z przekladka.
    Aby stwierdzic co jest lepsze to trzeba tez brac pod uwage przeznaczenie opony (styl jazdy, warunki).
    W niektorych krajach (niektorych stanach ) z tego co wiem to nie ma czegos takiego jak opona zimowa i letnia. Kiedys w Polsce tez nie bylo tego podzialu i sie jezdzilo.
    Podejrzewam ze dobra opona caloroczna moze byc lepsza w zimie od kiepskiej zimowki i lepsza w lecie od kiepskiej letniej.
    Czasem tez jest tak ze w okresie jazdy na zimowych mamy dosc cieplo i sucho a z kolei w okresie jazdy na letnich zdarzaja sie sniezne dni. Sa tez sytuacje gdy dobra zimowka sobie nie poradzi i trzeba lancuchy zakladac. Znam przypadki gdzie niektorzy jezdza caly rok na letnich a inni z kolei na zimowych.
    Ze swojej strony polecam dobre opony, wlasciwe do naszych preferencji. Moze to byc caloroczna. zimowka. letnia , bieznikowana..blotna. slik , pol slik itp itd byle by spelniala dobrze swoje zadanie w warunkach jakich jest ekploatowana

  10. #20
    Użytkownik Znawca Avatar KHOT
    Dołączył
    11 2012
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    Panzergrau
    Postów
    1,309

    Domyślnie

    Cytat Napisał yarecky Zobacz post
    Podejrzewam ze dobra opona caloroczna moze byc lepsza w zimie od kiepskiej zimowki
    Tylko pod warunkiem że zimówka jest łysa, przebita i właściwie to nawet nie założona na felgę, w każdym innym przypadku żadna całoroczna nie będzie lepsza na śniegu od "technicznie sprawnej" zimówki.
    Znam przypadki gdzie niektorzy jezdza caly rok na zimowych.
    To musi być bardzo krótka jazda, w sumie nawet jestem ciekaw na ile dni by starczył zestaw nowych zimówek w upalne lato.
    "Aby zrozumieć „paradoks" konia ciągnącego wóz,
    najlepiej wyobrazić sobie co się będzie działo, jeśli koniowi założymy wrotki."

    "Nie masz talentu? Zawsze możesz pokazać cycki."


Podobne wątki

  1. GANINEX - za lub przeciw?
    Utworzone przez ebol77 w dziale Śląskie
    Odpowiedzi: 46
    Ostatni post / autor: 09-03-2019, 13:26
  2. [Giulietta] Opony całoroczne
    Utworzone przez epsonix w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 42
    Ostatni post / autor: 16-09-2016, 07:51
  3. Opony całoroczne Hankook Optimo 4S 225/45/17
    Utworzone przez maniek015 w dziale Pozostałe
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 24-03-2015, 17:44
  4. 156 i 147 za i przeciw
    Utworzone przez denis w dziale 156
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 09-10-2012, 16:36

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory