Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Temat: Wyciszenie uszczelek drzwi

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    02 2019
    Auto
    Alfa 159 2.4 jtdm
    Postów
    10

    Domyślnie Wyciszenie uszczelek drzwi

    Cześć,

    Istnieje znany sposób na ponowne doszczelnienie starych uszczelek w drzwiach, polegający na wepchnięciu do tej zewnętrznej sznura gumowego, dzięki czemu uszczelka ponownie lepiej dociska, co eliminuje szumy najbliższe uszom, najbardziej wpływające na naszą percepcję głośności auta.

    Filmik poglądowy, z tego co wiem sposób jest stosowany przez wiele firm wyciszających auta: https ://www .youtube.com/watch?v=4XR-J7VTN80

    Problem w 159 polega na tym, że uszczelka jest zgrzana (nie posiada przerw), w związku z tym bez rozcięcia jej nie ma jak wpuścić tuby. Czy ktoś przechodził w swojej alfie taką operację i rozcinał uszczelkę? Czy po rozcięciu uszczelka nie zacznie się przemieszczać i rozjeżdżać?

  2. #2
    Użytkownik Znawca Avatar bobby
    Dołączył
    10 2014
    Auto
    Franny 159 2.4 JTDm 06'
    Postów
    1,216

    Domyślnie

    W 159 i GT dużo pomaga posmarowanie uszczelek silikonem, najlepiej z dozownika jak pasty do butów w płynie. Pod 2-3 krotnym przesmarowaniu, w odstępie kliku dni uszczelki robią się trochę bardziej miękkie i lepiej tłumią hałas.
    ... large brakes, turbos, alu rims, aero…everything large as if there was something small to compensate for.

  3. #3
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    02 2019
    Auto
    Alfa 159 2.4 jtdm
    Postów
    10

    Domyślnie

    Dzięki, póki co umyłem uszczelki APC i zamówiłem preparat silikonowy ze sklepu detailingowego - zobaczymy jak będzie. Zidentyfikowałem też, że uszczelka nie przylega najlepiej w pionowej części - najbliżej ucha. Jeśli nie zadziała silikon to rozetnę i wpakuję sznur. Da się taką uszczelkę potem z powrotem zgrzać?

  4. #4
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    02 2019
    Auto
    Alfa 159 2.4 jtdm
    Postów
    10

    Domyślnie

    Podsumowując jeśli ktoś chciałby wykonać ten zabieg u siebie:

    1. Kupiłem 10 metrów sznura z mikrogumy fi=8mm oraz przeciągarkę/pilot nylonowy 3mm, 10m (najkrótszy).
    2. Całą operację udało się zrobić bez ściągania uszczelki z drzwi.
    3. Podważyłem uszczelkę od spodu i rozciąłem ją w miejscu z grzewu (kilka cm przed zakolem z przodu, dobrze widoczne).
    4. Przez małe okrągłe otwory napsikałem do środka K2 Sil w sprayu dla lepszego poślizgu.
    5. Problem pojawił się w trakcie przywiązywania sznura do pilota. Otwór w końcówce pilota był za mały, żeby sznur po prostu przez niego przeciągnąć. Na dodatek średnica 8mm powodowała mimo poślizgu duże tarcie w uszczelce, szczególnie na zagięciach, więc potrzebny był solidny uchwyt Finalne podejście, które zadziałało to użycie dość cienkiego materiałowego sznurka, który zawiązałem i zacisnąłem w odległości 5-7 cm od początku mikrogumy. Później tym samym sznurkiem zawiązałem pętelkę 2cm bliżej końca na mikrogumie, na końcu jeszcze raz. Dzięki temu miałem pewność, że sznur nie urwie się w jednym miejscu (mikroguma nie jest aż tak wytrzymała) i rozłoży się trochę napięcie podczas ciągnięcia przez uszczelkę. Alternatywnie pewnie zadziałałaby malutka metalowa spinka, którą zapiąłbym na uchu przeciągarki ale na tyle mała, żeby nie popsuła od środa uszczelki.
    6. Podczas wciągania sznura psikałem go jeszcze czasem delikatnie silikonem dla lepszego poślizgu, ale bez przesady. Warto wciągać powoli i bez szarpania. Gdy sznur staje i nie wciąga się dalej, a zamiast tego rozciąga w środku warto go odrobinę cofnąć, pomacać uszelkę na całej długości i spróbować delikatnie wciągnąć ponownie.

    Protip 1. Warto wyczyścić próg drzwi, żeby podczas wciągania mikroguma nie oblepiała się w piasku, co znacznie pogarsza poślizg.
    Protip 2. Przydaje się druga osoba, wtedy jedna ciągnie przeciągarkę, a druga naprowadza sznur do wejścia w uszelkę. Łatwo rozszarpać uszczelkę, więc polecam robić to delikatnie i ostrożnie.

    Wrażenia:
    Subiektywnie jest sporo ciszej po zrobieniu przednich drzwi kierowcy i pasażera Nie robiłem testu dB, tak na prawdę zależało mi na usunięciu szumów w okolicach ucha ale tych się nie pozbyłem. Prawdopodobnie pochodzą jednak od uszczelki okna, którą sprawdzę następnym razem.

Podobne wątki

  1. [Giulietta] Zdarty lakier do blachy od uszczelek drzwi
    Utworzone przez zenek w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 17-05-2016, 22:17
  2. [159] wyciszenie oświtlenia
    Utworzone przez jjokocha w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 31-03-2016, 07:13
  3. Wymiana uszczelek drzwi zewnetrznych
    Utworzone przez Bispol666 w dziale 166
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 31-01-2015, 16:19
  4. [156] - wyciszenie, wygłuszenie drzwi - jakie maty
    Utworzone przez tomito w dziale Car Audio
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 28-06-2011, 08:55
  5. Wyciszenie wydechu
    Utworzone przez m4rcel w dziale 156
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 14-02-2011, 12:43

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory